Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • РАВНОСМЕТКАТА

    И така, позволявам си да отклоня темата от моментната дискусия, и да ви дам повод за някои размисли и коментари.

    Няма какво да се лъжем. Като Българи, винаги ни интересува и финансовата страна.
    За това, няма да я подмина и смятама да ви осветля по въпроса.

    Изминаха вече 6 години от началото на проекта.
    Водя си пълен отчет на разходите, но ако щете вярвайте, до днес черта не бях теглил.
    Какво показа сметката?

    До момента, за материали съм похарчил 15 650 лв.
    Надниците които съм платил са 2840 лв.
    Значи тотал разходи до сега са 18 490 лв.
    До завършения вид на къщата да речем ще станат 20 000.
    Останало ми е да направя и монтирам дюшамето и дограмите, като материала е вече закупен.
    Също, накрая и да изградя предната стена на приземния етаж.
    Кога ще се случи, не се ангажирам да прогнозирам, но това е.
    В сметките не слагам евентуалното обзавеждане.
    Също така, не съм калкулирал личните си транспортни разходи и прехрана по време на престоя ми, но би било неуместно да го правя.

    А като добавим и покупната стойност на имота, стигаме до сумата 28 500.

    Сега, много ли са или малко, за това което получавам
    Като гледам, има доста подобни старовремски къщета, които могат да се закупят на около тази цена. До колко са годни за влизаш и ползваш, е под въпрос. Отдалеченоста също ще е фактор. Също така трябва да отбележа, че не ме интересуват къщи тип късен соц, макар и да има голямо предлагане и на поносими цени.
    Риторичният ми въпрос е, могло ли е да се постъпи и по-разумно, или съм избрал най-правилния път.
    И не е за подценяване и положителната емоция, която ми носеше процеса на работа в определени моменти.

    Но от друга страна, за тази сума(вече отчитайки и израходваното ми гориво) и толкова време, бих могъл да направя и околосветско пътуване.

    Та, това е положението...
    Вие сте
    Последно редактирано от ctef; 30-12-16, 15:46.

    Коментар


    • От: РАВНОСМЕТКАТА

      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение

      Риторичният ми въпрос е, могло ли е да се постъпи и по-разумно, или съм избрал най-правилния път.
      И не е за подценяване и положителната емоция, която ми носеше процеса на работа в определени моменти.

      Но от друга страна, за тази сума(вече отчитайки и израходваното ми гориво) и толкова време, бих могъл да направя и околосветско пътуване.

      Та, това е положението...
      Вие сте
      Наистина не вярвах, че и ти мислиш същото което и аз.
      Напоследък доста често си задавах този въпрос,въпреки че моите разходи са може би малко повече.
      Знаеш, че си струва,самото чувство това, че виждаш плодовете на собственния си труд е невероятно.
      Също като мине някой и да те похвали за работата да хареса това което си направил със ръцете си е невероятно.
      Струва си,повярвай ми.

      Коментар


      • От: РАВНОСМЕТКАТА

        Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
        ...Риторичният ми въпрос е, могло ли е да се постъпи и по-разумно, или съм избрал най-правилния път...
        Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
        ...Наистина не вярвах, че и ти мислиш същото което и аз...
        Това което сте направили е несъизмеримо с пари. Удоволствието да застанеш пред нея, и да се насладиш на постигнатото с двете си ръце - безценно...
        Дали е можело да се направят компромиси, и да се изтиска финансовата страна? - може би да, но какво от това, в крайна сметка "целта оправдава средствата".

        Удоволствие е за мен да чета, как се справяте със всеки проблем. Възхищавам ви се!

        Продължавайте все така и през новата година...

        Поздрави...
        Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. - Конфуций

        Коментар


        • От: "Къщата"

          Ами захванали сме сходни проекти, изпълняваме ги по сходен начин, защо пък да не си задаваме и сходни въпроси

          Колото до това как гледат другите на делата ни.
          Вече може би съм минал някакви нормални граници(кое ли пък е норманото?!) и хората се питат дали не съм с всичкия си?
          Особенно тази година като копах канала на ръка, та ме разнесе цялото село.

          Коментар


          • От: РАВНОСМЕТКАТА

            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
            ...Като гледам, има доста подобни старовремски къщета, които могат да се закупят на около тази цена. До колко са годни за влизаш и ползваш, е под въпрос....
            Ами не са баш годни. Там, докъдето си стигнал, са стигнали и други, хем на по-висока цена. Защо да продават после на безценица? Може и да се случи, ама си е на късмет да купиш от някой такъв, много на зор. В общия случай купуваш уж готово и после установяваш каква развалина си си взел. Аз съм тръгнал по същия път като тебе и се убедих в това, което ми говориха много познати : събаряш старото и правиш ново, излиза по-евтино и с по-предвидими разходи, особено, ако като мен се "набуташ" и с проект. При проектирането много внимателно отчетохме плюсовете и минусите на това каква част от старото да запазим. Като цяло останаха само металните конструкции на навесите, и те с доработка.Останаха и основите, заедно с един грамаден двуметров каменен зид / засега/, на който още му се чудя как да го довърша и вградя в готовата сграда. Лошото е, че ако решиш да продаваш в незавършен вид, никой няма да ти вярва, че всичко е направено както трябва и с мерак. Желанието да водя точни сметки го загубих на ранен етап.
            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

            Коментар


            • От: "Къщата"

              Аз не бих съжалявал за нито стотинка и нито минута от времето, което сте отделили.
              Браво и на двамата!
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • От: "Къщата"

                Няма какво да му мислиш. Направил си едно истинско бижу със собтвен труд. И парите дето си дал въобще не са много.

                Преди 7-8 години купихме стара кирпичена, изоставена къща в едно пловдивско село. За майка ми и баща ми, да живеят там на стари години. Хванахме се сериозно двамата с брат ми и до колкото може баща ми. За година и половина някъде, къщата стана годна за живеене. Почти всичко си правихме сами.

                Грубо всичко с покупката на имота ни излезна към 25000 лв. Това без да гоним автентичност, само да я направим годна за живеене.

                Като знам колко труд хвърлихме ние, на теб ти се възхищавам на куража, силата и упоритостта, да го направиш сам.

                Пожелавам ти ЗДРАВЕ и да си ползваш къщата дълги години с кеф.
                Nissan Terrano 2,7 TDI

                Коментар


                • От: "Къщата"

                  Можеш да ходиш в дреха която е ушита за всички, но ти е най-приятно в такава ушита за теб.
                  Може да караш съвременна кола всеки ден, но удоволствие от карането изпитваш в ретро автомобила си.
                  По същия начин, може да живееш в някакво жилище, но тази къща не е жилище, а твой личен храм.

                  Естествено че има смисъл.

                  Коментар


                  • От: "Къщата"

                    Не съм заглеждал назад в темата точно колко е голяма "Къщата", но аз за подобна сума успях да направя едва фундамента (без мазе) и тръбите за канализацията на моята.

                    Очаквах да видя поне двойно число за този проект.
                    А доколкото разбирам, авторът има съмнение за преразход на финикийци.
                    Човек се учи докато е прост!

                    Коментар


                    • От: РАВНОСМЕТКАТА

                      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                      И така, позволявам си да отклоня темата от моментната дискусия, и да ви дам повод за някои размисли и коментари.

                      .....
                      Сам казваш , че въпросите са риторични.Мненията не би трябвало да ти влияят.Вървейки по този път,луди глави като теб, Джартов , мен и още няколко, можем само да споделим , за инфо на другите... В този смисъл, мнението ми не е конкретно към Стефан.
                      Мога да споделя моето усещане към момента/ имам още доста , докато стигна до етапа да отида за да си почивам,както и ти подозирам .../.
                      Не може да се получи еднозначен отговор за Х пари, заслужава ли си...Не знам какво си получил засега , освен интересен строителен обект, и никой освен теб и семейството не може да знае.Необходима е дългосрочна хармония в семейството по въпроса на теб ,както и на всички които ще се занимават с подобни дела! Иначе няма смисъл.

                      Във финансовото изложение мисля , че липсва една много сериозна компонента - твоят труд , и то не само физически.Добави го ако искаш , като някакво финансово измерение на твоите си надници. Иначе , други колеги ще прочетат по диагонал , че за въпросните 28 500 могат да получат това , което ти вече имаш.

                      Аз лично , за какво се захванах- на първо място , за да откъсна най-вече децата и жената от изключително градският начин на живот и мислене .Това за мен означава , че те участват и в мисленето, и в реализацията , доколкото могат.Нарочно взех имота поне някак да може да се спи, за да имат тази възможност. От дистанция не става. Доколко успявам - рано е да се каже.
                      На второ място- да използвам активната си възраст /след като се наскитах по планините , пеша и с джипки/ и моите професионални ресурси да направя и нещо за себе си , по мой вкус.Професионално ми трябваше разнообразие от модерно строителство.
                      На трето място / не на последно/- здравословният аспект. Затова е високо в планината, където е трудно достъпно , замръзват инсталации, има всякакви твари, трудно и скъпо е за работа . Но въздуха , слънцето ,тишината и гледките са безценни. Липсата на асфалт, бетон и други градски "екстри" е търсена умишлено. Смея да твърдя , че вече има подобрение в здравето.

                      Обаче, такъв проект може и да претовари нерви и финанси, и да доведе до обратни резултати. Затова "бързам" бавно ,въпреки че мога да го приключа много бързо. От друга страна , също търся автентични решения , в което никак не може да се бърза.

                      За мен отговора на въпроса струва ли си..... , включва и тези фактори,освен пари.

                      П.п. И аз не съм теглил чертата , а и не искам, вече е доста повече....

                      Коментар


                      • От: РАВНОСМЕТКАТА

                        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                        ...Необходима е дългосрочна хармония в семейството по въпроса на теб ,както и на всички които ще се занимават с подобни дела! Иначе няма смисъл...
                        Точно! Аз затова не съм високо в планината, но граница ми е гората, съседа е един, добър приятел, а центъра е на 7 минути пеша.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • От: РАВНОСМЕТКАТА

                          Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                          ,.Необходима е дългосрочна хармония в семейството по въпроса на теб ,както и на всички които ще се занимават с подобни дела! Иначе няма смисъл. .
                          Във нашия случай това бе най важното.Ако не се гледа в една посока всичко е трудно и тегаво.
                          Ние работихме със желание и нещата просто се случваха.Аз лично съм малко безстопанствен и загубих сметките на парите, но в един момент попаднах в такова настроение че не ме интересуваше кое колко струва защото ми доставяше удоволствие резултата.
                          Труда се превърна в удоволствие и умората не се забелязваше.Даже си бях счупил крака и се бях скапал яко, че не мога да си бачкам.
                          Пожелавам на всички които се захващат със подобни неща да имат нашия хъс и ентусиазъм.Много помага.
                          Успех и бъдете здрави !!!

                          Коментар


                          • От: РАВНОСМЕТКАТА

                            Да, правейки тази "Равносметка" се опитах да включа и останалите фактори, освен финансовия.
                            Относно единомислие с най-близките, даже и да не споделят на 100% намеренията ви, важното е поне да не ви пречат и мрънкат.
                            Аз, в това отношение проблем нямам.
                            Но главният ми проблем стана, че изминалата година се промени коренно организацията на работата на работното ми място. Абе казано направо, прехвърлиха дейноста която извършвах, на външна фирма, а мене ме преназначиха по чл.123. Нови шефове, нова организация, ново работно време, нови колеги. Изключително изнервена обстановка и несигурност.
                            В тази ситуация, въобще не можах да си събера акъла и да се настроя на вълната на проекта. Един вид, карах го по енерция. За това се захванах и с канала, не искаше кой знае какво мислене и внимания, а главно блъскане, което все пак ме поразсея от проблемите.
                            И в тази връзка ще спомена, въпреки че проекта ми все още е далеч от завършване, тази година мога да кажа че вече ползвах имота и за почивка. Повече от полвината време което прекарах там, беше да се отпусна, понапека на слънце, да наклада огъня с месцето, да поседя на чардака, просто така... То и за това отхвърлената работа не е кой знае колко.

                            Коментар


                            • От: "Къщата"

                              Той един по-възрастен колега ми разправяше: "На вилата голям кеф - забиеш един пирон, сипеш си една ракия и му се радваш ... не е като на работа."
                              Трудното е докато го докараш до там
                              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                              Коментар


                              • От: "Къщата"

                                Човече, Заслужава си и то колко!!! Цяла нощ чета темата и виждам мечтата си реализирана. Чест и почитания, поклон пред труда ти и търпението.
                                Nissan Terrano II 2.7tdi SWB
                                Suzuki Jimny JLX Special

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X