Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

    Мислил съм по всички тези въпроси, естествено. Снимките ги именувам с името на съответната 50 хилядна карта от генщаба. Тъй като снимките са огромни, ги разделям на няколко части, които получават съответен индекс, който си го слага SAS планетата.
    Допълнителното наместване на калибровката го правя по GPS тракове, където имам, а където няма, свалям съответното парче от гугъл мапс и по него намествам. Досега съм установил, че всички главни пътища и повечето от второстепенните са начертани съвсем точно в гугъл мапс, нямат никакви измествания.

    Където се застъпват две различни снимки, правя два .map файла за двете части на изображението. Няма нужда от таблици с покритието, защото Ози-то си прави индекс на всички налични файлове върху произволна карта.

    Довечера ще кача каквото имам досега. Съвсем малко са все още, но ги свалям постепенно, за основа на топокарата, която чертая.
    "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

    Коментар


    • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

      Имам следния въпрос към dhv - сигурен ли си че твоята разграфка е точна,защото имам чувството че има разместване - например според оригиналната разграфка Силистра е К-7-15-В-б ,а според твоята Силистра е К-7-15-Г-в(може и аз нещо да бъркам)

      Коментар


      • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

        Колеги открих че SASPlanet може да направи собствена разграфка по Генщаба долу съм прикачил виден скриншот от прграмата. Освен това предлагам да създадем както предложи Стоянов да се създаде отделна папка в която директно да споделяме кеша от програмата, тъй като явно различни хора свалят различни части и аз имам свален кеш около Варненско, така и събирането на информацията ще стане по бързо и евентуално после само ще се обработят снимките за отместванията даже може да отворим нова тема по въпроса че тук в тази става дума за други карти.
        Освен това самата програма има възможност да се генерира всеки един слой от този с по-добро качество като по този начин може да се изтегли само най-подробния като всеки следващ се генерира от предходния така ще се спести доста информация за теглене, а при сравнение например при теглене на снимка от тази за даден слой и генерираната такава от слой с по-голямо увеличение няма осезаема разлика в качеството, пробвайте и ще се убедите
        Прикачени файлове

        Коментар


        • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

          Разграфката не е моя, някой преди мен я беше направил, просто я ползвам наготово. Наистина не е точна, а ориентировъчна.
          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

          Коментар


          • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

            На Спелеото, директория /Others/Rabota po topografski karti-NE TRII/Satelite Photos/
            съм качил първата порция сателитни снимки.

            icpart: аз също мислих да се събере кеша на едно място. Обаче има два проблема. Първо - чисто технически, кеша се състои от стотици хиляди (буквално) малки файлчета. Даже и с NTFS файлова система при мен имам почти 2 гигабайта загубено пространство при размер на информацията около 5-6 гигабайта досега.
            Второто е, че самите снимки не са съвсем точно калибрирани, всеки път като се формира някаква по-голяма снимка с програмата, тя ще е с изместена калибровка. Аз затова свалям снимките по международната разграфка, и коригирам калибровката им. Така вече ги има готови в универсална разграфка, и съвсем точна калибровка.

            А кеша засега и аз го пазя, въпреки че ми прахосва доста място. Още не съм закъсал за празно пространство, така че ще го пазя. Ако трябва да се качва на сървър, ще трябва да става в архиви, иначе тези ~300000 файла.... не мисля че е добра идея.
            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

            Коментар


            • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

              Да дам малко пояснения как точно коригирам калибровката.

              Ако някой не е запознат - има няколко изключително полезни програмки за разширяване на възможностите на OziExplorer, ето тук:
              http://members.optusnet.com.au/~john.../oziutils.html

              Изтеглете си Ozi DAT Control Panel, с негова помощ се отключват допълнителни възможности на OziExplorer, които по подразбиране ги няма в менютата. В меню MAP се добавя команда Move Map Calibration, с която може много лесно да се измества калибровката на картата, за да съвпадне със векторни обекти заредени от файл. Има и други нови функции, в момента не са важни.

              Другите програмки от сайта също са полезни. Със Mapborder може да се задава граница на картата с произволна форма, мисля че до 100 точки. Със IndexMap се прави схема-индекс на всички карти от дадена директория върху произволно заредена обзорна карта.
              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

              Коментар


              • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                Dhv въпреки, че тук не е мястото имаш или опит при използване на "Naviteq" GNSS безплатна услуга и подобрява ли наистина точността на позициониране ? С Гармин апаратите може ли да се използва ?

                Коментар


                • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                  tabak - не, не съм ползвал и нямам никаква представа как работи тази услуга.


                  icpart - много благодаря че спомена за възможността на SAS Planet да показва разграфката, това не го бях забелязал. Улеснява много работата, досега ползвах Ози за да пренасям координатите .

                  Значи, снимките от 17 ниво ще отговарят на 25-хилядните карти, а тези от 18 ниво ще отговарят на 10-хилядните. Тези които досега съм качил, са със цифрови индекси вместо букви, мисля да ги преправя да отговарят точно на номенклатурата на 25000 и на 10000.
                  19 ниво няма да е по строга разграфка, а по населени места. Ще свалям само градовете с ниво 19.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                    dhv да те питам границите на самите карти значи ще са по разграфката от Генщаба доколкото разбирам тъй като гледам че си ползвал именно и това означение в индексите на картите? Питам защото малко по-горе си споменал че ползваш международна разграфка ама просто не ми стана ясно коя имаш впредвид.

                    Коментар


                    • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                      Картите на генщаба са по международната разграфка. Нея имам предвид. Това е прието за стандартна международна разграфка за Гаусова проекция с 6-градусови зони.

                      Колко е международна е отделен въпрос, но поне целия бивш соц-лагер работи по нея, и не само.

                      http://www.spbtgik.ru/book/3118.htm
                      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                      Коментар


                      • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                        Благодаря dhv за отговора сега вече всичко ми се изясни.

                        Коментар


                        • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                          Качвам К5-43. Не знам има ли приоритет коя зона да съберем по-бързо-мога да помогна за К5 и К7 и обратно-нямам и си търся няколко обработени карти за К3-гледам,че сте го събрали почти,но не знам къде сте го метнали. Поздравления към DHV за инициативата със сателитките. Мисля,че свалянето на снимки има най-голям смисъл при максимален левъл за съответната снимка...вярно, че на чужд хард и 100 Гб са малко...ма и Памела от 30 и от 3м сигурно изглежда различно :-).Освен това- в градовете (левъл 19) винаги може да попиташ някой за мястото, което търсиш...докато в планините овчари не останаха..В папката САТ не е лошо да има залепена разграфката на генщаба. PIZ, коя е тази оригинална разграфка за Силистра?

                          Коментар


                          • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                            На практика има две истински нива за сваляне - 17 и 19.
                            17-то го свалям в неговия си мащаб, но за 19-то преценявам че няма смисъл извън населените места. Да се има предвид и това, че истинската резолюция на снимките не отговаря на ниво 19. Затова го свалям с мащаб 18. Става 4 пъти по-бързо, заема 4 пъти по-малко място, и достатъчно добре се вижда всичко по горите и поляните.
                            Градовете ги свалям в 19, там има нужда.

                            Е, ако имахме снимки като на Прага и Хамбург.... даже не знам те в кое ниво са. Може да познаеш човек на улицата, почти.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                              Значи, снимките от 17 ниво ще отговарят на 25-хилядните карти, а тези от 18 ниво ще отговарят на 10-хилядните. Тези които досега съм качил, са със цифрови индекси вместо букви, мисля да ги преправя да отговарят точно на номенклатурата на 25000 и на 10000.

                              Тогава излиза, че и обработваните карти от система 70 трябва да бъдат слепени и после нарязани по тази международна разграфка...то това май е и идеята на проекта де. Ако има хубава схема за номенклатурата, хубаво е да я качите за ориентация.Аз имам схема за 100К, но е доста груба за случая.
                              Освен руските 50К има и български 50К в система 70, за които трябва да се намерят ъглите на листовете-ако някой ги има, може да ги метне на спелеото.

                              Коментар


                              • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                                Качих нови сателитни снимки. Засега свалих старите, за да ги стандартизирам, после ще ги кача пак.
                                "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X