Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

    Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
    За нищо. Качих и каквото намерих за К7-31. Аз за това по-горе питах къде ги сторвате-мислех, че има някъде папки примерно К5000-необработени, К5000-обработени, К25000-необработени, К25000-обработени...та да може да се подменят картите с лошо качество, криво сканирани и т.н.Е,под "обработени" могат да се разбират много неща...примерно-с изрязани полета, изправени (в смисъла на dhv,) цветово оправени и накрая калибрирани...Но явно PIZ може да каже-щом определя липсите.
    Здрасти Стоянов преименувах папката "Обработени карти зона К7" в "Цветово обработени карти зона К7 1:25000" да бъде ясно какво съм качвал на нея по твоите препоръки, там по принцип не са изправяни самите карти.

    Коментар


    • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

      Картите 1:10000 са във планинските райони, просто там вместо 1:5000 се правят в 1:10000. А 1:500 са кадастрите на населените места. И по правило трябва да са с точност около 10 сантиметра.
      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

      Коментар


      • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

        Здравей,icpart. Не съм спец да давам препоръки-по-скоро идеята ми беше във всяка папка да има един .txt файл ,например README, в който да има някакво описание на съдържанието на папката, вида на обработките, последни обновявания...нещо такова, не го бях избистрил, ти ме изпревари. Поздрави и питанка- много ли се различават цветово наличните карти? Може ли процеса да се автоматизира?
        Поздрави

        Коментар


        • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

          По принцип се различават да доста тези обработените доста по-добре се виждат да речем на ПДА устройство в Озиексплорера като можеш и сам да сравниш, еми по принцип отдавна табак имаше идея да се направи някаква подобна организация както и ти предлагаш ама нещо не потръгнаха нещата в тази насока, в момента целта общо взето е да натрупаме кой каквото има пък после ще се отсортира и обработи наличния материал. По принцип процеса може да се автоматизира донякъде но в общи линии е индивидуално за всяка карта. Аз вече имам малко тренинг и една карта я обработва за 3-4 минути макс, като в общи линии се променя баланса на бялото, контрастта понякога, леко рязкостта и понякога и самите цветове главно зеления цвят защото понякога отива вече към жълто в някои от картите.
          Скоро може да сложа едно обучаващо видео с упътване как се прави в темата свързана с това. Иначе го бях почнал отдавна но просто не съм го дообработил още.
          Последно редактирано от icpart; 16-10-09, 23:43.

          Коментар


          • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

            Здравей 100yanov,
            Защо не попиташ този от когото си получил информацията - какво е Пулково чисто ?. Явно някой е искал да се изкара важен.

            tabac, именно за това и питам. Преди време един ГЕОДЕЗИСТ полусподели,че параметрите, които се вкарват в gps-a като user defined за пулково, са усреднени за цяла БГ, (това било чистото пулково),докато той прави допълнителни корекции спрямо района, в който работи, и ги вкарва в уреда...ма не благоволи да ме светне по-натам. Да не би да има някакви локални отмествания между картите 70г и ...руските примерно, и именно тази корекция да ги коригира?

            Коментар


            • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

              icpart, благодаря. Скоро ми се наложи да нося за отпечатване една карта и там човека пипна с фотошопа точно тези неща,особено зеленото, което си беше жълто.Само че тя беше формат .bmp и при конвертирането надписите излязоха малко нечетливи...може и до машината да е било.

              Коментар


              • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                По принцип се различават да доста тези обработените доста по-добре се виждат да речем на ПДА устройство в Озиексплорера като можеш и сам да сравниш, еми по принцип отдавна табак имаше идея да се направи някаква подобна организация както и ти предлагаш ама нещо не потръгнаха нещата в тази насока, в момента целта общо взето е да натрупаме кой каквото има пък после ще се отсортира и обработи наличния материал. По принцип процеса може да се автоматизира донякъде но в общи линии е индивидуално за всяка карта. Аз вече имам малко тренинг и една карта я обработва за 3-4 минути макс, като в общи линии се променя баланса на бялото, контрастта понякога, леко рязкостта и понякога и самите цветове главно зеления цвят защото понякога отива вече към жълто в някои от картите.
                Скоро може да сложа едно обучаващо видео с упътване как се прави в темата свързана с това. Иначе го бях почнал отдавна но просто не съм го дообработил още.

                Браво icpart ,най-после някой да пробва да направи подробно описание,а не всеки да обработва с различни програми.Например в Photoshop може да се направи един action и да се приложи за повечето карти(макар че зеленото наистина може да избяга на някои карти,повечето са горе-долу с еднакви проблеми(белия баланс,контраст,острота).Няма да е лошо и за калибрирането да се направи по-подробно упътване за да може да се включим повече хора(с коя програма калибрирате,в каква проекция и т.н.(например с Ozi-то)).
                Последно редактирано от piz; 16-10-09, 23:48.

                Коментар


                • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                  Много ми се ще да се включа по-активно в обработката на картите, но нямам никакво време за това в момента. В малкото ми свободно време се занимавам с чертането на "BG Topo Map" за Гармин, защото се оказа че ще ни трябва и служебно. Съвсем скоро ще пусна тук pre-pre-pre-beta версия за да видите какво се оформя от проекта като цяло. Засега се опитвам да направя една работеща основа за цялата страна, съдържаща всички пътища 1,2,3,4 клас и всички населени места с транзитните улици през тях. Нещо като "BG Tranzit Map", със възможно най-точен рутинг. (Не ползвам никакви съществуващи до момента векторни карти - всичко се прави "на чисто" от сателитни снимки с точност 3-5 метра и никаква генерализация). В момента са готови само области Видин, Монтана, Враца и Бургас. В малки райони има нанесена и пълна топографска информация - всички обекти от топокартите.

                  Покрай този проект свалям и обработвам сателитните снимки и някои от 25-хилядните карти, които ми дотрябват на момента. Ще ги качвам на Спелеото в последствие.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                    DHV,
                    Поздравления за това, че ще изпълняваш проекта "BG Topo Map" за Гармин. И
                    за тези, който са решили да има такъв. Най-после нещо конкректно в този проект, за който ще може спокойно да се дават отговори относно точността на топо-картите за Гармин.
                    Още един път поздравления.

                    100yanov,
                    Ето ти линк, в който геодезист казва как да трансформира Пулково в WGS84. Но не виждам смисъла тъй-като точността би се подобрила с неповече от 10 см, докато точността на картите е не повече от 10 м, а като се натрупа грешката и от GPS,не искам да анализирам. Освен това в Civil3D, Пулково е представено с всичките възможни варианти на картографиране(3-5) валидни за Русия и земното кълбо.
                    http://geodesy-bg.net/forum/viewtopic.php?t=4
                    Виж становището на garnet.
                    Прикачени файлове
                    Последно редактирано от tabak; 17-10-09, 17:35.

                    Коментар


                    • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                      Дхв браво относно поетата инициатива за продължаване на проекта за BG Topo Maps, с нетърпение чакам да видя това върху което си работил толкова дълго време.
                      Piz между другото аз още преди около 4 месеза бях направил подобно упътване за работа с GIMP как се обработват карти в темата "Методи и програми за обработка на растерни карти", там вече направих един ъпдейт и допълнение с обещаното упътване.

                      Коментар


                      • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                        Всъщност картата, която правя няма нищо общо с предишната "BG Topo Maps", тази е започната съвсем от нулата. И с темпото, с което я правя... ще трябват години.
                        Ето два скийншота засега, тези дни ще пусна и компилирана версия за Мапсорс:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bgtopo1.jpg
Прегледи:1
Размер:258.1 КБ
ID:5129784

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bgtopo2.jpg
Прегледи:1
Размер:193.4 КБ
ID:5129785
                        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                        Коментар


                        • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                          DHV,
                          Учатъците от картите изглеждат превъзходно. Особено първия скрийншот.
                          Но, темпа е претиснителен за съжаление. До това време ще излезат, може по-точни и високи нива на сателитните снимки и всичко започва отново.
                          Дано след като представите компилирана версия за Гармин, някой реши да спонсорира изработването и. Явно трябва да се презентира агресивно възможно повече пред заинтересовни фирми в и извън страната.

                          Привет

                          Коментар


                          • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                            Дхв по принцип какви ще ти бъдат бъдещите намерения относно самата карта да е комерсиална или свободна? Другия вариант е ако е отворен проекта започнат от теб е да се намерят и други съмишленици които да помагат в развитието на проекта за разширяването му в по-големи мащаби. Даже си мисля че е възможно и бъдещо коопериране с проекта на BGMountains като накрая наистина да имаме една съвременна и актуална топографска карта на България. Според мен наистина намирането на ентусиасти които да помагат е основния проблем, защото сам да вземе да го прави човек отнема огромни количества време и труд.

                            Коментар


                            • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                              В момента картата е свободна, може би ще си остане така. Пратил съм тази информация и на екипите на ОФРМ и на BG Routing Map.

                              Ако се намерят други ентусиасти, ще бъде чудесно. В момента работя сам по картата. В началото беше само карта на Враца, правена по кадастър на града. Правих я за наше служебно ползване, после я разширих до цяла Врачанска област. Получи се доста добра карта, много по-точна и вярна от съществуващите. Затова реших да започна цяла България, което е безкрайна работа...

                              Крайната цел е да се получи пълна топографска карта на България, включително и рутинг. Ще пусна отделна тема за карата в раздел "разработка на карти". Ако се намерят и други ентусиасти, ще споделя технологията на работа и ще видим какво ще измислим. Ако не, аз така или иначе ще работя по картата.
                              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                              Коментар


                              • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                                Да, опиши какво точно правиш по тази карта. Може и аз да сложа едно рамо, като цяло това с разработката на карти ме забавлява, пък и имам известен опит с "компилирането" на img.
                                Георги Тонев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X