Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • santaclash
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Решенията на ОбС са страшни ако нещата се развиват в голям град. И то не заради някаква кой знае каква пречка, а заради нЕкои особености на нашия си пейзаж, попадащи под общото понятие "корупция"...Общината по правило не е заинтересована от такава гола собственост, но пък от друга страна желаещите да си закупят парцелите не са толкова много, по чисто обективни причини.

    За самата къща...аз постройка без земя под нея не бих си купил. Не са такива времената вече.

    Остави коментар:


  • VECTOR
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Хубаво, ама я виж какво съм ти подчертал в черно от твоят пост.
    Питаш трябва ли да правиш нов Акт за узаконяване и аз на свой ред ти отговарям.

    Остави коментар:


  • stoi
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
    Да, ама кака се ожени!
    Срокът за подаване на заявление за издаване на акт за узаконяване е до 26.11.2013г.
    Който узаконил - узаконил, вече не става.
    Има АКТ за узаконяване от 97-ма, в които е записано че е построена вила. Питането е за "разрешението за ползване" към днешна дата щом няма документ издаден за констатиран груб строеж на времето.
    А за мястото , то цялата вилна зона е с парцели на общината и право на строеж. Никой не е собственик на земята в тази вилна зона.

    Остави коментар:


  • VECTOR
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от stoi Преглед на мнение
    Въпроса ми е след като я закупя трябва ли да правя нов проект, нов АКТ за узаконяване и т.н всичко наново след като е изпуснат срока за издаване на документа за груб строеж ?
    Да, ама кака се ожени!
    Срокът за подаване на заявление за издаване на акт за узаконяване е до 26.11.2013г.
    Който узаконил - узаконил, вече не става.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от stoi Преглед на мнение
    ...

    Сега идват и питанките ! До колкото четох по сегашните закони за да ти дадат това "разрешение за ползване" , трябва да има издаден документ, че строежа е завършен на груб етап (покрив) . Физически това е изпълнено, но собствениците обаче го нямат този документ, а чета по-закон, че срока за завършване на грубия строеж е 5 години от издаване на АКТ-а за узаконяване. Т.е този срок е изпуснат с много години от 97-ма до сега !
    Въпроса ми е след като я закупя трябва ли да правя нов проект, нов АКТ за узаконяване и т.н всичко наново след като е изпуснат срока за издаване на документа за груб строеж ? Което ако е така е голяма разправия и сякаш започваш документално всичко от 0-ла едва ли не за твоя сметка .
    Ти по-добре се запознай много добре с въпроса чия собственост е земята, върху която е строежът. Че е пълно с оферти на къщи "на груб строеж", вдигнати върху парцели, които са собственост на съответната община и са били предоставени с право на строеж. Което по договор е трябвало да се реализира в рамките на 5 години. Масово в такива случаи това условие не е изпълнено и общината има правото, в който момент реши, да си прибере парцела. Ако масово общините не го правят, то е защото не им се занимава и не им се правят разходи за актуване на терените като общинска собственост и водене на съдебни дела.

    Ако парцелът се води общинска собственост - бягай надалеч! Стандартната приказка "Ти дай капаро и те ще купят земята от общината" си е чиста измама. Всякакви срокове са изпуснати преди десетилетия. И да е възможно да се закупи парцел от общината, това минава през съответните времеотнемащи процедури, в т.ч и през гласуване на общински съвет.

    Остави коментар:


  • stoi
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Имам няколко правни въпроса относно закупуването на имот - вила, която е изцяло завършена и построена.

    Ситуацията е следната. Вилата се води 5-та категория строеж във вилна зона. Има нотариален акт, скица, АКТ за узаконяване също.
    Вилата реално е строена някъде към 80-те , но хората тогава са загубили документи и 97-ва вадят всичко на ново. Тоест има Проект нов и АКТ за узаконяване от 97-ма година.
    Това което ме притеснява е, след като я закупя сега 2018-та за да е всичко законно, как ще получа заветния документ "разрешение за ползване" ?. Понеже се води 5-та категория ( вила ) не се търси акт 16 и документа "разрешение за ползване" е последната стъпка.

    Сега идват и питанките ! До колкото четох по сегашните закони за да ти дадат това "разрешение за ползване" , трябва да има издаден документ, че строежа е завършен на груб етап (покрив) . Физически това е изпълнено, но собствениците обаче го нямат този документ, а чета по-закон, че срока за завършване на грубия строеж е 5 години от издаване на АКТ-а за узаконяване. Т.е този срок е изпуснат с много години от 97-ма до сега !
    Въпроса ми е след като я закупя трябва ли да правя нов проект, нов АКТ за узаконяване и т.н всичко наново след като е изпуснат срока за издаване на документа за груб строеж ? Което ако е така е голяма разправия и сякаш започваш документално всичко от 0-ла едва ли не за твоя сметка .

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Доби Преглед на мнение
    Здравейте
    Трябва ми достоверна информация, колко излиза строеж на двуфамилна къща на квадрат.
    Дадоха ми информация от 250 до 800 евро на квадрат. Казаха ми че най добре е да се направи проекта след което да се наеме бригада със технически ръководител.Важно ми е да знам.
    Благодаря предварително за отговорите!
    Няма как да я получиш с това задание. Имаше една тема за груб строеж.Там е обсъждан в детайли етапа.
    Най- добре ще ти е , още при проектирането да се консултираш със строител за взимане на решенията ти, отделно и проектантите може неумишлено да те вкарат в излишни разходи.

    Остави коментар:


  • Доби
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Здравейте
    Трябва ми достоверна информация, колко излиза строеж на двуфамилна къща на квадрат.
    Дадоха ми информация от 250 до 800 евро на квадрат. Казаха ми че най добре е да се направи проекта след което да се наеме бригада със технически ръководител.Важно ми е да знам.
    Благодаря предварително за отговорите!

    Остави коментар:


  • Джоу (x3mrjoe)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Уточни ми каква ще е сградата, да помисля кой ще е по-адекватен.И май ти трябва сглобен екип, с водещ проектант.
    Жилищна високо застрояване, демек, над 15m, но си е сериозен разговор за маса защото дори като общи приказки си е бая, а вече ако се стигне до конкретика е ясно.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Уточни ми каква ще е сградата, да помисля кой ще е по-адекватен.И май ти трябва сглобен екип, с водещ проектант.

    Остави коментар:


  • Джоу (x3mrjoe)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Колеги, въпреки че може би темата е залитнала малко встрани от съществото на заглавието, да не отварям нова, ще пиша тук.

    Търся архитект/и работещи в София за цялостен проект на сграда.
    Ще помоля за номер/а за връзка, като може би е по-добре на ЛС.

    Остави коментар:


  • Uho
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Благодаря за отговорите.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Uho Преглед на мнение
    Благодаря за бързите отговори.
    Значи не е толкова "налудничаво" разпределението...


    Алекс, какво имаш предвид с "отрязаната дясна част"?



    .
    Сега на другият монитор виждам цялата картинка, проблема е бил при мен.Дори и при ресурс за втори етаж, конструктора пак ще може да вгради всичко в стените/плочите.

    Остави коментар:


  • santaclash
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    В тия стаички с ширина по 3 метра гарантирано няма да имаш нито една видима колона, никъде. По принцип колони се проектират така, че да се скрият в стена с дебелина на тухла 4-ка. Всичко друго е екзотика.

    Остави коментар:


  • Uho
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Благодаря за бързите отговори.
    Значи не е толкова "налудничаво" разпределението...

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    ....Освен ако в отрязаната дясна част няма изненада....
    Алекс, какво имаш предвид с "отрязаната дясна част"?


    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    И една малка забележка: според мен интериорните врати е добре да се отварят към коридора, а не към помещенията....
    Това вече ще е според проекта. Но ще го имам предвид.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X