Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
    И вие ли там? Да не би с две коли след хранилището ?
    Не, ние сме от Нови хан и постоянно ходим в гората. Мъжа ми не събира брезовата манатарка. Казва , че само руснаците я ядели. А от нея има много. Дори местните гъбари не я изкупували...

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от mimi77 Преглед на мнение
      Не, ние сме от Нови хан и постоянно ходим в гората. Мъжа ми не събира брезовата манатарка. Казва , че само руснаците я ядели. А от нея има много. Дори местните гъбари не я изкупували...
      И на Вакарел има много брезовка но тука никой не я бара.За да набереш гъби ти трябва джип щото близките райони са опоскани от ихтиманските цигани и от виладжиите

      Аз запалих текезесарката и се изкатерих в един отдалечен район където пътищата ги отнесе водата преди неколко години та е трудно некой да дойде.И какво открих манатарки огромни свежи само една хвърлих че беше червясала много .Другите с по една две дупчици
      И сега си мезим манатаркизадушени в масло после бира им сипва жена ми и накрая чесън копър магданоз и оцетМалеееееееееееееееееееееееееееееееееее

      Отделно една тавичка паниранида видя разликата

      Набрах и масловки малко и млади полу отворени сърнели ама тех утре ше ги готвят че днеска съм се бил превърнал в чревоугодник
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
        По Пирин ходя често, но в районите над Банско-Шилигарника-х.Вихрен-вр.Мурат-наляво по ръба, през вр.Тодорка и обратно; Предела-хижите, Джинджирица-Сандански; обратно през билото, Тевното езеро до Демяница, таксирах дивите кози, но дяволска гъба не съм намирал. Знаеш ли по-точно къде я има?
        Не ги знам че аз по Пирин отдавна не съм ходил но моят колега, планински водач, все от там ги носеше. Бяха като за илюстрация. Там и го научиха поляците да я изварява и после яде. А там където я бях намерил един път, винаги когато съм в района преглеждам но няма.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
          Аз пък ще кажа че това не е дяволска гъба. Причини: 1-дяволската гъба е кафява отгоре. 2-На дяволската гъба пънчето е по-късо, ниско. 3 Оцветяването в синьо трябва да е доста по-наситено, тъмно. Направо мастилено черно. И така, според мен , съдейки по снимки все пак, това е Красива манатарка, негодна за консумация поради силно горчивият вкус. Неотровна. Имайте в предвид че дяволската гъба е доста рядко срещана у нас. След изваряване е напълно годна за консумация.Мисля че бях писал и преди, с очите си видях как мой колега я извари няколко пъти и после я изяде. Аз така и не се престраших да опитам и не бих съветвал когото и да е да я яде.

          п.п. Колега я вземи напиши от къде си и къде ги береш гъбите. Така ще е по-лесно да ги бистрим гъбешките работи.
          Прощавай Хънтър, но няма да се съглася Дяволската гъба не е кафява, а Сиво до Синьо-белезникава отгоре. По-старите бият чак на зелено. 2-3 пъти съм я намирал, рядка и красива гъба. Червеностъблената манатарка(маматарка) е кафява отгоре и Аз лично съм я консумирал веднъж.

          А иначе от доста време не пишех в темата, а просто четях мненията и започнах малко да се изнервям. Тук също започнаха да се появят мнения от типа "Никога не съм брал гъби ама кажете коя е тая гъба та да я сготвим довечера" и още куп "посиняващи" легенди за гъбите гледам се изказват. А и нещо важно - Уикипедиа определено не е средството за познаване на гъбите. Ако сте решили да събирате гъби започнете с някой който ги познава изключително добре, ако ли не си ги купувайте от пазара. Имайте предвид, че не доброто познаване на гъбите и тяхното събиране и консумация поставя здравето на вас и вашите близки в риск. И за 1000 път както много хора написаха: ГЪБИ ПО СНИМКА НИКОЙ СЕРИОЗЕН ГЪБАР НЕ СЕ НАЕМА ДА РАЗПОЗНАВА!
          "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
          "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
            Прощавай Хънтър, но няма да се съглася Дяволската гъба не е кафява, а Сиво до Синьо-белезникава отгоре. По-старите бият чак на зелено. 2-3 пъти съм я намирал, рядка и красива гъба. Червеностъблената манатарка(маматарка) е кафява отгоре и Аз лично съм я консумирал веднъж.

            А иначе от доста време не пишех в темата, а просто четях мненията и започнах малко да се изнервям. Тук също започнаха да се появят мнения от типа "Никога не съм брал гъби ама кажете коя е тая гъба та да я сготвим довечера" и още куп "посиняващи" легенди за гъбите гледам се изказват. А и нещо важно - Уикипедиа определено не е средството за познаване на гъбите. Ако сте решили да събирате гъби започнете с някой който ги познава изключително добре, ако ли не си ги купувайте от пазара. Имайте предвид, че не доброто познаване на гъбите и тяхното събиране и консумация поставя здравето на вас и вашите близки в риск. И за 1000 път както много хора написаха: ГЪБИ ПО СНИМКА НИКОЙ СЕРИОЗЕН ГЪБАР НЕ СЕ НАЕМА ДА РАЗПОЗНАВА!
            Прав си грешката е моя. Наистина не е кафява.
            Последно редактирано от Тихомир; 12-07-10, 12:58. Причина: опр. цитат
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Красивата манатарка (Boletus calopus) има бледо жълти до жълти пори и тръбички. Месото е също жълтеникаво и посинява при нараняване, но слабо.
              Дяволската гъба (Boletus satanas). Пори - червени с оранжеви зони. Месото е белезникаво и посинява, но пак слабо.

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_6015.jpg
Прегледи:1
Размер:119.7 КБ
ID:5193010Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_6013.jpg
Прегледи:1
Размер:94.8 КБ
ID:5193009Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_6014.jpg
Прегледи:1
Размер:79.9 КБ
ID:5193008Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_6011.jpg
Прегледи:1
Размер:131.1 КБ
ID:5193007Оправих снимкитеНатиснете снимката за да я уголемите

Име:101_6012.jpg
Прегледи:1
Размер:91.1 КБ
ID:5193006
                0887 526 564/ 0897 933 755 /

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от ГАЗель Преглед на мнение
                  Красивата манатарка (Boletus calopus) има бледо жълти до жълти пори и тръбички. Месото е също жълтеникаво и посинява при нараняване, но слабо.
                  Дяволската гъба (Boletus satanas). Пори - червени с оранжеви зони. Месото е белезникаво и посинява, но пак слабо.
                  Ето ви нагледни снимки от обсъжданите гъби. Това е едната на различна светлина снимана . Определете коя гъба е ? (първите три снимки са една и съща гъба)
                  Жълто-зелени ламели и такъв цвят в горната част на пънчето.
                  Четвъртата и петата снимки е другата гъба . При нея и ламелите са в червен цвят и пънчето е изцяло в червено.Дали са различни м/у тях си преценяйте вие (4 и 5 ). Толкова е тънка разликата......
                  Последната снимка ......прилича на първата ?
                  Какво ще кажете ? Червено и красиво оцветени гъби !
                  Доста различни са, ако внимателно се вгледа човек (което е основно правило в гъбобера).
                  Интересни гъби си мъдрим .....
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от bgbul; 12-07-10, 21:45.

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
                    [ATTACH=CONFIG]227794[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227793[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227792[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]227791[/ATTACH]Оправих снимките[ATTACH=CONFIG]227790[/ATTACH]
                    Специална снимка за колегата и приятеля Любо (lyubo73) . Долу в ляво ......гледай приятелю!
                    А за останалите колеги - това са отровните гъби. Долу в средата е едната от обсъжданите гъби..... (дяволската)
                    Когато отворите снимката, отворете още веднъж (натиснете върху снимката) за да стане още по-голяма. Да се вижда по-ясно.
                    Съжалявам за лошото качество, но не съм предполагал, че ще ми потрябва по-добро. Все пак е нещо .
                    Прикачени файлове
                    Последно редактирано от bgbul; 12-07-10, 20:59.

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Я да ви раздвижа малко.
                      Ето как започнахме и как завършихме днес.
                      За 1час това е резултата.










                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
                        Я да ви раздвижа малко.
                        Ето как започнахме и как завършихме днес.
                        За 1час това е резултата.










                        Червенкото булче ли е ?А белите топчести мухоморки ли са
                        К мирной жизни не пригоден.
                        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Да стари булчета ЧУЖДИ.
                          При нас е пълно със НОУСЪРИ за това ги събрахме неотворени.

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Валков и ние обичаме чуждите...Па се умира еднаж не два пъти та барем да си ядеме и пиеме........
                            К мирной жизни не пригоден.
                            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Заразихте ме .... ще се хваля и аз .....това събираме ние. Какво повече му трябва на човек.....
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от bgbul; 12-07-10, 23:54.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                На каква височина се реже пънчето на манатарката
                                К мирной жизни не пригоден.
                                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X