Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

    Тези листи липсват при мен, така че са много важни за да допълним колекцията.
    Нека колега, който може да се качва на ФТПто да реагира и да се свърже с dido2.
    Георги Тонев

    Коментар


    • #77
      До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

      Здравейте колеги. Много полезна информация се обсъжда тук. Мога да се включа и аз към темата. Разполагам с карти 1:25000 и 1:5000 на части от северозападна България. Врачанска, Монтанска и Видинска област.
      Всички са сканирани от оригинал и изправени в Raster Design, и калибрирани за OziExplorer.

      5000-те са общо 2 ГБ, около 600 листа.
      25000-те са 200 МБ, 61 листа.

      Нямам къде да качвам, който има FTP мога да му ги пратя да ги качи тук.
      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

      Коментар


      • #78
        До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

        Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
        Здравейте колеги. Много полезна информация се обсъжда тук. Мога да се включа и аз към темата. Разполагам с карти 1:25000 и 1:5000 на части от северозападна България. Врачанска, Монтанска и Видинска област.
        Всички са сканирани от оригинал и изправени в Raster Design, и калибрирани за OziExplorer.

        5000-те са общо 2 ГБ, около 600 листа.
        25000-те са 200 МБ, 61 листа.

        Нямам къде да качвам, който има FTP мога да му ги пратя да ги качи тук.
        Петхилядната топография е нистина много ценна.
        Един лист в М 1:25 000, съдържа в себе си 16 броя в М 1:5000.
        Принципно, бихме могли да обединим 16те петхилядни листа с програмката Map Merge Utility for OziExplorer.
        По този начин някои от 25 хилядните листи ще бъдат просто с петхилядна детайлност.
        Георги Тонев

        Коментар


        • #79
          До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

          Аз съм правил разграфка на всички картни листа в система 1970 във Autocad. Удобна е за определяне на координатите на ъглите на картите. След това с Mapex ги конвертирам във WGS84 и калибрирам. При обхват на картния лист до 20 км. точността е предостатъчна, може да се пренебрегне това че 1970 е конична проекция, а пък WGS84 е меркатор.

          Направил съм шаблон във Excel за определяне на координатите в 1970 на всеки лист. Имам и готови конвертирани във WGS84 за някои от тях. Ще сметна и тези за зона К-9, за да може да се калибрират качените от вас. (аз ги изтеглих, ще започна с калибровката, но когато намеря време).
          Последно редактирано от Pacific; 03-04-09, 13:47.
          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

          Коментар


          • #80
            До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

            До 2-3 дни ще предоставя и обща карта на България (Ozi explorer файл) с нанесена върху нея разграфката на картните листи за мащаб 1 : 25 000.
            Георги Тонев

            Коментар


            • #81
              До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

              Картите 1:5000 са качени на FTP-то.
              Повечето от моите 1:25000 вече ги има във предоставените от VECTOR. Може все пак да ги кача наново, тъй като моите са изправени по километричната мрежа със Audesk Raster Design. Но това се оказва че няма голямо значение, тъй като самите карти са с некачествен печат, има доста разминаване между цветоотделките. На места повече от 1 милиметър, което е 20-30 метра реално.
              Последно редактирано от Pacific; 03-04-09, 13:47.
              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

              Коментар


              • #82
                До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                Ами да,къде го чукаш,къде се пука.Говорихме за 25 000-ните карти ,а се появиха 5 000.Благодаря и на dhv за страхотите карти.Сега остава и някой от Пловдив да сподели картите 1:25 000 в квадрати К-9-47 и К-9-57 (района от Пловдив до Смолян грубо казано) и евентуално К-9-44 и К-9-54(Рила и Пирин).И една молба, ако някой може да обясни подробно и по възможност с картинки(screenshots) как се калибрират карти(имам няколко карти по ориентиране ,които искам да си калибрирам,но не знам нито в коя координатна система, нито в какъв формат да си сваля координатите с ozi-to(градуси,минути секунди ??))

                Коментар


                • #83
                  До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                  Ето тук можеш да намериш едно упътване как се калибрират карти за Озито. Иначе ако не знаеш проекциите за различните карти то по добре е да ги калибрираш директно в Global Mapper тъй като тя може да променя и самото изображение (тоест завъртането му) и освен това се виждат две карти едновременно едната от които се използва за основна и от която се вземат координатите и тази която калибрираш. В последствие така калибрираната карта в Global Mapper може да се импортне в Озито като Geotiff изображение за да се създаде map файл отговарящ за калибровката на картата.

                  Коментар


                  • #84
                    До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                    Tова упътване съм го ползвал,но нещо не правя както трябва(може би координатите не съм ги свалил в правилния формат).Освен това откъде мога да знам каква е проекцията на картите по ориентиране.Затова моля за по подробно обяснение.

                    Коментар


                    • #85
                      До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                      Ако картите обхващат малка територия, с размери до 10-15 километра, може изобщо да не вземаш под внимание проекцията. Задаваш Latitude/Longitude за проекция, и във Map Datum избираш този, в който са ти координатите на известните точки. Ако имаш координати от GPS, задаваш WGS84.
                      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                      Коментар


                      • #86
                        До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                        Благодаря на включилите се,но....нещо не правя както трябва.Примерно : свалил съм си координати на една точка: 42 09.000 N и 24 43.056 Е , как се въвеждат тези координати в ozi-то с точка не иска да ми ги приеме,само със запетая и въобще трябва ли да се въвеждат изцяло или може само 24 09 N и 24 43 E(обаче когато точките са близо една до друга примерно през 200м и координатите са много близки като цифри)Дано да съм обяснил правилно какъв ми е проблема.

                        Коментар


                        • #87
                          До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                          Коя разграфка? Ако е тази която качих във DWG, това са картните листове във М 1:100000 наредени на правилните им места в система 1970 г. Само на зона К-3 съм подложил и обзорна карта, на другите няма.
                          Един лист 1:100000 се разделя на 4 и се получават 1:50000, после всеки от тях още на 4 и се получават 1:25000.

                          Примерно лист К-3-35 (1:100000) се разделя на :
                          К-3-35-А
                          К-3-35-Б
                          К-3-35-В
                          К-3-35-Г

                          1:25000 се получават съответно:
                          К-3-35-А-а
                          К-3-35-А-б
                          К-3-35-А-в
                          К-3-35-А-г
                          К-3-35-Б-а
                          ...........
                          и т.н.


                          Във DWG файловете има също така всички триангулачни точки от държавната триангулачна мрежа. За някои може да е доста полезна информация.
                          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                          Коментар


                          • #88
                            До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                            Първоначално публикуван от piz Преглед на мнение
                            Благодаря на включилите се,но....нещо не правя както трябва.Примерно : свалил съм си координати на една точка: 42 09.000 N и 24 43.056 Е , как се въвеждат тези координати в ozi-то с точка не иска да ми ги приеме,само със запетая и въобще трябва ли да се въвеждат изцяло или може само 24 09 N и 24 43 E(обаче когато точките са близо една до друга примерно през 200м и координатите са много близки като цифри)Дано да съм обяснил правилно какъв ми е проблема.

                            Ще пробвам накратко да обясня, доколкото е възможно.

                            във Ози, меню file -> Load and calibrate map image.
                            избираш картата, която ще калибрираш;
                            гледаш отдясно на екрана:

                            в графата Setup:
                            Map Name - пишеш каквото искаш (име на карата);
                            Map Datum - трябва да е в системата в която са ти ЗАДАДЕНИТЕ координати, най-често е WGS84.
                            Mag Var - не те интересува;
                            Map Projection - ако не знаеш проекцията, избираш Latitude/Longitude;

                            След това въвеждаш точките; Координатите по подразбиране са във формат ГГ ММ СС.СССС или примерно 42 23 15.22
                            Точно това е много неудобно направено в Ози-то. В едното поле въвеждаш градусите, във другото до него минутите и секундите разделени с ИНТЕРВАЛ. Така както ти си ги дал, минутите са със десетична част, няма да стане. Трябва да отчетеш координатите със минути и секунди.

                            Ако отчиташ координатите от готова друга карта, може да свалиш координатите във UTM вместо в градуси, и да ги въведеш във полетата UTM Coordinates.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • #89
                              До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                              Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                              Във DWG файловете има също така всички триангулачни точки от държавната триангулачна мрежа. За някои може да е доста полезна информация.

                              Те геокартфондът чакат парички да изкарат от тези неща, ти си го пуснал във форум без ограничения.

                              Трябва да се издържат по някакъв начин...
                              Последно редактирано от Танасе; 09-04-09, 21:19.
                              Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

                              Коментар


                              • #90
                                До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                                Информацията с координатите на триангулачните точки е собственост на Геокартфонд. Без значение кой и как е мерил, тя е собственост на институцията.
                                Не ги защитавам, просто разяснявам.
                                Геокартфонд, са по принцип умряло звено. Никой отдавна не поддържа изградените мрежи, който изчезват безвъзвратно.
                                Комплексен проблем, предвид това че все още нямаме съвременна и WGS обвързана координатна система. Безсмислено е да се прави нещо ново в 1970. Но това е друга песен - отнесох се.
                                Георги Тонев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X