Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Груб строеж?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Груб строеж?

    Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
    За да е полезна темата, е хубаво да се конкретизира за какво става въпрос. Така някой наивник, с 40000 евра, ще тръгне да строи 2 ет. X 100м2, с надеждата да влезе на шпакловка и замазка и ще остане доста разочарован.
    Не съм виждал НАИВНИК с 40 000 евро - първо.
    Не съм виждал човек да тръгне да строи без да се информира и да си изкара виза за строеж , както и план - това второ.
    Ако случайно познаваш такъв наивник - аз си залагам печалбата ако сгреша - т.е. - грешката ще е за моя сметка. Давай - ще му строя до шпакловка !
    Казано по друг начин - около 200 евро за квадратен метър ( с 10% непредвидени) е със печалбата на строителя. Това е нормална цена ! Питайте и други от бранша !
    Дано не ми се налага да казвам - че не говоря за цената и на имота ?

    Как се правят икономии :
    1. Купуват се материалите само на едро ( аз ползвам 10 % отстъпка в Практикер . И в други Фирми .
    2. Бетона може да се бърка на място.
    3. Пясък и цимент - за такива цени не се чува по обектите.Имаме концесия за добив от Марица( пясък). Дървен материал - имаме гатер законен . И буква гора за добив .
    3. Тухлите - ако не са скъпите - пак ще стане красива къщата - зависи от майсторите. Топлоизолация не съм включил ,но - 20лв/кв.м са материалите.
    4. Когато се излива плочата - се нивелира нивото - може да се спести замазката после.
    5. От началото до края не трябва да се сменят майсторите - за това избирайте трудно ( а не най-евтините ), това ще ви СПЕСТИ пари.
    6. Не плащайте надници - а само за свършена работа . Но това можете само ако разбирате от отделните видове работи .
    Много хора имат самочувствието , че разбират от строителство .
    После - майсторите са им виновни и криви !
    За това - много е хубава темата . Добре е , че човек иска обща информация - така си оформя неясните полета и се подготвя за по-конкретни въпроси. Така е правилно - защото ще дава пари .
    И не е наивник !
    Нека и други колеги да пишат нещо различно - да стане по-интересно.
    Забелязъл съм доста голяма разлика в цените на различните градове.

    П.С. Абе колеги - тая мойта къща - няма да стои права ! Няма арматура
    !
    Понеже пристига заготвена от арматурен двор - не ми е в главата. Иначе - цената е около 1 лв/кг . Зависи от етажността - съответно и колко ще са килограмите !
    Последно редактирано от bgbul; 22-04-09, 21:15.

    Коментар


    • #17
      До: Груб строеж?

      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
      Не съм виждал НАИВНИК с 40 000 евро - първо.
      Не съм виждал човек да тръгне да строи без да се информира и да си изкара виза за строеж , както и план - това второ...
      Махни тия първо и второ и т.н.
      Дай да видим какво представлява къща X 200 евра м2.

      Коментар


      • #18
        До: Груб строеж?

        За да е полезна темата, е хубаво да се конкретизира за какво става въпрос. Така някой наивник, с 40000 евра, ще тръгне да строи 2 ет. X 100м2, с надеждата да влезе на шпакловка и замазка и ще остане доста разочарован.

        Говорим за две фази.
        Първа:
        - проектиране, издаване на необходимите документи и започване на строителство;
        - изкопи /ако имота е извън града, може да не се правят дълбоки мазета, заради излишното оскъпяване/;
        - цялостна бетонова основа и съответните колони;
        - тухли Wienerberger или други качествени;
        - 5 камерна дограма и троен стъклопакет /наблягам на стъклопакета - знаете защо!/;
        - качествена ел. инсталация, но в тръби, качествени кабели;
        - добро ел. табло с анодна защита и достатъчно отделни кръгове;
        - качествени ПВЦ тръби /чешки или други/ и достатъчно кръгове;
        - септична яма /ако е извън града - нормална без супер пречистване/;
        - мазилка или маш. пръскане /извършено от много добри майстори, със метални майки/;
        - някакви високи тавани за хол /сигурно от кнауф/;
        - покрив - дървена скара или бетон? Изолация на тавана /много здрава/;
        - дишащ покрив, съответната хидроизолация и качествена двойна или тройна покривна облицовка;
        - качествени улуци /не чак медни!/;
        - покриване на комини;
        - супер качествена външна изолация;
        - външна мазилка и някаква облицовка;
        - качествена боя и силикон от церезит с водоотблъскващ ефект;
        - силикониране със "салами" при нужда;;
        - замаска - машинна;
        - използване на различни подобрители за бетон /ако се налага/, за хидро и други дейности;
        - качествен пясък, вар и др. материали.

        Втора:
        - ако е положена мазилка, нанасяне на шпакловка;
        - корекции с нанасяне на бяла боя;
        - закупуване на машини за пречистване;
        - климатици или термопомпа за отопление и охлаждане;
        - тръби, радиатори и т.н.
        - всичко останало за което не се сещам.

        Това е квадратура от 150-200 кв. м. Хол с всекидневна, 3 спални, гараж/и, 2 или 3 бани/тоалетни, тераси /ковано желязо, инокс или алуминий - стъкло/. Такава е нормалната къща по моя скромна представа. Няма лошо за много други екстри. Такова изпълнение до първа фаза, смятам че може да е около 200 евро на кв. м. Ех, трудно се намират супер майстори, но ...
        За втора фаза, смятам, че има много алтернативи и опции.

        За обзавеждане, контакти, плафони, осветителни тела, бойлери, врати, кухня, бани, тоалетни истории и т.н. - не говоря. Тук работите са към безкрайност .......

        КОЛЕГИ, тази тема е за ВАС! Ако някой желае да заповяда на гости!
        Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

        Коментар


        • #19
          До: Груб строеж?

          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
          Махни тия първо и второ и т.н.
          Дай да видим какво представлява къща X 200 евра м2.
          Къщата - доста ще е хубава.
          Наистина може да се строи около 200 евро за квадратен метър.
          Не се правя на интересен , а просто такива са цените.
          Нали ще проявиш разбиране , че изчисляването на различните работи ( видове дейности ) изисква доста време и нерви.
          Не може ей така да ти кажа каква ще е къщата. Ще се самообидя професионално. ( смях )
          Ако човек дойде с готовите планове - изпълнението е моя грижа - не точно - имах пред вид организирането на работата на обека.
          И още една малка тайна - тук споделям цени като Съфорумци .
          А иначе - имам обект - фасадно боядисване ( с леки кърпежи ) - по 12 лв/кв.м. За Съфорумци - може да се спрем на цена 4 лева за кв.м.
          Как ви се струва. Това е с материалите - фасадна боя и кърпежите.
          Дано от този малък пример сте ме разбрали....

          А иначе за горе изброената къща - ясно е , че е с високи изисквания !
          Едва ли ще се побере в 200 - 220 евро /кв.м - но пак е въпрос на математика . Изненадите ще дойдат не от труда , а от специфичните материали за работа ( вносни , на по-високи цени ) и съответно - към плюс.
          Но когато човек иска и може да си го позволи - естествения избор е по-луксозното изпълнение ( а не най-евтиното ) , по-скъпите материали ( и по-качествени ) и по-красиво място на имота .
          Все пак искаме ДОМ според собствените разбирания !
          Само поздравления за това ! Поздравления - колега nikita 66 !
          Последно редактирано от bgbul; 22-04-09, 21:54.

          Коментар


          • #20
            До: Груб строеж?

            Първоначално публикуван от nikita66 Преглед на мнение
            ...
            Такова изпълнение до първа фаза, смятам че може да е около 200 евро на кв. м. Ех, трудно се намират супер майстори, но ...
            За да се влезе в една къща, има още една покрай нея. Тия неща обикновенно се спестяват на нищо не подозиращия собственик. Всеки гледа да свърши работата за която е нает, а собственика непрекъснато открива нови и нови работи, които не е планирал, или не е имал представа какво ще му струват.
            С тая първа фаза донякъде мога да се съглася, ама следват още и са повече от две. Сложи 500 и донякъде може да бъдеш спокоен за финансирането. Мойта е толкова и имам бая още работа.
            Не се отказвай от мазето!
            Последно редактирано от Аndro 160; 22-04-09, 22:17.

            Коментар


            • #21
              До: Груб строеж?

              !
              Така е!
              70 % от купувачите установяват твърде късно част от проблемите.
              90 % не им се занимава с проблемите?
              Голяма част - технически не могат да се отстранят /водят до още по-голяма разправия/. Но това е друга бира. Не говорим за ремонти.
              Изход - яко бачкане и страшни разправии.
              Лично аз се оправям на 90%. Но някога и някъде, все пак ме прецакват.
              Тези които са работили с мен знаят за какво става въпрос. Слагат се нивелири, ляга се по пода, префугира се, кърти се с нарочен чук. Прави се наново - независимо кое и как. Пускат се лазери. Мери се надлежно. Всичко това обаче докарва до лудост. И двете страни. Те не издържат! Категорично! Но после не ща и да чувам за ремонт! Поне 2 години!
              Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

              Коментар


              • #22
                До: Груб строеж?

                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                За да се влезе в една къща, има още една покрай нея. Тия неща обикновенно се спестяват на нищо не подозиращия собственик. Всеки гледа да свърши работата за която е нает, а собственика непрекъснато открива нови и нови работи, които не е планирал, или не е имал представа какво ще му струват.
                С тая първа фаза донякъде мога да се съглася, ама следват още и са повече от две. Сложи 500 и донякъде може да бъдеш спокоен за финансирането. Мойта е толкова и имам бая още работа.
                Не се отказвай от мазето!
                Явно си строил с арматура от 2лв за кг или нещо друго е оскъпило, или го правиш по малко и затова се вдига цената/тук имам опит и сме се опарвали от строеж за дълъг период от време, поради простата причина - ПАРИ, но поне нямаме да даваме на някоя банка/.

                Доста по-разбиращи от мен се изказват, но наистина има много варианти и цената варира. На базата моя опит/дето се вика и ние сме пушили цигари Кент и сме яли бонбонки тик-так/ около 200 евро за кв.м може да се постигне груб строеж/по цени в момента/, като все пак тази цена няма да стане като се приеме оферта от първата фирма, а с някои икономии, добра бригадка и добри цени за материали. Съгласен съм с бгбул, че по описанието на никита66 цената ще е повечко, защото има доста неща включени.
                http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


                http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
                http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

                Коментар


                • #23
                  До: Груб строеж?

                  Ако е отдалечен обекта смятай транспорта. Дерат кожи
                  Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Груб строеж?

                    Първоначално публикуван от Myyy Преглед на мнение
                    Ако е отдалечен обекта смятай транспорта. Дерат кожи
                    Напълно съгласен. Също така да кажем, че става въпрос за някаква примерна цена и за всеки обект има специфики. Скоро гледах имот, на който изкопа щеше да струва колкото къщата. Някой път има скали, блата, кофти пътища и т.н. Едни познати направиха на партия поръчка на тухли от Гърция и дойдоха на супер цена, друг пък си има камион, трети си има гора или гатер, четвърти хваща промоция на някъв материал, пети хваща супер висока цена на същия и да не продължавам...
                    http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


                    http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
                    http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

                    Коментар


                    • #25
                      До: Груб строеж?

                      Първоначално публикуван от nikita66 Преглед на мнение
                      !
                      Така е!
                      70 % от купувачите установяват твърде късно част от проблемите.
                      90 % не им се занимава с проблемите?
                      Голяма част - технически не могат да се отстранят /водят до още по-голяма разправия/. Но това е друга бира. Не говорим за ремонти.
                      Изход - яко бачкане и страшни разправии.
                      Лично аз се оправям на 90%. Но някога и някъде, все пак ме прецакват.
                      Тези които са работили с мен знаят за какво става въпрос. Слагат се нивелири, ляга се по пода, префугира се, кърти се с нарочен чук. Прави се наново - независимо кое и как. Пускат се лазери. Мери се надлежно. Всичко това обаче докарва до лудост. И двете страни. Те не издържат! Категорично! Но после не ща и да чувам за ремонт! Поне 2 години!
                      Говориш за неща които по принцип трябва да са стандарт .....но нашите майстори са по-големи от другите ( нормалните ) .
                      В Естония се нивелира всеки ред от зидарията.
                      На покрива се дава и хоризонтал и диагонал на керемидите.
                      Топлоизолацията се прави - като се лепи ЦЯЛАТА повърхност на стиропора или друг материал , а после мазилката е три ръце ( преди релефа).
                      Не се допуска прозиране на мрежта. Това е нормалното там ..... но
                      Голямото НО - зидарията се плаща на бройка бетонно блокче ( 60/30/20) - около 1 лв/бр.
                      За керемидите - също.
                      Топлоизолацията се плаща на отделни дейности - полагане стиропор , полагане мрежата с мазилката и после самата мазилка .
                      Когато говорим за шпакловка - се проверява гладкоста с мастар и прожекторче. Нали се сещаш !
                      Нивото на бетона се дава с лазерен нивелир . Пак така се дава нивото на Кнауфа .

                      Все нормални неща - но, ако това е стандарт.
                      В България - един добър майстор шпаклова до 20 кв.м на ден.
                      Един майстор Поляк - стига до 80 - 100 кв.м на ден . Изглежда невъзможно , но е факт.
                      У нас - няма кой да вдигне стандарта - щото всеки мисли , че е майстор и иска надница 100 лева на ден .
                      Все пак - нашите сгради са здрави . Не ми казвайте за малките изключения в последните години. Знам ги , но там има допуснати грешки със времето за втвърдяване на бетона ( достигане до якост ).
                      В общи линии имаме добро строителство.
                      Ако стандарта се договори в началото на обекта ( и бъде приет ) - отразява се в договора и - остава да се изисква неговото постигане.
                      Има доста сгради на висок стандарт .


                      Първоначално публикуван от marin199 Преглед на мнение
                      Напълно съгласен. Също така да кажем, че става въпрос за някаква примерна цена и за всеки обект има специфики. Скоро гледах имот, на който изкопа щеше да струва колкото къщата. Някой път има скали, блата, кофти пътища и т.н. Едни познати направиха на партия поръчка на тухли от Гърция и дойдоха на супер цена, друг пък си има камион, трети си има гора или гатер, четвърти хваща промоция на някъв материал, пети хваща супер висока цена на същия и да не продължавам...
                      Точно защото си прав - договарянето трябва да се прави НА САМИЯ ОБЕКТ .
                      Оглеждат се нещата , обмислят се и се решава как ще се работи .
                      В процеса на работа първите дни - всичко си идва на мястото.

                      Първоначално публикуван от Myyy Преглед на мнение
                      Ако е отдалечен обекта смятай транспорта. Дерат кожи
                      Ако обекта ще има за изхвърляне земна маса - потърсете някой , който има разрешително за ползване на СМЕТИЩЕ ЗА СТРОИТЕЛНИ ОТПАДЪЦИ - това не се знае - но е пестящо пари.
                      Ако пък искате съвсем без пари - огледайте се за някой , който има имот на околовръсното. Там всички парцели са с по-ниско ниво ( кота ) от пътя и търсят земна маса за насипване на нивото . Те ще дойдат и ще ви извозят земната маса - с техен транспорт.
                      Оставете един курс за накрая - да не се окаже , че ще ви потрябва за завършване на общия пейзаш ( вертикалната планировка ). Ще е конфузно
                      Последно редактирано от bgbul; 23-04-09, 00:23.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Груб строеж?

                        Мога да споделя "пресна" цена за проектиране на еднофамилна къща 150 м2-3500 лв.,с включени всички такси и разрешително за строеж.
                        Тичането по институциите за сметка на архитекта.
                        0+

                        Коментар


                        • #27
                          Строителен инженер съм от Бургас. Цената която е актуална тук е СЕБЕСТОЙНОСТ + 10% печалба!!!!!!!!!!
                          Това е действителноста. Днес оферирах на 170 лв/ кв.м груб строеж. Всичко останало е печалбарство. Всеки иска да работи на 130 Е за квадрат, но само добрите ще останем в играта ( и лицензираните) Не може да си представите какви мошенници има в бранша и как пищят инвеститори от пишман "строители".
                          Та това е цената.

                          А архитекта ми работи максимум на 10Е/ кв.м , за големи квадратури взима 8Е/кв.м
                          Последно редактирано от cveti; 26-04-09, 17:45.
                          [SIGPIC][/SIGPIC]

                          Коментар


                          • #28
                            До: Груб строеж?

                            Първоначално публикуван от Jeep_bs Преглед на мнение
                            Строителен инженер съм от Бургас. Цената която е актуална тук е СЕБЕСТОЙНОСТ + 10% печалба!!!!!!!!!!
                            Това е действителноста. Днес оферирах на 170 лв/ кв.м груб строеж. Всичко останало е печалбарство. Всеки иска да работи на 130 Е за квадрат, но само добрите ще останем в играта ( и лицензираните) Не може да си представите какви мошенници има в бранша и как пищят инвеститори от пишман "строители".
                            Та това е цената.

                            Можем, можем!
                            Прав си!
                            За съжаление не само в строителството!
                            Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Груб строеж?

                              Аз нещо не мога да разбера.
                              Единия колега пише 170 лв. / кв.м., а другия 390 лв. (200 Евро).
                              Защо се получава такава разлика?
                              Кое е реалното за "груб" строеж - 170 или 390 лв. / кв.м. или може би трябва да се уточнят първо параметрите и после цената? Но пък колегата в първия пост ги е уточнил горе-долу ...

                              Коментар


                              • #30
                                До: Груб строеж?

                                Първоначално публикуван от Emil (0n4o) Преглед на мнение
                                Мога да споделя "пресна" цена за проектиране на еднофамилна къща 150 м2-3500 лв.,с включени всички такси и разрешително за строеж.
                                Тичането по институциите за сметка на архитекта.
                                Би ли споделил колко е таксата за разрешение за строеж?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X