Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

    спокойно народе,нищо не е изгубено,при мен имам всичко направено до момента,така че на който каквото му трябва да не се притеснява и да свирка.

    Коментар


    • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

      Какво стана с липсващите карти от К-9? Чакам включване от приятелче, каза че ги има...
      Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

      Коментар


      • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

        Първоначално публикуван от nisanterano Преглед на мнение
        Колеги имам конкретен въпрос.Как трябва да се разчитат цифрите дадени като координати във WGS 84 ? Например координати
        N 4880667.652
        Как трябва да се четат?Колко градуса , минути , секунди означава тази цифра? ....

        Това са планови (Гаусови) координати в UTM проекция (Universal Transverse Merkator). Числата представляват метри, севера (N) е разтоянието от екватора, а изтока (E) е локален за всяка зона. За да са пълни координатите, задължително се указва и в коя зона са. В случая от таблицата зоната е 35, най-отгоре го пише. При калибрирането на картите, тези числа се задават във "UTM Coordinates" като се указва и зоната.
        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

        Коментар


        • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

          Здравейте,
          Поздравления за отлично свършена работа от DHV.
          За тези, които искат да увеличат видимостта на изображение на картните листи. Извършва се с наличната програма в MsOffice - Picture Manager. След избирането на програмата и съответната снимка се задейства командата за автоматично коригиране "Auto Correct". Извършва се два пъти, като преди задействането и втори път, формално се избира друга снимка и се връщате отново при източника за корекция. Поне за мен изображението е по-добро, като виждане. Не се промянят свойствата на първоначалната снимка(пиксели и др. параметри)
          Приложение - карти за сравнение.

          С пожелание,
          За спорен ден

          tabak

          След първото автоматично коригиране се изпълнява "save" и се преминава към втори "Autocorrect". Повече от два може би не са необходими. Трета картинка е след трети извършен "Autocorrect"
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от tabak; 04-06-09, 10:51. Причина: Пропусната стъпка след първото коригирне.

          Коментар


          • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

            Моля, някой да обясни какво се прави, след като е инсталиран и потвърден FTP _Commander. Не получавам никаква информация за последващи извършени действия. Ето изгледа след инсталирането:
            Прикачени файлове

            Коментар


            • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

              Според картинката, мисля че само трябва да натиснеш Connect, ако правилно си задал настройките на спелеото. Не знам нищо за този FTP Commander. Препоръчително е да се ползва Filezilla за ftp client:
              http://filezilla-project.org/
              Доказана и стабилно работеща безплатна програма.


              По отношение на обработката на картите - не е необходимо да изглеждат "красиво" на външен вид, а да се четат ясно всички детайли и надписи. Ако се прекалява с контраста, черния цвят започва да става "твърде черен" и започват да изчезват детайли. На оригиналната хартиена карта, черното всъщност е сиво, и върху него се вижда кафявия цвят от релефа.
              Освен това, MS Office не може да бъде сериозен софтуер за графична обработка, дори да е "Picture Manager". При обработката е желателно да се избягват всякакви автоматики, трябва да се пипа на ръка и да се следи изображението в размер 1:1, а не в общ изглед, за да не се затрият детайли в бялото или в черното. Ако намеря време, ще пусна едно кратко ръководство за коригиране на цветовете, контраста и остротата със Фотошоп.
              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

              Коментар


              • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                На вниманието на DHV:
                Поддържам мнението Ви относно изправянето и цветовата обработка на картнитните листи, но е необходимо наистина да намерите време и да опишете стъпките за подобряване цветовото изображение на картите с Photoshop. В противен случай от форума се вижда , че всичко става хаотично и всеки работи с това което разполага, познава и има информация. При това положение обработките трябва да се повтарят и е излишен лукс при недостиг на време. Но предполагам, че всички които работят по картите са на едно мнение по отношение постигането на най-добро качество за картните листи и съответно пренесено по нататък върху изображението на GPS картите. Казано на кратко картите трябва да се обработват по един и същи начин от всички, които работят върху първоначалния им източник(с RasterDesign and Photoshop).

                С пожелания,
                За приятен ден

                tabak

                Коментар


                • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                  Добавям още готови карти. Вече и калибрирани за Ози. Започнал съм изправяне и обработка на картите от Vector. Ще работя по зони К-3 и К-9, защото ги ползвам за работата по векторната топокарта.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                    На вниманието на DHV или Vector:
                    Аз също мога да започна изправянето на картни листове със RasterDesign и калибриране с OZI за зона K7, но лично мое мнение е че ще ми трябват за всеки картен лист поне координатите(1970 или WGS84) на две триангулачни точки от национална триангулачна мрежа,за да сравня съответствието на извършената трансформация или най-малкото каква е точността и. В противен случай ще работя на сляпо без да знам дали правилно извършвам действията.
                    Моля за коментар и информация, ако такава е необходиама за точно извършване на изправянето и калибрирането.

                    Поздрави,
                    tabak

                    Коментар


                    • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                      Трябват ти само върховете на картните листове. Довечера ще сметна няколко таблици за К-7 и ще ги кача, по тях ще ги калибрираш. Координатите са гарантирано точни под метър (около 10-20 сантиметра).
                      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                      Коментар


                      • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                        Качил съм нови екселски таблици с координати.

                        Ако някой реши да изправя карти в Растер дизайн, нека след това да ги преоразмери във Фотошоп (със resample) точно до 3150 х 3150 пиксела (40 х 40 сантиметра при 200dpi) преди да се калибрират. Като се спазва еднакъв стандартен размер, после много лесно може само да се замени jpeg файла, без да се налага промяна във .map файловете.

                        Калибровката на изправените карти да се прави точно по ъгловите пиксели, те съвпадат със средата на координатните линии. Координатите на ъгловите пиксели в Oziexplorer са (0,0) (0,3149) (3149,0) (3149,3149)
                        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                        Коментар


                        • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                          Междудругото колеги искам да попитам картите намиращи се тук могат ли да се калибрират по описаният от вас начин?

                          Поздрави,

                          Коментар


                          • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                            Здравейте,
                            На временното фтп в папка "Обработени карти К7" съм качил обработени от мен карти с цветове, констраст и т.н. с фотошоп и гимп но тези карти не са изпрявани в растер дизайна. Та затова ми е питането дали може да се използват така както съм ги направил и евенутално да се изправят само в растер дизайн или направо да се направят нови такива по вече обработените от вас в Растер дизайн карти т.е. според вас кой е по удачния варинт?

                            Коментар


                            • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                              Здравейте,
                              Трансформирах един картен лист съгласно указанията на dhv за изправяне и калибриране, като допълнително нанесох точки от регионалната мрежа включително и 4 триангулачни изобразени на картния лист чрез GPX файл в Globa Mapper. Въпроса ми е: нормално ли е разликата между централната точка изобразена в триъгълника на триангулачните точки и тази със зададени действителни координати да бъде от порядъка на 13м-18 м. Може ли по това да се съди за коректността на изправяне и калибриране.
                              Триангулачните точки са с номера 8198, 8215, 3465 и 3467-допълнение за по лесно сравнение.
                              Привет
                              tabak
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от tabak; 12-06-09, 02:09.

                              Коментар


                              • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                                Asterix: няма проблем да се калибрират навигационните карти, но на сайта виждам само малък размер на картите, и нищо не се чете. Ако могат да се изтеглят в нормален размер...

                                icpart: картите могат да се изправят и след обработка, но е трябвало да се запазят в TIFF без компресия, защото всеки следващ запис в jpg много влошава нещата. След изправянето трябва пак да се минат през Фотошоп заради размера.

                                tabak: нормално е да има разминаване, даже и до 30-40 метра. Тези карти са за цивилно ползване и не са най-точно изработвани, вече съм писал по темата. В примера който си дал, картата (K7_34_Wa.jpg) е необработена (?) Дай изправения вариант.
                                "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X