Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Това няма как да стане. Трюфела е под земята.
    Знам това и искам да я видя ,затова ми е предизвикателство.Знам също,че има странен аромат.
    Не казвай "Хоп" преди да си скочил

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Благодаря на всички колеги за мненията.

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Здравейте, Атмосферата в темата ми допада, а и информацията, която откривам в нея ми е полезна. Бих се радвала да споделите ако познавате гъбите, които съм набрала. Аз ги индетифицирам като Едра миризливка -отговарят по всички белези на описанието. От рода clitocybe има доста сходно изглеждащи гъби Гъбите които брах са 9см с подвит ръб и 15 до 20 см с изправен нагоре ръб (съвпада с описанието). Имат и характерното пъпче в средата. Брала съм и гъба, която изглежда по същия начин, само че е огромна като размер и има друга миризма - Leucopaxillus giganteus (преди е била класифицирана като giant clitocybe). Понеже брах и ливадна виолетка по същото време, мога да кажа, че миризмата им е сходна, но на едрата миризливка е доста по-силна. Ето снимките за илюстрация. Ще се радвам някой от знаещите в темата да се произнесе:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021361635.jpg
Прегледи:1
Размер:47.7 КБ
ID:5225949 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021361613.jpg
Прегледи:1
Размер:54.4 КБ
ID:5225951

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021361627.jpg
Прегледи:1
Размер:48.3 КБ
ID:5225950 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021346803.jpg
Прегледи:1
Размер:26.6 КБ
ID:5225952

        Ето линк към албума за може да видите по-големи снимки: http://c0ol.snimka.bg/hobby/edra-mir...47678.21361635

        (има наколко изскубани гъби с цел идентификация, моля не ме порицавайте )

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Как се започва търсенето на място където се предполага ,че има трюфели.Нещо по-специално в геогр. ширина, в климата, в надморската височина ,почвата. Когато ходя на лов понякога кучетата ми почват да копаят безцелно в земята ,означава ли нещо или...
          ROCK ON

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от speed_maniak Преглед на мнение
            Как се започва търсенето на място където се предполага ,че има трюфели.Нещо по-специално в геогр. ширина, в климата, в надморската височина ,почвата. Когато ходя на лов понякога кучетата ми почват да копаят безцелно в земята ,означава ли нещо или...
            За да търси едно куче трябва да познава тази миризма , да му е приятна и любима. Трябва да знае, че стопанина иска тази миризма и да я открива.
            Като видиш кучето да рови - иди и провери :
            1. В устата да не дъвчи в момента трюфел
            2. В разровеното място да няма трюфел.
            Миризмата е силна и се усеща (аз съм със слаб нос и пак я усещам).
            Трюфелите са на дълбочина около 10 см и рядко по-дълбоко. Почти под всеки дървесен вид може да има трюфели, но най-вече в дъб.
            Това дето има стълб от летящи мушички над трюфела сутрин ......
            Това дето около трюфелите тревата изчезвала......
            Това дето около находището се образувало петно като от нафта ......
            Не вярвай на такива приказки.Дори да са верни е толкова трудно да се забележи, че до сега макар и да сме търсили точно такива белези не сме откривали. И не гледаме вече за такива "тънкости".
            Също да ми обясняват каква почва иска трюфела - да дойдат да видят. Наторена градина (черешова) и в корените трюфели. Нито хербицид нито оране и копане им пречи .
            България е уникална ! Само дето ние още не вярваме.....

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Поздрави на всички, известно време не бях писал защото излезнаха доста гъби. За жалост счупих фотоапарата и снимковия материал замина Та сега имам два въпроса:
              1.Някакви идеи за млади рижики? Аз ги консервирам, но този път дойдоха малко множко
              2. Абе защо по-нагоре заклеймихте Масловката като второ качество? Уникално вкусна гъба, стига да има кой да чисти. На мен лично след Манатарката и Пачия крак ми е следващата най-любима.
              PS Иначе моля колегите първо да прочетат нещата писани до момента и след това да се хвърлят да питат и да правят коментари, защото нещата започват доста да се повтарят
              "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
              "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Какво по-точно се чисти на масловката? Аз по спомен от леля ми ,тогава бях доста малък на 10-12 год. , тя и чистеше шапката по точно я белеше.Нещо друго да и се чисти ,че непомня?
                ROCK ON

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от speed_maniak Преглед на мнение
                  Какво по-точно се чисти на масловката? Аз по спомен от леля ми ,тогава бях доста малък на 10-12 год. , тя и чистеше шапката по точно я белеше.Нещо друго да и се чисти ,че непомня?

                  .......и дунапрена.

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Бели се люспата по гуглата, а на по-зрелите екземпляри се махат тръбичките ("дунапрена" )...една хитрина, която се използва е да не пада и капка вода върху гуглата докато се бели. Падне ли дори и малко вода става ужасно лигава.
                    "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                    "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Искам да дам отговор на няколко питания, на които не видях коментар - а именно:
                      Към Янита пост #681 - на първата снимка отпред се виждат попреминали печурки, на заден план се вижда още една гъба, която не мога да коментирам.
                      Към Misho пост #721 - помириши тези кремави пластинки и сравни миризмата с тая на други печурки, които си брал същия ден, те много рядко се срещат самотни (поединично), единствено ме притесняват тези власинки по пънчето...
                      Към borkobo пост #739 - на снимки PA310030, PA310028, PA310029 е наистина много рядката Рейши (Шийтаке), намирал съм такава в много стара дъбова гора.
                      На двете снимки PA310022, PA310023 се вижда халюциногенна гъба.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                        Добре дошъл в нашия форум, колега Karnak .И в тази тема - точно за такива запалени гъбари като теб е .Дано не се заблуждавам, но мисля, че не греша ?

                        И сега за всички колеги гъбари и фотографи малко емоции , колежки и находки:
                        http://vbox7.com/play:22a19cae
                        Кученцето е на 6 месеца, каквото и да говорят "знаещите ". Талант. Голям кеф ....
                        Не бъркаш, колега bgbul! Добре заварили. Отдавна следя форума и съм впечатлен колко разнообразен е станал. Вече ще се включвам по често и дано да има повече поводи за споделяне. И дано има повече хора като нас, които уважават Майката Природа и нашата родина, защото както казваш ти наистина е уникална!
                        Късмет на всички и до скоро

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Да попитам и аз за едни гъби.
                          Растяха в иглолистна гора, стотина бройки на една полянка. Според мен е саждива гъба, но да питам тези ,които разбират. Аз такива по-рано не съм срещал, или просто не им обръщах внимание.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1160315.jpg
Прегледи:2
Размер:67.5 КБ
ID:5226467 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1160316.jpg
Прегледи:2
Размер:61.3 КБ
ID:5226468 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1160314.jpg
Прегледи:2
Размер:95.6 КБ
ID:5226470 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1160317.jpg
Прегледи:2
Размер:58.1 КБ
ID:5226471
                          Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 11-11-10, 21:15.

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Karnak ,четох и невярвам на ушите си,истина ли е това за белите трюфели,килограм в метро над 5000 лв.???
                            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                            Анатолий Пейчинов o8875о9815
                            https://dvrbg.com/

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от garrik Преглед на мнение
                              Да попитам и аз за едни гъби.
                              Растяха в иглолистна гора, стотина бройки на една полянка. Според мен е саждива гъба, но да питам тези ,които разбират. Аз такива по-рано не съм срещал, или просто не им обръщах внимание.

                              [ATTACH=CONFIG]269179[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269180[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269182[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269183[/ATTACH]
                              Заради снимките не съм категоричен..... но според мен е саждива .

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от garrik Преглед на мнение
                                Да попитам и аз за едни гъби.
                                Растяха в иглолистна гора, стотина бройки на една полянка. Според мен е саждива гъба, но да питам тези ,които разбират. Аз такива по-рано не съм срещал, или просто не им обръщах внимание.

                                [ATTACH=CONFIG]269179[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269180[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269182[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269183[/ATTACH]
                                Саждива е, според мен.
                                "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                                "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X