Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Бяла млечница, лютивка. Ядлива нискокачествена.
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от gimax Преглед на мнение
      Това чудо на снимката какво е, не го знам и не барам,а иначе ври от него.[ATTACH]230406[/ATTACH]
      derhunter ти е отговорил вярното .
      Но тази гъба поради своята безпогрешност (няма опасен двойник ) и поради своята многочисленост е много популярна в България. Хората си я познават и я събират в големи количества. По принцип я дават в книгите като "неядлива" , но след изваряване в 2-3 води и изхвърляне на водата в която ври гъбата си става много вкусна . И прясна и консервирана гъбата "лютива млечница" е подходяща .
      За да усетиш силата на лютивия сок на тази гъба - лизни с върха на езика една наранена гъба,която е пуснала бял сок.
      Ще разбереш, че чилито е слаба работа.........
      Наслука !

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Абе не е най-лютивото нещо което съм опитвал. Аз събирам само съвсем младите екземпляри и ги добавям в туршията микс. Прави я по-свежа и хрупкава. Изварявам ги само един път и нарязани на тънки резенчета.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
          Абе не е най-лютивото нещо което съм опитвал. Аз събирам само съвсем младите екземпляри и ги добавям в туршията микс. Прави я по-свежа и хрупкава. Изварявам ги само един път и нарязани на тънки резенчета.
          Опитай стара гъба.....
          Кое е по-лютиво което си опитвал ? Говоря за растение все пак, а не нещо изкуствено . Аз по-лютиво не съм виждал.
          Иначе за младите си прав - супер вкусни са си . И остават твърдички и хрупкави . А бе не е за подминаване тази гъба.
          Хората толкова я познават и ползват, че има няколко села в които и казват ( в Малево - Малевска гъба и т.н.). Мислят си я за своя . Докато ми покажат Малевска гъба коя е....

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Пробвал съм и стари......Но ако опиташ чушките от дървото/ те тук са дребен храст, по света си е дърво голямо/ ще видиш че не е толкова лютива гъбата. А има и един модел черно-лилави чушлета малйййй.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              На мен лично не ми е люта млечницата, заварявам я еднократно в подсолена вода за пет минути и я измивам в кевгира.
              Може би защото разни дребни люти чушки, порода "Румънка", "Кобра" и прочее са ми количествен консуматив.
              Даже сега заготвих една кесийка от фризера, следва обезкостено пилешко, лук, чесън, мащерка, самардала, чер пипер, шепа ориз и чаша бяло вино, към финала щипка естрагон.
              Забравих, че сега ги сложих-два средни белени домата, накълцани на ситно и се слагат след задушените гъби и пилешко.Да остане съвсем лек кисел привкус в ястието, заедно със сладостта на домата.
              Последно редактирано от maxxx; 20-07-10, 20:10. Причина: пг

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                А пък аз си мислех, че няма по-лют вкус от тази млечница. Явно има какво да вкусвам още .
                Ще пробвам и лилави чушлета..... като видя такива. И като чета рецептата направо утре май ще съберем малко млечница. Иначе я подминаваме, но сега ще я пробваме отново.
                Поздрави !

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                  А пък аз си мислех, че няма по-лют вкус от тази млечница. Явно има какво да вкусвам още .
                  Ще пробвам и лилави чушлета..... като видя такива. И като чета рецептата направо утре май ще съберем малко млечница. Иначе я подминаваме, но сега ще я пробваме отново.
                  Поздрави !
                  При мене я има в промишлени количестваНикой не я бере
                  К мирной жизни не пригоден.
                  Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                  ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                    При мене я има в промишлени количестваНикой не я бере
                    Явно има и много други видове и за това не и обръщат внимание.
                    Иначе може съвсем спокойно да се правят гъби в саламура (както кисело зеле) и през зимата да ги имаме на трапезата. Много приятно е да извадиш от бидона вместо зеле - гъби (овчи крак, кифла, млечница,рижийка и др. ). Доста приятели идват заради гъбите.....
                    Е - и заради нас...... но се впечатляват много от вкусни гъби в саламура.
                    Но - ти си добре. Като има мръвка, гъбите са само украса.

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Я дайте някоя рецепта за саламура, че и тук е заринато от тях.
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Саламунизирането е най-лесният начин за съхранение на големи количества гъби.
                        След изваряване в няколко води гъбите са готови за съхранение в саламура. Най-добре е да се започне с 10% разтвор (на 10л вода - 1 кг сол). ВАЖНО : солта да не е йодирана, за да не потъмнеят гъбите от йода.
                        След престояване на гъбите в 10% саламура (няколко дни, седмица) - се прехвърлят в 15% саламура. Престояват седмица и се прехвърлят за последно в 20% саламура. И в нея се съхраняват за през зимата и за по-дълго. През две седмици се проверява солеността и ако е спаднала се добавя малко сол.
                        По-мързеливия начин е - подготвените (бланшираи, изварени) гъби се слагат направо в 25% саламура. След 10 дни се проверяват ( солеността ще е под 20%) и се прави 20% и така се съхраняват .
                        Преди консумация се обезсоляват колкото прецениш и готово.
                        Може да има и други начини за саламура, но при нас този работи успешно .

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Ако сега се сложат гъби в саламура ще се запазят ли до зимата?

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            При нас нещо секна няма дъжд.
                            А като не вали няма снимки.
                            Цялата Страна се дави а принас яка жега нито капка.

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Мечтая си за това време .Тука вали всеки ден аз вкарах само 200 бали и умирам всеки ден пороиииии.....Иначе чакаме есенната манатарка тая без червици...Септември ще бъде май.....
                              К мирной жизни не пригоден.
                              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                                Мечтая си за това време .Тука вали всеки ден аз вкарах само 200 бали и умирам всеки ден пороиииии.....Иначе чакаме есенната манатарка тая без червици...Септември ще бъде май.....
                                Ти си ок а тук е адска жега.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X