Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Къщата"

    Пробвал съм само с фрезата 500W Спарки, но не става, не и стига мощност.А и дървото си е твърдо. Евентуално ще трябва да се прави на повече преходи с по-малка дълбочина. За бормашината, 3000 об. дали ще са достатъни за фрезоване Ф20!?Иначе водача за фрезата става перфектно и на бормашина Елтос, но съм го ползвал по този начин само за ограничител за фрезоване на изхвърлящи панти "мини".

    sparkybg Аха, "пияни" дискове. Знам. Но дали ще стигне чак за 19-20мм канал? А и голямо усилие ще е за ръчен циркуляр.

    Коментар


    • От: "Къщата"

      Моят покрив е дървен, след гредореда сложихме сачак, дишащо фолио на Брамак и после двойна скара летви - първите точно върху мертеците надолу по наклона, следващите - напречно вече нагъсто по ширината на керемидите. Поради затруднения в доставката - бях си поръчала гръцки керемиди, малка вълна гледжосани и забавяне с финансирането, покрива остана на това фолио повече от половин година, от октомври до към края на юли. Цяла зима. Никакви пропуски дори на влага, нито капка, а при слагането на керемидите установихме състоянието му - като ново. Много здраво и същевременно дишащо, което е добре за дървената конструкция отдолу. Накрая на летвите сложихме мрежа от тази за улуците, за да не влизат в това разстояние под керемидите врабчета и да не става гнездо на оси. От 2001 до сега, вече 11 години по-късно никакви ядове с покрива.
      The Flat Earth Society has members all around the globe.

      Коментар


      • От: "Къщата"

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        .
        Може и да нямаш сачак и да се вижда въпросната обшивка, тогава тя (конкретно в участъка над стрехата), се прави от надлъжни (по посока наклона) елементи - "шиндли" и краищата на ребрата се оформят декоративно.
        Това не мога да си го представя как е?Как става закрепването на тези елементи, успоредни на ребрата? Някакъв нагледен пример?
        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Няма практика керемиди да се полагат директно върху мемебрана, тя се ползва по покриви, но в други - специфични конфигурации.
        Имаш предвид че трябва да има и дървена скара за керемидите, както е описал коллегата по-горе?

        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
        Руфолина не знам с какво го съпоставяш, но една качествена мембрана на м2 е съпоставима на цена.Както си почнал да подозираш,такава сметка трябва да направиш глобално за целият покривен пакет.Отделно, вентилирането,което получаваш , няма аналог и като стойност.Още един плюс е, че не се притесняваш вече за самите керемиди, дали нямат някоя повреда.
        Да, опитвам се да съпоставя цените.
        При вариант на битум, залагам цена от 5лв/м*, отделно битумен грунд +100тина лева.
        За руфолина е 10лв/м*, но има по-голям % застъпване, скрепителни елементи, неясно каква цена. Ако дъските се коват по-рехаво, икономия на около 1м*, минус 260-300лв. Покрива грубо е към 100м*. И отличната вентилация. До тук ми стигат бързите сметки. Ако пропускам нещо съществено, моля коигирай ме.

        Коментар


        • От: "Къщата"

          Първоначално публикуван от Liebherr4eto Преглед на мнение
          Моят покрив е дървен, след гредореда сложихме сачак, дишащо фолио на Брамак и после двойна скара летви - първите точно върху мертеците надолу по наклона, следващите - напречно вече нагъсто по ширината на керемидите. Поради затруднения в доставката - бях си поръчала гръцки керемиди, малка вълна гледжосани и забавяне с финансирането, покрива остана на това фолио повече от половин година, от октомври до към края на юли. Цяла зима. Никакви пропуски дори на влага, нито капка, а при слагането на керемидите установихме състоянието му - като ново. Много здраво и същевременно дишащо, което е добре за дървената конструкция отдолу. Накрая на летвите сложихме мрежа от тази за улуците, за да не влизат в това разстояние под керемидите врабчета и да не става гнездо на оси. От 2001 до сега, вече 11 години по-късно никакви ядове с покрива.
          Либхерче, извинявай , но става въпрос за турски керемиди,където нещата са по-различни от стандартните системи

          .
          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
          Това не мога да си го представя как е?Как става закрепването на тези елементи, успоредни на ребрата? Някакъв нагледен пример?

          Имаш предвид че трябва да има и дървена скара за керемидите, както е описал коллегата по-горе?

          Колежка е , но това със скарата не е така-не , няма нужда.


          Да, опитвам се да съпоставя цените.
          При вариант на битум, залагам цена от 5лв/м*, отделно битумен грунд +100тина лева.
          За руфолина е 10лв/м*, но има по-голям % застъпване, скрепителни елементи, неясно каква цена. Ако дъските се коват по-рехаво, икономия на около 1м*, минус 260-300лв. Покрива грубо е към 100м*. И отличната вентилация. До тук ми стигат бързите сметки. Ако пропускам нещо съществено, моля коигирай ме.
          Ок.Да ги разгледаме по-детайлно нещата:
          -Застъпване-при руфолина-застъпването е само една вълничка-трябва да се премери реално, но мисля, че не е повече от 5 см и малко надлъжно разбира се.Общ коеф. -едва ли повече от 7-8 %.При мембрана освен надлъжно-10 см., пак и напречно-10 см-общ стандартен коеф. 14% .Отделно при рула на по 10-12 м2 ,ще ти остане повече фира, отколкото при платната Руфолин 100/200см.Съвсем прецизна сметка може да се направи вече по плана на покрива.
          -Основа.При мембраната си задължен да е на 100%.Отделно ,възникват някои проблеми с газопламъчно полагане върху дъски.Ако нямаш опит ,много лесно може да подпалиш дъските най-вече или ОСВ-то.Грунда не спасява положението.Допълнително-с газопламъчно лепене,съсипваш импрегнатора на дъските.Ако е ОСВ, то тогава вече е по-скъпо от дъските и още като материал се доближава до листовете Руфолин.
          При Руфолина -ако керемидата е дълга 30 см., а дъската широка 10 см.-спестяваш 2/3 площ от основата.И не повреждаш основата.
          -Монтажни "елементи" и екип- При мембрана -газ около 50 ст/м2.Трябва да имаш и съответният комплект оборудване.Трябва да имаш и помощник. При Руфолина-пирони.Можеш и сам.
          -Себестойност на базовият материал-Руфолин -да , около 10 лв/м2 . Мембрани-качествени,внос Италия,Испания-цени според дебелина,SBS или APP,покритие от 7-10 лв/м2.
          -Резултат по отношение вентилация.-С Руфолин -двустранна. С мембрана-не и по този начин.Трябва вече по -сложен многопластов и скъп детайл.Вентилирането на конструкцията и основата е много важно за дълговечността на дървото.Просто това е заместител на двойната скара при стандартните керемиди.
          -Надеждност при използване на употребявани керемиди или пропуск при полагането им-При Руфолин-гарантирана.Сцепление-гарантирано.При мембраните-ако са от класа, за които писах-гарантирана надеждност, за сцеплението-Руфолин е по-добър.Ако са от по-нисък клас, или дебелина или просто е дифузионно фолио-риска е по-голям.
          Още един момент-За пародифузионното фолио-понеже се полага неизпънато под двойната скара стандартно, то образува естествени улеи по наклона, по които се стича водата при пропуск на покритието.В случая, те ще са хоризонтални при разредени дъски,и всъщност ще задържат водата.Отделно, основната му функция е паропропускливост, и не може да се сравнява с хидроизолационна мембрана.

          Въз основа на горното,смятам че Руфолина е смислен за случая материал.

          Надявам се , че съм ти бил полезен.
          Последно редактирано от ALEX_Z; 01-08-12, 19:39. Причина: допълнение

          Коментар


          • От: "Къщата"

            Да, наистина много изчерпателна информация, благодаря! Дано и други да се възползват от нея.
            От това което успях да прочета междувременно, мога да допълня.
            На Руфолина, на лист от 2кв.м.му дават полезна площ - 1.80, т.е. около 10% за застъпванията. Предполагам че по-голямата фира ще е по наклонените била, където ще трябва да се реже под ъгъл. Но не разбрах с какво се реже. Нещо, което се предлага като екстра за него е и мрежа за стрехата, за да не влизат насекоми и птички под него. Какво да кажа, хваща око.
            За паропропускливата мембрана. Ако ще се ползва тя, то покривните дъски задължително ще са наковани плътно една до друга, така че не би трябвало да се образуват хоризонтални улеи и да задържат вода. Това ли е единствения проблем при нея? Това че керемидите ще лежат дитектно на нея, фатално ли е? Защото при турските, както знам, летви не се използват.

            Коментар


            • От: "Къщата"

              Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
              Това не мога да си го представя как е?Как става закрепването на тези елементи, успоредни на ребрата? Някакъв нагледен пример?

              Имаш предвид че трябва да има и дървена скара за керемидите, както е описал коллегата по-горе?
              Това, което си показал на снимката (пълнежът между гредите) се именно въпросните шиндли - "дъски" с клиновидно сечение (оригиналната технология е да се цепят радиално от цял труп, днес просто се бичат от каквато заготовка има), влизащи в сглобка една в друга. Така и изглеждат визуално. Може би имаш предвид като неясно - начина на наковаване/закрепване. Върху ребрата - дялани греди, нито мертеци, нито бичени такива (това за оригиналното изпълнение) - по самият им край, на ръба на стрехата се наковават напречни елементи (надали ще ги дялаш, но поне е добре да имитираш подобна обработка) със сечение от рода на 5Х10см, над столицата - също, ако стрехата е много широка (примерно метър и двадесет и нагоре), може и още един, или няколко пояса. Върху тях се наковават въпросните шиндли, като се вкарват една в друга (дължината им е равна на ширината на стрехата). По ъглите не се срещат на "герунг", а се дялат и подреждат ветрилообразно, също маийята може да е по-къса от периметъра на ребрата и така ъгълът да се заобли. Това всичкото, освен другото и засилва ефекта на намаляване на наклона на ската, в самия му край (това, за което говорихме около "летвата" върху общивката, в края на стрехата). Показаното от теб на снимката е "асма-таван", има и "кара-таван" - когато отдолу се вижда директно дюшемето на горният етаж, или съответната там обшивка от горната страна на гредореда. Между двата "слоя" на асма-тавана, обикновено се е правела някаква изолация (според актуалните материали, технологии и пр. ), а "върхът на сладоледа" са резбованите тавани (слънца и пр. пластики). Жлебовете, на които се нанизват разните обшивки, са се правили със ренде. най-удачно днес ми се струва именно с оберфреза, но не пе`стин вата, ми поне два киловата (най-мощната българска е 2,2кВ). С такава съм фрезовал двестагодишен материал (двеста откак е рязан и за пръв ползван).

              За мембраните - да точно това имам предвид.

              п п
              Досега щраках за нещо да ти покажа нагледно, но нищо не намирам достатъчно ясно - ще потърся още, но няма да стане веднага.
              Последно редактирано от davc; 02-08-12, 00:08.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: "Къщата"

                Да, нещо такова си го представях това обшване, но ми се струваше нелогично и много по-трудоемко. И от толкова снимки които съм направил и насъбрал, до сега не съм попадал на такова. Виж, заоблените ъгли ги знам, но явно майсторите вече бягат от тях

                А за мембраната. Разберет ме правилно, става дума за всеки изразходнан лев в повече, за да мога да продължа проекта.
                Ами ще става ли да накова и аз летви( материала вече е купен) в-у нея, кратни на дължината на керемидите? Така или иначе и на плевнята и на къщата керемидите бяха наредени в-у рехави ластари.

                Коментар


                • От: "Къщата"

                  Заоблените ъгли не са кой знае каква врътка. Всъщност, най-трудното е извиването на челната дъска (ако въобще има такава). Това изпълнение не е самоцел за декоративен ефект - както и всички други техники избистрени и утвърдени в столетията - те са красиви със рационалната си функционалност. Към края на ската, особено предвид традиционните широки стрехи, се получава така, че крайните ребра имат по-голяма част от столицата навън, отколкото от нея към маийята. Така се получава, че натоварването във възела на присъединяване на реброто към маийята е насочено "обратно" - усилието на края на реброто е насочено нагоре. Точно за избягване на този ефект (или поне свеждането му до минимум) се прилага тази конфигурация. Дължината на маийята в частта на стряхата е същата като ширината на стряхата, дължините на крайните ребра се смятат според местоположението, така че да се получи закръгляне с радиус - ширината на стрехата. Това е цялата галимация. Като краен визуален ефект, освен въпросното закръгляне, се получава и едно задигане по ъглите (малко като на японските традиционни дървени къщи).

                  А за мембраните не знам какво толкова се вълнуваш. Лично моето мнение (и препоръка) е да не се занимаваш. Мушамата е напълно достатъчна (със обсъденото оставяне на "люкове" за проветрение под билата).
                  Последно редактирано от davc; 02-08-12, 09:28.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: "Къщата"

                    Мдаа, за някои от нещата които си написал се сещах. Например за това, че крайните ребра се натоварват на обратно. И затова се слагат малко под ъгъл, та да е по-дълга часта от първа столица до маята(диагоналното било) и по-този начин да се балансират силите. Виж, че заради това се правят и закръгленията, не бях се сетил. А и друго, мислех че се опитват по някаккъв странен начин, долния ръб на стрехата да го догодят та да е навсякъсде в една равнина. Но, щом допускат закръгленията да са задигнати, то това се получава по естествен начин от геометрията на фигурата. Така че защо да не помисля и за закръглени стрехи? Още повече че мненията май надделяват с-у улуци, а и челни дъски не съм предвиждал. Само не се ли променя с нещо, конфигурацията на реденето на керемидите, след това?
                    Виж ти, как в в разговора едно по едно се изясняват много неща!

                    Коментар


                    • От: "Къщата"

                      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                      Да, наистина много изчерпателна информация, благодаря! Дано и други да се възползват от нея.
                      От това което успях да прочета междувременно, мога да допълня.
                      На Руфолина, на лист от 2кв.м.му дават полезна площ - 1.80, т.е. около 10% за застъпванията. Предполагам че по-голямата фира ще е по наклонените била, където ще трябва да се реже под ъгъл. Но не разбрах с какво се реже. Нещо, което се предлага като екстра за него е и мрежа за стрехата, за да не влизат насекоми и птички под него. Какво да кажа, хваща око.
                      За паропропускливата мембрана. Ако ще се ползва тя, то покривните дъски задължително ще са наковани плътно една до друга, така че не би трябвало да се образуват хоризонтални улеи и да задържат вода. Това ли е единствения проблем при нея? Това че керемидите ще лежат дитектно на нея, фатално ли е? Защото при турските, както знам, летви не се използват.
                      Вероятно вече си виждал такива снимки-относно летвите:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rufoline-pokrivi-turski-keremidi-14[1].jpg
Прегледи:1
Размер:141.5 КБ
ID:5395931

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rufoline-pokrivi-turski-keremidi-1[1].jpg
Прегледи:1
Размер:132.3 КБ
ID:5395932


                      На втората се виждат и мрежичките за насекоми и кукичките на първи ред.Олука може да бъде спестен, но кукичките поне на първи ред мисля че няма да утежнят финансово положението.Мрежичките-имай предвид, че "марковите" са доста скъпи.Има универсални такива на рула, които би могло да се ползват,според избраният детайл по височина.
                      Пак за паропропускливото фолио.Ако го има, обшивката ще е плътна-значи вече оскъпяваш продукта.Ако не е плътна, освен улеи ,ще има проблем и с монтажа на топлоизолацията отдолу на покрива.Като материя, фолиото се доближава повече до PVC фолио,отколкото до битумен продукт.Не ми е ясно, как ще се постигне ефекта на "залепване" керемида-фолио ,които коментирахте вече в темата.Съответно сцеплението остава под въпрос.Ако сложиш пък много кукички, то вече това фолио се перфорира значително, и "евтинията" се обезсмисля.
                      Ако някой го е правил и е минал период поне 2 години експлоатация , то може да ти потвърди ,че е работещо решение.Иначе въпросителните са твърде много.Аз не мога да ти потвърдя такова нещо.
                      Не виждам смисъл и да се слагат наличните летви.Освен разход на труд за монтаж,те искат и обработка -шлайфане и импрегнация.Какво ще икономисаш от комбинацията фолио-летви?
                      Последно редактирано от ALEX_Z; 02-08-12, 10:55.

                      Коментар


                      • От: "Къщата"

                        Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                        ...Само не се ли променя с нещо, конфигурацията на реденето на керемидите, след това?...
                        Едно от най-сериозните практически достойнства на керемидите тип "Турски" е именно това - те нямат сглобки, зъбчета, ръбчета и пр. присъщи аксесоари на другите керемиди от тип "Марсилски" нататък. Също така, нямат никаква "закована" дължина, или ширина на редовете и колоните. Подлежат на всякакви "издевателства" при подреждането и могат да се полагат върху всякакви - независимо от сложността и неправилността им - повърхнини, при това дори и напречно (а не само надлъжно) по наклона и пак работят.
                        Само като един пример - обичайните "кобилици" над колонадите на традиционните "възрожденски" къщи. Ето това е Каблешковата къща (снимката е от интернет)
                        http://www.google.bg/imgres?imgurl=h...9QEwAQ&dur=713
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: "Къщата"

                          Това на което му викаме турски керемиди, из Европата е познато като "Провансалски керемиди". Има доста картинки, ако пуснеш търсене на provencal tuiles .

                          Нека не ми се сърдят специалистите, изобщо не претендирам за компетентност, водя се основно от естетически усещания. Ето една картинка на такава конструкция, погледната отдолу, където надлъжните летви за керемидите са от т.нар. тука "капаци" май?

                          The Flat Earth Society has members all around the globe.

                          Коментар


                          • От: "Къщата"

                            Първоначално публикуван от Liebherr4eto Преглед на мнение
                            Това на което му викаме турски керемиди, из Европата е познато като "Провансалски керемиди". Има доста картинки, ако пуснеш търсене на provencal tuiles .

                            Нека не ми се сърдят специалистите, изобщо не претендирам за компетентност, водя се основно от естетически усещания. Ето една картинка на такава конструкция, погледната отдолу, където надлъжните летви за керемидите са от т.нар. тука "капаци" май?

                            Това е много добро.Колегата може да го ползва като идея за второстепенен покрив-навес, беседка и от сорта по имота.

                            Коментар


                            • От: "Къщата"

                              За барбекю е добро решение, за покрив на къща ще трябва и мембрана, което не виждам да е проблем.
                              подаръци за мъже от FACOM
                              промоция на читави инструменти

                              и на хоби такива

                              тел. О879 Ч8Ч 2З5

                              Коментар


                              • От: "Къщата"

                                Стеф, някъде погоре беше споменал, че на някакви къща и плевня обшивката представлявала само напречни "летви" - а направи ли ти впечатление, че това не са бичени летви (още по-малко пък от някакъв иглолистен материал), а цели (или най-много разцепени на по две) тънки стебла от дрян, ардъч (клек), или акация. И все-пак, това е "сиромашки" вариант, нормалната практика е за плътна обшивка, при това не от дъски, а от въпросните шиндли - в условията на липса на масови и достъпни банцизи и гатери, цепенето на трупи е бивало по-рационалната технология. Разполагани са напречно в участъка зад стрехата (а и на нея, когато има сачак), като бидейки нанизани една в друга и разположени с дебелата си част надолу, са изпълнявали и функцията на допълнителна осигуровка срещу течове.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X