Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    Имам следното питане . Всяка година си купувам месо и си правя луканки и все по една и съща рецепта идея си нямам от къде съм я взел. Месото е свинско + телешко ( съотношението какво намеря на добра цена е повече ) . Подправките които ползвам са :
    Чубрица - 2.5гр/кг
    черен пипер - 2гр/кг
    кимьон -2.5гр/кг
    сол - 18гр/кг
    На пържене и печене са много добре, обаче когато изсъхнат се усеща добре основно черния пипер . Предстои ми да заложа нова партида скоро време , като месото ще е свински джолан 10-15кг и телешко или конско 10кг . Я да видим какви подправки и в какви количества бихте ми препоръчали да пробвам .

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Идеални са си. Аз слагам 4 гр чер пипер.
      Ако искаш сложи малко кардамон ако ти хареса. Грам на кг. Даже по малко.
      Слага се на смядовската луканка.
      При мен се получава много добре.
      Бих намалил и кимиона малко. Но ако ти харесва е ок.
      Последно редактирано от hgeorgiev; 12-01-19, 17:40.

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
        ...
        Имам една кутия с цял бут в гаража от 4 години и си седи там зиме и лете. Подарък ми е, та не съм я пратил по дяволите. Наблудавам я и чакам първия мухъл.
        Наздрай
        Наздраве! Преди месец взех една такава кутия.Беше опакован,вакум,армиран найлон.Резнахме малко да го пробваме и си стоеше в хола.След една седмица гледам,че месото,където е рязано е по тъмно и сухо.По съвет на една колежка на жена ми го опаковах със стреч и го сложих в таванското.Днес го гледам-мухлясал.Изрязах мухъла.Месото си хубаво на цвят ,не мирише.На вкус,също добре(според мен).Дъщеря ми го пробва и каза че има дъх на „синьо сирене“.Казвайте какво да правя.Не ми се хвърля,ама ако трябва.
        Дизелов Jeep, не е Jeep.

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Изрежи плесента и го почвай с винце

          Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Първоначално публикуван от luboR Преглед на мнение
            Изрежи плесента и го почвай с винце

            Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk
            Здрав да си!Почвам го!
            Дизелов Jeep, не е Jeep.

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              Аз пък за пръв път заложих пилешки филета в сол, въпреки, че цената им е почти колкото на свинското филе.Да се пробва вкуса.

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                Аз пък за пръв път заложих пилешки филета в сол......
                Не повече от два часа,щото ще се пресолят.

                Коментар


                • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                  Първоначално публикуван от bascho Преглед на мнение
                  Имам следното питане . Всяка година си купувам месо и си правя луканки и все по една и съща рецепта идея си нямам от къде съм я взел. Месото е свинско + телешко ( съотношението какво намеря на добра цена е повече ) . Подправките които ползвам са :
                  Чубрица - 2.5гр/кг
                  черен пипер - 2гр/кг
                  кимьон -2.5гр/кг
                  сол - 18гр/кг
                  На пържене и печене са много добре, обаче когато изсъхнат се усеща добре основно черния пипер . Предстои ми да заложа нова партида скоро време , като месото ще е свински джолан 10-15кг и телешко или конско 10кг . Я да видим какви подправки и в какви количества бихте ми препоръчали да пробвам .
                  Направи кимиона 5гр.
                  Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                  Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                  Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                    Първоначално публикуван от bascho Преглед на мнение
                    Имам следното питане . Всяка година си купувам месо и си правя луканки и все по една и съща рецепта идея си нямам от къде съм я взел. Месото е свинско + телешко ( съотношението какво намеря на добра цена е повече ) . Подправките които ползвам са :
                    Чубрица - 2.5гр/кг
                    черен пипер - 2гр/кг
                    кимьон -2.5гр/кг
                    сол - 18гр/кг
                    На пържене и печене са много добре, обаче когато изсъхнат се усеща добре основно черния пипер . Предстои ми да заложа нова партида скоро време , като месото ще е свински джолан 10-15кг и телешко или конско 10кг . Я да видим какви подправки и в какви количества бихте ми препоръчали да пробвам .
                    Заложи ли новата партида?
                    По правило черпипера и кимиона се слагат по равно. На твоя вкус ако ч.п. е много, може да играеш с количествата, даже пробвай грамажа на Дочев ако искаш, но кимион по нашия край не е задължителна подправка. Чубрицата също е специфична, трябва да се внимава с нея.
                    Аз освен твойте, добавям захар - някъде на половина на солта, малко бахар /ако има/ и червен пипер /тука дали лют или сладък и от кое по колко - индивидуален подход/. Кога меся, отпивам глътка домашно червено за бърза енергия и хвърлям чаша вино на материала, да свиква с вкуса. 24 часа от меленето до пълненето да има. Не знам грамажи, всичко е на око и на вкус, баба едно време така работеше - със шепа и с лъжица. По принцип солта е около лъжица на килограм, ама нали ти казвам, че окото е най-вярно, щото и килата не ги знам. След омесването и престоя, две-три бързи кюфтенца на скарата или две принцеси с кайма за децата, да му се види вкуса и ако трябва корекция някаква. От 7-8 години ги правим под мое ръководство, но и преди това не е имало никога грешка - всичко се изяжда. Месо свинско/телешко гледам да е две към едно, може и три към едно. С конско съм ял, но аз няма да сложа никога - конете и магаретата са били със специален статут в моя род.
                    Тая година от две пакетчета по 10 метра черва ми останаха 2 метра празни. Процесът върви по план, на печене са перфе, тия дни ги почваме и сушените.

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                      Благодаря изчаквам още малко , че искам да опитам със смес свинско ( джолан ) и конско а срещам трудност с намирането на конското. Ако някой знае от къде мога да закупя 10кг в Бургаска област да сподели . Иначе ще намаля ч. пипер на 2гр/кг, ще повишат кимьона на 3гр/кг и ще добавя малко захар как ви се струва 2-3гр/кг?

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                        Горната е прясна от преди две седмици,свинско и телешко.По светлата

                        Долната е суха ,само телешко.
                        Тая година е доста добре.
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                          Захар слагай смело 5гр/кг.
                          Ще помогне да не изсъхне много ако е сухо месото. Не се притеснявай - няма да сладни.

                          Днес - 3.5 кг бут + 1.5 кг сланина кълцано.
                          20 гр сол (половината нитридна защото ще се пълни в дебело черво)
                          5 гр захар
                          4 гр чер пипер
                          1 гр кардамон
                          1 гр кимион
                          1 гр средиземноморска подправка (риган розмарин мащерка Естрагон)
                          1 пакетче стартерна култура.
                          Преди пълненето ще нарежа праз.
                          Ще пълня в сляпо черво.

                          Последно редактирано от hgeorgiev; 18-01-19, 18:42.

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                            Някъде към праза ме загуби.
                            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                            Анатолий Пейчинов o8875о9815
                            https://dvrbg.com/

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                              Натриевия нитрит т.е. Е 250 /нитритната сол/ не е ли канцерогенна?

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                                Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                                Някъде към праза ме загуби.
                                Може пък да спечелим някой друг

                                Да нитридната сол сигурно не е от най полезните. Но винаги се е ползвала. В бдс колбасите от "едно време" има и по страшното... Калиева селитра.
                                По принцип пише, че прави канцерогенни съединения само при температурна обработка.

                                Аз слагам нитридна сол само когато колбаса ще е дебел.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X