Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сандо
    отговори
    Здравейте.
    Реших и аз да построя една къща и се сетих за тази тема заради някои належащи въпроси...
    В момента съм на етап изкопаване на основи. Къщата е два етажа по 70кв. плюс грубо 40кв. навеси.
    Осигурил съм бригада за строежа. Имам и фирма в която ще назнача бригадата за времето на строежа.
    Ще бъде осигурен технически ръководител и строителен надзор.
    Основният въпрос в момента е дали фирмата трябва да бъде регистрирана като строителна такава?
    Ако има някакво значение терена се води за вилно застрояване.

    Остави коментар:


  • IvanIvanovi
    коментира - отговор
    Върнах се и прочетох темата от начало, ако правилно съм разбрал, когато сградите са с удостоверение за търпимост, не може да се строи ново без преди това да се съборят?

  • Asen Kushlev
    коментира - отговор
    Камък с плоча не е лошо, ако всичко е направено както трябва и няма проблеми. Но не е гаранция, че няма да се появят води в бъдеще. Тогава ще си спомни този момент от строежа. Може и всичко да е ОК, просто да си има едно наум. Но за малката разлика в парите, по-добре да заложи на сигурно. Навремето са правили доста добри къщи, но и доста скалъпени на две на три има. Моята на село са я правили някакви уникални строителни гении. Плевнята ми е по-добра в пъти.

  • veskov
    коментира - отговор
    Не се знае, може да са подпочвени, но може да са и повърхностни води, а може и никакви. Влагата може да е от съвсем дребни неща, нормално за необитаема къща. Камък с плоча изобщо не е лошо решение. Да викне специалист колегата.

  • Asen Kushlev
    отговори
    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение

    Е, аз ще извикам специалист да го погледне, но то си е пълноценно мазе с дебели каменни основи и плоча отгоре - това колко пари струва за да се разруши направи наново? Нагоре не си заслужава ремонта, защото от 15 години не се живее в къщата и всичко е гром и лом.
    Още повече че аз мисля да е сглобяема къща, която така или иначе иска фундамент.
    Каменните основи едва ли имат хидроизолация и дренаж, което значи ще правиш. Изкоп под ниво под маза, обикаляне на цялата къща с тръби, измазване на камъка отвън за да е що-годе гладък, хидроизолиране. Насипване с дренажен камък. Това са си пари, срещу малко повече пари ще направиш всичко наново. Два часа работа повече на багера. Камъните от основите може да използваш после по двора - дувари и други. Плочата натрошена ще влезе за пълнеж на дренажа. Та така и така багера ще е там, разчиствай и отлей бетонова основа и изолирай с хидроизолация като хората.

    Остави коментар:


  • IvanIvanovi
    отговори
    Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
    Не оставяй нищо от старата постройка, ще съжаляваш после. Щом ще е нов строеж, всичко наново от основите. Двама са ми на по 20 метра от вкъщи, оставиха си само основите и сега и двамата имат проблеми.
    Е, аз ще извикам специалист да го погледне, но то си е пълноценно мазе с дебели каменни основи и плоча отгоре - това колко пари струва за да се разруши направи наново? Нагоре не си заслужава ремонта, защото от 15 години не се живее в къщата и всичко е гром и лом.
    Още повече че аз мисля да е сглобяема къща, която така или иначе иска фундамент.

    Остави коментар:


  • Asen Kushlev
    отговори
    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
    В парцела има стара къща, от която мисля да оставя само мазето и плочата над него, а нагоре да се строи наново.
    Не оставяй нищо от старата постройка, ще съжаляваш после. Щом ще е нов строеж, всичко наново от основите. Двама са ми на по 20 метра от вкъщи, оставиха си само основите и сега и двамата имат проблеми.

    Остави коментар:


  • IvanIvanovi
    отговори
    а по въпроса с разрешителното?

    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение

    В парцела има стара къща, от която мисля да оставя само мазето и плочата над него, а нагоре да се събори и да се построи наново.
    Разрешителното за нов строеж ли е или за реконструкция на съществуваща къща ?

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    коментира - отговор
    Така си мисля, но това не съм го играл. Имай предвид, че при презаверка ти събират още половин такса + при подновяване на срока за начало на строителството май трябва да правят проверка за съответствие с действащите към момента нормативи. Т.е. ако междувременно нещо са променили по изискванията - току-виж те накарали да преработваш проекта в съответствие с тях.

  • IvanIvanovi
    коментира - отговор
    След презаверката текат нови 3 години ли?

  • ak101
    коментира - отговор
    Паркоместата нямат планоснимачни номера по сега действащите нормативи и ще ти продадат идеални части от двор, мазе. Има някои паркоместа с идентификатори от преди да променят наредбата.

  • Чавдар (V93)
    отговори
    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
    ...
    Разрешителното има ли срок....... един вид, сега да го изкарам, а да строя след 5-6 или повече години?
    Разрешение за строеж ти дават въз основа на проект. Върви със срокове. До 3 години от влизането му в сила трябва да започнеш да строиш, а до 5 - да си направил грубия строеж. Има възможност 1 път да го презавериш.

    Остави коментар:


  • IvanIvanovi
    отговори
    И аз почвам да събирам информация, та ето първите въпроси:

    В парцела има стара къща, от която мисля да оставя само мазето и плочата над него, а нагоре да се строи наново.
    Разрешителното за нов строеж ли е или за реконструкция на съществуваща къща ?
    Разрешителното има ли срок....... един вид, сега да го изкарам, а да строя след 5-6 или повече години?

    Остави коментар:


  • гоше
    отговори
    Здравейте,
    В процес съм на търсене и евентуално закупуване на паркомясто във Варна. В тази връзка, моля ако някой е минал по този път или е наясно с материята и има време и желание да сподели за "подводни камъни", нещо специфично при документите, друго, което би било полезно като информация...
    Благодаря!

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
    Търся консултация за закупуване на апартамент с АКТ 15: какво да, какво - не... и т.н.
    Къде?

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X