Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Стари най бърза рецепта.
    Много масло сол ч пипер задушаваш и си готов.

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Салата за бърза консумация: 1 ч.ч. оцет, 1 ч.ч. вода, 1 ч.л. захар, 4 ч.л. сол, дафинов лист и черен пипер - кипва - в маринатата се изсипват измитите и нарязани на едро гъби, по-малките - цели и ври около 20 минути. Изсипват се в гевгир и се охлаждат с течаща вода. Слагат се в салатиера и се заливат с олио, поръсват се със ситно нарязан копър и магданоз и допълнително лимон по желание. Дафиновият лист не е задължителен - променя мириса на гъбите и аз лично го избягвам.

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от cvetan LJ73 Преглед на мнение
        Това са коралки-растът по стари паднали дървета. Приготвят се като кладницата-за салата,само че по дълго се варят.Есента са много вкусни в суровата трушия.
        Не бих рискувала просто защото не познавам тази гъба, вероятно има опасен двоиник, както всяка друга гъба. Проверих в гугъл и там прочетох:слабо отровна

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Това ли е прословутата дяволска гъба или нещо се бъркамНатиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00170.jpg
Прегледи:1
Размер:152.9 КБ
ID:5192613Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00172.jpg
Прегледи:1
Размер:100.3 КБ
ID:5192615 като я разчупя леко посинява, но пък е ядена от охлюви и червейчета и затова се колебая нещо. ДАВАЙТЕ ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ. НЯма да я ям ако не съм сигурен. Съжелявам за качеството на снимката.
          Последно редактирано от peshunov; 10-07-10, 17:40. Причина: добавяне на изображение
          HONDA XL650

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            За двойник не съм сигурен-може и да има /снимката не е много ясна/.Повече се изненадах,че сте ги намерили по това време на годината.Обикновенно ги берем края на септември,октомври-дори когато вече има сняг.

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от peshunov Преглед на мнение
              Това ли е прословутата дяволска гъба или нещо се бъркам[ATTACH=CONFIG]227162[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227164[/ATTACH] като я разчупя леко посинява, но пък е ядена от охлюви и червейчета и затова се колебая нещо. ДАВАЙТЕ ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ. НЯма да я ям ако не съм сигурен. Съжелявам за качеството на снимката.
              Какво си набрал? Не ги яж, въпреки че са наядени от охлюви и червейчета. Аз знам, посинява ли гъба- на боклука

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от peshunov Преглед на мнение
                Това ли е прословутата дяволска гъба или нещо се бъркам[ATTACH=CONFIG]227162[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227164[/ATTACH] като я разчупя леко посинява, но пък е ядена от охлюви и червейчета и затова се колебая нещо. ДАВАЙТЕ ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ. НЯма да я ям ако не съм сигурен. Съжелявам за качеството на снимката.
                Дяволски гъби са, позна. Нейното посиняване е характерно по-слабо изразено.

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от peshunov Преглед на мнение
                  Това ли е прословутата дяволска гъба или нещо се бъркам[ATTACH=CONFIG]227162[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227164[/ATTACH] като я разчупя леко посинява, но пък е ядена от охлюви и червейчета и затова се колебая нещо. ДАВАЙТЕ ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ. НЯма да я ям ако не съм сигурен. Съжелявам за качеството на снимката.
                  Дяволска е и е ОТРОВНА!!! Не я яж!

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от peshunov Преглед на мнение
                    Това ли е прословутата дяволска гъба или нещо се бъркам[ATTACH=CONFIG]227162[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227164[/ATTACH] като я разчупя леко посинява, но пък е ядена от охлюви и червейчета и затова се колебая нещо. ДАВАЙТЕ ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ.
                    Предположения .... не вършат работа когато говорим за гъби за ядене .
                    Това е дяволска гъба . Твърди се, че има смъртни случаи от тази гъба......
                    Друга подобна гъба е огнената манатарка.
                    Въобще, ако една манатарка има червен цвят под шапката (пънче,ламели) НЕ Я СЪБИРАЙ !
                    За охлювите и червейчетата - те нямат нервна система и за това си ядат на воля отровите от гъбите. Не са никакъв показател за отровност или не.
                    При толкова голям избор от гъби тези са само за екзотика на цветове.
                    Успех !

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                      Коя е най добрата рецепта за манатарката и коя за пачия крак. Но манатарката обикновената има вкус Божествен как да я приготвям освен пържена как я прави жена ми
                      Като говорим за рецепти - ето една по-трудна, но и запомняща се дълго......
                      Глинено гърне. На дъното ред манатарки,после ред месо (пържоли,резенчета....).после ред сиренце(ако е топено по-добре). Пак ред манатарки,ред месце,ред сиренце.... и така докато свърши месото или мястото в гърнето. Захлупваш и оставяш така натъкменото гърне три часа във фурната или пещта. После вадиш и ......да ти е вкусно !

                      За пачия крак - маринован. Няма равен .
                      Последно редактирано от bgbul; 10-07-10, 21:55.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Валков мерси там при вас сте разбирачи.При мене изглежда аз трябва да се захвана и да готвя...а кой ше събира сено....жената и бабата
                        К мирной жизни не пригоден.
                        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Е за тая рецепта заслужаваш да ти набера един чувал манатарки Хънтъре за тебе става въпрос.А къде има гъби у гората...Днеска си проверих едни находища на полска печурка към едно кило набрах ...Много интересно расте само на едни места и като ги знаеш идваш и береш супер.Поздрави и много мерси за рецептите...
                          К мирной жизни не пригоден.
                          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Благодаря много за съветите. От баба ми знам, да събирам гъби които не съм сигурен в отделна чанта, така и направих. Още утре ще ги пратя на комшийката да си направи супичка.
                            HONDA XL650

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от peshunov Преглед на мнение
                              Това ли е прословутата дяволска гъба или нещо се бъркам[ATTACH=CONFIG]227162[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227164[/ATTACH] като я разчупя леко посинява, но пък е ядена от охлюви и червейчета и затова се колебая нещо. ДАВАЙТЕ ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ. НЯма да я ям ако не съм сигурен. Съжелявам за качеството на снимката.
                              Аз пък ще кажа че това не е дяволска гъба. Причини: 1-дяволската гъба е кафява отгоре. 2-На дяволската гъба пънчето е по-късо, ниско. 3 Оцветяването в синьо трябва да е доста по-наситено, тъмно. Направо мастилено черно. И така, според мен , съдейки по снимки все пак, това е Красива манатарка, негодна за консумация поради силно горчивият вкус. Неотровна. Имайте в предвид че дяволската гъба е доста рядко срещана у нас. След изваряване е напълно годна за консумация.Мисля че бях писал и преди, с очите си видях как мой колега я извари няколко пъти и после я изяде. Аз така и не се престраших да опитам и не бих съветвал когото и да е да я яде.

                              п.п. Колега я вземи напиши от къде си и къде ги береш гъбите. Така ще е по-лесно да ги бистрим гъбешките работи.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                При нас 2 дена валя познайте какви гъбки ще излезнат.
                                Стари и аз нямам много време за бране но сутрин рано със моторетката правя една разходка.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X