Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Къщата"

    Така е.И аз се придържам към по-стария стил но наистина някак не върви да си осветяваме с газени лампи и борина.Електричеството е така да се каже един вид лукс но поне да е направено така че жиците да са скрити.(наистина за мен няма по-грозно от стара къща и стърчащи жици навсякъде)Между другото понапредвам полека,лека с ремонта но пусти майстори много обичат алкохола и работата дип не спори.

    Коментар


    • От: "Къщата"

      [QUOTE=Немезис;1386599]Хм.Ще помисля върху различни варианти.Лошото е че по нашия краи няма такива специалисти (или поне аз не познавам такива)....а за ямата ще умувам.

      Локални пречиствателни станции се продават на околовръстното край София, включително има и български производители, въпросната ПСОВ си има автоматика, и утайките се почистват един път на три години( има рециркулационна помпа, която ги използва за подхранване на щама, когато тоалетната не се ползва).
      За недостатък на съоръжението може да се посочи, че може да се използват само биоразградими сапуни и перилни препарати при пране и къпане, с обикновените се разстройва нормалната работа на станцията.Познава се по миризмата.

      Коментар


      • От: "Къщата"

        Дрън - дрън!

        Стеф, кажи си по мъжки, нападна ли природата ценната ти придобивка и ти пребори ли се с нея?

        Разкажи какво свърши по проекта....

        Коментар


        • От: "Къщата"

          Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
          Дрън - дрън!

          Стеф, кажи си по мъжки, нападна ли природата ценната ти придобивка и ти пребори ли се с нея?

          Разкажи какво свърши по проекта....
          За сега ще кажа само, че АЗ "нападнах ценната си придобивка"
          Но ще пиша и споделя едва когато има завършек по етапа. Да, и материала е в наличност, вече.

          Коментар


          • От: "Къщата"

            Това остана от Къщата.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010010.JPG
Прегледи:2
Размер:147.8 КБ
ID:5287916

            Коментар


            • От: "Къщата"

              По-подробно, бе човек - то това може да значи най-различни неща (и много лоши между тях)!
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: "Къщата"

                Да бе, прав си. Но сега се прибрах и съм много уморен. Това е положението на практика:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010012.JPG
Прегледи:2
Размер:174.4 КБ
ID:5287921 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010013.JPG
Прегледи:2
Размер:173.1 КБ
ID:5287922
                А равносметката до тук ще споделя утре.

                Коментар


                • От: "Къщата"

                  Мисля си, че и на тази тема трябва да се допише в заглавието .... как си отворих работа за 100 години напред......
                  Гледам, че си гътнал до някъде. Лично аз не бих строил нова къща върху стари основи. Всъщност пиша хей така, защото не знам какъв ти е замисъла. Темата е 7 страници, които си признавам че не съм прочел , но какъвто и да е, ако си стартирал сам те съжалявам. Успех.

                  Коментар


                  • От: "Къщата"

                    Първоначално публикуван от Жоро Витлиемоф Преглед на мнение
                    ... но какъвто и да е, ако си стартирал сам те съжалявам. Успех.
                    Да, наистна за тоя етап има за какво да ме съжалиш, беше гадно.

                    Но конкретно. Както се вижда от снимките по-горе, къщата е бутната и стърчат само основите.
                    Да, захванах се сам с работата.
                    След една оферта от циганска бригада за 1000лв. само за бутането, без извозването, и след като знаех, че друга местна бригада работи за 35лв. надница, всички въпроси отпаднаха, за мен.
                    Усложнението дойде и от това, че улицата и двора са тесни, и голяма техника за извозване не може да стигне до самата къща. За това се наложи използването на ремаркето. До тук са направени 57 курса с инертен материал до бунището, без да се броят курсовете с дървен материал раздаден на този и онзи или извлечен на ръка. Оставил съм и някоя и друга греда за себе си, но като цяло, положението с дървото беше трагично, едно че на времето са ползвали каквото дойде, и друго че материала на места е станал на гъба.
                    Знам, че като едни истински Българи сте любопитни и за материалното изражение на дейноста до тук
                    Значи, дейноста е извършванана от една двойка, аз и помощник. Надницата на помощника е 20лв. Знам че не давам много, но не го и зоря. Работния ден се вързва около 7 часа. Цялата работа до тук, вкл. извозването ми коства 20 надници + 20те раб. дни и от моя страна. За гориво да са отишли да речем 300лв. - 57 курса х 4км (до бунището и обратно) на 2-3та бавна Не калкулирам разходите си за пътя до село и обратно, но хайде да не издребнявам. Като турим и 2 пъти чупене на ремаркето...
                    От къщата останаха около 1000 тухлички, бая камък и керемиди и греди за тук-там употреба.

                    Сега за основите. Зидовете не са подали и не са разкривени. Наруши се само гирния им ръб.
                    НО. Левия зид е изграден от много малки камъни и хич не ми харесва. Плюс това, както е видно и от едната от горните снимки, под предния му край е подпъхната една от фронталните опорни греди, която трябва да се смени и челото му ще рухне. Освен това, на метър от челото му е изградено огнище, което отслабва сечението на зида с 2/3. И като се тури и това че искам да изнеса основите с още 50см напред и да станат 6м., намерението ми е да го президам.
                    С десния положението е по-добро, но... Челният основен камък е ерозирал. И този зид трябва да се изнесе с 50см. напред. Искам да вградя в него водопроводната и канализационна тръба 110см. Та поне частично презиждане.
                    Задния е добре и не е мръднал, макар че очаквах под натиска на почвата зад него да се е деформирал. За сега мисля да не го пипам, освен ако не ме стегне шапката да пренеса огнището на него, но това ще ми усложни допълнително живота, а и после комини и т.н. И за какво всичко това?

                    Ето няколко снимки от етапи по работата до тук, но не ми беше до снимане, така че информацията не е пълна.
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • От: "Къщата"

                      Браво, респект! Аз се имам за ентусиаст на моменти, но с подобно начинание мисля, че няма да имам кураж да се захвана. Учуден съм от казаното от теб за материала: "... на времето са ползвали каквото дойде..." Интересно ми е откъде (и на каква цена) днес ще намериш 5-6метрови дъбови греди със сечение по цялата дължина, не по-малко от двайсет сантиметра! Относно вграждането на разни инсталации в стените - мислил ли си да направиш отвътре облицовка с 12 сантиметра тухли? Подобряваш топлоизолацията (макар и не особено съществено по съвременните разбирания) много улесняваш мазането и пр. осигуряваш си удобно вграждане на въпросните инсталации.
                      Успех!
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: "Къщата"

                        15 минути мисля и се чудя какво да напиша и не мога да намеря точните думи. Не знам да ли си даваш равносметка колко работа си отметнал, ама аз си глътнах граматиката. Ще следя темата с интерес, въпреки че съм на друга вълна.
                        Успех. Ще ти е нужен

                        Коментар


                        • От: "Къщата"

                          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                          Да бе, прав си. Но сега се прибрах и съм много уморен. Това е положението на практика:[ATTACH=CONFIG]344509[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]344510[/ATTACH]
                          А равносметката до тук ще споделя утре.
                          Уф.И мойта при изхвърлянето на боклука много наподобяваше ще се спра на израза "Разорано гробище"Но какво да се прави,мерака е по-голям и от стомашното разстройство.

                          Коментар


                          • От: "Къщата"

                            Аз щях да се опитам да запазя всичките стари греди, дъски, черчевета... Селска къща ще е, имаш огнище, ще имаш и печка или камина... и ще трябва да си купуваш дърва.

                            Коментар


                            • От: "Къщата"

                              Еее аз мойте ги запазих.Даже си купих електропил и 5,6 вериги (пироните са един до един )

                              Коментар


                              • От: "Къщата"

                                Значи за материала.
                                Това, че казвам "каквото дойде", означава че са ползвали това, което им е осигурила природата наоколо.
                                Дъбови(но не съм сигурен) греди със сечение окло 20см по 5-6м има само в плевнята (където преспивам ). Другите греди които се виждат по фронта на къщата, имат внушително сечение (макс 15/15) само във видимия си край, назад изтъняват по естествената форма на ствола, а много от тях следват и извивките му. Изключение правят само няколко греди с наистина внушителни р-ри, една по задния край, една в крайно дясно и тази която е затисната от левия зид, но и те са нападнати от гниенето и няма да могат да се ползват в цялата си дължина. Отделно, дървояд е имало навсякъде, не знам сега действащ ли е?!
                                С камъните положението е същото. Малко са хубавите. Повечето е трошляк, характерен за региона. Няма нищо общо с Еленския, Троянския или Ловешки камък. Но както се вижда, понаизлязоха още камъни и ще трябва да прередим пъзела към по-добро. Камъка с тухла от вътре няма да го обличам. Местни ми дадоха акъл да спретна по едно кофражче около зидовете и да излея малко бетонче. Щяло да стане "чудно".
                                Не мога да запазя всичко, макар че един ден може да трябва за огрев. Мястото и сега е ограничено от новия материал. Ремаркето го завъртаме и позиционираме на ръка, а после захождам с колата. А ще трябва да се вкарва и пясък и филц.
                                Колкото до рязането, за сега се справям с прободен трион на Райдър и дълго острие с едър зъб на Бош. Но и то вече започна да се затъпява от разни камъчета по дървото. Сега ще се опитам да го презаточа, да видя дали ще стане. Ако не, следващото.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X