Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Къщата"

    Да, моите имах предвид, тук му викат ластари, не знам до колко е правилно.
    Сега, плевнята която остана да обитавам е така, с рехаво наредени, кратни надължината на керемидите. На къщата бяха по-нагъсто, но пак такива, цепени. Отделно, и моята къща си е имала и така наречените асма тавани, остатъци от които бяха покрити с фазер. Изпълнение подобно на това което съм показал на снимката с колоната, но много по-грубо и вероятно по-старо. Абе всичко си е било класика, но за жалост занемарено и съсипано.

    Коментар


    • От: "Къщата"

      Ей, ама доста съм снимал Като разрових архивите и открих това, за което стана дума по-горе.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010108.jpg
Прегледи:1
Размер:183.8 КБ
ID:5396032Закръглена стреха на къща в Еленско
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010058.jpg
Прегледи:1
Размер:140.9 КБ
ID:5396034 А тук, горе в дясно, реновирана закръглена стреха с надлъжни шиндли.Копривщица.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010056.JPG
Прегледи:1
Размер:156.5 КБ
ID:5396035Същото нещо, но в Елена.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010150.JPG
Прегледи:1
Размер:460.7 КБ
ID:5396036И най-интерсното, автентични надлъжни шиндли. Жеравна.

      Прави впечатление, че и на трите места са сложили и огънати челни дъски.А и улуци даже. Въобще, Делукс изпълнение.
      Но като гледах из архива, много малко от закръглените стрехи бяха задигнати в ъглите. Явно полагат някакво усилие да се запази нивото.

      Коментар


      • От: "Къщата"

        Всичките стрехи, които си показал са закръглени частично - не с радиус равен на ширината на стрехата. Ефекта на задигане е минимален, а и автентичните къщи са с толкова деформирани "нагънати" корнизи, че въпросното задигане се губи в общата "хармоника". Само първата къща е със видима обшивка на ската, другите са със сачак. Това, което си снимал в Копривщица е Доганската улица, в центъра е къщата на Костадин Доганов, вляво на преден план (розовата) е къщата на брат му, а това вдясно (и което си имал предвид май като реновирана) е една нова къща на празно място, която бе построена в средата на `90-те от някакъв "господин за един ден", който май така и не се мерна повече там. Представлява някаква ужасна еклектика, та чак и с "баварски" мотиви - отвратителна чалга.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: "Къщата"

          И така, времето изтече и довечера ще тръгвам.
          В резюме какви решения взех след тази консултация.
          За чердака и дълбоката стреха над стълбата, май ще се опитам да напрвая асма таван, колкото и допълнителен труд да ми коства това.
          Стрехите от гредореда навън ще си останат на каратаван.
          Евнтуално може да се опитам да закръгля ъглите на стрехите. Само че, един доуточняващ въпрос. От къде се взима центъра за закръглението? От вертикалния ъгъл на къщата или от ъгъла където се кръстоват първи столици, защото те ще са ми изнесени на около 30см. Отделно, ребрата ще са изнесени на около 50см от тях навън. та общо от стената на къщата стават около 80см. Добре ли е?
          Покритието. Както и да го смятам, Руфолина ще ми се опре. Ще трябват и отделни транспортни разходи за него. Ще донеса няколко керемиди да видя как се държат на покрива ми с посипка, тук. Пък тогава ще взема окончателно решение по въпроса.

          Коментар


          • От: "Къщата"

            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
            И така, времето изтече и довечера ще тръгвам.
            В резюме какви решения взех след тази консултация.
            За чердака и дълбоката стреха над стълбата, май ще се опитам да напрвая асма таван, колкото и допълнителен труд да ми коства това.
            Стрехите от гредореда навън ще си останат на каратаван.
            Евнтуално може да се опитам да закръгля ъглите на стрехите. Само че, един доуточняващ въпрос. От къде се взима центъра за закръглението? От вертикалния ъгъл на къщата или от ъгъла където се кръстоват първи столици, защото те ще са ми изнесени на около 30см. Отделно, ребрата ще са изнесени на около 50см от тях навън. та общо от стената на къщата стават около 80см. Добре ли е?
            Покритието. Както и да го смятам, Руфолина ще ми се опре. Ще трябват и отделни транспортни разходи за него. Ще донеса няколко керемиди да видя как се държат на покрива ми с посипка, тук. Пък тогава ще взема окончателно решение по въпроса.
            За да се вижда правилен сектор, трябва да е от вертикалата на къщата.А за покритието, за да получиш по-достоверен резултат, трябва да имитираш и натоварване от сняг и монтажен товар, с коеф. за резерв 30%.

            Коментар


            • От: "Къщата"

              Покривната конструкция я правя от чамов материал. Таванен гредоред, в-у който ще бъде е 10/12 бук. Обшивката дъски 1во качество 2.5см. Ребрата ще са 8/10 през 50см. Първа и втора столица, попве, паянти - 12/12. Билна, маи, - 14/14. Попвете са разположени така че да стъпват в-у конструкцията на стените отдолу, или максимално близо до тях, за поемане и разпределяне на товара надолу.

              Коментар


              • От: "Къщата"

                Експеримента за който ти писах, е във връзка пробата керемиди-посипка.
                За конструкцията-по актуални конструктивни изчисления от други сходни проекти за покриви- ребра 7/14.Със сечение 8/10 намаляваш много съпротивителният момент.Ако 50 см. са осово ,може и да се намали височината до 12 см.Поповете се предписват 14/14.Билната столица ,може и да излезе според конструктивната схема, но маите предполагам, че трябва да са 14/16см.
                Препоръчвам ти конструктор да ти провери схемата на елементите, заедно с гредореда.

                Коментар


                • От: "Къщата"

                  За да не пускам нова тема реших тука да попитам. Налага ми се да слагам гранитогрес 60/60. И въпроса ми е тези машинки за рязане на теракот стават ли за гранитогрес или да режа с флекса с диамантината. Търсих във форума ама не можах да открия

                  Коментар


                  • От: "Къщата"

                    Първоначално публикуван от lubomv Преглед на мнение
                    За да не пускам нова тема реших тука да попитам. Налага ми се да слагам гранитогрес 60/60. И въпроса ми е тези машинки за рязане на теракот стават ли за гранитогрес или да режа с флекса с диамантината. Търсих във форума ама не можах да открия
                    Колега, да не би да става въпрос за тази тема?
                    Иначе - адмирации на автора за това, с което се е захванал!
                    И се извинявам, че му спамиме темата!
                    Казано е:
                    -"Обичай ближния",
                    щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

                    Коментар


                    • От: "Къщата"

                      Първоначално публикуван от alex_serviz Преглед на мнение
                      Колега, да не би да става въпрос за тази тема?
                      Иначе - адмирации на автора за това, с което се е захванал!
                      И се извинявам, че му спамиме темата!
                      Благодаря ти. Прочетох я със закъснение, а бях писал вече. И аз се извинявам за спама.

                      Коментар


                      • От: "Къщата"

                        Понеже майсторът е на обекта, аз като негов брат и чирак реших да кача някоя и друга актуална снимка да се види напредъкът!

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8060221.jpg
Прегледи:1
Размер:170.9 КБ
ID:5399177Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8060223.jpg
Прегледи:1
Размер:140.2 КБ
ID:5399178Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8060222.jpg
Прегледи:1
Размер:209.3 КБ
ID:5399179Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8070227.jpg
Прегледи:1
Размер:185.7 КБ
ID:5399180Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:155.6 КБ
ID:5399181Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.JPG
Прегледи:1
Размер:274.7 КБ
ID:5399182Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.JPG
Прегледи:1
Размер:258.5 КБ
ID:5399183Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.JPG
Прегледи:1
Размер:250.2 КБ
ID:5399184

                        Коментар


                        • От: "Къщата"


                          Това е положението към момента.За вярване или не, къщата е покрита!
                          Как ли някой не се сети да разиграете едно залагане: Тоя ще успее, с-у Няма да успее. Сега някои щяха да пият бира за сметка на други Ще кажете, какво ти покриване, къде са ти керемидите? Да наистина, но повече вода надолу няма да прониква. Пък малко по малко и керемидите ще се качат. Важното е че и времето беше благосклонно, и ми даде възможност да завърша всичко по празниците. Изпитвам голямо облекчение, като след... Но майтапа настрана, наистина се поуспокоих, сега вече зор няма и кое когато стане...
                          Последно редактирано от ctef; 10-09-12, 09:16.

                          Коментар


                          • От: "Къщата"

                            Аз ще заложа на 100% успех. Хубаво е, че си покрил. Ще им дойде ред и на керемидите.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • От: "Къщата"

                              Благодаря, но не всичко е на 100% сигурно, особенно когато се движиш по ръба на финансовите и физическите си възможности

                              Пък и от тук нататък, тъй като вече ще съм ограничен откъм времеви ресурс заради липса на големи периоди отпуска.
                              Но няколко думи за направеното през последните седмици.
                              Пробите ми показаха, че сцеплението на керемидите с битум с посипка е добро, и твърдо се спрях на него.
                              Обаче човечеца който ми помага се разболя последните дни, и се наложи да полагам битума сам. Монтирах подемника на билото и качих битума. При лепеното взех всички възможни мерки за безопасност. Качих вода на покрива, при лепене на първи ред на стрехите ползвах колан и въже. Не че е много високо или наклона голям, но ей така, за всеки случай, че Дявола си няма работа...За 2 дни го налепих. реших от северозападната страна да облека възможно по-близо до билото-на 30см., да не вземат ветровете да набиват вода под керемидите и да потече. А от югоизтока оставих към 1.20м. да се вентилира подпокривното пространство. Според мен всичко стана много добре.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:2
Размер:148.6 КБ
ID:5407244 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:95.2 КБ
ID:5407245 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:2
Размер:159.9 КБ
ID:5407246
                              Колкото до закръглените стрехи, не стана баш това което си представях. Мислех си за по-големи закръгления. Уж изчислявах, но явно трябваше да скъся маята с още 10тина см. Но това е положението.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:2
Размер:19.6 КБ
ID:5407249 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:2
Размер:134.1 КБ
ID:5407248
                              Последно редактирано от ctef; 11-09-12, 12:19.

                              Коментар


                              • От: "Къщата"

                                Както се вижда, идва време да се мисли за стени.
                                И тук става интересно по няколко причини. Иска ми се да поставя въпроса за стените на дискусия.
                                Но първото нещо което съм решил, е стените да бъдат изпълнени от арболит. И това не подлежи на дискусия
                                Но от тук произтичат вариантите и въпросите.
                                Арболита съм решил да го лея на място в стените. По принцип, при всички положения ще се отлива на хоризонтални пояси от по около 70тина см. Подразбира се че трябва да има кофраж.
                                Но какъв да бъде той?
                                Най-естествения отговор е кофражни дъски или платна.
                                Но, какво ще кажете за идеята, от вътрешната страна кофражните плоскости да са платна гипскартон, който да си остане на стената? Кощунство ли ще е ако се направи така, имайки предвид вида и характера на къщата?
                                Имам въпрос и за мнението ви за фасадата на къщата. Как я виждате частта на стаята оттпред, в дясно от чардака, би ли стояла добре дървена облицовка като на Копрившенските и Жеравненските къщи, или ще е по-добре да се остави на бяла мазилка. Бяла мазилка ще е вътре в пространството на чардака и цялата севена и западна страна от еркера на банята назад. Евентуалното обличане на предната фасада би могло да се използва и като кофраж за арболита.
                                Ощв няколко снимки от процеса на работа.
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X