Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Първоначално публикуван от Emil_Pz Преглед на мнение
    Прав е колегата 5мм по нониус не е нищо за тоя струг, аз на Ц 8-ицата често подавам по 4, е и ножа трябва да е нагласен де.
    Вярно е, че машината може да носи много и повече.Но пожелателно е да не слушаш приказки от рода подавай смело по 5мм с по-голям ход на подаване. Все пак прохождаш в занаята ,така че по- добре с по-малки подавания ,като начало за да свикнеш с машината ,да видиш как се държи и да опознаеш мурафетите и.После ще дойдат и по-големи подавания с по-голям рез и т.н.В момента не гониш време , не гониш норма , а се учиш.Тръгва се от малкото и лекото и постепенно се стига до по-голямото и сложното.Имаш желанието и това е важно !Успех в начинанието!
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
    Ат.Буров.

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Не прекалявай с подаването,то зависи от много неща,каква е стоманата,как ти е заточен ножа,на какви обороти и каква стъпка си избрал.Като за начало се справяш добре,има си чалъми които в процес на работа ще усвоиш.Първоначално избягвай да подаваш повече от 2мм,вярно е,че машината търпи в пъти повече и за окончателен размер гледай стружката да не е по-малка от 1мм,инак става грозна обработка особенно на мек материял.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Днес пак имаше драма.Преди да купя струга ме бяхте посъветвали да струговам плътен метал Ф40-50 на дължина около 20см и да измеря с микрометър разликите в диаметрите в началото и в края на стругованата част.Тогава не успях да направя този тест,но днес ми се отвори възможност - струговах шестограм S19 на около 200мм дължина и се оказа,че в началото и в края на стругованото разликата е цели 1.3мм.Шок.Бяхте споменали нещо от сорта на 0.05мм допустима разлика.Искам да направя гайка и шпилка за скоба за вадене на лагери.Купих шестограм S19 и Ф30 стомана 40х.От Ф30 направих гайката (50мм/29 (снимката долу) с резба 16х1.75мм.Както сигурно се досещате поради конусовидната резба гайката се нави до около 80мм и затегна. После с доста труд,измерване и струговане на отделни части от резбата (където имаше нужда ) успях да я докарам до горе долу годен за ползване вид,но тази разлика от 1.3мм може ли да се дължи на изместено задно седло и как се центрира то?Ако го доближа до събрани максимално челюсти на универсала ?

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0294.jpg
Прегледи:1
Размер:163.9 КБ
ID:5749155Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0296.jpg
Прегледи:1
Размер:133.2 КБ
ID:5749156
        Последно редактирано от stypkata; 15-04-17, 19:38.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Това се дължи на изместено задно седло. Регулира се, малко е пипкава работата. Аз моето го регулирах със застъргване на дълъг прът до универсала и до седлото. Ако со универсала е по-големия диаметър, това означава че седлото ми е към мене изместено и го избутвам назад, ако е обратното го дръпвам към мене. Около половин час заигравка ми отне на мене, но пак има малки разлики. Обикновенно меря размера и го коригирам. Толкова дълга резба я калибрирам с плашка.

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Проблема най вероятно не е само в задното седло . Това е стар струг и е износен повече в зоната близо до универсала защото основно там се работи .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              За да центрираш задното седло спрямо универсала, първо се почва така. Стягаш в универсала едно ф-25-30 мм. да речем, застъргваш го на конус с остър връх, поставяш въртящият се център в задното седло и приближаваш двата върха един срещу друг. За тази цел въртящият ти се център трябва да е нов, и да не му е изтъпен върха. Настройваш с изместване на задното седло двата върха да сочат идеално един срещу друг. Но и това още не е фина настройка. Следва донастройване чрез престъргване на парче стомана около L 400мм.да речем,като мериш отпред и отзад. Но със срещане на върховете на центрите (но много точно) после остава много малко за донастройване.
              При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Развиваш средния болт на седлото.От страни има шестограм с който го местиш наляво и надясно по оста на струга.Отзад на седлото има скала по която можеш да видиш на къде е изместено.Подаваш леко с шестограма,стягаш болтовете и пускаш стружка.Мериш и виждаш дали си в правилната посока.Повтаряш докато постигнеш задоволителен резултат.Упражнението е много пипкаво.Изисква доста нерви.Има глупаци дето развиват и средния болт,за да освободят седлото.Нищо чудно преди теб някой да е правил това.Казвам го от опит,щото моя струг е "обществен",та "стругари" секакви.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Благодаря много.При мен средния болт е развит и хлабав.Не съм го пипал никога него.Работя само с двата крайни за застопоряване на седлото.А средния за какво е? Трябва да е развит по време на настройка и да го завивам при тестване ли?

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                    Благодаря много.При мен средния болт е развит и хлабав.Не съм го пипал никога него.Работя само с двата крайни за застопоряване на седлото.А средния за какво е?
                    Точно средния болт заступорява двете части на седлото, една към друга. Той трябва след настройка, да е затегнат постоянно.
                    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Точно средния законтря двете плочи на задното седло . Щом е хлабав може и от там да е проблема . Стар майсторски чалъм за правене на конуси е с изместване на задното седло или подлагане в леглото на центъра . Писали сме заедно
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                        ....А средния за какво е? ...
                        Обикновено застопорява седлото към централната ос на струга.Оставен хлабав при работа с центъра,обикновено променя сечението в конус.
                        ПП Средният болт никога не се пипа без причина.Резултата може да надскочи 1,3 мм конус.При мен резултата беше 2 ммм на 250мм.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Здравейте,може ли да помогнете с малко теория за нарязването на цолови резби и навивките в цол,колкото и да се опитвам не се получава. В първия пост на темата пише че тръба 1.1/4 има 11 навивки а в разни таблици които намерих пише че въпросната резба е със 7 навивки та кое е вярно? Дайте някоя достоверна таблица за тези резби.Многократно се опитвах да нарежа резба на тръба 1/2 и все не иска да се навие,ножа с който правя резбата е 55 гр.Със милиметровите резби вече се справям доста сполучливо но с тези цолови резби не успях.
                          Последно редактирано от perdeee; 15-04-17, 23:11.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            В първият случай е газова или тръбна (цолова) резба -11 витки в цол , а в втория е цолова скрепителна -7 витки в цол.И двете са с стъпка -брой витки в цол(инч), но са различни по своето предназначение!
                            Последно редактирано от pgv64; 16-04-17, 01:42.
                            "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                            Ат.Буров.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Ето линк към http://dox.bg/files/dw?a=76eff8b6f4. Тук са дадени видовете резби.
                              "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                              Ат.Буров.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                А тези които са стандартни за ВиК тръбите как се водят и как да разпозная двата вида резби?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 7 потребители онлайн. 0 потребители и 7 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X