Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    Попадал си на малко презрели пърхутки. Така предполагам. Ако пърхутките са свежи - просто са уникални.
    И на мен ми харесаха като вкус,въпреки,че ги опитвам за пръв път(надявам се не за последен) А това ---- ето един съвет :
    Вместо да изучавате първо ядливите гъби (те са над 200 вида и само 30-40 вида са събираеми) изучете най-напред смъртоносно отровните гъби (5-6 вида) и после пристъпете към събиране на ядливи гъби и сверяване дали са наистина тези за които сте ги смятали.
    --- е май разковничето! Много полезен съвет! Благодаря,bgbul - наистина е важно! Започвам да ги изучавам тея гадини!! Май с цитата нещо не се получи както трябва - надявам се да се разбира!
    Последно редактирано от Борислав Бонев; 25-10-10, 21:00. Причина: неправилна подредба на цитата
    Б. Бонев
    0осем88две6шест71три

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      И аз имах слука.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF3818.jpg
Прегледи:1
Размер:246.1 КБ
ID:5221389Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF3821.jpg
Прегледи:1
Размер:230.5 КБ
ID:5221390
      0898496264 -Пламен

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Това какво е
        Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
        0894328706

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Моите гъби набрани за декорация се сушат мирно и кротко на заднта седалка на колатаЗасега процесът върви много успешно,само ги обръщамТова е.Не ги познавам и имам голям респект!
          Не казвай "Хоп" преди да си скочил

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от Жоро Йорданов Преглед на мнение
            Това какво е
            Рижийка
            0898496264 -Пламен

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              Попадал си на малко презрели пърхутки. Така предполагам. Ако пърхутките са свежи - просто са уникални.
              Почти съм убеден, че над 50% от гъбарите няма да различат панирано сирене от панирани пърхутки.

              Това червеното е опасно мислене !
              Макар да изглежда неправилно - ето един съвет :
              Вместо да изучавате първо ядливите гъби (те са над 200 вида и само 30-40 вида са събираеми) изучете най-напред смъртоносно отровните гъби (5-6 вида) и после пристъпете към събиране на ядливи гъби и сверяване дали са наистина тези за които сте ги смятали.Така най-лесно , за най-кратко време ще станете професионалисти.Просто ще знаете , че в торбата ви няма смъртоносно отровна гъба.Това е важно !
              Дори в торбата ви да има неядлива гъба - просто я изхвърляте при проверката , а останалите си ги хапвате с наслада.
              Ако обаче в торбата ви има смъртоносно отровна - изхвърляте всички гъби .....
              Ясно!Тук шега не бива!Аз питах за обща култура,никога няма да хапна гъба набрана от мен само защото ми е симпатична.Благодаря за отговорът!
              Не казвай "Хоп" преди да си скочил

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                Попадал си на малко презрели пърхутки. Така предполагам. Ако пърхутките са свежи - просто са уникални.
                Почти съм убеден, че над 50% от гъбарите няма да различат панирано сирене от панирани пърхутки......
                Значи не бера от вчера гъби та да незнам какво е свежа пърхутка. Освен всичко друго, в района където бера най-често е мазало от пърхутки, така че избор колкото и каквито искаш. Единствено са ми харесали едни продълговати, яйцевидни, които ги бяха брали и приготвили в Забърдо. Много отдавна беше. А личният ми рекорд на свежа пърхутка е близо 5кг. Явно е въпрос на вкус. Или носът ми е много дълъг, знам ли...........
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  "Ако обаче в торбата ви има смъртоносно отровна - изхвърляте всички гъби ..... "

                  Колега би ли пояснил това изказване. За лаик като мен /а мисля не само за мен/ ще е много полезно да науча от човек като теб истината за някой твърдения които съм чувал например:
                  - проблем ли е ако при събирането на гъби вземеш отровна за да я разгледаш
                  - трябва ли задължително да изхвърлиш всички гъби ако се съмняваш че в кофата е попаднала отровна
                  - достатъчно ли е да измиеш с вода ножчето след като се съмняваш че си отрязъл с него неядлива гъба

                  Моля и другите знаещи да напишат тяхните съвети по тези въпроси
                  Благодаря предварително за отговорарите Ви!
                  088455338две
                  "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                  Джамбазов 2010г..

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от Jivko Преглед на мнение
                    "Ако обаче в торбата ви има смъртоносно отровна - изхвърляте всички гъби ..... "

                    Колега би ли пояснил това изказване. За лаик като мен /а мисля не само за мен/ ще е много полезно да науча от човек като теб истината за някой твърдения които съм чувал например:
                    - проблем ли е ако при събирането на гъби вземеш отровна за да я разгледаш
                    - трябва ли задължително да изхвърлиш всички гъби ако се съмняваш че в кофата е попаднала отровна
                    - достатъчно ли е да измиеш с вода ножчето след като се съмняваш че си отрязъл с него неядлива гъба

                    Моля и другите знаещи да напишат тяхните съвети по тези въпроси
                    Благодаря предварително за отговорарите Ви!
                    Не е проблем да разгледаш отровна гъба. Няма толкова отровна че от едно пипане да се отровиш, но ако искаш да я разгледаш може и без да я береш.
                    По въпросът за съмненията... ами ако наистина има отровна!?!? Едно е да е съмнение, друго е наистина да има отровна. Ако в кофата има бяла или зелена мухоморка бих ги хвърлил незабавно. А щом твърдиш че си лаик меткай ги на боклука при съмнение. Все пак колко ли ще загубиш от няколко изхвърлени гъби?- остава ти хубавата разходка.
                    Напълно достатъчно е да измиеш ножчето.
                    Моят съвет лично към начинаещите гъбари е да последвате съвета да изучите първо отровните гъби. Поне теоретично, с изчитане на наличната литература. После е добре да ходите за гъби с някой гъбар който ги познава. Друго-гъби за които не сте сигурни че познавате не берете! Ако искате да ги метнете тук за обсъждане и съвет ги снимайте както са си на място.
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                      Моят съвет лично към начинаещите гъбари е да последвате съвета да изучите първо отровните гъби. Поне теоретично, с изчитане на наличната литература. После е добре да ходите за гъби с някой гъбар който ги познава. Друго-гъби за които не сте сигурни че познавате не берете! Ако искате да ги метнете тук за обсъждане и съвет ги снимайте както са си на място.
                      Така ще направя - поне аз. Лошото обаче е,че нямам познат познавач на гъби и ще се наложи да ви досаждам на вас - познавачите - във форума! Надявам се да ме търпите с лаишките ми въпроси.
                      Б. Бонев
                      0осем88две6шест71три

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от borkobo Преглед на мнение
                        Така ще направя - поне аз. Лошото обаче е,че нямам познат познавач на гъби и ще се наложи да ви досаждам на вас - познавачите - във форума! Надявам се да ме търпите с лаишките ми въпроси.
                        Че ние за какво сме се събрали тук?! Да си видял на някой да не му е отговорено? Човек се учи цял живот и ненаучен си умира. По-добре е да попиташ отколкото да правиш грешки, които в случаят може и да са фатални. С каквото можем ще помагаме.
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                          Че ние за какво сме се събрали тук?! Да си видял на някой да не му е отговорено? Човек се учи цял живот и ненаучен си умира. По-добре е да попиташ отколкото да правиш грешки, които в случаят може и да са фатални. С каквото можем ще помагаме.
                          Имаше ли някъде линк към книгата " гъбите в България"?

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                            Че ние за какво сме се събрали тук?! Да си видял на някой да не му е отговорено? Човек се учи цял живот и ненаучен си умира. По-добре е да попиташ отколкото да правиш грешки, които в случаят може и да са фатални. С каквото можем ще помагаме.
                            На такъв отговор се надявах! Благодаря! Само малко да понапредна в материята,че да имат смисъл питанките ми!
                            Б. Бонев
                            0осем88две6шест71три

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                              Имаше ли някъде линк към книгата " гъбите в България"?
                              Май имаше някъде назад. То книги много и още повече инфо из нета, важното е да отсееш стойностното от тоновете глупости изписани там.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                                Май имаше някъде назад. То книги много и още повече инфо из нета, важното е да отсееш стойностното от тоновете глупости изписани там.
                                За това и питам. Книгата е добра. Живота си на нета, няма да поверя.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X