Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кладенци и сондажи

    Щом като водата е толкова наблизо до повърхността, кладенецът си е по-доброто решение. Но хамалогията е голяма, а е и опасно. Никога не бих копал на 5 метра, без да е обсадено с железобетонни пръстени над мен.
    При мен водата е само на два метра, но ме домързя да копая и извъртях два сондажа на ръка. В резултат имам постоянно вода, но дебитът и не е този, който щеше да е ако бях изкопал кладенец. По-голямата площ за дрениране и по-големият обем са голям плюс. Имам буферен съд един кубик на повърхостта и помпата го допълва постоянно автоматично, но от кладенец съм сигурен, че щеше да се пълни по-бързо.
    Ако дебитът ти не е важен чак толкова, прави сондаж на ръка.

    Коментар


    • От: Кладенци и сондажи

      Май ще си спретна една сондичка набързо и първо с нея и после ако трябва на ръка - кладенец. При мен е чернозем и се копае доста лесно.
      Мястото което съм избрал миналата година Август месец беше зелено в радиус от 2 метра и беше леко надигнато, а останалата част от двора беше суха и напукана и някак си по-слегнала.

      Коментар


      • От: Кладенци и сондажи

        А как се прави сондаж "на ръка"? В моя случай почвата е речни наноси, твърда глина, мергел.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • От: Кладенци и сондажи

          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
          А как се прави сондаж "на ръка"? В моя случай почвата е речни наноси, твърда глина, мергел.
          Ако е мека почва, пясъчник с малко глина и т.н. всяка тръба с нарязани зъбци на долният край и ръчка отгоре върши работа. Виждал съм снимки 5-6 души от племето седнали отгоре на един огромен кръг да правят осов натиска а 10-12 души въртят ръчките сложени на този кръг и така правят сондаж Съвсем сериозно, не се шегувам, всеки път като се сетя и се ядосвам че навремето не я свалих тази снимка.

          Ако е по-голям диаметъра може и с това, хубаво е ръчките да са по-дълги и да въртят двама. При всички случаи важното изискване е мека почва и малка дълбочина. Щом си с мергел с въртене няма да стане, при по-твърдо правят малка тринога кула, на лоста тежест и с удари но е огромна играчка и едва напредва. А мергела е ужаса на сондьорите, питай тук колегите как дори с доста мощни сонди как се мъчат с него. Така че не се опитвай да минеш евтино, при теб няма да стане, просто извикай професионалистите.

          http://www.drillyourownwell.com/index.htm
          77 web pages and 49 videos entirely devoted to helping you drill your own well
          Последно редактирано от Фред; 15-05-14, 11:24.

          Коментар


          • От: Кладенци и сондажи

            Първоначално публикуван от valchog Преглед на мнение
            Мястото което съм избрал миналата година Август месец беше зелено в радиус от 2 метра и беше леко надигнато, а останалата част от двора беше суха и напукана и някак си по-слегнала.
            Много сериозен признак за наличието на вода. Сигурен ли си, че отдолу не минава някакъв водопровод и няма да го улучиш със сондата? Ако е с питейната вода добре но ако са отпадните води...

            Коментар


            • От: Кладенци и сондажи

              Сигурен съм че там тръби няма. На село насред двора. И този малък оазис се намира точно помежду два кладенеца в съседните места. Мисля да пробвам с наличните тръби да ги набия и въртя поне да не си оклепам двора, че си го поддържам със райграс и не искам да го калям или разкопавам напразно.
              Дори сега се сетих че мога да си направя тринога и да ползвам лебедката на джипа. Ако се покаже вода мисля да се заема по-сериозно и да си направя широка сонда от бойлер.
              В някаква друга тема срещнах : Луда глава и силен вятър - спиране няма!

              Коментар


              • От: Кладенци и сондажи

                Ей сега седя и пак някви идеи ми идват. Да не си хабя лебедката - слагам джанта без гума на джипа и повдигането е готово, ама туй е за сондаж с тежест. Аз май се ориентирам към такъв с въртене на ръка. Вече ако стигна до някой камък, влиза в действие план Б.

                Коментар


                • От: Кладенци и сондажи

                  Хм..внимавай с "живата сила" за ръчния сондаж. Преди време ходихме да врътнем на един полицай десетина метра, за два часа свършихме , взехме някъде хилядарка и водата тръгна..Милиционера се завайка- ах, ах..защо не ви извиках по-рано..от една седмица въртиме на ръка с половината Районно и резултат никакъв..едно, че милиционерите мързеливи, но за сметка на това изядоха и изпиха три пъти по хиляда.....Та прави и тая сметка..намери работливи апапи, а и да не са много яшни и жадни
                  0899 шест5313нула
                  За всекиго по нещо

                  Коментар


                  • От: Кладенци и сондажи

                    Той пък намерил кого да вика работа да му вършат, милиционери.

                    Коментар


                    • От: Кладенци и сондажи

                      Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
                      Той пък намерил кого да вика работа да му вършат, милиционери.
                      Е колеги са му , уж по тънката лаистна.., но се объркал...
                      0899 шест5313нула
                      За всекиго по нещо

                      Коментар


                      • От: Кладенци и сондажи

                        След вечеря пробвах моя замисъл и пробих 1, 5 метра. Мивях през някаква глина и накрая ударих ня камък. Оказа се че са някакви ситни щото тръбата минаваше покрай тях или ги избутва встрани. Утре ще си направя по-мощна глава, че тая тръба се заобля от камъните.

                        Коментар


                        • От: Кладенци и сондажи

                          Почнат ли камъните вече си на късмет. Липсва ти само един мергел за да ти е пълен комплекта.

                          Коментар


                          • От: Кладенци и сондажи

                            Аз докато не пробвам не се отказвам.
                            С таци глава като на hlapetoss от преднятя страница как се изважда пръстта и камъните?

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              Изваждаш на повърхността и тръскаш. Идеята е ножовете да го натикат вътре в кухината и малко уплътнят. Ако са съвсем дребни камъчета може и да ги набута вътре но при всички случаи е за съвсем мека почва без тях.

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                Тази моята глава и един камък не може да извади.Тях ги извадих с свредлото за бетонни колчета с 6 метра удължения де, но много зор беше.Поздрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X