Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от mimi77 Преглед на мнение
    Нови хан - Габра се срещат Сърнели
    Мерси много!По БонсОви поляни и на горе по Люлин някой да е брал?
    Последно редактирано от derhunter; 21-09-10, 14:04.

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от martinag Преглед на мнение
      Здравейте на всички. Не съм писала досега в тази тема, но я следя с голям интерес.
      Този уикенд с мъжо ходихме по горите, по точно аз бродих, а той я в колата, я на пейка. Измежду няколкото вида манатарки(предимно канеленокафяви, кадифени и брезови) и малко масловки,намерихме и една кичеста зелчеста гъба, поне едно кило тежеше пущината. Досега не я бях консумирала и идеи за приготвянето и имам, ала остатъка ми се иска да го запазя някак за зимата. Някой някакви идеи-консервиране?, сушене?
      И някой да познава гъбките от другите две снимки. Тъмно пурпурната е височка около 20см, другата(с разклоненията) съм я виждала и преди, но никога не съм я брала.

      [ATTACH=CONFIG]249175[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]249176[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]249177[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]249178[/ATTACH]
      Бих предложил Lyophyllum decastes за №2, и Cortinarius violaceus за №4 на пръв поглед, без да давам гаранция. Поздрави.

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Газелъ, страшно благодаря за отговора. Доста акуратен, след като и аз поразгледах инфо и снимки И двата вида са ядливи, според информацията, която изчетох, но лилавата не е много препоръчителна, понеже предизвиквала у някои хора чревни разстройства, пък и нагарчала след термична обработка. Въпреки това следващият път като я срещна мисля да я пробвам. Аз моите ги изхвърлих, разбира се, но то така се прави
        Утре ще кача снимки от днешната ми разходка в гората, че батерията на апарата падна. Денят беше прекрасен, слънчев и топъл(голяма рядкост за ширините, в които живея) и се завърнах с една огромна(ама сериозно, не можа да ми мине усмивката близо час) и една по-малка манатарки, няколко яйца на хибридна смръчкула и малко челядинки. Късно е вече, но яйцата ще ги метна тази вечер с малко тиквички и пипер да се задушават, че ми е голям мерак и утре ще споделя
        Лека вечер от мен на всички и до утре със снимковия материал

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Колега какво стана със снимките??
          Тези яйца дето ги метна снощи да не са били от кобра/змия/, а!?
          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от martinag Преглед на мнение
            Газелъ, страшно благодаря за отговора. Доста акуратен, след като и аз поразгледах инфо и снимки И двата вида са ядливи, според информацията, която изчетох, но лилавата не е много препоръчителна, понеже предизвиквала у някои хора чревни разстройства, пък и нагарчала след термична обработка. Въпреки това следващият път като я срещна мисля да я пробвам. Аз моите ги изхвърлих, разбира се, но то така се прави
            Утре ще кача снимки от днешната ми разходка в гората, че батерията на апарата падна. Денят беше прекрасен, слънчев и топъл(голяма рядкост за ширините, в които живея) и се завърнах с една огромна(ама сериозно, не можа да ми мине усмивката близо час) и една по-малка манатарки, няколко яйца на хибридна смръчкула и малко челядинки. Късно е вече, но яйцата ще ги метна тази вечер с малко тиквички и пипер да се задушават, че ми е голям мерак и утре ще споделя
            Лека вечер от мен на всички и до утре със снимковия материал
            По ред причини лилави гъби не събираме и ето какво си мисля за тази последната (предполагам виолетка ).
            Има една гъба с такова (лилаво) оцветяване - виолетова звезданка. Тя разгражда хемоглобина в кръвта и е опасна консумацията на по-голямо количество от нея. Не знам дали този виолетов цвят не значи същото - разграждане на хемоглобина. Ако зависи от мен - не бих я консумирал, макар и ядлива. Това разбира се може да е грешно мислене .....?

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Дочев , много ме разсмя.
              Не всичко е наред, жива съм, просто имах ангажименти тия дни и хич не съм сядала пред компютъра, извинявайте за което, че ви подведох. Пускам сега снимки на улова, но не и на манджата, на нея не направих. И да се оплача, не ми допадна нещо..Макар да махнах цялата слуз, маднджата стана слизеста, а вкусът на тия яйца беше като на изгнила пръст, факта че бяха хрускави въобще не ме притесни, понеже го очаквах. Ама нещо трудно я преглъщах тая гозба(мъжо само си опита и намръщи вежди, досега не го е правил на каквото и да съм готвила...).
              Както и да е де, иначе изсуших манатарките, сега са в буркани на тъмно плюс няколкото кила от предишния улов, но канеленокафяви. Не знам дали ще се справя с консервиране, като знам каква играчка е, пък и са много капризни. Някой идея за лесна и сигурна рецепта за мариноване/консервиране на брезовка(често се среща тук, както и канеленокафявата и кадифената манатарка), сърнела...
              Като бяхме в Германия се натъкнахме на полянка пълна с мастилена копринка, снимката е на мъжо, снимал е само възрастните екземпляри, но имаше и много млади. Аз не брах от нея, понеже знам, че консумацията с алкохол, дори консумиран предишния ден, е противопоказна и като казах на мъжо, той - "Не ми трябва тая гъба, няма заради нея да не си пийна довечера"
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG4784.jpg
Прегледи:1
Размер:335.2 КБ
ID:5212166Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG4832.jpg
Прегледи:1
Размер:171.1 КБ
ID:5212167
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG4861.jpg
Прегледи:1
Размер:100.2 КБ
ID:5212161Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG4855.jpg
Прегледи:1
Размер:148.9 КБ
ID:5212162

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                bgbul, аз си я изхвърлих гъбката така или иначе, просто ми беше любопитно. То голяма част от гъбите са ядливи, но някой с определени условия, а такива не ми се иска да спазвам. Иначе често си гризвам от щяла и нещяла гъба само и само да си задоволя любопитството
                Не знам дали споделих, но зелчестата гъба, която намерихме преди време беше толкова вкусна, че направо откачих, че не можахме да я изконсумираме цялата свежа(бая количество беше). Изсуших остатъка, но идея си нямам дали ще е толкова вкусна в този си вид..
                Утре пак сме на излет, дано има улов, последните дни тук времето е доста топло и слънчево, дано не са се покрили гъбоците.

                Хубава вечер от мен и доскоро.

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SP_A0180.jpg
Прегледи:1
Размер:162.2 КБ
ID:5213550Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SP_A0181.jpg
Прегледи:1
Размер:103.6 КБ
ID:5213549Моля, да ми кажете какви са тези гъби. Съжалявам за качеството, но снимките са от GSM.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SP_A0179.jpg
Прегледи:1
Размер:128.0 КБ
ID:5213548
                  0898496264 -Пламен

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Тази на дървото ми прилича на -сярната гъба.
                    Яде се, но понеже са опасни гъбите, провери дали е така надеждно.

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
                      Тази на дървото ми прилича на -сярната гъба.
                      Яде се, но понеже са опасни гъбите, провери дали е така надеждно.
                      Проверих не е сярна гъба.
                      0898496264 -Пламен

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от diuks Преглед на мнение
                        Моля, да ми кажете какви са тези гъби. Съжалявам за качеството, но снимките са от GSM.[ATTACH=CONFIG]254011[/ATTACH]
                        Това е гъбата с гръмкото име "Фалос". Много вкусна докато е във фаза яйце, а когато израсте до тази на снимката започва да вони ужасно силно и гадно. Зеленикавия сок по шапката е сладникав на вкус и за ден-два мухи и бръмбари изяждат цялата гъба . Казват , че е изключително лековита. Не знам, но когато я намерим като яйце я хапваме с удоволствие.
                        Другите на дървото - виждам ги за първи път. Знаейки, че гъби растящи на дърво няма отровни бих ги опитал смело и да ги опозная. Това не ти го препоръчвам (да ги опитваш ) само споделям аз как бих постъпил. Когато разрежеш дървесните гъби - с какъв аромат са ? На дървесина, на гнило, гъбен аромат или някакъв друг ?
                        Последно редактирано от bgbul; 03-10-10, 17:36.

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          .
                          Другите на дървото - виждам ги за първи път. Знаейки, че гъби растящи на дърво няма отровни бих ги опитал смело и да ги опозная. Това не ти го препоръчвам (да ги опитваш ) само споделям аз как бих постъпил. Когато разрежеш дървесните гъби - с какъв аромат са ? На дървесина, на гнило, гъбен аромат или някакъв друг ?[/QUOTE]

                          Ето още снимки на дървесната гъба. Аромата е смесен на гъба и дървесина. А колкото до " Фалоса" имаше десетки, но повечето бяха вече преминали.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF3815.jpg
Прегледи:1
Размер:147.9 КБ
ID:5213626Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF3816.jpg
Прегледи:1
Размер:140.5 КБ
ID:5213627
                          0898496264 -Пламен

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Тази гъба прилича на зелчеста, но тя расте по земята и има дълбок корен. Прилича и на коралка , но и тя расте по земята. Просто е нещо ново . Поздравления, че си я набра и, снимал .
                            Аромата е характерен за дървесните гъби ( като сярната например ). Ухае на гъба и започва да ухае на дървесина като застарява . Приятно е да откриеш рядка гъба .

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Брех, и аз не съм я срещал досега!
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Колега, пробвай Hericium coralloides.

                                Аз тази седмица не успях да излеза до гората, но сигурно всичко вече е в разгара си. Миналата седмица нямаше нищо в широколистните, докато под младите борчета намерих съвсем малко от първите масловки, рижики и бакърен овчи нос, както и анасонова орешарка и една голяма, но остаряла, полска пърхутка (Calvatia utriformis).

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X