Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кладенци и сондажи

    Първоначално публикуван от valchog Преглед на мнение
    Помоооооощ бликна вода на третия метър и в момента ми залива двора, как да я спра ?? ще се наводним
    Казах ти аз че ще улучиш водопровод Ама било село и нямало водопровод... а ти откъде знаеш какво е било по римско време, и те са имали водопроводи

    Коментар


    • От: Кладенци и сондажи

      Туй беше майтап дамръдне малко темата.
      Иначе днес пак малко си поиграх на двора. Разбих камънака с една дебелостенна тежка тръба. След това я заострих и успях да пробия още метър и полвина. Досега съм пробил общо 3 метра. На дневен ред ми остана проблема с почистване на тръбата. Стигнах до доста плътна глина. Така залепва по тръбата, че няма махане. Ако не намерявода може да се преквалифицирам на грънчар. Доста качествена изглежда материала и доста чист. Децата ще са доволни, лятото ще учим грънчарство.
      Дайте идея за глава за глина. Аз съм в Добруджа. Някой има ли идея каква е структурата на пластовете.

      Коментар


      • От: Кладенци и сондажи

        Първоначално публикуван от valchog Преглед на мнение
        Аз съм в Добруджа. Някой има ли идея каква е структурата на пластовете.
        До 1200 м са водоносни, от 1200 до 1900 м са въглища надолу не знам. Отгоре е чернозем

        Коментар


        • От: Кладенци и сондажи

          Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
          До 1200 м са водоносни, от 1200 до 1900 м са въглища надолу не знам. Отгоре е чернозем
          В тези 1200...1900 метра има два мощни водни хоризонта, които пречат да кОпаме въглища, но пък темата е за кладенци и сондажи (предполагам водни)...
          За това дерзай!
          Имаш най-много 1197...1897 метра докато решиш енергийните проблеми на страната...

          И сега сериозно:

          Къде в Добружа?

          Аз съм тук:
          От извор – чешма в землището на село Изгрев извира добруджанската Суха река, която е била най-големия източник на сладка вода в Добруджа. До преди 100 години реката е била пълноводна, но след изсичане на голяма част от околните гори, реката започва да пресъхва в средното си течение. Дължината на реката е с внушителните 240 км., като в днешните граници на България е ок. 125 км. Ширината на долината е 150-200 метра.Изгрев е най-високо разположеното село в Добруджа. В триъгълника между селата Изгрев, Просечен и Баново се намира връх Трънето (377.8 м. н. в.) - най-високата точка на Франгенското плато[1]. Върхът над извора на Сухата река е висок 375.4 м.
          За сравнение: най-високо разположените къщи в Изгрев са на надморска височина ок. 360 м.
          Една от тези къщи е моята, а кладенеца е дълбок 16 метра с питейна вода...

          Коментар


          • От: Кладенци и сондажи

            Глей къв късмет, аз съм в село Левски на 3 км от теб.

            Коментар


            • От: Кладенци и сондажи

              Първоначално публикуван от valchog Преглед на мнение
              Глей къв късмет, аз съм в село Левски на 3 км от теб.
              Района е вододаен.
              В Чатмата би трябвало да има вода във всеки двор, стига да не е колкото хол,
              тогава е въпрос на късмет...
              Аз от петък вечерта съм на село. Двора ми е най-близкият до общинският кладенец,
              ако желаеш, ела да обменим опит, бирата е от мен...

              ПП Ако уцелиш момент, може и BBQ-то да съм запалил.
              Последно редактирано от big_dragon; 21-05-14, 09:34.

              Коментар


              • От: Кладенци и сондажи

                Каква е точно процедурата с тези кладенчови пръстени?

                Коментар


                • От: Кладенци и сондажи

                  Ето така действах досега.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140520_203421.jpg
Прегледи:1
Размер:112.8 КБ
ID:5588799Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140520_203508.jpg
Прегледи:1
Размер:163.0 КБ
ID:5588800Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140520_203512.jpg
Прегледи:1
Размер:179.8 КБ
ID:5588801Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140520_203522.jpg
Прегледи:1
Размер:114.2 КБ
ID:5588802Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140520_203617.jpg
Прегледи:1
Размер:142.2 КБ
ID:5588803


                  От днес имам нова сонда изработена от риза на камион ))

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140521_143055.jpg
Прегледи:1
Размер:193.2 КБ
ID:5588804Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140521_143107.jpg
Прегледи:1
Размер:142.8 КБ
ID:5588805Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140521_143112.jpg
Прегледи:1
Размер:85.5 КБ
ID:5588806Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140521_143119.jpg
Прегледи:1
Размер:201.8 КБ
ID:5588807

                  Коментар


                  • От: Кладенци и сондажи

                    В глината ще лепне, ама ще върви, но ако стигнеш до пясък?

                    Коментар


                    • От: Кладенци и сондажи

                      Стигнах до глината доста лесно. Хич не върви. Зарязох зъбите още 2-3 см навътре. Реже глината, обаче тя си стои в центъра и не се отлепва от дъното. Ще взема да сложа вътр две лопатки. Утре правя последен опит и мятам лопатата. Файда няма да си губя времето.

                      Коментар


                      • От: Кладенци и сондажи

                        Кофа или шнек.

                        Коментар


                        • От: Кладенци и сондажи

                          Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
                          До 1200 м са водоносни, от 1200 до 1900 м са въглища надолу не знам. Отгоре е чернозем
                          За valchog : На дълбочина между 200 и 600 м и с дебелина 400 - 600 м (на някой места излиза и на повърхността) и ограничен от Черно море от изток, линията Варна, Каспичан, Щумен, Търговище, Омуртаг почти до Търново от юг, Янтра от запад и далеч на север в Румъния се разпростира най-големия водоносен хоризонт на Балканите(на геоложки жаргон се нарича свойски - Валанжа, иначе има по-дълго име). Кладенците в него (със средна дълбочина 800 м)дават по 10 - 20 - 30 л/с. Под него има значителни количества карбонски въглища (в източната част на Добружа) но те никога няма да бъдат разработени заради него(когато "науката и техниката" напреднат толкова, че да стане това възможно, вече няма да трябват). Но той не ти върши работа за кладенец в двора. Това беше за "обща култура". В източната част на Добружа над вече упоменатия "валанж" има втори, много по-маломощен и водоносен хоризонт с прозвище "сармат" - общата мощност на варовиците е около 100 м но само долната половина е водонаситена. Над него други широкоплощни хоризонти няма. Между първия и втория има средно 200 м "водонепроницаеми" скали. И втория няма да ти свърши работа за домашен кладенец (освен може би около Дуран кулак - там езерата се поддържат от него). Кладенците в него дават най-много 2 л/с.(без тези при Дуран кулак) И това беше за "обща култура".
                          В долините, там където върху варовиковите дъна (и склонове) се е отложила малко глина и 2-3 м чакъл (в края на последния ледников период) покрит пак с глина - има вода за домашни кладенци (на дълбочина 3 - 20 м). Понякога под льоса който е със средна дебелина 20 м. в платовидните участъци между долините има глина, върху която се задържа малко вода. Това е положението в Добружа.
                          ОФБ ДБ X22SE
                          Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                          Коментар


                          • От: Кладенци и сондажи

                            А в Каварна какво е положението някой имали информация ? Става въпрос за каверните. Зная че излизат около 15-17 тия метър .Но дали има още по-надълбоко?

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              Момчета здравейте, преди време бях писала в тази тема - как се сплеска тръбата на сондажа, понеже оказа се сложена от тънката пвц, не добре дренирана и т.н. Понеже има направена шахта и не искаме другаде да се дупчи за нов сондаж, варианта е да се направи в стария или точно до него. Предлагат ми в нея да набият метална тръба, 12м. (заварени 2 по 6 м.), цол и половина и гарантират достатъчен дебит за поливане на около 200 кв.м. градина. Искам да знам - ще стане ли по този начин, достатъчно надеждно ли е, че и парите не са малко, не искаме да ги даваме на вяръра?
                              Другият вариант беше един колега от форума, който има специална сонда, ще извади старата тръба и набие нова, вече по-дебела (както тук доста е обсъждано), ф110 или 120 не помня вече. Но пък това е доста по-скъпо, какво ще ме посъветвате?
                              Благодаря предварително!
                              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                                Предлагат ми в нея да набият метална тръба, 12м. (заварени 2 по 6 м.), цол и половина и гарантират достатъчен дебит за поливане на около 200 кв.м. градина. Искам да знам - ще стане ли по този начин, достатъчно надеждно ли е, че и парите не са малко, не искаме да ги даваме на вяръра?
                                В тази тръба не може да се спусне помпа, а отвън се тегли до осмия метър максимум. Имай го предвид.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X