Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Здравейте съфорумци! Не смея да пиша <колеги< в този раздел,че съм много далеко още от това обръщение! Обичаме с жена ми да ходиме из гората на разходка и всеки път с голяма мъка се спираме да не берем разни гъби - направо е неудържимо желанието , ама като не ги познаваме - - не пипаме. Днес обаче си позволих да събера малко сърнели според мен и малко пърхутки,които ще отлежават докато някой от знаещите ми отговори дали наистина са това,за което ги мисля! Попрочетох някои неща из този раздел, но не бих рискувал без мнение на знаещ! Това,което не мога да приложа е,че всички имат хубав,силен аромат на гъби. Пърхутките,ако са такива, нямат сини жилки при разрязване.
    Благодаря на всички,които ми отговорят!!Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240008.jpg
Прегледи:1
Размер:80.8 КБ
ID:5221059Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240009.jpg
Прегледи:1
Размер:131.7 КБ
ID:5221069Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240010.jpg
Прегледи:1
Размер:110.7 КБ
ID:5221066Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240006.jpg
Прегледи:1
Размер:85.5 КБ
ID:5221065Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240007.jpg
Прегледи:1
Размер:98.3 КБ
ID:5221064Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240001.jpg
Прегледи:1
Размер:112.6 КБ
ID:5221063Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240012.jpg
Прегледи:1
Размер:137.6 КБ
ID:5221062Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240002.jpg
Прегледи:1
Размер:105.3 КБ
ID:5221061Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240003.jpg
Прегледи:1
Размер:95.7 КБ
ID:5221060Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA240011.jpg
Прегледи:1
Размер:62.8 КБ
ID:5221070
    Прикачени файлове
    Б. Бонев
    0осем88две6шест71три

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Това на сн.4 и 9 го изхвърли. Същото е на прикачените предполагам. За пърхутките акъл не мога да ти дам. Не ги събирам, не ги ям.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
        Това на сн.4 и 9 го изхвърли.
        Поради лошите снимки (лошо се виждат гъбите, снимките са си добри) съвета е добър .

        За пърхутките - щом нямат сини жилки в "месото" значи са ядливи. В тези които пожълтяват - изрежете пожълтялото.
        Панирани ..... трудно ще ги различите от панирано сирене или кашкавал. Деликатес.
        Да са ви вкусни !
        Пърхутки не се консервират защото стават много жилави. Затова се консумират само в прясно състояние преди да пожълтеят.
        Последно редактирано от bgbul; 24-10-10, 21:14.

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Добре де, как ги ядете тези пърхутки? Пробвал съм ги как ли не, е все не стават. Страшно тежък вкус и един лекарствен остатък в обонянието. Какво сирене какъв кашкавал, те ако ми смърдят така няма да ги вкуся.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            И на мен ми харесват много, както е описал колегата по-горе.
            Но трябва да са съвсем пресни и млади. Тогава са чисто бели отвътре. Щом пожълтеят или омекнат, не стават.
            Жалко, че тая година около нас нямаше много. Дори и дребничките обирах...
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              А какво им има на гъбите от снимка 4 и 9...?
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Ами, да си призная и аз се усъмних леко в тях. Периферията им е доста подвита нагоре, стеблото им е прекалено бяло и гладко, липсва пръстенчето, макар че колегата може да го е махнал. Пръстенчето се рони и се маха много лесно. Освен това стеблото също е изпъстрено с кафяво. Не виждам и характерните кафяви люспички отгоре, макар че по-дребните сърнели, които растат на по-открито по поляните, имат по-малко люспички и по-събрани към центъра.
                На снимки 6,7 и 8 със сигурност са сърнели.
                Може да не съм най-големия познавач, но аз лично и при най-малкото съмнение не бера.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  А ...аз хабер си нямам от гъби та затова питам.....! Инъче сготвени мога да ги позная.....!
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Благодаря на всички,които ми отговориха! Тези,които ви съмняват ще ги изхвърля! Да добавя само,че съм лош "фотограф" , пък и бързах. Тези,които ви съмняват бяха на една голяма поляна , но наистина пънчетата са гладки,кухи,по-твърди от тези на сърнелите и май нямаха пръстенче на стеблото. Иначе имат нежни люспички,оцветени в светлокафяво към центъра на качулката, мирис - на вкусна гъба. А, и никак не се оцветяват при срязване или нараняване(ако това помага). Много ме е яд,че бях забравил камерата за снимки на гъбите в естествена среда!
                    Б. Бонев
                    0осем88две6шест71три

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от borkobo Преглед на мнение
                      Благодаря на всички,които ми отговориха! Тези,които ви съмняват ще ги изхвърля! Да добавя само,че съм лош "фотограф" , пък и бързах. Тези,които ви съмняват бяха на една голяма поляна , но наистина пънчетата са гладки,кухи,по-твърди от тези на сърнелите и май нямаха пръстенче на стеблото. Иначе имат нежни люспички,оцветени в светлокафяво към центъра на качулката, мирис - на вкусна гъба. А, и никак не се оцветяват при срязване или нараняване(ако това помага). Много ме е яд,че бях забравил камерата за снимки на гъбите в естествена среда!
                      Аха, значи съм познал. Пънчетата не по-твърди а по-жилави. И най-вероятно не е имало напълно отворена гъба, от тези, по-голяма в диаметър от 10-тина см. И по-височки също. Честито, ти си набарал един от двойниците на сърнелата.
                      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                        Аха, значи съм познал. Пънчетата не по-твърди а по-жилави. И най-вероятно не е имало напълно отворена гъба, от тези, по-голяма в диаметър от 10-тина см. И по-височки също. Честито, ти си набарал един от двойниците на сърнелата.
                        Е,браво на мен! - първото бране - и веднага двойник на сърнелата! Знаех си аз,че първо трябва да питам,но освен във форума не познавам други гъбари,на които да се доверя! Отново Благодарности!! Имам да черпя - дано се срещнем някъде!
                        Б. Бонев
                        0осем88две6шест71три

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                          Добре де, как ги ядете тези пърхутки? Пробвал съм ги как ли не, е все не стават. Страшно тежък вкус и един лекарствен остатък в обонянието. Какво сирене какъв кашкавал, те ако ми смърдят така няма да ги вкуся.
                          Запържени в масло до златист цвят. Добре е, и маслото да не е българско от магазина, че е пълно с вода и тогава е варене, а не пържене.
                          Но, все пак, въпрос на вкус си е. На мен не ми миришат, по-скоро ми миришат приятно.
                          Като изключим някои екзотики, по вкус подреждам гъбите така:манатарка, сърнела,пърхутка и други.
                          И си трябва почти постоянно бъркане, че загарят. И добавяне на масло докато не се златисат.
                          Снощи това вечеряхме, е не само!
                          Последно редактирано от Пенчо; 25-10-10, 14:39. Причина: допълване

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Имам въпрос?Ако гъбата е отровна,винаги ли при разчупване си сменя цвета или не е задължително?Също така ми казаха:в тиган няколко скилидки чесън,ако си остане светъл гъбите били ядливи,ако не ,чесънът се оцветява зелен или син.Някакси не искам да си правя експеримент.Искам да знам за обща култура!
                            Не казвай "Хоп" преди да си скочил

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от Янита Преглед на мнение
                              Имам въпрос?Ако гъбата е отровна,винаги ли при разчупване си сменя цвета или не е задължително?Също така ми казаха:в тиган няколко скилидки чесън,ако си остане светъл гъбите били ядливи,ако не ,чесънът се оцветява зелен или син.Някакси не искам да си правя експеримент.Искам да знам за обща култура!
                              Това са бабини диветини!!!!!
                              Има доста литература по въпроса! Четене му е майката, ама и то не стига. Не си правете експерименти. Бера гъби над 35г. но само 10тина вида, за които съм сигурен.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                                Добре де, как ги ядете тези пърхутки? Пробвал съм ги как ли не, е все не стават. Страшно тежък вкус и един лекарствен остатък в обонянието. Какво сирене какъв кашкавал, те ако ми смърдят така няма да ги вкуся.
                                Попадал си на малко презрели пърхутки. Така предполагам. Ако пърхутките са свежи - просто са уникални.
                                Почти съм убеден, че над 50% от гъбарите няма да различат панирано сирене от панирани пърхутки.
                                Първоначално публикуван от Янита Преглед на мнение
                                Имам въпрос?Ако гъбата е отровна,винаги ли при разчупване си сменя цвета или не е задължително?Също така ми казаха:в тиган няколко скилидки чесън,ако си остане светъл гъбите били ядливи,ако не ,чесънът се оцветява зелен или син.Някакси не искам да си правя експеримент.Искам да знам за обща култура!
                                Това червеното е опасно мислене !
                                Макар да изглежда неправилно - ето един съвет :
                                Вместо да изучавате първо ядливите гъби (те са над 200 вида и само 30-40 вида са събираеми) изучете най-напред смъртоносно отровните гъби (5-6 вида) и после пристъпете към събиране на ядливи гъби и сверяване дали са наистина тези за които сте ги смятали.Така най-лесно , за най-кратко време ще станете професионалисти.Просто ще знаете , че в торбата ви няма смъртоносно отровна гъба.Това е важно !
                                Дори в торбата ви да има неядлива гъба - просто я изхвърляте при проверката , а останалите си ги хапвате с наслада.
                                Ако обаче в торбата ви има смъртоносно отровна - изхвърляте всички гъби .....
                                Последно редактирано от bgbul; 25-10-10, 18:59.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X