Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • kra_kra
    отговори
    Здравейте, искам да купя парцел със стара къща, но за съжаление не мога да намеря всички собственици/наследници, има ли някакъв вариант?

    Остави коментар:


  • гоше
    коментира - отговор
    Благодаря!

  • Nikolov61
    отговори
    Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
    Здравейте уважаеми съфорумци,
    Ще съм благодарен, ако някой може да ми помогне с инфо от какъв порядък като пари може да е смяна на предназначение на имот - от магазин(че) в гараж? Било е партерен гараж по проект и е станало магазинче, а аз бих желал да си го ползвам като гараж.
    И има ли голяма разлика в годишния данък за гараж и магазин, та да си струва смяната на предназначение?
    Търся гараж, та затова питам.
    Благодаря и лек и спорен ден!
    ПП: Иде реч за имот в голям град.
    При промяна на предназначението без намеса в конструкцията на сградата, ще Ви е необходимо да представите в общинската адмонистрация т.нар. "Конструктивно становище" (Становище от строителен инженер- проектант, с адекватна на категорията на сградата правоспособност. Ако сградата е пета категория становището може да бъде издадено от проектант с "Ограничена проектантска правоспособност", ако сградата е четвърта категория и по-ниска проектантът трябва да притежава "Пълна проектантска правоспособност") със схема на местоположението и копие на документ за собственост, като в зависимост от населеното място тарифите варират.

    Остави коментар:


  • гоше
    коментира - отговор
    Благодаря!

  • stefsab
    коментира - отговор
    Данъка би трябвало да е еднакъв - в/у данъчната оценка на имота в общината.
    Виж в общината какви документи има - дали има разрешен вход/изход към улицата.
    За гараж не е необходима отделна партида за ток /вода ако в същата сграда имаш жилищен имот и успееш да ги обединиш.
    Ако гаража е отделен имот, можеш с декларация към общината да намалиш такса ТБО, но не си струва

  • гоше
    отговори
    Благодаря за включванията!
    Било е партерен магазин по проект и по документ, можело отпред лесно да се преправи да влиза кола. Това засега е инфо само по телефона.

    Остави коментар:


  • santaclash
    отговори
    Данъкът за магазин със сигурност е повече от тоя за гараж. Ако ползваш гараж като магазин, със сигурност рано или късно ще ти направят проблем, но за обратното никой няма да те закача. Тия предназначения обаче са проблем при застраховки, ипотеки и т.н.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    То май ще стане: "Аз питам едно, те ми отговарят друго...", но мисля (до степен на увереност), че за да ползваш магазин като гараж не се изискват никакви процедури. За данъка нямам представа.

    Остави коментар:


  • гоше
    отговори
    Здравейте уважаеми съфорумци,
    Ще съм благодарен, ако някой може да ми помогне с инфо от какъв порядък като пари може да е смяна на предназначение на имот - от магазин(че) в гараж? Било е партерен гараж по проект и е станало магазинче, а аз бих желал да си го ползвам като гараж.
    И има ли голяма разлика в годишния данък за гараж и магазин, та да си струва смяната на предназначение?
    Търся гараж, та затова питам.
    Благодаря и лек и спорен ден!
    ПП: Иде реч за имот в голям град.

    Остави коментар:


  • IvanIvanovi
    коментира - отговор
    задължително се прилагат към искането документ за собственост и скица. От главния архитект на общината зависи какво допълнително ще иска, на мен в Радомир ми поиска само актуални снимки, но това е защото за едната къща имаше стар нотариален акт от 76-та година, а за другата старо удостоверение за търпимост с декларация от кмета на селото, че е строена 52г.

    За договор - дай един имейл да ти пратя един примерен, който ми прави адвокат за мен, но така и не го използвах.

  • Stbd
    отговори
    Откъде се взема предварителен договор за продаване на имот без посредник и какви декларации от собственика са нужни за процедура за удоствоверение за търпимост на къща от преди 50 години?

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    Първоначално публикуван от Fleetwood Преглед на мнение
    Кой извършва разделянето на парцел/определянето на границите чисто физически? Техническо лице от общината или от фирма? Един парцел е на двама собственика и искат да знаят къде да им минава оградата при разделянето му на две.
    Ako е само за определяне на оградата - всеки геодезист би трябвало да може.

    Остави коментар:


  • Fleetwood
    отговори
    Кой извършва разделянето на парцел/определянето на границите чисто физически? Техническо лице от общината или от фирма? Един парцел е на двама собственика и искат да знаят къде да им минава оградата при разделянето му на две.

    Остави коментар:


  • unikat13
    коментира - отговор
    Да фирмата трябва да е регистрирана в камарата на строителите .Но това ти трябва ако имаш строително разрешение и ще разкриваш строителна площадка.

  • IvanIvanovi
    коментира - отговор
    без претенции за познаване в детайли - просто и аз се интересувам, ето какво пише в закона:

    Закон за камарата на строителите
    Чл. 3. (2) (Доп. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила от 23.02.2010 г., изм., бр. 83 от 2013 г.) Строителите, изпълняващи строежи от първа до пета категория по чл. 137, ал. 1 от Закона за устройство на територията или отделни видове строителни и монтажни работи, посочени в Националната класификация на икономическите дейности, позиция "Строителство", подлежат на вписване в Централния професионален регистър на строителя, наричан по-нататък "регистъра".
    (3) Когато физически или юридически лица се обединяват за изпълнение на строежи или отделни видове строителни и монтажни работи по ал. 2, поне един от участниците в обединението трябва да е вписан в регистъра.
    (4) Участието в обединението по ал. 3 не поражда права за лицата, които не са вписани в регистъра, самостоятелно да изпълняват строежи или отделни строителни и монтажни работи по ал. 2.

    Чл. 14. (2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) Строежи на жилищни и вилни сгради с ниско застрояване и строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "в" и "г" от Закона за устройство на територията с разгъната застроена площ до 100 кв. м могат да се изпълняват и от строители, които не са вписани в регистъра.

    Закон за устройство на територията
    Чл. 157. (2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 33 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила от 23.02.2010 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 79 от 2015 г., в сила от 01.11.2015 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2017 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) Откриването на строителна площадка и определянето на строителна линия и ниво, както и заверката на заповедната книга се извършват след представяне от възложителя на одобрен план за управление на строителните отпадъци, одобрен план за безопасност и здраве, договор за изпълнение на строежа със строител, който е вписан в Централния професионален регистър на строителя, с изключение на строежите по чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите, както и договор за авторски надзор с проектанта.

    Чл. 237. (1) Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице налага имуществена санкция на юридическо лице или едноличен търговец, както следва:
    10. (нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 25 от 2019 г.) на строител, за изпълнението на строежи от трета, четвърта и пета категория, без да е вписан в Централния професионален регистър на строителя и без да има издадено удостоверение за тях, с изключение на строежите по чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите - в размер от 10 000 до 30 000 лв.;
    11. (нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) на строител, за изпълнението на строителни и монтажни работи, без да е вписан в Централния професионален регистър на строителя и без да има издадено удостоверение за тях - в размер от 2000 до 5000 лв.;

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X