Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Къщата"

    Браво, браво! Ти си направо готов. И както винаги - изключително внимание към детайла. А ще има ли паянти/диагонали в конструкцията, или за напречна устойчивост ще разчиташ само на пълнежа (не би било добра идея според мен). Също не виждам щурцове - те също е добре да се "интегрират" в конструкцията.
    Успехи!
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: "Къщата"

      Как така не виждаш паянтите !? Я погледни по-внимателно първата(последна по време) снимка. Ако поповете и хоризонталите са костната с-ма на тези къщи, то паянтите са мускулите и сухожилията ми, образно казано. От тях зависи устойчивоста и здравината им. Паянти нямам само по чардака. Иначе са 20 бройки 12/12, пак бук. Щурцовете ще се слагат като му дойде времето за вратите и прозорците. На лястовича опашка. Няма проблем, и тогава ще се интегрират.
      Детайла, правя каквото мога. Най ме е яд че изпортих входната врата към собата с оджака и ми стана само 80см. светъл отвор в момента. най-тясната от всички, с изключение на WC-то. А трябваше да е обратно.
      От техническа гледна точка, най ме изкефи изправянето на 4 метровата колона пред стълбата, не се вижда много ясно на снимката. А и чардака също.

      Коментар


      • От: "Къщата"

        Ми да - дзепам... На пръв поглед се набиват само временните монтажни, а и не съобразих, че всъщност това по фасадата е колонадата на чардака. А за вратата си е кофти, но като няма друг начин - здраве да е. Пък и не е чак толкова недостатъчно осемдесет сантиметра. Букът парен ли е? Ако не, вземи някакви по-специални мерки за импрегнация и особено против "червоточини".
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: "Къщата"

          Я да помоля специалистите за един практически съвет.
          Както се вижда, нещата май вървят към покрив.
          Категоричен съм, че ще е покрит с оригиналните турски керемиди. Но съм и на ясно, че те вече не са особено надеждни, стари са, някои са ерозирали, имат и скрити пукнатини. Въобще, ще правят номера. Решил съм под тях да слагам мембрана. Единият вариант е битумна, с посипка или без. Но си мисля, че като запечатам покрива с тоя битум, ще започне да кондензира влага, дори и да има вентилация. Сега като пазя материала с винил, отдолу по винила почти винаги има конденз, макар че не е плътно покрито. Та си мисля и за паропропускливите мембрани, тия които са нещо като тъкан. Вие какво бихте ми препоръчали в тази връзка?

          Коментар


          • От: "Къщата"

            Ако слагаш мушама оставаш последната четвърт до трета под билото без такава. Като площ, това е много по-малко от съответно - четвърт, или трета на покрива, освен това е на горният край на водосбора и не представлява толкова сюблимно място. Също така, непременно без посипка - по нея керемидите ще се свличат. Наклона на скатовете не повече от 1 към 3, а може и малко по-малък, отново във връзка със свличането (а и за автентичност). Няма практика керемиди да се полагат директно върху мемебрана, тя се ползва по покриви, но в други - специфични конфигурации.
            Лично мое мнение е, да не се притесняваш от старите керемиди, независимо от технологията и условията при които са правени и най-малко от възрастта им. Всъщност, точно тя (възрастта) е най-сериозният им "плюс". Това са керемиди на по над сто години - каквото е имало некачествено отдавна е отпаднало, дрънкани са нееднократно насам-натам, така че са издържали и такава проверка (тези дето са хартисали, разбира се) и т. н. и т. н. Произвеждат се и нови керемиди тип "Турски" в Горна Оряховица, малко са по-големи (не става въпрос за онези - инак едноолучни, но съвсем различни, които са голяма грозотия според мен).
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: "Къщата"

              Да, това с частичното покриване е добра идея. Ще се вентилира през ралъците между дъските.
              Колебаех се дали битума да не бъде от този с посипката, защото на Елена къщата я ремонтираха с някаква подкеремидна битумна мушама, и керемидите наистина започнаха да се свличат. Та се чудя дали пясъка няма по-голямо сцепление, но от друга страна керемидите може да се плъзгат и по песъчинките!? До колкото ми е известно, най-долната дъска на покривите с такива керемиди се кове под малко по-малък ъгъл, точно с такава цел. А и под първите похлупващи керемиди се слага по една половинка парче. Иначе наклона на покрива съм го заложил да е около 20градуса.

              А как мислите, едни улуци ще загрозят ли много автентичния вид? За задната страна задължително ще сложа, за да намаля до възможния минимум притока на вода към задната стена, сащото там и без друго е скат и е вкопана в земята. Но отпред?

              Коментар


              • От: "Къщата"

                Относно подкеремиденото покритие-когато сме полагали тикли или турски керемиди, сме ползвали мембрана с посипка, но от качествен материал.От тези, на които не им се свлича посипката,предпочитаме SBS-си -италиански или испански.Но, има едно покритие-"Руфолин",което не съм ползвал, но ми се вижда много смислено за случая и си заслужава да се проучи.Обезпечена е вентилацията и фиксирането на керемидите.
                За олуците-много съм се радвал на възрожденските къщи, като вали дъжд и става "водна пелена" до тротоара.Но си е въпрос на личен вкус.Ако те притеснява евентуално подлизване, на системата "Руфолин",смятам ,че би могло да се вгради и водооткапващ елемент,които може да скрие и профила на листа,като няма челна дъска.

                Коментар


                • От: "Къщата"

                  Посипката няма никакво отношение към изолационните качества на мушамата, тя е за нейна собствена механична защита и има смисъл, когато мушамата е открита. Върху мушамата керемидите буквално се залепват, което не може да се получи при наличие на посипка. Самата посипка не се държи особено устойчиво (чисто механично) върху мушамата и се получава направо ефект на смазка. Да, на края на стрехата, върху обшивката се поставя летва дебела до пет сантиметра и 8-10широка, на която лягат предните краища на първите керемиди, вярно е и това двата реда (слоя) "похлупващи" керемиди на първият ред. При употреба на този вид керемиди не се ползват и нарочни аретири - "капаци" - а билата се оформят със същите - майстора, който ти покрива покрива трябва да е наясно.
                  Колкото до олуците - не само от гледна точка автентичност - не ти препоръчам. Това е къща в планински район от една страна и със малък наклон на скатовете от друга. Олуците се пълнят с лед и не се оттичат, ледът почва да "пълзи" и нагоре по ската, като в зависимост от изложението и конкретните условия - може да стигна до метър-метър и половина нагоре по ската. Напрактика - няколко месеца в годината долният край на скатовете е постоянно във влага, а се отразява и нагоре. Това, че ще ти капят капчуци, според мен не е "болка за умирачка", а под стрехата може да направиш калдъръм, или прочие някакъв плочник.
                  Като стана дума за стрехите. Отдолу те могат да се обшият със хоризонтална обшивка - сачак (който от своя страна може да е със надлъжни, или напречни елементи) и тогава изпълнението на покривната обшивка над стрехата не е толкова интересно. Може и да нямаш сачак и да се вижда въпросната обшивка, тогава тя (конкретно в участъка над стрехата), се прави от надлъжни (по посока наклона) елементи - "шиндли" и краищата на ребрата се оформят декоративно.



                  п п
                  Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                  ...тикли...
                  На какво казваш така?
                  Последно редактирано от davc; 01-08-12, 10:57. Причина: допълнение
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: "Къщата"

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Посипката няма никакво отношение към изолационните качества на мушамата, тя е за нейна собствена механична защита и има смисъл, когато мушамата е открита. Върху мушамата керемидите буквално се залепват, което не може да се получи при наличие на посипка. Самата посипка не се държи особено устойчиво (чисто механично) върху мушамата и се получава направо ефект на смазка. Да, на края на стрехата, върху обшивката се поставя летва дебела до пет сантиметра и 8-10широка, на която лягат предните краища на първите керемиди, вярно е и това двата реда (слоя) "похлупващи" керемиди на първият ред. При употреба на този вид керемиди не се ползват и нарочни аретири - "капаци" - а билата се оформят със същите - майстора, който ти покрива покрива трябва да е наясно.
                    Колкото до олуците - не само от гледна точка автентичност - не ти препоръчам. Това е къща в планински район от една страна и със малък наклон на скатовете от друга. Олуците се пълнят с лед и не се оттичат, ледът почва да "пълзи" и нагоре по ската, като в зависимост от изложението и конкретните условия - може да стигна до метър-метър и половина нагоре по ската. Напрактика - няколко месеца в годината долният край на скатовете е постоянно във влага, а се отразява и нагоре. Това, че ще ти капят капчуци, според мен не е "болка за умирачка", а под стрехата може да направиш калдъръм, или прочие някакъв плочник.
                    Като стана дума за стрехите. Отдолу те могат да се обшият със хоризонтална обшивка - сачак (който от своя страна може да е със надлъжни, или напречни елементи) и тогава изпълнението на покривната обшивка над стрехата не е толкова интересно. Може и да нямаш сачак и да се вижда въпросната обшивка, тогава тя (конкретно в участъка над стрехата), се прави от надлъжни (по посока наклона) елементи - "шиндли" и краищата на ребрата се оформят декоративно.



                    п п
                    На какво казваш така?
                    Каменни плочи, в случая поглед от стрехата:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1269026[1].jpg
Прегледи:2
Размер:99.8 КБ
ID:5395783

                    Коментар


                    • От: "Къщата"

                      А-ха, то това вярно са си точно тикли. Аз нещо направих някаква асоциация с "фолклорното" - цигли и съвсем се разсеях.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: "Къщата"

                        Много ценни съвети! Благодаря!
                        За замръзването в улуците се сещах. Но това че леда ще тръгва и на горе не се бях сетил. При това задната ми страна на която мислех да слагам задължително улук си е баш запад-северозапад, чудно!
                        Стрехата имам намерение да я изпълня по почти същия начин както на снимката малко по-горе. И ето как въпросите си се подреждат сами. Според мен, челните празни пространства м-у гредите от хоризонталния гредоред, а след това и тези м-у ребрата(мертеците) ще трябва да се затворят с напречна дъска, нали? Хоризонталния гредоред на ниво тавани, отгоре мисля да го накова с дъски, и фактически по тях да се движа докато правя покривната конструкция. На чердака, а може би и в собата с оджака, тези дъски ще останат видими. Затова мисля да им поразкрася малко долната страна с шлайфане и някакъв фриз с фрезата по ръбовете, нещо като сачак. А спалните ще са практически с двоен таван, като долния ще е пак от широки дъски, с лек фриз по дължина, или пък с ония дългите кантове по рълъка, забравих точното им название.

                        Руфолина изглежда много добре, но ще ми излезе двойно по-скъпо. От друга страна, май отпада необходимоста покривните дъски да са на гъсто. Ще мисля още, но не остава време.

                        davc, за какви майстори говориш бе чоек
                        Последно редактирано от ctef; 01-08-12, 12:19.

                        Коментар


                        • От: "Къщата"

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010163.JPG
Прегледи:2
Размер:563.4 КБ
ID:5395785
                          Пак го показвам. за мене прфектното изпълнение е ето това. Но е много масраф. Този шлиц в гредореда в който е нареден сачака ще ми вземе здравето, защото ще трябва да го изчуквам на ръка, с помоща само на циркуляр. А и ще ме забави.

                          Коментар


                          • От: "Къщата"

                            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                            Много ценни съвети! Благодаря!
                            За замръзването в улуците се сещах. Но това че леда ще тръгва и на горе не се бях сетил. При това задната ми страна на която мислех да слагам задължително улук си е баш запад-северозапад, чудно!
                            Стрехата имам намерение да я изпълня по почти същия начин както на снимката малко по-горе. И ето как въпросите си се подреждат сами. Според мен, челните празни пространства м-у гредите от хоризонталния гредоред, а след това и тези м-у ребрата(мертеците) ще трябва да се затворят с напречна дъска, нали? Хоризонталния гредоред на ниво тавани, отгоре мисля да го накова с дъски, и фактически по тях да се движа докато правя покривната конструкция. На чердака, а може би и в собата с оджака, тези дъски ще останат видими. Затова мисля да им поразкрася малко долната страна с шлайфане и някакъв фриз с фрезата по ръбовете, нещо като сачак. А спалните ще са практически с двоен таван, като долния ще е пак от широки дъски, с лек фриз по дължина, или пък с ония дългите кантове по рълъка, забравих точното им название.

                            Руфолина изглежда много добре, но ще ми излезе двойно по-скъпо. От друга страна, май отпада необходимоста покривните дъски да са на гъсто. Ще мисля още, но не остава време.

                            davc, за какви майстори говориш бе чоек
                            Руфолина не знам с какво го съпоставяш, но една качествена мембрана на м2 е съпоставима на цена.Както си почнал да подозираш,такава сметка трябва да направиш глобално за целият покривен пакет.Отделно, вентилирането,което получаваш , няма аналог и като стойност.Още един плюс е, че не се притесняваш вече за самите керемиди, дали нямат някоя повреда.

                            Коментар


                            • От: "Къщата"

                              Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                              Този шлиц в гредореда в който е нареден сачака ще ми вземе здравето, защото ще трябва да го изчуквам на ръка, с помоща само на циркуляр.
                              Фреза с цилиндрична опашка, монтирана на бормашина с водач. Бързо и лесно.
                              подаръци за мъже от FACOM
                              промоция на читави инструменти

                              и на хоби такива

                              тел. О879 Ч8Ч 2З5

                              Коментар


                              • От: "Къщата"

                                Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                                [ATTACH=CONFIG]478043[/ATTACH]
                                Пак го показвам. за мене прфектното изпълнение е ето това. Но е много масраф. Този шлиц в гредореда в който е нареден сачака ще ми вземе здравето, защото ще трябва да го изчуквам на ръка, с помоща само на циркуляр. А и ще ме забави.
                                Има и дискове за циркуляр, с които могат да се правят широки канали. Върват си с една анджаклама в центъра, с помощта на която диска сепоставя под ъгъл, който се регулира. Колкото по-голям ъгъла, толкова по-широк канала.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X