Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поялници

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
    ...Просто се чудех дали се подстригва, подмива, мантананце някакъв...
    Не изисква поддръжка. Износва се по време на работа и толкова.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • Не, че сега грее по-добре или изглежда по-добре но поне аз се чувствам по-добре

      Шегата настрана обаче китайското захранване буди в мен различни емоции но не и доверие.

      Моят модел PSU беше различен от този в контролера на Roninn пък той от своя страна може да хвърли поглед на този тред в eevblog:

      https://www.eevblog.com/forum/review...-make-it-safe/

      Ако неговият модел захранване съвпада с коментираният там аз бих направил каквото са препоръчали.
      Недопустимо близко е високият потенциал към ниската част ако не се направи.

      Абе хубава работа ама китайска





      Враг усраине

      Коментар


      • Китайско - само тоалетна хартия, неупотребявана, и то ако няма друга алтернатива.
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • Как да оставя това говно в дясно да ми гори тока?!?



          На Dell PA-9 адаптора в ляво се оказа само, че съм допрял някъде нещо и бях изгорил предпазителя.
          Работи си отново, ще се ползва за нещо друго.
          Иначе и двете уж са импулсни, ама... то няма друга прилика.

          Понеже и по двете пипах ги закачих под товар за някакво време.
          Ми китайското от поялника се гаси по ток над 3.7А.
          На 3.5А работи около 5мин и сплита копита заради прегряване.
          Да кажем, че 70W уж ще държи.

          Делското го оставих на 4.5А колкото си пише на табелата, 15мин нямаше проблем и го изключих.
          Истинско та истинско.
          А в реални условия работи абсолютно затворено в пластмасовата кутия без никаква вентилация.

          Ей така го бях нарочил ама нямаше късмет с мен... За добро или лошо





          Враг усраине

          Коментар


          • brum
            brum коментира
            Редактиране на коментар
            Китайското е сметнато за конкретната ситуация. Най-вероятно 5 минути на пълна мощност са нещо което не се очаква от него. В конкретният случай не мисля, че този поялник ще работи на 70W повече от 20 секунди без да прекъсва. Още повече, че е смятано за 3 ампера най-вероятно, та 3.5А му идват множко. Отделно, че ако под сплитане на копита имаш в предвид, че се включва защитата то туй не е за критика, а за хвалене .


            А за DELL-ското захранване - все си мисля, че едно импулсно не е космическа технология. А тука някак ми се струва, че има прекалено много чаркове. Подозирам причината е, че е трябвало да му докарат максимално КПД, че в тази затворена кутия охлаждането яко страда.

            Китайското ми изглежда съвсем редовно с една забележка - би трябвало да се събере на доста по-малка по размери платка...

          • Esper
            Esper коментира
            Редактиране на коментар
            Сплитането на копита има вид на защита, изходящото напрежение започва да пулсира но със сигурност е страничен ефект от прегряване.
            Няма термични датчици, изобщо няма идея да пазят нещо от претоварване.

            Дори не съм му закачал осциолоскоп но то не е и необходимо, защото се чува!

            Освен това ако бях почти сигурно щеше да има среща с пода заредена със силен кинетичен потенциал

            Да, в оперативни условия няма как да се товари по такъв начин.

            Обаче по сайтовете това и захранванията, които слагат в KSGER ги пишат, че са 100W а никъде не съм видял да пишат за КПД, коефициент на натоварване и др. неща.

            Което е вярно само отчасти, типична китайска работа.

            Наистина е разработвано за конкретна цел и конкретна кутия и затова не са се занимавали с оптимизиране на размер.
            Платката дори не е с двустранен монтаж.

            Струва 13$ в пещерата.
            Това с което го замених, пак 100W е към стотина лева, което е минимум 5 пъти повече.

            В делското пък и не само в него а във повечето захранващи адаптори за лаптопи освен това, което си писал има и по-различен тип защити.
            По ток, по напрежение, температура.
            Примерно задействането на първата не превключва в CC а директно спира шум-а. Излиза се само с рестарт.

            Изобщо изискванията за електрически характеристики са много високи, което включва и фирлтация за бози както на входа така и на изхода.

            При чайниците в изделия от този тип подобни неща не са фактор

            Всичко това изисква компоненти и просто няма как да струва 13$!

            П.С: Захранващият блок в долното ревю изглежда по-добър.
            Поне са уплътнили обемът с нещо смислено - охладители с по-голяма площ:

            http://www.voltlog.com/voltlog-232-m...n-ksger-v2-1s/
            Последно редактирано от Esper; 01-02-21, 01:48. Причина: Допълване

        • Разправях по-нагоре в темата, че китайските отпадъци се нуждаят от тунинг и обгрижване...
          Затова: счупи китайски боклук - спаси човешки живот!
          Рецепта за конкретното захранване: С голям чук изцентряш китайското изчадие 5 пъти с всичка сила където свариш по платката. Много е важно да не се поддаваш на изкушението да демонтираш компоненти от "нещото". Не трябва, пък и е опасно. Когато птиключиш с чук-тунинка, изхвърли скрапта на подходящо място.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • Esper
            Esper коментира
            Редактиране на коментар
            Аз прилагам методи за решаване на проблеми с чук, шутове, близки срещи с теракотата, бензин дори по-често, отколкото може да мине за нормално.
            Обаче точно това говно не ме е провокирало до там.
            Дори е маркирано да не би инстинктивно да се случи нещо тези неща


        • Миналият уйкенд се наложи да подготвя няколко парчета кабел тип ШКПТ, мисля така се наричаше гуменият.
          Има неприятното свойство да окислява мед-та вероятно поради някаква специфика в изолацията.

          Особено ако не е “пресен”, еле пък ако е от соц-а!

          Видях зор с калайдисването, нали яко хейтя кримтването.

          Солна киселина, миене, флюсове, ебаси разправията и добре, че не си вадя хляба с такава дейност понеже утече половин надник с нея.

          За първи път ми хрумна да си направя някаква сгода и хоп: То хората го измислили и го нарекли “тигел”, жив да не бях!
          Попаднах на това:

          https://www.tme.eu/html/BG/tigeli-za..._BG_pelny.html

          Или това:

          https://www.tme.eu/bg/details/ersa-0...ane/ersa/0t55/

          Само за пример, ерса повече никога но се сетих, че Спарки беше плеснал напред снимка на подобно и се зачудих тогава що за гъша хуйня е пък това.

          Дали се продават такива приспособления за поялник някъде из Голямото Добрутро и дали някой тук ползва такова?

          Поне на Фотка ми изглежда голямо удобство за калайдисване на кабели или дори запояване на обувки.
          Просто потапям края във ваничката ако накрайника позволява.
          ”Звучи” ми много удобно на първо четене.

          Дори подозирам, че големият вариант би бил по-практичен при положение, че няма да се разнася.

          Това, което се надява на поялник пък за дребни кабелчета изглежда по-добро, най-малко ще загрява по-бързо но е специфично за модел.

          Ще потърся още по темата, че ми стана интересно, вероятно има за велер.


          П.С: Намерих в елимекс.

          Само че сайътът им винаги е бил само за декорация а сега дори са го написали с червени букви.
          Това какво пише и какво има обикновено са несвързани неща

          Има избор и във фарнел/комет но явно няма "универсален", който просто да се надява върху поялник.

          https://uk.farnell.com/c/tools-produ...er/solder-pots



          Абе ако се "спъна" в такова ще се наведа да го взема!
          Последно редактирано от Esper; 10-02-21, 07:46. Причина: Допълване
          Враг усраине

          Коментар


          • Аз имам 2 китайски тигелчета. Ползват се не много интензивно. Бачкат вече седма - осма година.
            Могат да се нарекат типични китайски отпадъци. Въпреки това успяват да свършат някаква работа.
            Не поддържат зададената температура. Потенциометъра за регулиране променя ШИМ, и натам каквото стане.
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • А, за това вече се досетих, предвид цените и липсата на светоидиотче отгоре.
              Освен това май не е точно шим а си е фазово регулиране с триак.
              Weller-a е 400 факинг бритиш песос, китайчетата са към стотина гроша.

              И пак не съм сигурен, че има активно следене, поне този от клипа.

              Но не мисля, че е голяма драма регулацията при този обем материал!
              И съвсем не мисля да давам такива пари за уред, който открих, че съществива едва преди няколко дни.
              Ше взема и аз едно жълтурче за да видя ползата от файдата.
              Враг усраине

              Коментар


              • Нещо в химията на каучуковата изолация скапва медта и то... тигелът, хубаво, ама преди това пак си трябва механично търкане и яко флюсове

                Коментар


                • Пенчо
                  Пенчо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Имам яко опит със ШКПТто по времето на соца. Както и над подобни кабели внос от второ направление.
                  Ами нямат нищо общо от към заголване и калайдисване.
                  Според мен нашия е с прекалено много сяра в каучука, а и няма талк между пластовете.

                • Пенчо
                  Пенчо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Имам яко опит със ШКПТто и със ШКПЛто по времето на соца. Както и над подобни кабели внос от второ направление.
                  Ами нямат нищо общо от към заголване и калайдисване.
                  Според мен нашия е с прекалено много сяра в каучука, а и няма талк между пластовете.
                  Последно редактирано от Пенчо; 10-02-21, 13:51.

                • Esper
                  Esper коментира
                  Редактиране на коментар
                  Дааа, имаше такъв, дето изолацията наистина беше залепнала за мед-та.
                  Бяха спестили от талк, явно.
                  И това беше една основателна причина да го мразим този модел кабел.

                  Ма като се замисля имаше и кабели с венелитова изолация със същият проблем, само че между външната изолация и тази на жилата.

                  Баси дялкането и псуването, то и инструмент нямаше.

              • Докато не го почистиш механично шансовете за калайдисване са нулеви. Поне до сега не съм намерил химия дето да я върши добре тази работа. Пробвал съм течни флюсове, аспирин, обикновените масови флюсове за запояване - нъцки. Оголвам, сплесквам и го почиствам с макетното ножче. Въртя малко на страни и повтарям процедурата няколко пъти. След това се запоява като "пресен" кабел.

                Коментар


                • Esper
                  Esper коментира
                  Редактиране на коментар
                  Солна киселина.

                  Като постои няколко мин оголен и потопен края в нея след това, като разтъркаш снопа с пръсти чернилката пада.

                  Ма аз после го мия и с вода че тая киселина влиза в снопа под изолацията и става гадно.
                  Може би да е излишно понеже с нагряването киселината може да се неутрализира ама химият не ми е силна страна.

                  Предпочитам да го измия обилно с вода.

                  И тия тъпотии ги правя само като работя с ШКПТ и то трофеен от соц-а.

                  Купувал съм и нов когато ми трябва с по-малко сечение но там се работи само с флюс и няма нужда от такива агресивни почиствания.

                  Пресен е и не е имал време да се окисли така!

              • Преди много години на практиката по електротехника правехме кабелни снопове ....
                Та там калайдисвахме кабели и обувки в една тръба, затапена и заварена в единия край сложена на едно малко котлонче.
                Някой беше "тунинговал" котлона с терморегулатор за фурна.
                Вършеше страхотна работа.
                И на мен скоро ше ми трябва подобна чудесия ... ама 100 лв за китайщина ... няма да дам.
                Ще си направя нещо подобно.
                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                Коментар


                • Гуменетката беше просто повод да се присетя, че с някакво такова устройство ще се случват по-лесно нещата.
                  За конкретният кабел няма как да се избегне първата част от химичната / механична обработка.
                  Медта беше черна колкото изолацията - никакъв шанс това да хване калай без флюсове на киселинна основа.
                  А такива отдавна нямам но не е проблем - не ползвам активно точно такъв кабел.

                  ШКПТ е доста "корав" кабел за работа в агресивна среда, устойчив на топлина и директно нагряване.
                  Не чак колкото силиконовият но разлика от него е много по-устойчив на механични влияния и е водоустойчив.
                  Например за заваръчна техника е идеален.
                  Едно време в металургията никой не щеше да работи с него заради спецификата на изолацията.
                  Буквално го хвърляхме / сдавахме само и само да не ни се наложи да се използва.
                  Сега като гледам цената на линеен метър се изчервявам...

                  А за запояване на кабелни обувки никога не сме ползвали такава технология в ДМЗ-то, после Стомана.
                  Ползвахме моднат електрожен с ниско напрежебие и графитни електроди.
                  С тях греехме обувката и отгоре подавахме калаи и флюс.
                  До 75мм кабел по няколко мин на обувка бяха достатъчни, тока никой не е мерил
                  Враг усраине

                  Коментар


                  • trav
                    trav коментира
                    Редактиране на коментар
                    За кабелни обувки ползвам газов поялник(само горелката ) хващам с клещите стягам , след това с газта нагрявам и калая се разтопява, струята го разнася навсякъде.
                    Заимствах го от лепенето на медни тръби .

                  • Roninn
                    Roninn коментира
                    Редактиране на коментар
                    75 май няма сега ,70 квадрата купувах пролетта,със 12 т. Преса не мърдат.Според мен запояване на многожилен кабел към клема не е правилно.

                    Ползвам сравнително доста авто кабелни ,не изолирани обувки....ако кабела е калайдисан и кримпнат,не става... Ако е калайдисан и го запоя с обувката,става твърд отзад и след време се чупи.

                  • Esper
                    Esper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Не си спомням, може и тогава стандарта да е бил 70кв, ползвахме такъв и 50кв сравнително често.
                    Обувки по това време поне при нас се лепяха.
                    Жичкаджиите само кербоваха обувките ама с чукове.
                    Преси нямаше или поне при нас не е имало.

                    Дали запояване или кербоване е по-правилно не се наемам да давам мнение.
                    Вероятно отговорът не е еднозначен.
                    Аз се карам на спойки, от електрическа гледна точка го намирам за по-добро.

                • По много начини може, аз обаче директно на горелка спойки не съм правил.
                  Колеги ланажии обаче правеха чудеса с обикновена запалка и тинол.
                  И сотажии съм чувал, че ползват този “метод”.

                  Такава работа около изолация ми идва груб, каруцарски подход.

                  С тръбите е друго пък и за тях не ползвам калай а твърд припой.
                  Но той иска и кислород, изобщо друго е.
                  И с калай може в някои случаи но пак не е като кабел.

                  Аз имам накрайник с човка за горелката, за едри неща си ползвам газ.

                  Тоя тигел... Абе не знам, по-горе писах, че ако се спъна в него ще се наведа да го взема.
                  До сега съм се оправял без него, вероятно ще успея и занапред,
                  Поне на картинки ми изглежда удобно, имам и поне 20кила калай от соц-а
                  Враг усраине

                  Коментар


                  • Не знам каква е актуалната цена китайски тигел, но навремето ги купувах за няма 30 лв. бройката...
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • Не съм се интересувал.
                      Тези в ТМЕ, които ги намирах в онлайн магазини и тук са над 100лв.
                      Не съм сигурен, че са китайски, възможно е да са и полско производство.
                      Цената зависи и от размера на ваничката/мощността.
                      Аз бих имал интерес от нещо с размер минимум 30мм.

                      При наличие на свободно време този уред е подходящ за ръкоделие или както сега му викат DIY.
                      Не съм сигурен ваничката от какво е подходящо да се направи.
                      Но тъй като нямам такова време не го и мисля.


                      Враг усраине

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X