Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    В струга имаш като минимум 4 предавки между ходовия винт и въртенето на шпиндела. Тоест за да сложиш нониус с една ще минеш трудно.

    ...или в общия случай, ако винта ти е например с половин инч стъпка на резбата, слагаш му нониус, разграфен от нула до 12,7мм и си готов.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      ...или в общия случай, ако винта ти е например с половин инч стъпка на резбата, слагаш му нониус, разграфен от нула до 12,7мм и си готов.
      Да де, това имам предвид под НЕадекватен нониус.
      Както и да е.
      При такива сличаи, в наше време най-оправдано явно ще е да се сложи една дигиталана линийка, и край...

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Няма ли вариянт винта да се произведе в мм вариянт?
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Нали казах че въпроса е по принцип
          А в действителност повода е дали няма начин да се оползотвори един наличен инчов винт.
          Но явно освен за преса, за друго няма смисъл да се мисли.

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            колега, ако е ходов винт от Ц5 и е в добро състояние пусни ми на лични някаква цена. Имам интерес. Няма начин да е по зле от моят с две заварки и в началото на винта износването е безобразно.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Съжалявам, но не е.
              Винта е от вертикалния ход на дърводелски бор-апарат. Сравнително мощен, около 70мм диаметър, но късоходов.
              Нито да го хвърлиш, ни да се занимаваш с него.
              Бях го показвал в друга тема

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                При струговете стъпката на ходовия винт е подбрана така, че да е кратна на стъпките не резбите, които той може да реже. Поне повечето от тях. Технологична причина е. Т.е. не е само въпроса в това дали е цолова или инчова.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                  Принципен въпрос.
                  Ако имаме ходов винт в инчова резба, да речем 4 навивки в 1 инч, но всяка друга резба.
                  Какво предавателно отношение ни е нужно, така че да използваме нониус в метрични размери, да речем един оборот на нониуса да е 4-5мм или колкото там решим?
                  По принцип , с една навивка на инч и отношение 254:1 за един оборот ше ни даде 0.1мм ; 254 :10 - 1мм ; 254:100(127:50) - 10мм Така ли е?
                  Нещо съм загубил тренинг да мисля логично, и зациклям, та да не си блъскам главата и откривам топлата вода, да ви питам. По принцип така ли се прави и каква зъбна двойка трябва да се подбе че да стане преобразуването? Би трябвало да може, след като на струговете с един ходов винт се правят и метрични и инчови резби.
                  Значи на първоначалният ти въпрос. Приемаме два вала. Първият е въпросният ходов винт със стъпка S=25.4/4 mm. На него има зъбно колело с Z1=127. Вторият вал е зацепен с първият посредством второ зъбно колело с Z2=80 и носи нониуса. Разграфяването на нониуса е следното: на 90 градуса е маркирано 1 мм. На 180 градуса е маркирано 2мм на 270 е маркирано 3 мм. И на 360 е маркирана 0. Респективно между тях са деления в десети. Завъртане на нониуса на 360 градуса ще премести супорта задвижван от вал 1 на 4 мм.
                  Последно редактирано от i208; 08-08-18, 20:55. Причина: редакция

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Благодаря че си правиш труда!
                    Така е. Проста аритметика. Значи сме вързани за числото 127.
                    На малкото ми стругче имам някакъв спомен за колело в лирата Z 63, но ще трябва да погледна пак таблицата. И ако е вярно, значи се работи малко приблизително.

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Да, както и предполагах, в таблицата за лирата на стругчето, числото 63 води към всички цоловите резби. Явно се работи с някаква минимална грешка. Стъпката на винта е 4мм.
                      Ето я табличката, да видим ще се качи ли цялата.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180819_124655.jpg
Прегледи:1
Размер:472.5 КБ
ID:5796804

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        При сценарий 24 навивки на инч, грешката е 0.0125%, или 0.0032мм за инч. Практически без значение при 99.99% от резбите въобще, и при 100% от резбите, които някой би правил на точно тоя струг.


                        Далеч е от грешката 63.5 към 63, каквото навява на пръв поглед вторачването в тия 63 зъба.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Гледам, междувременно никой не е писал , така че ще продължа още малко по темата с цоловия винт.
                          Оказва се че в Нибора се продават колела 127 зъба (това е най-голямото и последно колело в номенклатурата им, едва ли е случайно.)
                          Но...модул 1,5 струва 65лв. Има и колело 63 зъба 25лв. Съответно някакво водещо колело, да речем 40 зъба 15лв.Тва е без ДДС.
                          Та, има ли смисъл да се мисли, това да става водещ винт за вертикалния ход на маса? Цената ще дойде по-висока, отколкото да се купи трапецовиден винт и гайка, да речем Ф20. но стабилноста е очевидна.
                          Съответно и за двата варианта ще трябва и конусна зъбна двойка, която 30 зъба модул 1,5 струва 78лв! Вероятно, ако трябва да се поръчват тези колела, ще струват и повече, но такава е първата ми реакция.
                          Заслужава ли си да се мисли въобще по въпроса?
                          Я пак да го видим по-добре.
                          Винта и гайката са чугунени. Полезният ход е около 250мм а диаметърът му е около Ф65.
                          Основата няма да се ползва, или най-много да се модифицира част от нея. Гайката ще е неподвижна, а ще се върти винта.

                          П.п. Спарки, извинявай, но ще можеш ли да ми кажеш, каква ще е грешката в хода ако сложа колелото 63 зъба, с водещо 20 зъба, така че за един оборот на водещото да имам 2 мм вертикален ход. Навивките са 4 на инч.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0055.JPG
Прегледи:1
Размер:580.2 КБ
ID:5798073
                          Последно редактирано от ctef; 17-09-18, 15:29.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            (20/63)*(25.4/4)=2,015873015873015873015873015873


                            ...това на снимката обаче изобщо не е ходов винт, според мен. Отделно дето чугунен винт и гайка едновременно ми е твърде "екзотично" като решение. Чисто лаишки не го виждам да изкара много, особено ако от него се иска точност и особено ако често се върти.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Ходов винт но за да се повдига и сваля масата за гонене на дълбочина на рязане.
                              Той и оригинално е бил предназначен за такава цел, само че на дърводелска машина.
                              Че е екзотика чугун в чугун, така е.
                              А за грешката значи излиза че ще е 15 микрона на един оборот на нониуса. Което според мен е напълно приемливо за проекта, който за сега е само в главата ми и е за една друга тема.
                              Благодаря ти!

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                                ....продават колела ....
                                Продадоха ми ги като да са от "Тос МН80 (или нещо подобно) мислех на ги сложа на моя тнр. струг, но първо се оказаха пластмасови, после Спарки и Вальо(другман) ме обзаведоха с плавен регулатор на обороти .....не ми се броят зъби, най-голямото е с 110, най-малките около 30Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC06523.JPG
Прегледи:1
Размер:59.9 КБ
ID:5798093 а
                                0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X