Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
    Това го пробвах,но като натегна центъра започваше да вие/свири лагера му и реших,че не това е правилния начин и се отказах.А като го охлабя планката превърта.Това със заварянето си го мислех.Заварчик съм по професия и не ми е трудност да му заваря една тръба,но не всеки стругар има ЦО и заварява и не на всеки детайл е подходящо да се заварява и реже в последствие за това не исках да го заварявам а да намеря правилния начин.Но щом и вие съветвате да се заварява явно това ще е .
    Щом като натегнеш лагера вие (свири) това означава : първо няма грес в лагера или е станала с времето на сирене.Второ лагер е тръгнал да сдава багажа. Като начало развий предната част на подвижният център.После махни закалената тапа отзад на морзовия конус. И избиваш център -оста от тялото. Измиваш предните лагери(радиалния и аксиалния) и задния (иглен) и ги смазваш с грес. После обратно набиваш център-оста, завиваш предната гайка, затапваш с тапата отзад и имаш нов център.Ако при ревизията видиш, че някой лагер е повреден го смени. Успех!
    Апропо, " bocho64" ти е казал правилният и най-бърз начин за обработка на подобни детайли.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
    Ат.Буров.

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Това е начина но се прави от стари челюсти.
      https://www.youtube.com/watch?v=X_g2SiLUH5s

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Първоначално публикуван от bocho64 Преглед на мнение
        Отвори челюстите на около ф120 и в отвора дето си пробил подпри с центъра.Нататък или стържеш или отрязваш,както ти е удобно.
        +1 Това което правя аз понякога с цел да подавам по големи стружки без да се притеснявам, че ще превърти е да капна с ЦО-то една "пъпчица" на диаметъра на челюстите.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          За обработка на плоски детайли има инструмент. Притискатели им казват, но съм 100% сигурен, че си имат и точно техническо име, което в момента не се сещам...
          http://www.practicalmachinist.com/vb...lathe-0320.jpg
          Представлява ето това. На снимката не се вижда, но тези два цилиндъра, между които е хванат тънкият лист ламарина, са назъбени. Направени са им канали на фреза, след което са закалени. Служат за захващане между универсала и задния център на такива плоски детайли, които няма как да се хванат с универсала. Съответно са няколко размера тези притискатели.
          За шума при притискане-не е на добре. Заминал лагер, може и да е блокирал. Разглабяш и гледаш на какъв хал е. По принцип задния център се води консуматив, особено китайските. При интензивна работа може да се наложи на 2-3 месеца да ги купуваш, но пък не са скъпи и се изплащат.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Всичко стана както го казаха колегите горе .Вече за незнам кой път ми помагате и не знам как да ви черпя
            Отворих центъра .Радиалния лагер (ВМЗ 6206) стържеше сякаш е пълен с пясък.Измих го старателно в нафта,продухах го с компресора,напълних го пак с грес,както и другите лагери (аксиалния и задния иглен) и спря да свири и вие.Планката я отрязах без никакво заваряне с нож за рязане на 125об/мин първо на размер +2мм и после завъртях ножа напречно и я докарах на точния размер.Всичко става много лесно като има кой да те насочва иначе има едно чудене,съмнение дали не се прави нещо грешно

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Не знам дали ползвате такъв тип нож, с вертикален режещ ръб.
              Аз лично, не знаех за него, и реших да го изпробвам.
              За резултата, какво да кажа? Може би очаквах по-голяма гладкост.
              С нокът, все пак се усеща къде е минал ножът.
              Иначе другото си е като на филма, финна стружка, точност, спор няма, резултата е добър. Особенно ако се завърти кръстатия супорт на 5 градуса и дълбочината се подава с него.
              Пробвах на алуминий и някаква стомана.
              Може би по забележителен резултат ще има с нисковъглеродни стомани и мед, материали сколнни да завличат.
              Последно редактирано от ctef; 05-07-17, 20:09.

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Колеги може ли да препоръчате какъв камък за шмиргел за точене на стр. ножове да купя,защото моя повече се рони от колкото шлайфа нещо и искри почти не излизат ,а уж ми го продадоха за "видия" .Та трябва ли да гледам за нещо специално когато купувам камък и как да позная хубавите камъни?

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Зелен камък Български на Берковица,внимавай пълно е със украински ментарляци.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                    Колеги може ли да препоръчате какъв камък за шмиргел за точене на стр. ножове да купя,защото моя повече се рони от колкото шлайфа нещо и искри почти не излизат ,а уж ми го продадоха за "видия" .Та трябва ли да гледам за нещо специално когато купувам камък и как да позная хубавите камъни?
                    Шмиргела ти най-вероятно няма достатъчно обороти. Трябват 2900 оборота за да можеш да точиш на камък за видия. Иначе резултата си го видял, само гълташ праха.

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Не очаквай при точене на твърдосплавна пластина да хвърчът искри, в този случай такива почти няма, и отделянето на повечко прах също е нормално.

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Прахта...няма как да се избяга от нея. По принцип има и технологично изискване стругове/фрези да не стоят в едно помещение с инструмента за заточване. Точно заради прахоляка. Силно абразивен е и поврежда лагери, направляващи и т.н. В малка работилница това няма как да се спази, слага се вентилация.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Благодаря.Поръчах от Ташев Галвинг такъв зелен диск на Берковица.Дано да е истински.

                          Пак един въпрос- за неръждавейка задължително ли е ножа да е жълт и става ли със син ? Опитвам се да разширя отвора на фланец от 20мм на 22мм,но ножа ми не го яде.Скърца ,свири,стружки почти не излизат.Подавам по 0.5мм а диаметъра не се променя.Пробвах на 250об,355,500об.Като ,че ли на високите е по-добре,но пак не мога да достигна никаква точност.Вчера дори се получи разлика от около 1мм между единия и другия край на отвора (стана конусовиден) и захлопа в оста на лодката.Днес го наварих и пак започвам с разстъргването ,но за да не стане пак като вчера конус може ли да ми посочите грешката ми?В точенето на ножа ми ли е или в материала на видията ,която е за "черно".Или ножа трябва да е по-дебел - моя е 12/12.Режещия ръб е най-външен и не се вижда да е търкало някъде другаде и да е намачкан ножа.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0529.jpg
Прегледи:1
Размер:217.6 КБ
ID:5759842

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Все пак провери внимателно дали тялото на ножа не започва да опира някъде, като влезе в отвора.
                            По спомен, за неръждевейка май ставха ножовете с червена маркировка, като за чугун.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Този път сам стигнах до решението Проблема се оказа в ножа.Купих нов син нож,наточих го и работата тръгна.Фланеца влиза плътно на оста без грам луфт.Явно стария нож,който ми дойде бонус към струга от стария собственик не е бил подходящ за неръждавейката.Продавача в магазина каза ,че имало много видове "видии" и трябвало да се съобрази вида им с материала,който се работи.

                              @ctef Никъде не опираше стария нож,защото го 'боядисах' с черен маркер и не се виждаше някъде да е изтъркано черното.
                              Последно редактирано от stypkata; 14-07-17, 16:38.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Моят съвет е да си вземеш диамантен диск за заточване на видираните пластини.На моят шмиргел ползувам два такива наФ150 ,като единият е с радиално разположен диамантен слой а другият аксиално. Аксиалният го ползувам от2001г и не е мръднал.За кобалта и свредлата ползувам черен (сив) камък и заглаждам на диамантината.Ножовете и свредлата имат ръб като бръснач. Аксиалната диамантина е вързана странично до абразивният камък.А от другата страна вързах още една -на нея точа на жената кухненските ножове.
                                Прикачени файлове
                                Последно редактирано от pgv64; 14-07-17, 18:01.
                                "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                                Ат.Буров.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X