Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

    Първоначално публикуван от sk67 Преглед на мнение

    Точно за това съм на мнение, че института „неизбежна отбрана” трябва да се преформулира на разбираем език – до степен да се разбере от човек с основно образование, а не както е сега – на професионални юристи да им се разяснява с постановление как да има „еднакво и правилно прилаганe на закона…”
    До някъде съм съгласен, но ако ще се преформулират текстове от закона в частта "неизбежна отбрана", то неминуемо трябва и да се преформулират текстове, касаещи придобиване и употреба на оръжие. Иначе по-голяма част от хората остават с отнето право за "неизбежна отбрана с огнестрелно оръжие" в аналогични ситуации и, разбира се, в абсолютно неравноправно положение спрямо правоимащите. Отделно - не си представям 76-годишната ми майка с оръжие в ръце. За адекватни и законосъобразни действия от нейна страна да не говорим. С оглед горното - продължавам да мисля, че не сме дорасли до това. Поне докато не си отидат възпитаваните в друго време с други ценности и приоритети. Има неща, които просто трябва да се надживеят някак и после да се търси правилния път.

    Коментар


    • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

      В кое време и какви приоритети?
      Мисленето е труден и бавен процес и не се отдава на всеки.....
      Grand 3.1TD
      0898 620 306 Стоян

      Коментар


      • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

        Първоначално публикуван от ssspeed Преглед на мнение
        В кое време и какви приоритети?
        Тези, дето '44-та са били на по 10-15. После са работили за "общото благо" и още не осъзнават всъщност кое е било общо. Огромната част от тях нито имат възможност, нито каквато и да е образованост да получат и ползват средства за "неизбежна отбрана". А са най-потърпевши във всяко едно отношение от дребната битова престъпност.

        Коментар


        • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

          Много бъркаш.Според теб ,да ги ликвидират и живота да започне отново ли?Познавам доста корави старци които могат доста неща .
          Мисленето е труден и бавен процес и не се отдава на всеки.....
          Grand 3.1TD
          0898 620 306 Стоян

          Коментар


          • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

            Първоначално публикуван от sk67 Преглед на мнение
            Да – въпросът е какво точно е нападение…
            В казуса /пропуснал съм да уточня/ имаме противоправно проникване в жилище чрез насилие или взлом.
            Излиза, че дори при проникнал в жилището чрез взлом крадец, не можеш да използваш оръжие, понеже не те е нападнал персонално физически
            И така:– той тършува в хола, а безпомощният пенсионер /стопанин/ си говори по телефона с полицията да дойде по-бързо преди да си е тръгнал или да е разбил касата с оръжието…
            Обаче от друга страна самата формулировка гласи:
            “…ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище…
            Не пише … след проникване, а чрез проникване …
            Излиза, че проникването се идентифицира с нападението…
            Ясно е, че при съдебно производство прокурора ще мисли по един начин, а адвоката по друг и то без да оспорват събраните от следствието факти.
            Съдията ще слуша на единия тълкуванията, после на другия тълкуванията
            После пак...
            ...и накрая –Господ го знае…
            Но най-вероятно ще присъди “нещо”, колкото да ги метне на следваща инстанция и да му се махнат от главата…
            Точно за това съм на мнение, че института „неизбежна отбрана” трябва да се преформулира на разбираем език – до степен да се разбере от човек с основно образование, а не както е сега – на професионални юристи да им се разяснява с постановление как да има „еднакво и правилно прилаганe на закона…”
            Колега, ще си кажа мнението си по-накратко, доколкото е възможно. Не си пропуснал да уточниш, че проникването с насилие или взлом е противоправно. Ясно е, че ако полицията ти разбие вратата или проникне със сила и ти скочат да те вържат (нападение) крещейки "полиция", няма да си в неизбежна отбрана Така или иначе се иска започнало противоправно нападение или реална, непосредствена опасност за увреждане, за да имаш право на отбрана (общо правило).

            А как ти се вижда случая: 15 годишен сирак влиза с взлом в къща (ритайки тънката дъсчена врата), отмъква гумени ботуши за 10 лв. и при бягството си е изненадан от бивш военен-пенсионер, който го прострелва в главата със законното си ТТ, вместо да звънне в РПУ-то да го приберат. Няма нападение, има кражба с взлом- животът в БГ 10 лв. ли струва?

            Нека всеки, който желае- понеже желаещи много, да преформулира неизбежната отбрана на "разбираем език"- да видим Изисквания: в 3 реда правила да се обхванат всички възможни случаи на неизбежна отбрана. Награда: членство в юридически форум за напреднали (поне експерт към парламента) Жокери: 1. дали тези правила, които са измислени за неизбежната отбрана преди доста години, сме ги измислили в България или са взети от други законодателства (дали ние ще измислим топлата вода). 2. с какво се различава положението на неизбежна отбрана между нападател и нападнат преди 2, 5, 10, 20, 30 години или в Източна, или в Западна Европа (нападение на един и отбрана на друг).

            Коментар


            • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

              В допълнение към горния ми пост относно изразеното от колегата мнение: "института „неизбежна отбрана” трябва да се преформулира на разбираем език – до степен да се разбере от човек с основно образование, а не както е сега – на професионални юристи да им се разяснява с постановление как да има „еднакво и правилно прилаганe на закона…”

              Колко човека знаят наизуст правните текстове по Наказателния кодекс относно кражба, грабеж или телесна повреда? Много малко хора. Ако пък ги прочетат, ще се види, че са толкова неразбираеми, колкото и тези за неизбежната отбрана. Пък и да кажа, че Върховният съд е издал постановления за съдиите за еднакво и правилно прилагане на закона и за тези престъпления.

              Е, пита се тогава в задачката: Това, че не знаете или не разбирате правните текстове на НК за кражба, грабеж, хулиганство, измама или телесна повреда (да не изброявам по-сложни), означава ли че утре ще извършите всички тези престъпления? Друг въпрос: трябва ли да бъде оправдан крадец или измамник или изнасилвач, защото няма завършен 8-ми клас и не е разбирал текстовете на НК? Доста място ще се освободи в затворите- там неграмотността е голяма!

              Коментар


              • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                Най-лошото според мен е, че както и да се философства из темата, по често са прецакани хората които се съобразяват със закона. За съжаление на всички. Може би съм писал и друг път, но да повторя конкретен случай и резултата. На брат ми приятелката спира пред нас и стои 5 мин в колата като говори с брат ми по телефона. В това време един мангал вижда, че тя говори, приближава се към колата и с паве чупи прозореца да и вземе телефона. Незнам дали някой може да си представи какъв шок е това за момиче на 23 години. Тя тръгва бързо и избягва с колата оттам. Мангала също изчезва, но тъй като живеем тук от 30 години, че и малко отгоре се намира някой от братята да ни каже кой го е направил. Казваме по късно на полицаите, които така или иначе дойдоха след 10-15 мин. Завежда се дознание, или каквото е там. И накрая ни пристига известия, че се прекратява поради маловажност на деянието. Е мерси за правосъдието и закона в БГ. Мисля задължително да си го спазвам и даже една книжка да си нося да погледна членовете преди да се защитя по някакъв начин. Отделно, че моят адвокат викаше "некой виде ли", та който както иска да си го тълкува това. И всички които защитават рижата или там каквото е, само ще има кажа дано попаднат на такива, а не само да четат и да коментират, за да видят за какви същества става въпрос, а отделно адекватно ли са били наказвани за предишните им деяния щом се е стигнало дотук.

                Поздрави на всички !!!
                Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
                http://www.facebook.com/JeepBG
                LZ1GGC

                Коментар


                • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                  Е, каква е тази "маловажност" на деянията- чупене на прозорец на кола с паве (повреждане на имущество) и вземане на телефона със сила (грабеж). То какво ли е важно тогава?! А, иначе без доказателства не може- свидетелски показания, претърсване и изземване на откраднатия телефон .... Аз лично не защитавам никого, просто съм на мнение да се спазва закона- иначе по пътя на саморазправата и осъждане на хора без доказателства- никога няма да има законност и сигурност за никого- днес - ти, утре-теб! И когато няма справедливост, всъщност причината не е в закона, а в тези които го прилагат.

                  Коментар


                  • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                    Телефона не е успял да го вземе, а доказването в БГ е много сложна работа Просто с това бързодействие и ангажираност на полицията, самите доказателства са се изпарили преди нея. И проблема не винаги е в самите служители, просто системата е такава - за съжаление не ефективна. Наказанията идват след много време, бюрократщината е голяма и т.н. Дали някой ще мисли въобще да се саморазправя, ако имаше една ефективна правораздавателна система. На мен лично досега са ми трошили и краднали от колите поне 10 тина пъти, на баща ми поне 10 тина също, мазетата на блока поне 4-5 пъти са разбиваним, таблеките на входната врата 10 ина пъти чупени, звънците счупени, металната стъргалка на входа - открадната, колело ми откраднаха от балкона на 3 тия етаж, вилата ни е разбивана 2-3 пъти и то със сериозни кражби в последните 2-3 години и нито едно деяние не е било наказано ефективно, или поне разкрито. Единствено майка ми имаше случай в който и откраднаха чантата с номера със спуканата гума и за нейн късмет (донякъде) крадеца бил изключително тъп и със собствената кола и някакъв свидетел го видял и записал номера, е него го осъдиха ефективно защото имаше доста деяния и преди това и въпреки всичко майка ми не си получи нито телефоните, нито парите. Та как аз трябва да гледам на нещата и какво да очаквам от държавата като срещам абсолютна незаинтересованост. Дори когато се обадя заради денонощния шум на мангалите отсреща просто нищо не се случва. За мен това не е държава или поне не е държавата която си я представям. Такива неща може да изглеждат на повечето маловажни, но те могат да докарат един нормален човек до такова състояние, че при първата ситуация когато се окаже лице в лице с крадците, всичко да излезе извън контрол и просто да излее яда си превишавайки многократно законовите положения за самоотбрана. И конретна случка мога да цитирам - двама цигани се качват да крадат от балконите, съседите ги надушват хващат ги и тези изядоха такъв пердах, че доста време се колебаеха дали ще оживеят, да ги бият се бяха събрали хора от около 3 от нашите малки блокове, може би около 40 човека - просто ги направиха на пихтии, незнам какво и колко е било превишено, но наказани нямаше, а дали е имало бързо и ефективно наказание всеки сам може да си прецени, не чух някой от съседите да е бил недоволен, просто на всички им е дошло до гуша.
                    Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
                    http://www.facebook.com/JeepBG
                    LZ1GGC

                    Коментар


                    • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                      Съгласен съм, че проблемът не е толкова в самите служители (повечето се опитват да си вършат работата), колкото в системата Ако не е взел телефона (съответно не може да бъде намерен в него като доказателство), само свидетели или разпознаване от пострадалата биха могли да докажат- не виждам друг начин. В много краен случай- самопризнание, което само по себе си не е достатъчно .... На мен са ми крали телефони от кола- не ги намериха крадците, но ми намериха единия телефон. Съгласен съм, че тези кражби по домове, мазета и коли много раздразват хората и няма ефективност срещу тях. Лошото е, че при тази натовареност на полиция, прокуратура и съд- ако не се промени системата като контрол, организация, разпределение, обучение, техническа осигуреност и мотивация- няма оправяне в скоро време. А и ако гражданите не подават сигнали за престъпления и не искат да са свидетели- е, няма да се получи

                      Поздрави колега и дано по-малко неприятни случки от този тип на описаните!

                      Коментар


                      • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                        Първоначално публикуван от gogosi Преглед на мнение
                        Най-лошото според мен е, че както и да се философства из темата, по често са прецакани хората които се съобразяват със закона. За съжаление на всички. Може би съм писал и друг път, но да повторя конкретен случай и резултата. На брат ми приятелката спира пред нас и стои 5 мин в колата като говори с брат ми по телефона. В това време един мангал вижда, че тя говори, приближава се към колата и с паве чупи прозореца да и вземе телефона. Незнам дали някой може да си представи какъв шок е това за момиче на 23 години. Тя тръгва бързо и избягва с колата оттам. Мангала също изчезва, но тъй като живеем тук от 30 години, че и малко отгоре се намира някой от братята да ни каже кой го е направил. Казваме по късно на полицаите, които така или иначе дойдоха след 10-15 мин. Завежда се дознание, или каквото е там. И накрая ни пристига известия, че се прекратява поради маловажност на деянието. Е мерси за правосъдието и закона в БГ. Мисля задължително да си го спазвам и даже една книжка да си нося да погледна членовете преди да се защитя по някакъв начин. Отделно, че моят адвокат викаше "некой виде ли", та който както иска да си го тълкува това. И всички които защитават рижата или там каквото е, само ще има кажа дано попаднат на такива, а не само да четат и да коментират, за да видят за какви същества става въпрос, а отделно адекватно ли са били наказвани за предишните им деяния щом се е стигнало дотук.

                        Поздрави на всички !!!
                        +1!Да не правиш нищо е =апатично бездействие!Местната Полиция при нас си върши работата без дознания,направо праща патрулка,за да няма жертви и айдуците си знаят местото, а в едни стари времена при масови кражби ,една група от граждани минаваше на приятелски посещения по тъмно,при заподозрените ,дори да не са те, са информирани и знаят кои са,е някой счупен телевизор или прозорец с минал айдук през него,ама всичко си има цена!Та превенцията в нашия район е отдавна,не че съвсем не се пипа ,но няма сериозни изсцепки ,освен от някои гастрольори дето не знаят къде са!Преди 3месеца срещнах 2ма бягащи роми ,а на 200 метра след това срещам патрулката и директно ги питах дали търсят някой,въобще не се учудих на отговора/но ме изгледаха учудено/дадох бързо описание за външен вид и посока на бягство,изтреляха се веднага,след това разбрах ,че е имало полза,оказали се крадци на цветна скрап,което включва електрожени и всякакви уреди!Не е задължително да стреляш или да затриеш някой,тия дето хващат най- напред пушката или пищоля ,го правят от страх и безпомощност и по принцип не би трябвало да са притежатели на оръжие-трябва да са скъсани още на психото!Оръжие се вади за почистване и за ползване,ползването може да е фатално!
                        Последно редактирано от faster; 25-10-12, 08:41.
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                          Да проблемът наистина се корени в системата, и в държавата като цяло. Тази криворазбрана толерантност или както викаше някой толерастия ще ни изиграе много лоша шега за в бъдеще. Аз донякъде си оправих сам проблемите и за 2 години напоследък, като изключим вилата нямам проблеми тук в София, само едно огледало ми откраднаха на един бус и то имаха късмет, че аз пристигам около минута след като го свалят (гледах го на камерите после), не ми се мисли какво щеше да стане ако бях пристигнал 2 мин по-рано. Иначе специално за случая с телефона, там телефона беше най-малкия проблем, момичето ходи в районното разпозна го от снимки и дотам - случая стана маловажен. Та при нея по-големия проблем беше, че след това тя вече не смееше да се прибира сама. Все някой трябваше да я чака отпред като си идва, самата травма която и остави случая е много по тежкото от някакъв си телефон, а и за капак това че прекратиха всичко толкова бързо, само може да си представите какво впечатление е оставило в това момиче за правораздаването в БГ. Та както казвам аз за съжаление и на практика е така. Не искам да съветвам никого какво да прави, а само да обясня защо често се превишава самоотбраната, защото хората не очакват правосъдие, защото ако не го беше убил Лисичков онзи, сега сигурно щеше да има много повече проблеми отколкото след убийството му, пък било то при самоотбрана или не. И при Опиц случая е ясен, там си е чисто убииство, няма как да мине без някаква присъда, но мотивите пак се коренят в обезверението на хората от системата. А също докато има в обществото една търпимост и примиримост към неефективността на системата, и тези неща се приемат като към нещо обичайно, те ще продължават, независимо от закона.
                          Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
                          http://www.facebook.com/JeepBG
                          LZ1GGC

                          Коментар


                          • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                            За Дама или Дете ,шока от нападение е тежък,ето защо трябва да правиме всичко възможно,това да не се случва,трябва да сме бдителни ,решителни и разбира се отговорни за действията си!Когато започнаха палежите на лични автомобили в София,един познат се шашна ,леле ще дойдат и тука ,щом ще идват, му казвам ще ги чакаме ,няма да се посереме и посрамиме,със сигурност!Примиренчеството =овчедушие,а хиените си пируват необезпокоявани!Заради последното народа си пати ,апатия и страх,че после леле какво ще стане!
                            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                            Коментар


                            • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                              Първоначално публикуван от gogosi Преглед на мнение
                              ...всички които защитават рижата или там каквото е, само ще има кажа дано попаднат на такива...
                              Понеже май аз съм този, когото визираш, тъй-като именно аз говорих за него по начин, който превратно може да се изтълкува като "защита". Не, изобщо не го защитавам, всичко, което казах е, че там въобще не става въпрос за самозащита. Както знаем, вече на "рижата" никой не може да попадне по обективни причини, само че той беше убит от един "по-печен" бандит и на него вече е съвсем реална възможността да се натъкнем... А обществото (поне една съществена част от него), разочаровано и обезверено от способността на държавата и органите и да си вършат работата адекватно, изпада в ситуацията да "приветства" уличните бандитски саморазправи... А хора, изпадащи в несвяст при вида на собствената си кръв, при случайно убождане, се въодушевявят от идеи за свободна, безнаказана стрелба по всякакъв повод!
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Неизбежната отбрана- продължение на дискусията.

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Понеже май аз съм този, когото визираш, тъй-като именно аз говорих за него по начин, който превратно може да се изтълкува като "защита". Не, изобщо не го защитавам, всичко, което казах е, че там въобще не става въпрос за самозащита. Както знаем, вече на "рижата" никой не може да попадне по обективни причини, само че той беше убит от един "по-печен" бандит и на него вече е съвсем реална възможността да се натъкнем... А обществото (поне една съществена част от него), разочаровано и обезверено от способността на държавата и органите и да си вършат работата адекватно, изпада в ситуацията да "приветства" уличните бандитски саморазправи... А хора, изпадащи в несвяст при вида на собствената си кръв, при случайно убождане, се въодушевявят от идеи за свободна, безнаказана стрелба по всякакъв повод!
                                Не искам да спамя темата , но не е ли съдът който се произнесе кой е бандит и кой не...В крайна сметка "бандита" който е оцелял е оправдан..Много ама много рядък случай когато "органите" са на страна на тези употребили оръжие..И за това се иска кураж..В никакъв случай не искам да приветствам уличните саморазправи, но тези неща се СЛУЧВАТ...А хората като "по-печения" бандит са достатъчно стабилни психически за да направят правилна оценка на такава ситуация..Едва ли ще го различиш "по-печения" бандит от хората които минават покрай теб..Но виж такива като "Рижата"...такива са забележителни!!!!
                                ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X