Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Янита, здравей! По мои наблюдения е виненочервена гълъбка. Ядлива е. Гълъбките са богат род. Но между тях има една слабо отровна. Червената лютива гълъбка. Но тя така люти, че ще те откаже още с първото близване
    Със здраве и успех!

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Гълъбка - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...80%D0%BE%D0%B4)

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Гълъбка си е, ама хич не е вкусна. Хич не ги бера, даже и да са много. Евентуално маринована, ама в краен случай.

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Благодаря ви многоЗа сега са обект на моя обектив,че пусто ми се живее още...Имам желание да ги познавам,но има време
          Не казвай "Хоп" преди да си скочил

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Някой знае ли какво е това ???
            Прикачени файлове

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Ливадна печурка?

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                Ливадна печурка?
                Пенчо, това яде ли се или от него излиза пяна през устата.

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Ако е това, за което си мисля, е добро. Нека и други да кажат. Не се имам за разбирач. Бера манатарка, сърнела, пърхудка и още 2-3 модела. Тази не е от тях, макар да съм 95% сигурен.

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Това е печурка.
                    Нека и колегата bgbul си каже мнението, но аз така мисля.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от Karnak Преглед на мнение
                      Янита, здравей! По мои наблюдения е виненочервена гълъбка. Ядлива е. Гълъбките са богат род. Но между тях има една слабо отровна. Червената лютива гълъбка. Но тя така люти, че ще те откаже още с първото близване
                      Със здраве и успех!
                      Аз като видях червения цвят веднага си я помислих за отровна,че те са много примамливи.Живот и здраве...с някой който познава гъбите ще се учим на място,че по книги и снимки малко не ми се иска да рискувам.Предизвикателство за мен е да видя трюфел,но не откъснат ,а на място
                      Не казвай "Хоп" преди да си скочил

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от Янита Преглед на мнение
                        Ще ми кажете ли тази гъба каква е?Хареса ми,но някакси по книга не искам да ги изучавам[ATTACH]267940[/ATTACH]
                        Гълъбка. Има много разновидности по цвят. Вкусни са въпреки , че колегата не ги харесва....
                        Характерно е вдлъбнатината в средата на шапката, но не винаги е ясно видима. Осен това пънчето е късо .Вече са казали за лютивата гълъбка и единствено остава да се внимава със зелената гълъбка. Тя е и най-вкусна и най опасна заради далечната прилика (само по цвят) със зелената мухоморка.
                        Едни безопасни като начало за изучаване и консумация гъби .Има ги много .
                        Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                        Това е печурка.
                        Нека и колегата bgbul си каже мнението, но аз така мисля.
                        Едва ли знам повече от вас. Вие вече сте казали всичко. Още веднъж казвам, че се гордея колко начетени и опитни колеги има в този форум.
                        И любознателни също, макар и плахи за сега.

                        Първоначално публикуван от G_P_S Преглед на мнение
                        Някой знае ли какво е това ???
                        Изглежда на ливадна печурка, както са казали колегите. Има само една прилика със карболовата печурка(карболка). Неядлива.
                        Има ли жълтеникави петна по шапката и пънчето ?
                        Освен това карболовата мирише на карбол (бакилит, изгорял контакт) когато се вари, пържи. Неприятна и силна миризма.
                        Ливадната печурка макар и по-слабо мирише на анасон, мастика.
                        Трудно е да се объркат, за това просто бъдете наблюдателни и спокойни.
                        Да са ви вкусни, ако са печурки !
                        Първоначално публикуван от Янита Преглед на мнение
                        Предизвикателство за мен е да видя трюфел,но не откъснат ,а на място
                        Гъба като гъба. В България не се цени. Ние се впечатляваме само от сумите които се говорят за трюфелите, а истинската им стойност - аромат и усещане за съвършенство никой не го забелязва.
                        Както е с розовото масло - ценно е извън България .
                        Последно редактирано от bgbul; 08-11-10, 19:16.

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от Янита Преглед на мнение
                          .Предизвикателство за мен е да видя трюфел,но не откъснат ,а на място
                          Това няма как да стане. Трюфела е под земята.

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от Karnak Преглед на мнение
                            Янита, здравей! По мои наблюдения е виненочервена гълъбка. Ядлива е. Гълъбките са богат род. Но между тях има една слабо отровна. Червената лютива гълъбка. Но тя така люти, че ще те откаже още с първото близване
                            Със здраве и успех!
                            Добре дошъл в нашия форум, колега Karnak .И в тази тема - точно за такива запалени гъбари като теб е .Дано не се заблуждавам, но мисля, че не греша ?

                            И сега за всички колеги гъбари и фотографи малко емоции , колежки и находки:
                            http://vbox7.com/play:22a19cae
                            Кученцето е на 6 месеца, каквото и да говорят "знаещите ". Талант. Голям кеф ....
                            Последно редактирано от bgbul; 08-11-10, 20:30.

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              И понеже се разпуснахме със спомени - ето малко информация за да обогатим нашия форум и той да стане най-познавателния за трюфели (тубер):
                              В България има познати 7 вида,сорта трюфели и три вида лъжливи (псевдо) трюфели.
                              Делят се на зимни и летни трюфели според сезона на събиране.
                              Делят се на бели и черни според цвета .
                              Делят се на диворастящи и изкуствено отгледани в плантации.
                              В България си имаме само диворастящи . Има няколко плантации създадени преди 4-5 години, но те отчитат само наличие на мицел в корените на приемните дървета.(според създателите на плантациите).
                              Цената на летните трюфели е около 100-200 лева за килограм и за бял летен ( тубер бианчето) и за черен летен (тубер аестивум).
                              Цената на зимните трюфели е около 1000 лв/кг за черен и 3000 лв/кг за бял трюфел.Минимално количество за покупка - 100 грама.
                              Всяка цена по-висока не е за нашия форум и е за незнаещи.
                              Трюфелите се ловувт със специално обучени кучета. Едно куче струва около 3000 лв и таван няма.
                              Тепърва започва да се развива трюфелен туризъм, обикновено за чужденци. Един дневен излет струва около 1000 евро и намерените трюфели са за клиента.
                              Това все още е рядкост, но ще се развива .
                              Трудно ще намерите търсач на трюфели който да сподели района където ловува.По-голяма част от времето на един истински търсач минава за откриване на нови райони с трюфели. За това трябва да проявите разбиране за премълчани неща.
                              И тъй като информацията за трюфели е обикновено само от чуждия печат и опит смело казвам, че в нашия форум е най-богата информацията за трюфели в България.(имам пред вид и снимки)Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00436.jpg
Прегледи:1
Размер:101.7 КБ
ID:5225882Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GSM 010 трети 003.jpg
Прегледи:1
Размер:132.5 КБ
ID:5225885Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GSM 010 трети 021.jpg
Прегледи:1
Размер:97.1 КБ
ID:5225887
                              Това са псевдо трюфелите (лъжливите). Собствено откривани и снимани. И долу е най-големия бял трюфел за сега в България. Показван е по-рано в темата. Повече снимки - по-късно в темата .
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от bgbul; 08-11-10, 21:33.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                                И понеже се разпуснахме със спомени - ето малко информация за да обогатим нашия форум и той да стане най-познавателния за трюфели (тубер):
                                В България има познати 7 вида,сорта трюфели и три вида лъжливи (псевдо) трюфели.
                                Делят се на зимни и летни трюфели според сезона на събиране.
                                Делят се на бели и черни според цвета .
                                Делят се на диворастящи и изкуствено отгледани в плантации.
                                В България си имаме само диворастящи . Има няколко плантации създадени преди 4-5 години, но те отчитат само наличие на мицел в корените на приемните дървета.(според създателите на плантациите).
                                Цената на летните трюфели е около 100-200 лева за килограм и за бял летен ( тубер бианчето) и за черен летен (тубер аестивум).
                                Цената на зимните трюфели е около 1000 лв/кг за черен и 3000 лв/кг за бял трюфел.Минимално количество за покупка - 100 грама.
                                Всяка цена по-висока не е за нашия форум и е за незнаещи.
                                Трюфелите се ловувт със специално обучени кучета. Едно куче струва около 3000 лв и таван няма.
                                Тепърва започва да се развива трюфелен туризъм, обикновено за чужденци. Един дневен излет струва около 1000 евро и намерените трюфели са за клиента.
                                Това все още е рядкост, но ще се развива .
                                Трудно ще намерите търсач на трюфели който да сподели района където ловува.По-голяма част от времето на един истински търсач минава за откриване на нови райони с трюфели. За това трябва да проявите разбиране за премълчани неща.
                                И тъй като информацията за трюфели е обикновено само от чуждия печат и опит смело казвам, че в нашия форум е най-богата информацията за трюфели в България.(имам пред вид и снимки)[ATTACH=CONFIG]268239[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]268242[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]268244[/ATTACH]
                                Това са псевдо трюфелите (лъжливите). Собствено откривани и снимани. И долу е най-големия бял трюфел за сега в България. Показван е по-рано в темата. Повече снимки - по-късно в темата .
                                Евалла
                                К мирной жизни не пригоден.
                                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X