Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

    @piz - картите ти с настолен скенер ли са сканирани, та са така на парчета ?

    Коментар


    • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

      Първоначално публикуван от dido2 Преглед на мнение
      @piz - картите ти с настолен скенер ли са сканирани, та са така на парчета ?
      Не знам как са сканирани.

      Коментар


      • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

        Здравейте почитатели на форума,
        Малко информация за обсъждане:
        1. За "Vector" - Създадох профил в "Google"(http://docs.google.com, но се оказа с доста ограничения по отношение на обема информация и най-вече за възможностите на xls файла. При него липсва възможност за избор на "филтър" и други опции и на практика става неподходящ за on-line връзка. 1.1 Имидж файловете PROUCHVANE.rar и FINA-PPP.part1.rar поставени в директорията "Vector" не са разархивират. Прикрепям файл в който са отбелязани липсващите карти - лист "Add or No" за зона K7_25000.
        2. За тези които калибрират карти с OZI - Обикновено в упътванията точките за калибриране не са крайните точки на картния лист, а са точки преместени с по една стъпка навътре от контура на мрежата. Пиша това защото забелязах че, при калибриране на 25000 имидж крайните точки са калибрират с много малка разделителна способност. Поне едната стойност е от порядъка на 2-6 pix. При взети навътре точки за калибриране минималните стойности започват от 300 pix нагоре. Предполагам, че това оказва влиание върху точността на калибриране. Надявам се някой с повече практически опит да сподели основателни ли са ниските пиксели в крайните точки или не.
        Привет на всички в съботния ден.
        Прикачени файлове

        Коментар


        • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

          Мерси Сабине, за мап файловете. В Събота имах възможност да покарам малко и картите пасват екстра, но трбва да се форматират в ozf формат. Изкефих се много.
          Качил съм ги всичките на PDA и озито само си ги сменя, само директорията трбва да се добави в Maps на озито.

          Коментар


          • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

            piz, изтеглил съм парчетата от картите. Ако не трябват на някой друг, може да ги махнеш. Аз ги сглобявам и изправям постепенно. Засега съм качил на спелеото (директория dhv) само трите листа от Пирин, тях съм ги обработил изцяло (лепене, изправяне, цветова корекция, контраст, размери). Доста от другите съм ги налепил, но още не съм ги обработил. Почти не намирам време, но ще станат
            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

            Коментар


            • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

              Картата на Пирин, K-9-54-V-b.jpg е леко дефектна в долния ляв ъгъл - липсва част от планквадратната мрежа. Това би трябвало да затрудни до известна степен калибрирането ...

              Коментар


              • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                Картата така е сканирана - долното ляво парче не е хванато до края. Но няма проблем за калибрирането, защото съм я изправил с Растердизайн. Липсващите линии съм ги "екстраполирал" по моя преценка, имам достатъчно опит, грешката е минимална. Долния ляв ъгъл на картата е там, където трябва да е координатната линия. Като се калибрира се избират точно ъгловите пиксели на изображението.
                "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                Коментар


                • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                  Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                  piz, изтеглил съм парчетата от картите. Ако не трябват на някой друг, може да ги махнеш. Аз ги сглобявам и изправям постепенно. Засега съм качил на спелеото (директория dhv) само трите листа от Пирин, тях съм ги обработил изцяло (лепене, изправяне, цветова корекция, контраст, размери). Доста от другите съм ги налепил, но още не съм ги обработил. Почти не намирам време, но ще станат
                  Добре изтривам ги и ще чакаме резултата.

                  Коментар


                  • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                    Изтрили сте папка "Topografski karti" и сега незнам какво е за оставяне и какво -не. Нарочно ли е, да я направя ли пак или......?
                    LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                    Коментар


                    • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                      Отговор за "pacific": Изглежда организацията за създаване на карти от OZI несработва. Спорадично, волно или неволно се изтриват данни необходими за тези които работят или ще работят. Данните едва ли се изтриват от тези които работят по-вероятно е да бъдат изтривани от незаинтересовани или "доброжелателни" лица. Имам следното предложение: Да се създадат необходимите директории и папки в тях и достъп до тях да имат тези, които работят. От моите наблюдения по този проект основно работят: dido2, dhv, vector, icpart, marnikolov, piz. Помощни действия за него оказват nisanterano, pacific и tabak. Всеки, които иска да помогне за бъдещи действия и да получи достъп до тези директории ще трябва да каже какво ще извършва съгласно предложената екселска таблица. Извършените дейности ще се отчитат пак в нея. Но за това е необходимо посочените по-горе лица да дадат "одобрение и съгласие", а "pacific" да се създаде такава организация. Примерно разположение на директориите за такава организация се вижда в прикрепения файл. Това е направено в docs.google.com. Това е само едно мнение.

                      Привет на всички работещи по проект 1:25000.
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                        Допълнение към предложения начин на работа: Във всяка основна папка за дадена зона се добавят по още една с име "straightened_deform_s", които ще съдържат изправените карти. Мнението на "dhv", което аз поддържам е: всички картни листи да бъдат изправяни, за да се гарантира точност при следващото калибриране. Това означава, че в папките с име "final_images" трябва да има толкова файла, колкото са "straightened_deform_s". Във всяка могат да се създат и поддеректории с името на личността извършила дадена дейност. Това е предложение за обсъждане, с което се надявам да се ускори процеса на завършване на проекта "Калибрирани карти М 1:25000".

                        Поздрави
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                          Направете нужните папки в спелеото. Има нова папка Работа по топографски карти. Кажете какво да оставя и какво-не.
                          LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                          Коментар


                          • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                            Качил съм на спелеото общо 18 карти от тези на piz (на парчетата). Малко по малко успявам да ги обработвам, доста бавно става.

                            Приложил съм им пълна програма - Panavue, Raster Design (rubersheet), Фотошоп (корекция на контраст и цветове, стандартен размер (40х40cm @ 200dpi), smart sharpen). Само не са калибрирани за Ози.

                            Тези, които се повтарят със качените по-рано от Vector, може да се заместят там като окончателни "оригинали". Продължавам с останалите, ще ги добавям на спелеото като се съберат по повече бройки.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                              Колеги имам конкретен въпрос.Как трябва да се разчитат цифрите дадени като координати във WGS 84 ? Например координати
                              N 4880667.652
                              Как трябва да се четат?Колко градуса , минути , секунди означава тази цифра? В България няма ширина 48 градуса! ...Поне от Симеон Велики насам...
                              Таблицата предоставена от колегите изглежда така.




                              С фотообработка на имиджите няма да мога да се занимавам - не умея да работя с фотошоп и другите програми.Мога да калибрирам в Ози Експлорер ...ако се оправя с координатните системи....

                              Коментар


                              • До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                                Мисля че това са координати зададени в метри и се задават в полето UTM coordinates при калибровката на картата в Озиексплолер. Преди време един колега беше направил калибровка на всички зони и карти предоставени от Vector и бяха качени на фтп сървъра за карти, но сега виждам че ги има само за зона 9 този файл с калибрацията. По принцип за района около варна съм калибрирал 5-6 карти по данните от тези екселски таблици. Само кажи които ти трябва и дали ги и ако съм ги калибрирал ще ти ги пратя.
                                Също така имам и обработени такива карти подобно направени както от колегата dhv с подобрение на контраст и подобрение за качество от зона К7(преди време ги метнах там ама някой недоброжелател ги затри оттам) и ще почна да ги мятам, също така гледам на фтп то с карти ги няма голяма част от предоставените карти от вектор за зони К3, К5 и К7 така че ако трябва да почвам да ги мятам и тях на спелеото, освен ако не се заеми с това някой колега който вече има тези карти и е с по-бърза връзка на ъплоуд че мойта е само 1Мбит.
                                Последно редактирано от icpart; 03-06-09, 20:07.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X