Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Мнението, че всичко което растяло на умряла дървесина, се яде - не е вярно.

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Ето го и неделния улов , освен доволно количество ливадна виолетка де

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение015.jpg
Прегледи:1
Размер:35.8 КБ
ID:5230343Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение014.jpg
Прегледи:1
Размер:35.0 КБ
ID:5230344Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение012.jpg
Прегледи:1
Размер:58.1 КБ
ID:5230345Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение017.jpg
Прегледи:1
Размер:51.7 КБ
ID:5230346Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение013.jpg
Прегледи:1
Размер:66.1 КБ
ID:5230347Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение016.jpg
Прегледи:1
Размер:44.7 КБ
ID:5230348

      Аз ги определих като кладница обаче си кажете и вие мнението
      Набрах ги в широколиста гора по загиващи пънове. Даже повечето се показваха от нещо като хралупка в основата на пъна.
      088455338две
      "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
      Джамбазов 2010г..

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Колега, Jivko!
        Въпросната гъба според мен е кафява кладница. Отлична гъба особено за паниране. Но нека се изкажат и другите колеги!!!

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от Jivko Преглед на мнение
          Ето го и неделния улов , освен доволно количество ливадна виолетка де

          [ATTACH=CONFIG]273418[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]273419[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]273420[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]273421[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]273422[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]273423[/ATTACH]

          Аз ги определих като кладница обаче си кажете и вие мнението
          Набрах ги в широколиста гора по загиващи пънове. Даже повечето се показваха от нещо като хралупка в основата на пъна.
          Разбираш от гъби ! Правилно си ги определил. Да са ви вкусни ! Завист......с усмивка естествено.

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Айде и аз да се изфукам - тоя следобед си обиколих едно от "местата" (333 м. надморска височина) с намерение да си събера есенни гъби. И от тях имаше, но за мое голямо задоволство си набрах доста рижики. Явно са закъснели от топлото време. Направи ми впечатление, че и рижиките, и есенните бяха доста по-светли от друга година. Но и аз ги намерих на по-слънчеви места. Значи се приспособяват към заобикалящата ги околност, както рибите към цвета на дъното на водоема.
            В момента фотоапаратът ми е повреден и затуй няма снимки, но ако пробвате 2-3 от тях да ги накълцате към каймата за кюфтета, ще разберете къде е истината - тя е някъде там.

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Здравейате колеги! От много време следя този и други гъбарски форуми с голям интерес но рядко пиша. Бих желал мнението Ви дали една намерена от мен дървесна гъба е така наречената рядко срещана гъба "Рейши" ,която е разпространена най-вече в Азия ,но имаше тук във форума и снимки на колеги които са я откривали и в нашата природа. Моля и за мнението на колегата BGBUL ,което много ценя!
              В предходна посочена снимка от колега в този форум неговата гъба има пънче, но след като се разрових в "google-изображения" попаднах на много снимки в които гъби които намат пънче са посочени като "рейши"!
              Гъбите бяха странично прираснали /без пънче/към тополов дърер. Много твърда е на пипане гъба ,с дебел слой "дунапрен" отдолу. Благодаря за мненията и весела Нова година!






              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Приятни емоции и красива находка , колега !
                В тези студове темата е позамряла ....което е нормално, но по-любознателните гъбари събират гъби и през зимата .
                Поздравления !
                За съжаление моите познания за рейшито са слаби, дори за всички гъби познанията са ми консуматорски - познавам ги за да мога да ги ползвам за храна и снимки. Не са научни познания - може би точно за това ям всички гъби които познавам (ядливи ).
                И така - според мен това е точно гъбара РЕЙШИ . Защо смятам така :
                Както всяка гъба (примерно сърнела или манатарка ) така и рейши има няколко разновидности - различен цвят,различни шарки, с пънче или без. Но общия признак за всяка рейши е "лаковото " покритие , лъскавата "шапка" .
                Така е и в твоя случай и за това мисля, че е рейши.
                Няма какво да пиша за тази гъба - гугъл е красноречив и подробен. Използвай я и сподели колко е вкусна, ароматна или полезна.
                Още веднъж, поздравления за гъбите и емоциите !
                Весели празници !

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първо искам да ти Благодаря за отговора колега bgbul и да пожелая на теб и всички съфорумци- за Много години!!!
                  Бих желал също да те помоля ,ако ти е известна някаква литература или линк към някаква по-подробна информация относно коментираната гъба Рейши да я посочиш! Наистина се въодушевих ,че можеби съм намерил тази толкова рядка гъба и искам да науча как точно да я използвам за да извлека лечебните свойства от нея! Гъбите на снимките лъщят така ,защото съм ги и измил понеже бяха силно замърсени като ги открих на крайпътен дънер на коларски път. Когато ги миех отгоре ,водата дори почервеняваше но наистина после имаха силно гланциран блясък ,който се вижда и от снимките. Гъбите бяха намерени във дъждовно време ,тук по долу ще приложа и снимки от самото дърво преди да ги отрежа. Гъбите бяха явно застаряващи и бяха силно проядени от много мънички бръмбърчета които бяха в тях и съответно изрязах само най-здравите части от гъбите които като цяло са доста твърди и ги изсуших и съхраних ,но за съжаление все още незнам как да ги използвам за да извлека потенциала им .

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Рейши е все още нова за нас гъба. Тепърва ще се доказва и използва. Все пак :
                    http://www.bb-team.org/articles/2846...#axzz1AT6NJcZG
                    http://www.chudesa.net/p6570/

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:g1ba_opt.jpg
Прегледи:1
Размер:51.2 КБ
ID:5242580 тази снимка намерих в ПСто,мисля че е от есента.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Aз съм от Варна и я наблюдавах във всичките фази на развитие.На едно бунище имаше загнил кактус и там я имаше.След време(поне1 година) я видях на най-високото място в нашия район но с по малък размер.Наистина е красавица от вътре това прилича на власинки като от губер(подобни съм виждала кактуси)

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN4207.jpg
Прегледи:1
Размер:113.6 КБ
ID:5246496Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN4205.jpg
Прегледи:1
Размер:173.1 КБ
ID:5246497Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN4213.jpg
Прегледи:1
Размер:174.2 КБ
ID:5246498
                          Тези гъби съм ги намерил миналата неделя (16.01.2011г.) на 1000м надморска височина в Софийска планина.Бяха си истински, живи гъби.По справочници ми приличат на един от видове пърхутки - латинското е Geastrum rufescens, ама какво прави по това време на това място?

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Искам да споделя нещо интересно с всички напреднали и начинаещи гъбари. Линкът, си мисля, ще е полезен както и за едните,за да проверят знанията си, така и за другите - да се научат. Все пак е издание на БАН. Има и методика за разпознаване на ядливите и отровните. Много добри картини с описание на над 150 диворастящи гъби в България.
                            http://zamunda.net/details.php?id=154315&hit=1

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              garrik - Възможно е гъбата ти да е Astraeus hygrometricus и не е напълно изключено да се появява по това време, когато няма сняг.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от гали Преглед на мнение
                                Aз съм от Варна и я наблюдавах във всичките фази на развитие.На едно бунище имаше загнил кактус и там я имаше.След време(поне1 година) я видях на най-високото място в нашия район но с по малък размер.Наистина е красавица от вътре това прилича на власинки като от губер(подобни съм виждала кактуси)
                                За коя гъба става въпрос ?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X