Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Къщата"

    Вкарай тъбата преди монтажа в изолация . В най ниската възможна точка си сложи кранче за източване .

    Коментар


    • От: "Къщата"

      Да, мислил съм за изолация.
      Проблема ще е в най-ниската точка.
      Предполагам ще е водомерната шахта някъде из двора.
      Но няма гаранция че по пътя след това, тръбата няма да прави сифони. Дали ще могат да се източат от самотек?
      Ще гледам да ги избегна, но все пак.
      Плюс това, системата ще бъде с хидрофор и някакъв обем в мазето. Което може би на практика ще улесни източването, защото ще имам повече точки.

      Коментар


      • От: "Къщата"

        При мен резервоара е под земята (към 9 кубика). Зимата не го източвам и не замръзва.
        Системата ми е от PE тръби - и да замръзнат нищо им няма.
        Източвам само в къщата заради металните кранове, но съм спазил наклоните и се източва на самотек.
        Според мен, изолацията би помогнала, ако е обитаемо. Като не се използва месец и с изолация да е пак ще замръзне.
        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

        Коментар


        • От: "Къщата"

          Малко за замръзването и сферичните спирателни кранове. По-миналата зима източих водата и ги оставих отворени. Замръзна малкото вода, която е останала между ябълката и стената на крана. Купих съответно нови кранчета и миналата зима ги оставих затворени след източването. Така отворите на проходния канал в ябълката остават обърнати към стените на крана. Проблеми нямаше. Ще видим тази година как ще е.
          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

          Коментар


          • От: "Къщата"

            За сферичните кранове,и при мен нацъфтяха миналата зима при положение напълно отворени,сега съм ги оставил на половина отворени/затворени.
            Трагичното не е смъртта, а животът, който
            хората живеят или не изживяват до смъртта си.
            Чарлз Буковски

            Коментар


            • От: "Къщата"

              Ама вие къде слагате сферични кранове? На отговорни места, централни спирателни и под. се слагат шибърни кранове! Сферичните са за неотговорни места и където се върти често (щот работният им ход е четвърт оборот).
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: "Къщата"

                Това пък с шибърен кран на отговорно място съм го ял, няма да споменавам какъв. Сферичният не задържа нищо, или айде доста по-малко от всички други. На база личен опит при смяна на няколкостотин водомера с все крановете, различни размери от 1/2" до 4".
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • От: "Къщата"

                  Относно източваето на системата. Важните елементи са два:
                  1. Водопровода да се направи с наклон. Правиш водопровод, но с наклон като канал. С бойлерите е мъка.
                  2. Продухване със сгъстен въаздух, след като се източи системата - доизважда още доставода


                  Да питам за главен кран след водомера - какво се препоръчва в крайна сметка? Кое е най-устойчиво. Че все като дойде време да ги ползваш и се оказва - че не се мърдат или не държат...

                  Коментар


                  • От: "Къщата"

                    Аз предпочитам сферичен, но да не е от най-евтините, има много ментаци. Препоръчва се периодично раздвижване, за да може когато потрябва да е в час. Другите видове не държат, щото събират боклуци, едните на кеклата, другите в канала на шибъра. От всички водове съм виждал прецакани, но от първите най-малко на брой.
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • От: "Къщата"

                      Имам много сходен труден каменист терен като stef. Съответно като правих водите и канала , не достигнах необходимите дълбочини.Но аз ползвам имота и зимата. Освен наклоните , направих достатъчно шахтички във всяка ниска точка по трасето. Външен водопровод и кранове - РЕ. На металните им стигат -1 гр. и малко вятър да цъфнат. Във външната водомерна шахта-допълнителна топлозащита на старият шибърен кран и водомера, отделно капаци с фибран на междинна височина и отгоре чували със слама.
                      Отделно предвидих изолиране на външните чешми с кранове към техните клонове, да не се ползват зимата.
                      Редуцирвентил с манометър, филтърно тяло - в мазето.
                      Във външната шахта -само месингов утаител.
                      Отделно банята и WC се явяват в неотопляем обем и рискови за замръзване ,което налага допълнителни защитни мерки.
                      Изобщо всяко посещение е свързано с неотложни действия по пуск и стоп на инсталациите , но щом децата свикнаха е ОК.

                      Коментар


                      • От: "Къщата"

                        РЕ крановете как се представят във времето, затлачват ли се, държат ли? Нямам досег много с тях и ми е любопитно. При тях кофтито е големият габарит, плюса е бързия монтаж/демонтаж.
                        Ford Maverick II 2.3 XLT
                        Ford Mondeo MK5

                        Коментар


                        • От: "Къщата"

                          Значи, очертава се водопровода да е проблемен през зимата, което не е изненада, а по-скоро подтвърждение на опасенията ми.

                          Според мен, критичните точки ще бъдат водомерната шахта, и няколко тръби в къщата, които ща-не ща, правят сифони.
                          Едната ми е под пода на банята, и фактически минава в-у зида. На снимката се вижда къде излиза единият и край, зад мастарите.
                          Не е на открито, но и по никакъв начин не може да се разчита, че е предпазена от замръзване. Другите месата ще са няколко извивки около проточния бойлер, където да речем, може да бъде умувано за някакво източване.
                          Тръбата която използвам от вън до банята е черна полиетилен, а горе в къщата бяла парнаджийска, с алуминиева вложка, и месингова арматура. С изключение на тази под пода на банята, другата ще е открита и прикрита, но не и вкопана в стените.

                          Мислил съм за продухването с въздух. Но това иска все пак подготовка и известни умения. Ами ако зазимяването се наложи да бъде правено не от мене, а от някой незапознат и без опит!? Да речем дори, жена!
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1080880.jpg
Прегледи:1
Размер:113.7 КБ
ID:5736375
                          Другото нещо което свърших м-у другото е ъгълът с мивката, към т. нар. кухненски кът на къщата. По принцип, към сервизната част подхождам доста минималистично, както се виждаше и от банята.
                          Подовите плочки са залепени със строително лепило в-у двойно ОСБ, фиксирано към гредореда.
                          Фугите по ъглите навсякъде са силикон, за поемане на евнтуални движения, неизбежни при такъв вид строителство

                          Коментар


                          • От: "Къщата"

                            Тая мъка с периодично обитаемите имоти зимно време я бях чувал, но друго е да ти дойде до главата. Лично слагах водопровода, внимавах да му дам наклон, сложих шахти и кранове с източватели в ниските места, бойлера сложих умишлено в банята, за да го източвам директно на пода и т.н. И все пак трета зима все нещо успява да замръзне. Сега гледам, капка виси изпод бойлера, на пластмасовия капак на ел.частта. Предчувствам, че не съм го източил добре през октомври и е замръзвал наскоро, сега е размръзнал и е протекъл. Вие как си източвате бойлерите докрай, това възможно ли е изобщо без разглобяване?
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • От: "Къщата"

                              Основното е бойлера да е в помещение, защитено от замръзване.
                              При мен това е мазето , което като почти вкопано, е доста по-добре като температура зимата от помещенията горе. Въпреки това се източва, защото при -25 гр. и там няма гаранции.А такива температури в планината хич не са изключение.
                              Самото източване- под нивото на бойлера предвидих мивка с батерия и отделно при отваряне на вентила, на неговият отвор съм монтирал маркуч заустен в мивката.
                              Далеч съм от мисълта че се източва докрай, но свободен обем явно се осигурява достатъчно.Не бих си причинил разглобявания, помпане с въздух и подобни, а и досега проблеми няма.
                              Относно обслужването и от жена, деца на такива по-сложни системи-колкото и да се опитваме да е юзърфрендли и да се асимилира логиката , на практика не е възможно изцяло от хора, далеч от тези неща.Съответно риска от издънване неприятно нараства.
                              Личен опит -миналата година обяснявах многократно , сега се наложи всичко отначало.Все някой нещо пропуска.
                              Та , сега покрай дискусията се замислих да направя една инструкция -прави А,Б,В......,ако ме няма .

                              Коментар


                              • От: "Къщата"

                                Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                                Мислил съм за продухването с въздух. Но това иска все пак подготовка и известни умения. Ами ако зазимяването се наложи да бъде правено не от мене, а от някой незапознат и без опит!? Да речем дори, жена!
                                Въпрос на ТНТМ. Добави си към системата един обем с въздух под налягане - стара газова бутилка, голям пожарогасител... и кран към него свързан с водопровода в някаква крайна/висока тока - слагаш крана на удобно място за ползване и инструкираш след източване на системата да се отвори крана - той сам ще си продуха. После сяма трябва да си напълниш пак съда з въздух под налягане.
                                Като правило на такива места колкото се може повече от водопровода се прави от полипропилен, че е по-издръжлив на замръзване.
                                Но няма спасение ако някъде остане много вода. На мен още първата зима природата ми посочи, къде не бях направил добре наклона на водопровода. Разбих, преправих, замазах и така... Ако не друго - полипропилена лесно се ремонтира - режеш, лепиш и готово.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X