Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поялници

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Обяснил си толкова добре, че все едно не си обяснил нищо...
    Ако под "слагам клема" имаш предвид кримпване, проводникът не се калайдисва преди кримпване.
    За да е гадно - кримпването е сериозно занимание и изисква прилино оборудване. В мрежата има прилично количество литература.
    За да е още по-гадно, всяко перо се кримпва с негов накрайник / инструмент. А за да е още по-гадно, всяко перо е за определена дебели проводници.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • Kaчествено кримпнат кабел никога няма да го запоявам после. Това е презапасяване, което съсипва хубавата връзка.

      Коментар


      • Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
        Kaчествено кримпнат кабел никога няма да го запоявам после. Това е презапасяване, което съсипва хубавата връзка.
        Защо мислиш така?
        Аз не съм в час но според мен спойка си е най доброто.Е зависи къде живееш.Ако примерно си покрай морето и е кримпнато - след година две самия кабел и обуквака се окисляват черни стават направо... И като ги гледам ме хваща страх буквално...
        Имам чуството че там на черното има някакво контактно съпротивление....и реално има връзка ама не баш....
        бъркам ли?

        Коментар


        • veskov
          veskov коментира
          Редактиране на коментар
          Защо според теб у колегата Ронин се появява проблем?
          Зависи от материалите на отделните елементи, а за мокро, море, студ, жега и тн, и изпълнението е различно. Запояването не е заваряване, не винаги е и най- правилното решение

        • brum
          brum коментира
          Редактиране на коментар
          Има си разни мазила дето се ползват за да предпазят от окислявани кримпнатите проводници. Наскоро попаднах на тях.

          А за запояването, че е по-правилно - ако има вибрации калайдисаният кабел се чупи. По автомобилите около двигателя кримпване без запояване има по-дълъг живот.

      • Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
        бъркам ли?
        Не според мен.

        Във всяка една ситуация запояването е за предпочитане.
        Кримтването е технологично по-лесно, по-бързо и по-продуктивно.
        В голяма част от случаите е достатъчно добро и наистина е безпредметно запояване след това.
        Но "съсипията" не само, че аз не я разбирам ами категорично е невярно твърдение.
        Враг усраине

        Коментар


        • brum
          brum коментира
          Редактиране на коментар
          Не и ако има вибрации. Запояването прави медният кабел твърд и вибрациите го унищожават. Коментара по-горе за пример.

        • Esper
          Esper коментира
          Редактиране на коментар
          А автомобилната индустрия например спойката може да бъде неподходяща само на място, подложено и на температура.
          Естествено е неподходящо и излишно заради чисто по-сложният технологичен процес.

          С тезата за вибрациите обаче категорично не съм съгласен.
          Нямам нито един пример в подкрепа на нещо такова.

          Освен това кабелните обувки на акумулаторните батерии на поне 2 от моторите ми са залепени фабрично.
          Залепени а не кербовани.
          Далеч съм от идеята да соча джапанките за пример но не съм чул някой да е споменавал, че тези кабели са проблемни.
          И да ги е сменял с кербовани в последствие.

      • Във всяка една ситуация запояването е за предпочитане.
        Всеки вид крепеж има своето поле на действие . При техника в която има вибрации запояването е гаранция за скъсан кабел точно до спойката . На такива места се кримпва , не случайно в автомобилите всички връзки между кабели се кермоват .

        Коментар


        • stefsab
          stefsab коментира
          Редактиране на коментар
          При 124-та всичко е на спойки. Следващите модели ги поевтиняват, но проблеми с кримпването нямат!

        • brum
          brum коментира
          Редактиране на коментар
          А, същото написах, ама кой да четр, че вече го има.

      • След като са измислени скъпи инструменти за кримпване, се предполага че връзката е добра. След подгряване за спойка и клемата омеква и отпуска, и флюс остава и яде медта, а и до мястото на спойката винаги се прекършва кабелът, ако има движение.

        Коментар


        • Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
          Във всяка една ситуация запояването е за предпочитане.
          Кримтването е технологично по-лесно, по-бързо и по-продуктивно...
          Зависи от контактното перо. Има такива които в отворено състояние не влизат в конектора.
          Отделно, че повечето пера при кримпване хващат и изолацията на проводника - против скъсване от многократно пречупване.
          Там как? С клещаците, и каквото стане?
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • Първоначално публикуван от valeri_at Преглед на мнение
            ...При техника в която има вибрации запояването е гаранция за скъсан кабел точно до спойката...
            Ами това просто не е вярно и изходжам от практиката ми.

            Никога не съм имал такъв случай, подчертавам дебело: Никога.
            А част от моторите ми са "вибратори", коли изобщо не коментирам.

            Не казвам, че кербовката е грешен метод но негативите, които отнасяте към запояването категорично не се покриват с моята практиката.

            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение

            Зависи от контактното перо. Има такива които в отворено състояние не влизат в конектора.
            Отделно, че повечето пера при кримпване хващат и изолацията на проводника - против скъсване от многократно пречупване.
            Там как? С клещаците, и каквото стане?
            Не го разбрах това.
            Ако помогнеш със снимка ще е ОК.
            Враг усраине

            Коментар


            • Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Мисля, че разбрах какво имаш предвид, мерси.
                Точно при ползването на някои пера/ пинове от показаните понякога ми идва да си купя кримтващ тул!

                Обаче като гледам колко вида са и хоби дейността ми - всеки път се отказвам.
                А въпреки спойката при някои типове задължително трябва да се затворят добре, за да влязат в конектора.
                И да - ръчен труд е с няколко вида клещи, което е пак кримтване на финала.
                Да кажем 10 пъти повече време на ПИН.


                Признавам, че те просто са предвидени за кримтване и при професионална употреба е задължително.

                ПС: При много малка част от показаните тигелът изобщо е приложим а при всички е абсолютно излишен поради малкото сечение на проводника.
                Последно редактирано от Esper; 14-03-21, 00:08. Причина: Допълване
                Враг усраине

                Коментар


                • brum
                  brum коментира
                  Редактиране на коментар
                  Запояването е мъка в някои ситуации и резултата е лош. Примерни на JST XH конекторите. Там и изолация се стапя, и трудно влиза в буксата след запояване.

                  За там има 2 инструмента като цяло - японският (engineering pa-09, ама струва 100 пари) и марков китайски за около 30 лв на iwiss - iws-2800m. 3ти вариант не намерих. Та тук грам не съжелявам за покупката на китайският вариант. Преди това със запояване все е било грозно и дразнещо.

              • Напълно съм съгласен че запояване на JST тип, както и онзи дето е на компърните дъна, за бутони светодиоди е луда импровизация и кърпеж.

                Така и не им научих спежификациите.

                Запояването на такива пера е часовникарска работа, пипкаво, бавно, често не влиза или влиза трудно щото или не си ги стиснал достатъчно или се е раздула изолацията или има милимунда калай повече...
                При този тип ако се налага да правиш конектори често е наистина висша форма на мазохизъм с поялника.

                Но аз имах предвид в предпочитанията си за спойки не такива а други по “мъжки” конектори по които тече истински ток.

                Например:


                Или любимите ми Aderson Powerpole:


                Или дори класическите кабелни обувки за болт, който може да бъде 12мм а кебелът не .75кв а 75кв
                Враг усраине

                Коментар


                • Сега като видях снимките на Esper разбрах какво наричате JST.... и как съм го намразил... ама много съм го намразил...
                  Имаме производство...и аз го организирам да речем. Кабелите се съединяват с платките с конектори подобни на JST само че мааааалко по малки. Естетвено кабела е крипнат към пинчетата и после пинчетата са ги наврели в пластмасата.
                  Проблема който възниква е следния:
                  Връзка има... ако мериш с мултицет - примерно излиза под 10 ома... което е горе долу нормално...
                  Ама като пуснеш най обикновен звуков сигнал с ниско ниво - има аномалии...примерно е по тих.. или неестетвен прекъсва и прочие...
                  С течение на времето се оказа че проблема е точно там където се съединява пинчето с кабела - точно на крипването... Има контакт ама не баш...
                  По точно този контакт не е сигурен във времето...и ни е създавал много проблеми...
                  Мисля че проблема ни е че самия метал с времето се отпуска съвсем малко и това се комбинира с окисление...в резултат на това се получава едно контактно съпротивление...което ту го има ту го няма...
                  И този проблем е изразен най вече покрай морето или покрай влажни райони...
                  И като капак на всичко - ако тези два фактора се съчетаят и с вибрации...нещата стават сериозни мисля аз... ама вече почти никой не запоява...
                  ако трябва да изпратя изделие на такъв рисков...предпочитам (и съм го правил) направо да изкормя буксата и да запоя директно...майната му на красотата
                  Последно редактирано от mishomishev; 15-03-21, 07:52.

                  Коментар


                  • Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                    Сега като видях снимките на Esper разбрах какво наричате JST.... и как съм го намразил... ама много съм го намразил...
                    Имаме производство...и аз го организирам да речем. Кабелите се съединяват с платките с конектори подобни на JST само че мааааалко по малки. Естетвено кабела е крипнат към пинчетата и после пинчетата са ги наврели в пластмасата.
                    Проблема който възниква е следния:
                    Връзка има... ако мериш с мултицет - примерно излиза под 10 ома... което е горе долу нормално...
                    ...
                    E точно JST беше лош пример, точно като мен
                    Просто беше в картинката.

                    И какво имаш предвид с "под 10 ома“?!?
                    Омове за конекторна връзка?

                    Ебаси, ако няма десетки метри кабел зад тези цифри или ще хвърля уреда или конектора.
                    Враг усраине

                    Коментар


                    • Нищо му няма на уреда.... понякога се случва... мисля че се дължи на контактното съпротивление...
                      както и да е... идеята ми беше че ако през такъв лош конектор прекарваш захранване ппримерно 5 волта - няма проблеми
                      но ако прекарваш сигнал с ниско ниво - тогава влияе

                      Коментар


                      • И сега въпросът за $1M: дай снимка или линк към инструмента с който кримпрате перата и линк към конектора.
                        Но не на конектор или инструмент който прилича на иаползваните от вас, а на конкретните които използвате...
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X