Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Аз не съм работил с тая система но захвата на пластинката ми се вижда слаб. Аз работя с тези пластини и нямам оплаквания.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3277.jpg
Прегледи:4
Размер:117.9 КБ
ID:5221075
    Първоначално публикуван от jouzzin Преглед на мнение
    При мен също са се получавали вибрации при рязане!При центроването на ножа по височина си бях направил едно калибърче,но някой .... ми го разцентровал и ножа стоеше пониско от оста на въртенето на шпиндела,и когато дебелината на детайла намалее се почваха едни вибрации....ужас!Накрая разбира се се чупеше!За щастие бързо се сетих...!
    Калибър не върши работа при всяко заточване на ножа се променя височината. Има един стар универсален стругарски метод за центроване на височината на ножа . Центроваме с център абсолютно точно един нож сваляме го заедно с подложните пластини и на равна повърхност примерно на задното седло замерваме с шублера височината от върха на ножа. Така получаваме стойноста на центъра на струга на СУ 400 и СУ 582 е 32мм на новите С 11 е 28.5мм на старите има и 32мм и 28.5 мм. и така вече центроваме всеки следващ нож.
    Последно редактирано от sek.1; 24-10-10, 19:10.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Благодаря
      ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        Аз не съм работил с тая система но захвата на пластинката ми се вижда слаб. Аз работя с тези пластини и нямам оплаквания.
        Имам и такова. Пак задира. Вероятно това обаче не съм го наострил както трябва.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Ама аз не заточвам ножа по калибър (само ако е резбови го правя с калибър ) а си бях направил калибър за височината!Една по -дебела чертилка и бях направил една стойка,и бях снел височината на центъра на задното седло (оста на въртене на шпиндела) до масата на супорта!Така,всеки път като слагам нов нож само си слагам центрованата вече чертилка и си сменям пластините докато върха на ножа дойде до нейния!Ставаше бързо,докато някой не ми позва "приспособлението" не по предназначение и ми го ос...а!
          И аз си споняма за БГ струговете тия данни за височината на ножа от основата на ножодържача,но за тия стругове дето аз се "забавлявам" с тях никаде не съм я срешал из книгите им,а те са наистина доооста бедни!
          Последно редактирано от jouzzin; 24-10-10, 20:45.
          TLC 120 Prado
          Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Те данните за височината и на наще ги няма всеки сам си я хваща. Стягаш едно центърче в универсала центроваш ножа вадиш го с пластинките и мериш . Това важи за всички стругове.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Аз не съм работил с тая система но захвата на пластинката ми се вижда слаб. Аз работя с тези пластини и нямам оплаквания.
              [ATTACH=CONFIG]261873[/ATTACH] Калибър не върши работа при всяко заточване на ножа се променя височината. Има един стар универсален стругарски метод за центроване на височината на ножа . Центроваме с център абсолютно точно един нож сваляме го заедно с подложните пластини и на равна повърхност примерно на задното седло замерваме с шублера височината от върха на ножа. Така получаваме стойноста на центъра на струга на СУ 400 и СУ 582 е 32мм на новите С 11 е 28.5мм на старите има и 32мм и 28.5 мм. и така вече центроваме всеки следващ нож.
              Не знам защо но на моя СУ582,височината е 27мм.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Какво значение има височината на оста всеки сам трябва да си я определи. Моята машина беше тръгнала за вторични, месец ми отне да я докарам до що годе работно състояние. лошото е че всичко по нея беше оправяно с чук и се побърках да напасвам с шабър повърхнините, естествено всички корекции съм ги проверявал и с индикатор. В момента мога да я тормозя до няколко стоотни. Със рязането само ми тресе много но явно е нормално.

                Проверете си все пак хлабината на лагерите на вретеното, при по големи хлабини не може да си натоварите машината и с почва едно страшно забиване на детаила в ножа! Проверката е проста, лост под универсала и часовник огоре ако отклонението е над 4, 5, стотни лагера е заминал естествен нямам предвид безумно напъване а просто нормален напън.

                Сега искам да питам още нещо, как да подготвям предварително кобалтови ножове, окончателното го правя с зелен камък но когато тряба да отнема повече не ми се отдава само леко да згреша в ъгъла и камъка се дебалансира. Естествено камъка се точи с диамантена точилка но не знам как се нарича, проблема е че след заточването рязко намалява скороста на заточване.

                Абе и аз съм един стругар ама в ситуацията в която съм май и такъв ще стана.

                sek.1 благодаря ти за безумно многото информация която ни даваш и ако дойда в София много ама много ще искам да те видя!
                Благодаря и на всички останали колеги които пишат тук!

                И едно малко въпросе: някой да има под ръка за продаване липинг машинка?
                Последно редактирано от old111; 25-10-10, 05:45.
                Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение

                  Сега искам да питам още нещо, как да подготвям предварително кобалтови ножове, окончателното го правя с зелен камък но когато тряба да отнема повече не ми се отдава само леко да згреша в ъгъла и камъка се дебалансира. Естествено камъка се точи с диамантена точилка но не знам как се нарича, проблема е че след заточването рязко намалява скороста на заточване.
                  Кобалтов отрезен нож се прави по една малко рискова технология. Правиш един дорник и качваш един диск от флекс на него . Стягаш го в универсала в ножодържача стягаш суровия кобалт наместваш супорта спрямо диска колкото искаш да отрежеш слагаш някъде 500 - 630 оборота на машината пускаш охлаждането (става и без него) дърпаш се колкото можеш по настрани към задното седло пускаш машината и с лявата ръка подаваш на напречния нониус. След като протежеш колкото ти трябва обръщаш ножа и отрязваш излишното парче. Тая операция можеш да я направиш и с флекс на менгеме. След това заточваш на шмиргела. По тая причина повече от 20 години работя с кобалтови отрезни прастини на държач всичко което ми позволява да не плюя готова шлайф паста ми е добре дошло. С намаляването на диаметъра на абразивния диск на шмиргела съответно намалява и неговата работна площ елементарно е диаметър на окръжност. Като дойдеш насам заповядай ще се радвам да се запознаем. Следващото лято ако е живот и здраве със сигурност ще дойда към морето за по дълго време и първа точка ми е посещение в заведението на Майкъл в Несебър.
                  Последно редактирано от sek.1; 25-10-10, 06:07.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Къде беше вчера когато изтрих полвин камък за 5мм от ножа сега се чувствам като индианец пред пишеща машина И пиля си аз кобалта, точа камъка и пак пиля и така в период и накрая нищо, та го оставих за днес ))) и добре съм направил.

                    Абе не знам какво пушиш ама дали в София или в Несебър ши тъ намеря и ще проверим коя охлаждаща течност е най подходяща))

                    Още на едно място имам сив прах от зелен шмиргел. ))
                    Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Кобалтов отрезен нож се прави по една малко рискова технология. Правиш един дорник и качваш един диск от флекс на него . Стягаш го в универсала в ножодържача стягаш суровия кобалт наместваш супорта спрямо диска колкото искаш да отрежеш слагаш някъде 500 - 630 оборота на машината пускаш охлаждането (става и без него) дърпаш се колкото можеш по настрани към задното седло пускаш машината и с лявата ръка подаваш на напречния нониус. След като протежеш колкото ти трябва обръщаш ножа и отрязваш излишното парче. Тая операция можеш да я направиш и с флекс на менгеме. След това заточваш на шмиргела. По тая причина повече от 20 години работя с кобалтови отрезни прастини на държач всичко което ми позволява да не плюя готова шлайф паста ми е добре дошло. С намаляването на диаметъра на абразивния диск на шмиргела съответно намалява и неговата работна площ елементарно е диаметър на окръжност. Като дойдеш насам заповядай ще се радвам да се запознаем. Следващото лято ако е живот и здраве със сигурност ще дойда към морето за по дълго време и първа точка ми е посещение в заведението на Майкъл в Несебър.
                      Това е много стар "тарикатлък" за заточване на кобалтови (не знам защо но при нас всички им викат щирии)ножове.Задължително на паралелите се слага брезент,иначе супорта направо спира,всичко потъва във шмиргелов прах и дребни камъчета.
                      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Old 111,гледам сме сграждани,може да се съберем някой ден да се запознаем,да обмяним на опит или наздравици!
                        Кобалтовите отрезни пластини които носят при нас от единия край са профилирани по дължина тип "лястовича опашка",а държача му отпред има една извивка,което го прави малко "еластичен" отпред,и когато го напънеш прекалено много и силата на рязане му дойде много голяма леко се плазва надолу,започва да свири,но не се чупи,а само се захабява!Е,успявал съм и да я счупя,но това при по-големи диаметри!
                        Последно редактирано от jouzzin; 25-10-10, 11:03.
                        TLC 120 Prado
                        Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Сигурно ли е? За такава система иде реч (не е ISCAR, но иначе същата). Пластината си има профил отпред, за подвеждане на стружката или там каквото трябва:

                          Пластината изглежда приблизително така:
                          [ATTACH=CONFIG]261854[/ATTACH]
                          Тези пластини не се заточват - пада им покритието. Ползвам такива от 2 до 20мм и работят много добре дори и ако ножа е малко под оста. Поиграйте си с режима (обороти и подаване) и ще намерите комбинация, при която вибрациите ще изчезнат. Профила отпред се казва геометрия на пластината и определя чупенето на стружката и отвеждането и от зоната на рязане в зависимост от материала.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Първоначално публикуван от rozi Преглед на мнение
                            Тези пластини не се заточват - пада им покритието. Ползвам такива от 2 до 20мм и работят много добре дори и ако ножа е малко под оста. Поиграйте си с режима (обороти и подаване) и ще намерите комбинация, при която вибрациите ще изчезнат. Профила отпред се казва геометрия на пластината и определя чупенето на стружката и отвеждането и от зоната на рязане в зависимост от материала.
                            Нямам проблем с вибрации. Проблема при мен е че като стане дълбок канала, имат склонност да задирят. Същото и при държач със сменяема кобалтова пластина.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              jouzzin, Можем да се видим когато ти е удобно телефона ми е 0899 197 842 Михаил Петров.

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Нямам проблем с вибрации. Проблема при мен е че като стане дълбок канала, имат склонност да задирят. Същото и при държач със сменяема кобалтова пластина.
                              На моята мъничка машинка тресе та не се трае но май е нормално. При диаметри над 30мм винаги започвам ряза с +0,5до 1мм и прорязвам на няколко пъти иначе задира. За автоматично подаване и разхождане на супорта мисля че няма да стане дори и малко да да прореже, мръднеш ли супорта ще се претовари странично ножа.
                              Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
                                jouzzin, Можем да се видим когато ти е удобно телефона ми е 0899 197 842 Михаил Петров.



                                На моята мъничка машинка тресе та не се трае но май е нормално. При диаметри над 30мм винаги започвам ряза с +0,5до 1мм и прорязвам на няколко пъти иначе задира. За автоматично подаване и разхождане на супорта мисля че няма да стане дори и малко да да прореже, мръднеш ли супорта ще се претовари странично ножа.
                                Говоря за постоянно "клатене" наляво-надясно, и възможно най-бавния ход, който при мен е 0.09, а напречния се дели на 2, тоест 0.045мм стружка. Странично ножа няма да се товари с повече от примерно 1 десета стружка. Въпроса е че не съм го виждал на практика. Само са ми казвали, а в техникума сме рязали само тънки неща с дебел кобалтов нож и на ръка, и проблеми не е имало.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X