Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • dimich87
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Щом има документ за търпимост за сградите, значи всичко би трябвало да е наред със сградите. Но ако ще се строи в парцела, трябва всички сгради, които са в търпимост, да се съборят. През 2013г и аз си извадих удостоверение за търпимост за наследствен имот от баба ми и дядо ми. Тогава ми го каза кварталния архитект ми го каза да го имам предвид.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
    Каквото и да е, ако е заварено положение, и е в регулация, след като го има и на скицата си е напълно законно.
    Че е заварено положение и е узаконeно изглежда е факт. Дали е в регулация - не е сигурно и трябва да си провери в общината. Че то и да е в регулация, пак може да има някои интересни моменти ...
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 26-03-17, 17:01.

    Остави коментар:


  • Джоу (x3mrjoe)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Каквото и да е, ако е заварено положение, и е в регулация, след като го има и на скицата си е напълно законно.

    Остави коментар:


  • Джоу (x3mrjoe)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    В ЗУТ пише друго
    Последно съм го чел преди десетина години, че трябваше да обедя един главен архитект на община, че може и по друг начин да станат нещата. Трябваше ми минута да отвори ЗУТ-а и да каже, че явно може и както искам аз.
    Ставаше въпрос за 6-та категория, за която искаха документи като за 5-та, щото така си работели, но никой няма да ти каже как да не ти вземе парите.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
    Минималното отстояние от дъното на парцела е 3м., а ако е вилна зона 4, така че всичко си е наред. Отстрани е 3м. ...
    В ЗУТ пише друго

    Чл. 31. (1) При ниско жилищно застрояване нормативите за разстоянията на сградите на основното застрояване са:1. до страничната граница на урегулирания поземлен имот - най-малко 3 м;
    2. до границата към дъното на урегулирания поземлен имот - най-малко 5 м.
    ...
    Чл. 34. Във вилните зони сградите са на разстояние най-малко 4 м до страничните граници и най-малко 6 м до дъното на урегулирания поземлен имот. ...

    Остави коментар:


  • Джоу (x3mrjoe)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от KamAZadjiq Преглед на мнение
    Вчера ми пратиха скицата. Тук виждам, че липсва 5м отстояние в дъното. Това колко голям проблем е?[ATTACH=CONFIG]906964[/ATTACH]
    Минималното отстояние от дъното на парцела е 3м., а ако е вилна зона 4, така че всичко си е наред. Отстрани е 3м. За по-малки разстояния, или на калкан, ти трябва съгласие от съседа/ите.
    Това, разбира се, ако си в регулация. Ако не си, всичко е незаконно.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от KamAZadjiq Преглед на мнение
    ... самият статут строителен полигон какво означава и с какъв режим на застрояване/ползване е?
    В ЗУТ такова животно като "строителен полигон" няма. Доколкото съм виждал тълкувания по разни сайтове, би трябвало да означава, че имотът се намира в строителните граници на даденото населено място. Т.е. в урбанизирана територия. Вероятно обаче няма регулация и за да строиш на него може да се наложи да се прави ПУП. Най-добре да провериш в общината какво е положението. Че какво има в кадастъра е едно, а регулацията е съвсем друга работа.

    Остави коментар:


  • gucko
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Стартирахме преговори с косовска фирма за доставка и монтаж на метално хале за производство, един от въпросите които им поставих беше дали имат изготвен проект а отговорът им е: -Yes we have but not the preliminary. Не мога да вържа как така имат проект пък нямат предварителен.Не съм много наясно.Моля ако някой има идея да сподели накратко.

    Остави коментар:


  • madeinbg
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от KamAZadjiq Преглед на мнение
    Вчера ми пратиха скицата. Тук виждам, че липсва 5м отстояние в дъното. Това колко голям проблем е?[ATTACH=CONFIG]906964[/ATTACH]
    Щом има статут на търпимост, не е проблем. Но от скицата не става ясно какво е предназначението на имота и показателите за застрояване. Аз лично мога да посъветвам само да се изкара нова, защото тази изглежда ужасно стара и може да не е актуална или да се консултирате с главния архитект на района.


    Остави коментар:


  • KamAZadjiq
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от madeinbg Преглед на мнение
    Колега, има ли скица на имота?
    Вчера ми пратиха скицата. Тук виждам, че липсва 5м отстояние в дъното. Това колко голям проблем е?Натиснете снимката за да я уголемите

Име:media-share-0-02-05-b1ad0f558fe2e417f8012676903369bb1dbf007c3ff40e956cf894ba6e7a6f2c-f26b8225-4f.jpg
Прегледи:1
Размер:93.1 КБ
ID:5747531

    Остави коментар:


  • madeinbg
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от KamAZadjiq Преглед на мнение
    ...
    Колега, има ли скица на имота?



    Остави коментар:


  • HARD ROCK
    отговори
    От: До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    до колкото се вижда покривът е двускатан . една стоманена греда П образна ще прихванеш към дървената по цялата дължина . укрепване в двата края с колонки от същата или вграждане в зидовете .

    Остави коментар:


  • KamAZadjiq
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Здравейте,

    предстои ми покупка на парцел - земя с вилна постройка в едно от селата в искърското дефиле. Самият имот се намира в една от многото махали, като територията се води строителен полигон. След разговори относно, какви документи имат собствениците разбрах, че постройката ще е със статут на търпим строеж. Самата постройка е нанесена на скицата, излиза и в старите кадастрални карти на сайта на кадастъра. Та въпросът ми е, какви ограничения бих имал относно тази търпимост-евентуално бъдещо застрояваня в парцела и самият статут строителен полигон какво означава и с какъв режим на застрояване/ползване е?

    Остави коментар:


  • vwwr
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Добър ден
    Пиша ви от Благоевград ж.к. Освобождение. В голяма част от кооперациите е допуснато отклоняване или изменение от първоначалните проекти. По този начин се получи квартал с 90% незаконни кооперации или неузаконени не знам кое е правилно. Тъй като е цял квартал Общината се заема периодично, през няколко години да се опитва да узакони кооперациите. Това е положение от около 25 години. През 2015 и 2016г. Община Благоевград агресивно започна узаконяване на всяка кооперация поотделно, като заплашваха с бутане, спираха тока и т.н.
    Моля да не обсъждаме нашите действия или тези на общината, смятам, че ние, собствениците, имаме по-голяма вина!
    Моят казус: Ние имаме апартамент и таванско помещение. В апартаментът сме направили изменение и заплатих около 900лв. за узаконяването му. Трябваше да платя и за тавана, там сумата бе около 8000лв. Според общинския служител, след плащането таванското помещение ще придобие статут на отделен апартамент с акт 16. ако не платя тази сума, таванът ще остане като таванско помещение със статут склад. Изменението в него е, че е повдигнат таванът с 20см. и така се получава пълноразмерно жилище без скосени тавани. Според общинските служители в този склад нямаме право да живеем. За тези 25г. ние сме пуснали ток и вода и сме го оборудвали като малък апартамент, но не сме живели там. Други съседи заплатиха за техните помещения ние не.
    Сега заради промени в семейното положение и отношение трябва да се изнеса. Единствената ми възможност е този таван. Притеснявам се, че ще имам проблеми от съседите и с право, те си платиха аз не!
    Може ли да се отговори еднозначно имам ли право да живея на този таван?

    Остави коментар:


  • 1115
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
    Искам да попитам само запознатите.?
    Колко технологично време е необходимо за да се получи редовен, законен,проект за къщурка.
    Имам впредвид да е одобрен от всички възможни инстанции естественно върху земя със законен статут за това.
    Моля нещ оринтировъчно ?
    Давам нотариалния акт и едно пълномощно на проектанта и след колко време да карам багера ???
    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Има го този момент. Процедурите са доста и тромави, особено ако се налага да се прави промяна на устройствен план (примерно ако регулационните линии не съвпадат с имотните граници). При сравнително лек случай от стартиране на процедурата по изменение на ПУП до получаване на разрешение за строеж може да мине близо година. С колкото повече хора трябва да се съгласуват нещата, толкова по-сложно става ...
    Нещо важно според мен е да си търсите правата. Държавната администрация е тромава при строителните разрешения и почти винаги протака сроковете неоснователно.
    Това го казвам след 2...3...4г. опити за изваждане на документи за строеж и надстрояване в 2 различни парцела.
    Бюрократите забравят или не са чували за ЗОДОВ (ЗАКОН ЗА ОТГОВОРНОСТТА НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩИНИТЕ ЗА ВРЕДИ) и на базата на него може да си търсите правата.
    От начало им е през..., но после когато разберът за възможен регресен иск и си налягат здраво парцалите. Няма по страшно явно от това да ти изгори скатаната служба на държавна хранилка.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X