Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010143.jpg
Прегледи:1
Размер:166.2 КБ
ID:5218238Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010144.jpg
Прегледи:1
Размер:138.7 КБ
ID:5218239От 2 дена се е появило това чудо . Днес е 35 см.
    LZ1HAH
    0888705588

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Това е "пъстърва"-яде се,но докъто е млада,защото като престарее става твърда като дърво.
      Когато няма друг изход- използвай централния вход!

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
        Ето въпросните гъби.
        Какви са и дали са ядливи.



        Според мен тази гъба изобщо няма да се отвори,а ще се издалжи във формата на затворен чадър и ще стане черна,почвата под нея също-не съм сигурен но мисля ,че се казва мастилка или нещо такова,но каквато и да е не е сърнела
        Когато няма друг изход- използвай централния вход!

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          И според мене тази гъба не е сърнела.Сърнелата още от самото начало си е с тънко пънче и има пръстен.Вчера следобед набрахме с баща ми една чанта сърнели и печурки,имаше няколко съвсем млади сърнели и всички бяха с тънки пънчета и пръстени.

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Днес имах касметНатиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01632.jpg
Прегледи:1
Размер:124.8 КБ
ID:5218272

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от yaha_yamaha Преглед на мнение
              Според мен тази гъба изобщо няма да се отвори,а ще се издалжи във формата на затворен чадър и ще стане черна,почвата под нея също-не съм сигурен но мисля ,че се казва мастилка или нещо такова,но каквато и да е не е сърнела
              Явно си много далеч от познаването на гъбите за да определиш тази гъба като " мастиленка". Въпреки това уважавам твоят подход- като не познавам една гъба не я бера. Така и трябва.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от binky Преглед на мнение
                И според мене тази гъба не е сърнела.Сърнелата още от самото начало си е с тънко пънче и има пръстен.Вчера следобед набрахме с баща ми една чанта сърнели и печурки,имаше няколко съвсем млади сърнели и всички бяха с тънки пънчета и пръстени.
                Може би това наистина да не е сърнела. Но т.н. пръстен е резултат от откъсването на ципата от стеблото и не е никаква гаранция за ядливост и не отровност. Почти всички отровни гъби също имат "пръстен".

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първи печурки при нас дребнички но вкусниУтре ше проверя моите места
                  К мирной жизни не пригоден.
                  Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                  ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от binky Преглед на мнение
                    И според мене тази гъба не е сърнела.Сърнелата още от самото начало си е с тънко пънче и има пръстен.Вчера следобед набрахме с баща ми една чанта сърнели и печурки,имаше няколко съвсем млади сърнели и всички бяха с тънки пънчета и пръстени.
                    Има много видове "сърнела" .Дори има отровни сърнели.
                    И ето първата справка в гугъла :http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%...ta_procera.jpg
                    Темата е твърде сериозна за да си позволим да предполагаме. Или знаем гъбата или търсим съвет от някой който я знае и му имаме доверие. Така е правилния начин да опознаете света на гъбите БЕЗОПАСНО .
                    Поздравления на всички колеги за слуката. Завиждам ви! Нямам време за гората и ...... само ви се кефя.

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                      Има много видове "сърнела" .Дори има отровни сърнели.
                      И ето първата справка в гугъла :http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%...ta_procera.jpg
                      Темата е твърде сериозна за да си позволим да предполагаме. Или знаем гъбата или търсим съвет от някой който я знае и му имаме доверие. Така е правилния начин да опознаете света на гъбите БЕЗОПАСНО .
                      Поздравления на всички колеги за слуката. Завиждам ви! Нямам време за гората и ...... само ви се кефя.
                      Колега,дай инфо за отровни сърнели,понеже аз познавам 2 вида,които бера и консумирам дълги години подред и за отровни чувам за 1-ви път от теб.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                        Явно си много далеч от познаването на гъбите за да определиш тази гъба като " мастиленка". Въпреки това уважавам твоят подход- като не познавам една гъба не я бера. Така и трябва.
                        Прав си колега-така е.Затова от 20години бера гъби и ги продавам за да ги ядат италианци и французи,но тъй като сърнелата не се изкупува,а не става и за салата,както пачия крак,манатарката и кладницата не я бера и явно не я познавам.Просто изразих мнението си.
                        Моля да ме поправиш,ако съм сбъркал и за "пъстървата,защото аз познавам само тези:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0071.jpg
Прегледи:1
Размер:41.6 КБ
ID:5218325
                        Когато няма друг изход- използвай централния вход!

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          Колега,дай инфо за отровни сърнели,понеже аз познавам 2 вида,които бера и консумирам дълги години подред и за отровни чувам за 1-ви път от теб.
                          И така колега - първото което трябва да кажа:
                          - ако сърнелата е с разтворена шапка (вече е чадърче) но е висока само 5-6 см трябва да се замислите
                          - ако шапката е вече разтворена , но е голяма само до 4-5 см трябва да се замислите
                          това са два вида сърнели които се водят отровни (ще потърся и снимки )
                          - ако по шапката на сърнелата има груби люспи и тежка, неприятна миризма - трябва да се замислите
                          това е трети вид отровна сърнела (ще потърся снимки)
                          И митовете, че сърнелата няма отровен двойник - нека си останат митове . Няма смъртоносно-отровен двойник - ДА. Но двойник от който да си отвориш беля - ИМА и после да намразиш гъбите . Примери колкото искаш .

                          ето намерих в гугъла това : http://www.google.bg/imgres?imgurl=h...w=1280&bih=711


                          Първоначално публикуван от yaha_yamaha Преглед на мнение
                          Прав си колега-така е.Затова от 20години бера гъби и ги продавам за да ги ядат италианци и французи,но тъй като сърнелата не се изкупува,а не става и за салата,както пачия крак,манатарката и кладницата не я бера и явно не я познавам.Просто изразих мнението си.
                          Моля да ме поправиш,ако съм сбъркал и за "пъстървата,защото аз познавам само тези:[ATTACH=CONFIG]258955[/ATTACH]
                          Колега , в тази тема няма място за сърдене и обиди. Тук си споделяме опит, а той е по-ценен от много дни труд и търсене на гъби.За това не трябва да се конфронтираме на тема гъби. Опознай Родината за да я обикнеш и опознай колегите за да ги уважаваш .
                          Имам един малък упрек към теб : щом си в бранша от 20 години защо не си опознал другите видове гъби ?
                          Не питам за продаваемите гъби смръчкула, напръсник, майска, булка, челядинка, пачи крак, манатарка, овчи нос, кифла, сърнена рогачка, лимонка, саждива, есенна, златист пачи крак, син пачи крак, припънка, трюфел, рейши и други пропуснати, питам за останалите видове гъби ? Познаваш ли ги ?
                          Предполагам отговора. За това мога само да ти кажа, че си попаднал в подходящ форум и подходяща тема за да наваксаш .Всичко зависи от теб .....
                          Наслука !

                          П.С. И внимавай с мастиленката ( мастилена копринка ). Тя в съчетание с алкохол е смъртоносно отровна !!! http://www.google.bg/imgres?imgurl=h...1t:429,r:1,s:0
                          Последно редактирано от bgbul; 16-10-10, 09:42.

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от yaha_yamaha Преглед на мнение
                            Прав си колега-така е.Затова от 20години бера гъби и ги продавам за да ги ядат италианци и французи,но тъй като сърнелата не се изкупува,а не става и за салата,както пачия крак,манатарката и кладницата не я бера и явно не я познавам.Просто изразих мнението си.
                            Моля да ме поправиш,ако съм сбъркал и за "пъстървата,защото аз познавам само тези:[ATTACH=CONFIG]258955[/ATTACH]
                            Ако ще си мерим....гъбобрането съм по- напред с годините бране на гъби, но....да сбъркаш сърнела с мастилена копринка Естествено нямам претенции да познавам и аз всички гъби, но една от най-консумираните в Бг. я разпознавам. Сърнелата демек. До тук с меренето, а сърнелата може да не става за салата, по разбираеми причини, но пък има доста други начини за приготвяне. Давай без сръдни.
                            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                              И така колега - първото което трябва да кажа:
                              - ако сърнелата е с разтворена шапка (вече е чадърче) но е висока само 5-6 см трябва да се замислите
                              - ако шапката е вече разтворена , но е голяма само до 4-5 см трябва да се замислите
                              това са два вида сърнели които се водят отровни (ще потърся и снимки )
                              - ако по шапката на сърнелата има груби люспи и тежка, неприятна миризма - трябва да се замислите
                              това е трети вид отровна сърнела (ще потърся снимки)
                              И митовете, че сърнелата няма отровен двойник - нека си останат митове . Няма смъртоносно-отровен двойник - ДА. Но двойник от който да си отвориш беля - ИМА и после да намразиш гъбите . Примери колкото искаш .

                              ето намерих в гугъла това :

                              П.С. И внимавай с мастиленката ( мастилена копринка ). Тя в съчетание с алкохол е смъртоносно отровна !!! http://www.google.bg/imgres?imgurl=h...1t:429,r:1,s:0
                              Дааа има си двойници сърнелата и аз два от тях съм срещал. А с мастилената копринка имам горчив опит преди доста години на Скалните мостове в Родопите. Въпреки че алкохолът беше от предният ден, след консумация на последната такова дране и с...не падна, че от тогава съм я намразил тази гъба.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Може би това наистина да не е сърнела. Но т.н. пръстен е резултат от откъсването на ципата от стеблото и не е никаква гаранция за ядливост и не отровност. Почти всички отровни гъби също имат "пръстен".
                                Приемам забележката,това за пръстена е така.

                                Има много видове "сърнела" .Дори има отровни сърнели.
                                И ето първата справка в гугъла :http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%...ta_procera.jpg
                                Темата е твърде сериозна за да си позволим да предполагаме. Или знаем гъбата или търсим съвет от някой който я знае и му имаме доверие. Така е правилния начин да опознаете света на гъбите БЕЗОПАСНО .
                                Поздравления на всички колеги за слуката. Завиждам ви! Нямам време за гората и ...... само ви се кефя.
                                Както казах-според мене не е е сърнела,но все пак това е моето мнение,не съм казал на никой спокойно да бере и да яде тези гъби-аз не знам тази гъба каква е,просто изказах мнение каква не е.Никога не бих я отбрал.Аз познавам два вида сърнели,и в книгата "Гъбите в България" пише,че са два,и поне според мене въпросната гъба не прилича на никой от двата вида сърнели.
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Сърнела.jpg
Прегледи:1
Размер:113.0 КБ
ID:5218360Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Сърнела1.jpg
Прегледи:1
Размер:107.6 КБ
ID:5218359

                                Поздрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X