Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Къщата"

    За да съм по точен сухото зидане е редене на камък върху камък без свърващ материал. Но при мен не е така а е реден ред камък полагане на кал със дребни камъчета за пълнеж и изравняване нивото в хоризонтал и пак редене на камък и така до горе! но със течение на времето като вали дъж мокри калта и по малко я отмива ! Също зимата мократа кал от студа се свива и при стопляне се разширява и така зида се компрометира ! Камъка вече не лежи на същото си място започва да се смъква и изхлузва на там където калта е измита и я няма и затова като погледнеш през фугите се вижда само въздух и камъни и човек се заблуждава че е сухо зидане! Та оградата на много места се е свлякла или легнала и за това ще трябва да я пренаредя! Но се чудя какво да ползувам за слепящ материал. Имам идея да ползувам каменно брашно + пясък и малко цимент! Но не знам това ли е най- удачния материал. Затова питам и моля някой който знае кое е най- добро да сподели! А също, има ли смисъл да правя бетонна основа отдолу и тогава да редя камъка за по -добра стабилност?

    Коментар


    • От: "Къщата"

      Макар че не съм специалист, ще напиша какво мисля по въпроса.
      Сухата зидария си е суха зидария.(пример Ковачевица)
      Там където играе и калта като свързващ материал, отиваме към нещо друго, което аз не харесвам.
      Такава зидария, не е ли защитена от вода, свършено е с нея.
      Освен това, трябва да е изградена и правилно.
      Показвам снимка от наше село, за пример на недобре изградена стена с кал. Вижда се как се е разполвила. Трябва да има и прехвърлящи, напречно поставени камъни, които да "закопчават" лицето и гърба.
      Когато работим с циментови разтвори, заради по-добрата спойка, зида не е чак толкова чувствителен към подобни грешки.
      Мисля че съм описвал как зидам, сега не ми се повтаря.
      Само ще кажа че разтвора трябва да е силен, и без излишък на вода, за да стане як. Аз го правя 3:1 а и по-яко. Този за зидането като го хванеш с ръка , да стане кюфте, за пълнежа с филца, малко по-рядко, за да запълва. Не пести цимента! Гледай камъните да ти лягат колкото може по плътно един към друг, напасвай ги. Така че между тяк да няма много големи фуги пълни с разтвор. Малките камъчета подложки, се наричат чивии.
      И никаква вар, защото в последствие прави сместа хигроскопична, и водата-ледът и т.н.

      П.п. Много може да се изпише. Виж из нета бригадата на Бараби, Спонец и разни подобни майстори.
      И ако се опасяваш, сложи на зида шапка от керемиди.
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от ctef; 16-11-15, 20:05.

      Коментар


      • От: "Къщата"

        За сглобката на дюшемето: Завиждам ти на търпението. С фрезата ще е много бавно, а с парче между двете дъски, няма ли по-голяма вероятност да се разскърца? Пък и парчето трябва да е точно оформено.
        Това на снимката съм го правил от кофражни дъски, с циркуляр (голям флекс, застопорен на маса) 3 метра дъска се минава за секунди, ако има кой да ти помага. Само дето губиш от ширината на дъската при застъпването и май няма как да се кове скрито. Но може да се приложи за "зъб", само трябва да се минава от двете страни.
        На снимката дъските са от две партиди и дебелината се размина малко, иначе съвпадат идеално.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Sglob.jpg
Прегледи:1
Размер:163.0 КБ
ID:5691574
        Последно редактирано от kbot; 16-11-15, 20:44.
        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

        Коментар


        • От: "Къщата"

          Абе мислил съм го това.
          Така са направени всичките ми обшивки, където дъските са плътно една до друга. Фасадата и някои от таваните.

          Скърцането не ме притеснява, то и сега, карадюшемето си проскърцва. А и има характерния звук на ходене по дъски. С глъбовете дъските ще се пасват една към друга, и ще има по-малки разлики в нивата на 2 съседни. Не храня илюзии че такива ширини с времето няма да се поизметнат.
          За описания от тебе начин с циркуляр, става но не съм сигурен колко точен зъб ще се получи, и после да не дава ядове при сглобката. А иначе, имам дискова фреза 10мм, а чуждите парчета ще се калиброват на щрайхмуса. Знам че фрезоването на страна ще е чанч, и ще трябват 2-ма души. Ще видим...

          Коментар


          • От: "Къщата"

            На дюшеме дъската се кове само от едната страна за да не се виждат пироните и следващата да ги скрие.При тоя монтаж едната страна остава плаваща и може да се оЖъмби непоправимо,което за дюшеме е недопустимо.За това не мисля,че е удачно да се прави по този начин.
            иво димитров-0898 472 158

            Коментар


            • От: "Къщата"

              Аз знам как се кове дюшеме, но в моя случай и това ме притеснява.
              Под ъгъл, в нут, в букова греда отдолу... Мисията невъзможна. Ще има да се кривят пирони, да подбивам ръбове, та знае ли се.
              Единственият ми шанс е с рапиди.
              Другото е "откровен дизайн" - да праскам пироните направо в дъската, и да си ги гледам после в редичка
              Не знам!? Все още не съм го решил как ще бъде...

              Коментар


              • От: "Къщата"

                Ако редичката е права, не е толкова зле
                Но пък не може да се цикли после отгоре, заради пироните.
                Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                Коментар


                • От: "Къщата"

                  Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                  Аз знам как се кове дюшеме, но в моя случай и това ме притеснява.
                  Под ъгъл, в нут, в букова греда отдолу... Мисията невъзможна. Ще има да се кривят пирони, да подбивам ръбове, та знае ли се.
                  Отдавна беше , но го помня ...наложи се ремонт на библиотеката ...винтовете не влизат , винтоверти няма ...и какво измислих ...малко пиронче с отрязана глава на бормашината , дупча и после винта ...вече повече от 30 години държи. Пирончето трябва да е по тънко от винта. ...
                  На нас клиренс ни трябва , не скорост

                  Коментар


                  • От: "Къщата"

                    Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                    ...а чуждите парчета ще се калиброват на щрайхмуса...
                    Стеф, предлагам ти да направиш перата от шперплат. За такива малки детайли е несравнимо по-здрав от дървесина (еднаква якост и по двете направления), отделно дето отпада проблема с калибрирането.
                    Тези масивни дъски (то си талпи) е добре да ги притягаш с крик, това в последно време отпада като практика при монтаж на дюшеме, но то е защото за дюшеме се продават трески (както сам си отчел), а твоето си е съвсем истинско - и да, елата е по-добър вариант от бор. Идеята да монтираш с винтове е много удачна, може и да прокарваш с бургия предварително.

                    Ще си позволя едно "разширено предложение":
                    Тези талпи са съвсем сурови, при съхненето ще се изметнат, извият, изкорубят и пр. и пр. За да ги калибрираш в последствие (за да фрезоваш и изобщо обработваш са нужни прави страни), ще трябва доста сериозно да рендосваш, при което дебелината съществено ще се редуцира (напълно възможно да остане два и под два сантиметра). Затова ти предлагам да ги обработиш още сега, като при това рендосаш само кантовете и направиш нутовете. Плоскостите не е нужно да рендосваш, отдолу е достатъчно равно, за да легне, отгоре - циклене след монтажа. Така ще имаш дюшеме дебело над 3,5см. Изправянето при монтажа - крикът и винтовете.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: "Къщата"

                      Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                      ..малко пиронче с отрязана глава на бормашината , дупча и после винта ...вече повече от 30 години държи. Пирончето трябва да е по тънко от винта. ...
                      И това го знам, особенно за малки диаметри се е отепало. Става и за по-големи, но за тях си има бургии. То на практика си прогаря дървото.

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Стеф, предлагам ти да направиш перата от шперплат. За такива малки детайли е несравнимо по-здрав от дървесина
                      .....
                      Да, и този вариант е мислен, дано шперплатите само да са точно калибровани. Че тази фреза не става да е "пияна". Знаеш какво имам предвид.

                      Талпите мислех да ги прекарвам една към друга с заковани или завинтени временни опори и клинове.
                      И наистна, в домашни условия обработката на тези талпи ще си е трудна работа. Но, не и невъзможна.
                      И за цикленето съм се сещал. Дори имах и челно (аксиално) ротационна машина(но вече нямам) се която си изциклих навремето акациевото дгюшеме в къщи. Трябва да отбележа че с челна машина, гладкостта става перфектна, за разлика от някои барабанни. Казвам го защото по онова време брат ми се занимаваше с циклене, и на чамово дюшеме барабанна машина с мека подложка, оставяше чеповете изпъкнали.
                      Че материала ще се деформира, сигурно. Но ми направи впечатление, че на пипане стоеше направо сух, за разлика от чама миналата година, който направо си беше мокър. За тази година, не съм предвидил повече време за трудови процеси по къщата, Материала е подреден и отлежава, каквото стане, стане...


                      П.п. Ами така и така стана дума за дюшемето, имам още една дилема за разрешаване покрай него.
                      С какво покритие да бъде!?
                      Практиката показва че старите къщи не са с лакирани подове. Камо ли пък на чардака, веднага ще се охлузи.
                      Да но може ли все пак да се мисли за някакво покритие?
                      Мазнини, паркетин... друго? Хем да има някаква защита, хем да стои неутрално-натурално.
                      Последно редактирано от ctef; 18-11-15, 09:52.

                      Коментар


                      • От: "Къщата"

                        "В оригинал", тези настилки се поддържат с миене , четка за дъски (едно забравено понятие) слага се счукана и стрита керамика (керемида примерно), така при миенето напрактика се и цикли в някаква степен, отделно придава един розовеникав оттенък. Надали така ще поддържаш...
                        Всички восъци и вакси (естествени и синтетични) лепят прах и формират филм от мръсотия и прочее.
                        Ползвай най-качествения матов паркетен лак (матово изглежда като необработено и най-автентично), който можеш да си позволиш. Лично аз съм много доволен от един турски (както и да звучи) активен (еднокомпонентен) полиуретанов лак - Полисан, или Полиджам (не съм сигурен как точно трябва да се чете). Обработената дървесина има напълно натурален вид, филмът е с невероятна якост, издръжливост на изтриване и водоустойчивост. Няма UV-защита и дървото потъмнява, но това не е непременно отрицателен ефект (поне според мен.)
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: "Къщата"

                          Благодаря, полезен съвет! Ще проверя.
                          А и това за миенето едно време, е интересно. Едва ли много хора го помнят.

                          Коментар


                          • От: "Къщата"

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            .
                            Всички восъци и вакси (естествени и синтетични) лепят прах и формират филм от мръсотия и прочее.
                            Тва.... от опит или от източници някакви?
                            Че ми предстоят такива операции и живо ме интересува.
                            GPS системи https://www.easytracking.bg/
                            Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                            Коментар


                            • От: "Къщата"

                              Нещо ноищо не откривам. POLISAN енякаква турска фирма за бои и лакове. https://www.google.bg/search?q=dyo+p...olisan&imgrc=_
                              Но у нас не ми излиза. Дай още някакъв "жокер".

                              Коментар


                              • От: "Къщата"

                                евентуално това

                                polisanbg. com/productsDetails.php?cat=5&pr=2
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X