Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Добре, а от къде идва тази неточност на българските универсали? Остава само спираловидната резба да е калпава. Не си го обяснявам по друг начин.
    Или леглото в което се върти спиралата е ексцентрично?
    Последно редактирано от ctef; 29-08-17, 17:37.

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
      Добре, а от къде идва тази неточност на българските универсали? Остава само спираловидната резба да е калпава. Не си го обяснявам по друг начин.
      Или леглото в което се върти спиралата е ексцентрично?
      И според мен е от там. Работил съм с 5 български универсала през годините ... е всичките са една стока.
      "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
      Ат.Буров.

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        Ако смяташ да работиш сериозно със струга (в смисъл-за пари, а не за удоволствие), рано или късно ще се наложи да инвестираш значителна сума в универсали. 2-3 размера, отделно един с "плаващи" челюсти и т.н. Тези 250 мм ползваш ли ги в момента, налага ли се реално да хващаш такива детайли? Защото ако не, има по-евтини алтернативи, които ще свършат много, много работа, преди да ти потрябва пак 250 мм универсал. Те не случайно са направени да се свалят и слагат сравнително лесно.
        Да - налага ми се да хващам големи детайли .За 5 месеца няколко пъти ми се е налагало да слагам обратните челюсти,но не помня за какво беше.А пари не смятам да печеля със струга ,а да си върша работа на себе си,приятели и съседи и на когото заслужава,но искам машината да е точна ,но не мога да дам 650лв за нов чешки универсал TOS (до тук към 4 бона ми е излязал струга и вече започнах да умалявам).Планшайбата ми е в списъка,но за сега се уча и не бързам за нея.Ако ми се отдаде стругарсвото и ми потръгне след време ще взема и една планшайба.Ако може да ме посъветвате от къде да си намеря нови челюсти ще е супер.Тези някакси си нямам доверие,че ще мога да ги направя точни,а други нямам и ако ги съсипя ще трябва да търся нов универсал.Челюстите всъщност са добре,но в края си са подбити и като хващам детайл в края на челюстите го изплюват.Такъв беше случая и с един скъп винт/перка на лодка,който пробивах преди няколко дни и трябваше да го хвана в края на челюстите,защото не можеше по-навътре и като издрънча по време на въртене винта ми прилоша,а не мога да го подпра от другата страна със седлото ,защото ще го пробивам.Струва ми се,че с неподбити челюсти това нямаше да се случи ,а щяха да се забият в алуминия.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          За българските универсали резервни части няма . Отдавна не се произвеждат .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            ТОС вече няма. Заводът има друго име и продава под друга марка, универсалите му са вече под друг лиценз (по спомен-френски, но може и да бъркам) . Всичко, което сега се продава като ТОС или ще е залежала стока от СОЦ време (съмнителна работа) или брандирано като ТОС китайско менте.
            Руските.....са класиката в жанра, добре представени са 4-5 големи завода. Белоруските БелТАПАЗ също. Полските Бизон са немски лиценз, идват скъпички.
            За точността-тя не идва само от челюстите. Всяка част на унивесала има роля за нея. До към 100-150 мм дори китайските са с поносима точност. Над 200 и особено над 300, не е ли реномиран производител, нещата са тотално извън пътя. Това 2-3 десети за нищо го нямат. В тая връзка българският 250 мм универсал вероятно е потресаващо неточен, но просто още не е станал повод да го установиш.
            Опции- разгледай сайтовете на руските производители и на БелТАПАЗ. Пращат до БГ, доставката е евтина. Бавна, но евтина. Сайтове като Базар и ОЛХ също са вариант. Там излизат много интересни неща понякога.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Ето нагледно с няколко снимки как се коригират флашките на универсала на грубо.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170830_101132-a.jpg
Прегледи:2
Размер:395.9 КБ
ID:5765439Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170830_095659-a.jpg
Прегледи:2
Размер:376.4 КБ
ID:5765440Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170830_100643-a.jpg
Прегледи:2
Размер:394.8 КБ
ID:5765441Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170830_100406-a.jpg
Прегледи:2
Размер:409.0 КБ
ID:5765442Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170830_101115-a.jpg
Прегледи:2
Размер:384.5 КБ
ID:5765443
              Флашките се пробиват приблизително на едно и също място с свредло за бетон , заточено като обикновено свредло за метал на дълбочина около 8-10мм.Правиш щифтове ,които влизат плътно в отворите .Стягаш гривна от лагер(примерно) и бележиш с маркер работната повърхност на флашката. После престъргваш като подаваш по 1-2 десети максимум и на най-бавно надлъжно подаване и обороти 125 -90.Когато зачисти всички флашки сваляш ножа и го точиш на ново и пускаш една стружка от 1 десета за окончателно.И си готов за работа .Честито имаш "нов" универсал.За по качествено ,какго каза един колега по нагоре в постовете ,можеш да вържеш в ножодържача на мястото на ножа дремел или борапарат с цилиндричен камък и с него окончателно да зачистиш работната повърхност на флашките.Но при българският универсал тази операция с дремела е излишна ,той пак ще си бие ,но ще лови здраво.
              "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
              Ат.Буров.

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                ТОС вече няма. Заводът има друго име и продава под друга марка, универсалите му са вече под друг лиценз (по спомен-френски, но може и да бъркам) . Всичко, което сега се продава като ТОС или ще е залежала стока от СОЦ време (съмнителна работа) или брандирано като ТОС китайско менте. ...
                Много си в грешка, но не ми се спори.
                ЕЖК тук не е много толериран начин за споделяне на информация.
                Въобще някаква каша си изписал - лицензи, ментета, Беларус, съвеЦки, български...., лошото е, че някой ще го вземе за чиста монета.
                Много хора четат тук за да се образоват и да почерпят опит.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  ТОС вече няма. Заводът има друго име и продава под друга марка, универсалите му са вече под друг лиценз (по спомен-френски, но може и да бъркам) .
                  Да подкрепя поста на Румбата:

                  Да,да, ама не!
                  Какво ще кажеш за TOS ČELАKOVICE , TOS KUŘIM – OS, a.s., TOS VARNSDORF a.s. и прочие, да не правя опис...
                  Като не знаеш нещо по-добре не пиши. С един пост уби половината чешка и словашка промишленост!

                  TOS
                  означава Tovаrny obrаběcich strojů,
                  иначе казано по нашенски Заводи за обработващи машини.
                  И там влизат всички подобни заводи на цялата територия на бившата ЧССР.

                  Вярно, TOS Rakovnik вече е под друго име, но той произвежда шприцформи и шприцавтомати.
                  Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    За да хваща прецизно един универсал и да е в норма 0,01-0,02мм се постъпва по начина описа по-долу:

                    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=171607 Пост 13.

                    Не се блокират челюстите във върха,по простата причина,че флашките имат луфт в каналите (ако е стар универсала подминават десета-две) и при обработка се отнема повече от предната част,вследствие на което при стягане на детайл стискат само в задният край.При работа детайла се размърдва,саморазхлабва се,троши ножки и има вероятност да напусне работилницата.
                    Ако трябва да се наказваме със български универсал(понеже нямаме друг),единственото решение е да се направи "плаващ".
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Това "няколко десети биене " не е ли малко преувеличено за БГ универсалите?

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
                        ...всички подобни заводи ....
                        TOS Svitavy прави фУтерите все още
                        Последно редактирано от rumbata; 31-08-17, 09:14.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Kaкво ви е мнението за този руски (пише,че е 1-ви клас на точност):
                          https://www.olx.bg/ad/universal-250-...tml#7294110f1e

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Като за начало вида присъединяване не е стандартния - без фланец е. С фланец е модел "C210", а тоя е модел "J6". Свали сегашния ти универсал барабар с фланеца, премери диаметъра на конуса на шпиндела и разстоянието между дупките му, както и диаметъра им. Сравни в нещата за "J6" от таблицата и прецени дали може да се сложи директно на шпиндела без фланец.

                            Това от тук: http://bzsp.by/ru/catalog/~show/28378/28379

                            Дали са читави въпросните универсали не зная. На пръв поглед замисъла е добър, ама като се има предвид че е сделано, какво точно са сътворили като изпълнение не е много ясно.

                            ПП: На страницата го дават 80-100 микрона биене. Румбата да каже това как се отнася към "първи клас на точност" от обявата, ама на китайския ми 4 челюстен от полимета съм докарал 3 стотни (ако помня добре), а на чешкия 3-челюстен (който пак май се води първи клас на точност) 1.5 стотни. Това са 30 и 15 микрометра, съответно.

                            ППП: И да не забравяме че това е точност като е нов и като е чист вътре. Една стружчица някъде по спиралата и се случва нещата да мръднат.
                            Последно редактирано от sparkybg; 31-08-17, 12:07.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                              Kaкво ви е мнението за този руски (пише,че е 1-ви клас на точност):
                              https://www.olx.bg/ad/universal-250-...tml#7294110f1e
                              Обръщаемите челюсти по презумция са по-кекави.

                              Относно точността на чешките, superior - кл.0, standart - кл.1

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Вижте какъв универсал ми предлага познат за 200лв.Ф250 е ,но не е сигурен за марка и производство.Предполага,че бил немски.Вие познавате ли го и потвърждавате ли,че е немски? Личи си ,че е чисто нов и ми нарпави впечатление,че ключа се върти много мазно и плътно - не хлопа като моя по четвърт оборот Дава ми го в този вид ,с прави и обратни челюсти и ключ.На мен доста ми прилича на моя български....Цената ме устройва напълно,но без вашето одобрение не смея да го купя.
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X