Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Груб строеж?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Груб строеж?

    Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
    По вашите сметки колко трябваше да се вложи?
    Я ми кажете и на мен за 300 кв.м.разгърната колко ще ми е достатъчно? Да не търсим проектанти, вие ще ни казвате. Може и отделна тема да направите.
    Хубав бизнес може да развъртите. Ще си сложите проектантската "сволоч" в джоба. Но ако падне къщата нали знаете къде отивате. Е вярно топло е, но някакси не е гот.

    Абе колега , Вие да не се казвате в реалния живот инж. Костов? Че аз конкретно за него говорех. Преди да се засягате лично питайте! А ако Ви интересува ще Ви споделя на лични, колко точно и какви грешки беше допуснал в конструкция леко отличаваща се от кутия за обувки. Във всяка професия си има некадърници готови да се презастраховат на чужд гръб. В моята също.

    В случая аз се явявам инвеститор и ползвател /собственик/ и като такъв основната ми задача е да не си давам левчетата на вятъра.

    А иначе нямам нищо против да поспорим малко на тема - излишните процедури при проектиране и изграждане на сграда. Ама то си е за отделна тема. Даже може да има материал за отделен форум.

    За финал и за да не разводняваме темата един въпрос с отговор "да" или "не" - Трябва ли да се различава с нещо конструкцията /стоманобетоновата/ , в зависимост от това какво ще се ползва за изграждане на стените /камък ,тухла , газобетон, стиропор или нещо друго/?


    Да отговоря и на BG bul - 373 м2 застроена площ. Идеята наистина беше - леко строителство -тип сглобяема къща , но с бетонова конструкция вместо дърво или стомана.Да ама не. Предполагам поради елементарно незнаене конструкцията я изпроектираха все едно ще се строи с тухли четворки. Това е то.
    Последно редактирано от Жоро Нешев; 14-09-09, 00:14.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • До: Груб строеж?

      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
      И за други хора довършването се явява толкова скъпо - колкото и бетонните работи .
      По проект - колко кг арматура на кв.м ти изчислиха да вложиш ?
      Иначе казано - колко тона желязо вложи - за колко кв.м застроена площ ?
      7500кг за 340м2-мисля,че това е долната граница-доколкото знам нормата е от 20 до 30кг/м2 и зависи от конструктора(конструкцията).
      0+

      Коментар


      • До: Груб строеж?

        Не съм инж.Костов. Просто реагирах така, защото всеки си мисли, че разбира от строителство. Но дотук със спама.
        При мен за 300кв.м. разгърната площ имам 138куб.м. бетон и 13 500кг. арматура. Сигурно е нормално. С обикновени тухли ми е проекта.
        Можеше да се насочите към ст.б. панели или пък метална конструкция, ако искате да е по-леко. Не съм сигурен, че щеше да е по-евтино.
        Друг начин да намалите обемите е с по-висока марка бетон. Но пък той е по-скъп. Не знам какво толкова ви притеснява количеството материали. Някой сметнал ли ви е грубо каква е щяла да бъде разликата ако конструкцията беше сметната за по-леки стени.
        И на тези леки панели какво им е обемното тегло? Питам, за да сравним общо колко по-малко товар ще има върху конструкцията и дали наистина разликата щеше да е толкова голяма.

        Коментар


        • До: Груб строеж?

          Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
          Не съм инж.Костов.
          При мен за 300кв.м. разгърната площ имам 138куб.м. бетон и 13 500кг. арматура. Сигурно е нормално.
          ДА! Ако си правил противоатомно скривалище.......... Но тя студената война е в историята
          Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
          0894328706

          Коментар


          • До: Груб строеж?

            Първоначално публикуван от gorosop Преглед на мнение
            ДА! Ако си правил противоатомно скривалище.......... Но тя студената война е в историята

            Я пак.

            Коментар


            • До: Груб строеж?

              В моят случай:
              за около 300кв.м.-120/130куб бетон, но около 18 000кг желязо.
              Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

              Коментар


              • До: Груб строеж?

                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                ...Изчисленията се базират на десетки години опит ( и горчив ).
                Най-популярната величина за подсигуряване е - Сеизмичната активност . Това е , ако има земетресение - сградата да издържи .
                Мисля ( не съм сигурен ) , че в България се залага седма степен по скалата на Рихтер . Колегите проектанти ще кажат точно.
                Това не е презастраховане , а точно изчисление на възможната сила на едно земетресение в България.
                За това - вместо човек да роптае - по-добре да е благодарен на тези Строителни норми .
                ....
                За Пловдив е 9-та степен по Рихтер. Дано не се случи да изпробваме здравината на конструкциите....
                Това е най-важният критерий за изчисляване на конструкцията. Другото са товари от валежи, вятър, собствено тегло и полезен товар.
                Видът на ограждащите стени влияе върху инерционните моменти на сградата, затова оказва влияние върху големината на подпорните елементи и шайбите - колко-изчисленията показват.

                Вярно е, че има и калпави проектанти, но почти не съм срещала инвеститор, който да не мрънка, че къщата е станала като "бомбоубежище"! Ами при тия норми какво друго да очакваме?
                НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                Omnia vincit amor !

                Коментар


                • До: Груб строеж?

                  Първоначално публикуван от Петя Преглед на мнение
                  ...но почти не съм срещала инвеститор, който да не мрънка, че къщата е станала като "бомбоубежище"!
                  Аз за моята къща не мрънкам От всичко може да се пести, но от конструкцията не.

                  Първоначално публикуван от Петя Преглед на мнение
                  Ами при тия норми какво друго да очакваме?
                  От малкия ми опит като проектант (не на къщи) съм забелязал следното: строителите мрънкат срещу проектантите, а проектантите срещу нормите
                  Не, че са цвете за мирисане, но това е положението. А си избягал от тях, а утре на разпит (не дай си боже).

                  П.С. Между другото полезно ще е колегите, които са минали през строителство на еднофамилна къща да напишат по-подробно за процеса. С какви проблеми са се сблъскали, на какви цени са строили и т.н. Може и някое чертежче да пуснат. Аз засега мога да съм полезен със сагите до разрешение за строеж, вкл. договори с общината за изпълнение на водопровод. С електричеството тепърва ми предстои да се сблъскам. Имам отредено място за електромер, но е на около 100-на метра от мястото ми.
                  Последно редактирано от druncho; 14-09-09, 11:47.

                  Коментар


                  • До: Груб строеж?

                    И аз мислех че нещо ми е сбъркан проекта с арматурата, ама явно не е:
                    РЗП: 294 м2, бетон B15: 140 м3, арматура общо: 15 тона ...
                    И аз все още търся строители за село Горна Малина с горните параметри...
                    Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                    LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                    Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                    Коментар


                    • До: Груб строеж?

                      Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                      Да отговоря и на BG bul - 373 м2 застроена площ. Идеята наистина беше - леко строителство -тип сглобяема къща , но с бетонова конструкция вместо дърво или стомана.Да ама не. Предполагам поради елементарно незнаене конструкцията я изпроектираха все едно ще се строи с тухли четворки. Това е то.
                      Май с тази девета степен по Рихтер за изчисляване на конструкциите .....се очудвам ... но явно има защо .
                      И все пак - мисля , че много е бетона и арматурата за постройка тип "хале " . То се оказва 40 см плътен бетон 373 квадрата .....
                      Иначе - дали е с тухли или панели - каква е разликата ?
                      Те се ползват за преградни , а не носещи стени.
                      Интересен план си имал . Снимай го - ако не е тайна - да си побъбрим за него ..... знам , че е при свършен факт ...... но ще е интересно .
                      Може архитекта да се окаже прав ....???
                      Едноетажна ли е постройката ?

                      Коментар


                      • До: Груб строеж?

                        БГБУЛ - ти си ужасно некомпетентен! Моля, не давай мнение като разбиращ.
                        [SIGPIC][/SIGPIC]

                        Коментар


                        • До: Груб строеж?

                          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                          Май с тази девета степен по Рихтер за изчисляване на конструкциите .....се очудвам ... но явно има защо .
                          И все пак - мисля , че много е бетона и арматурата за постройка тип "хале " . То се оказва 40 см плътен бетон 373 квадрата .....
                          Иначе - дали е с тухли или панели - каква е разликата ?
                          Те се ползват за преградни , а не носещи стени.
                          Интересен план си имал . Снимай го - ако не е тайна - да си побъбрим за него ..... знам , че е при свършен факт ...... но ще е интересно .
                          Може архитекта да се окаже прав ....???
                          Едноетажна ли е постройката ?
                          Ето малко снимки от основите , първа плоча и почти готова къщура.

                          Питам се защо например основите под терасата са със същите размери , като под останалия строеж и по цялата и дължина от 3,5м. Нали товара върху тези основи е и ще си остане - 1 бр. бетонова плоча. От долу са три ивични основи с ширина 150см и дебелина на бетона 50см.

                          Когато имаш бетонен скелет , останалите стени са само преградни и съответно се явяват товар върху конструкцията. Аз нямам точна представа колко тежи кубик тухли но стиропора е с тегло 25 кг/м3. /колкото приблизително 5-6 тухли. При това положение първа и втора плоча остават да носят само мебелите и дебелия ми г.з. Но въпросния инжинер си настояваше , и не подписа докъто не ги отлях с дебелина от 18 см. и незнам колко арматура. Аз пък за капак впоследствие реших и направих стените изцяло извън конструкцията /опаковах я/. За това казвам , че конструкцията ми носи сама себе си.

                          Бяха допуснали незначителна грешка в плановете и аз си останах с два тона готова неупотребена арматура в двора /ако на някой му трябва...../.

                          Като говоря тези неща не се осланям само на собственото си мнение. Шефа на бригадата от кофражисти също беше инжинер конструктор със солиден стаж /за разлика от проектанта/. Та по негово мнение , при тези основи , колони и шайби , спокойно мога да вдигам до около 7 етажна сграда.
                          Прикачени файлове
                          0888932647

                          Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                          Коментар


                          • До: Груб строеж?

                            Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                            Ето малко снимки от основите , първа плоча и почти готова къщура.

                            Питам се защо например основите под терасата са със същите размери , като под останалия строеж и по цялата и дължина от 3,5м. Нали товара върху тези основи е и ще си остане - 1 бр. бетонова плоча. От долу са три ивични основи с ширина 150см и дебелина на бетона 50см.

                            Когато имаш бетонен скелет , останалите стени са само преградни и съответно се явяват товар върху конструкцията. Аз нямам точна представа колко тежи кубик тухли но стиропора е с тегло 25 кг/м3. /колкото приблизително 5-6 тухли. При това положение първа и втора плоча остават да носят само мебелите и дебелия ми г.з. Но въпросния инжинер си настояваше , и не подписа докъто не ги отлях с дебелина от 18 см. и незнам колко арматура. Аз пък за капак впоследствие реших и направих стените изцяло извън конструкцията /опаковах я/. За това казвам , че конструкцията ми носи сама себе си.

                            Бяха допуснали незначителна грешка в плановете и аз си останах с два тона готова неупотребена арматура в двора /ако на някой му трябва...../.

                            Като говоря тези неща не се осланям само на собственото си мнение. Шефа на бригадата от кофражисти също беше инжинер конструктор със солиден стаж /за разлика от проектанта/. Та по негово мнение , при тези основи , колони и шайби , спокойно мога да вдигам до около 7 етажна сграда.
                            Наистина ли къщичката от снимка 3 е разположена върху основите на сн.1 и 2. Ако е така, значи и проектирането в нашата мила татковина е като здравеопазването
                            Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                            0894328706

                            Коментар


                            • До: Груб строеж?

                              Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                              Ето малко снимки от основите , първа плоча и почти готова къщура.

                              Питам се защо например основите под терасата са със същите размери , като под останалия строеж и по цялата и дължина от 3,5м. Нали товара върху тези основи е и ще си остане - 1 бр. бетонова плоча. От долу са три ивични основи с ширина 150см и дебелина на бетона 50см.

                              Когато имаш бетонен скелет , останалите стени са само преградни и съответно се явяват товар върху конструкцията. Аз нямам точна представа колко тежи кубик тухли но стиропора е с тегло 25 кг/м3. /колкото приблизително 5-6 тухли. При това положение първа и втора плоча остават да носят само мебелите и дебелия ми г.з. Но въпросния инжинер си настояваше , и не подписа докъто не ги отлях с дебелина от 18 см. и незнам колко арматура. Аз пък за капак впоследствие реших и направих стените изцяло извън конструкцията /опаковах я/. За това казвам , че конструкцията ми носи сама себе си.

                              Бяха допуснали незначителна грешка в плановете и аз си останах с два тона готова неупотребена арматура в двора /ако на някой му трябва...../.

                              Като говоря тези неща не се осланям само на собственото си мнение. Шефа на бригадата от кофражисти също беше инжинер конструктор със солиден стаж /за разлика от проектанта/. Та по негово мнение , при тези основи , колони и шайби , спокойно мога да вдигам до около 7 етажна сграда.
                              Е да малце у повече е здравината ама можеш да понесеш пряко попадение на ракета Томахоук Най много да ти се разклатят лампите
                              К мирной жизни не пригоден.
                              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                              Коментар


                              • До: Груб строеж?

                                Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                                Е да малце у повече е здравината ама можеш да понесеш пряко попадение на ракета Томахоук Най много да ти се разклатят лампите

                                По-скоро очаквам да мине транзит без да и се задеиства взривателя от мойте ефирни стени.

                                Та тя приказката тръгна от строителните ни норми , които очевидно не предвиждат друг строителен материал освен тухла и хоросан /които пък аз неизвестно защо ненавиждам искренно/. Когато почнах да строя предишната си къща , установих , че цепеният гранит е с цена на м3 сходна с тази на тухлите. И естествено дадох на архитектката задачка да смята къщата от гранит...... Е ядец. Не можа да я сметне. Чудя се как ли са се оправяли дюлгерите в старо време. И са строили с каквото има в изобилие в конкретното място. Много се чудих и на едни дувари /каменни огради/ в с. Царева Ливада , които бяха иззидани само от камък - без свързващ материал. И си стоят до ден днешен въпреки земетръсите.

                                Та колеги съфорумници архитекти и проектанти дайте малко повече подробности относно въпросните строителни норми , щото аз втора къща вдигам и още не мога да разбера - възможно ли е да се строи с нещо различно от тухли аджеба? И знае ли някой в България как?

                                И въпроса не е за дървени къщи - щото родния материал се разсъхва и разкривява , нито за метални - не били геомагнитно здравословни /или нещо такова/ , пък и не са удачни по ред съображения.

                                Аз както е видно съм взел правилното според мен решение. Но на много хора им предстои. Та ако можем да им поспестим малко пари и главоболия.....
                                0888932647

                                Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X