Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • И аз да добавя нещо тази годишно. Отпуск съм и експериментирам с дехидратора и пилешки гърди. Ето резултата: 24ч в хладилника, 12ч. в сол, 6ч изкисване и 12ч. в машината(времето за сушене е относително, режеш-пробваш и пак така докато ти хареса). Охлаждат се до хладилна температура. Довечера ще видя с какво ще я прекарвам, че така ми присяда
    Прикачени файлове
    "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

    Коментар


    • Нещо хванаха плесен.







      Плесента е бяла. Само на едното петно има леко по тъмен цвят.
      Преместих ги на тавана, там ми се струва, че е по сухо.
      Трябва да си поръчам един хигромер..

      Коментар


      • agogov
        agogov коментира
        Редактиране на коментар
        Бих направил това, което Кольо предлага, без миене, а само с изтъргване на засегнатите места и наново овалване в мерудиите. Това се е получило най-вероятно от влага, затова не препоръчвам повторно миене. После ги постави на проветриво място без вакуумиране.

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Аз казах да се измие заради махането на мухъла. Няма проблем и да се ореже.
        Но подправките трудно ще залепнат, ако не е влажно.
        А и едно измиване надали ще овлажни толкова месото, просто бързо измиване отвън, и подсушаване.
        Не би трябвало да се отрази на общата влага.

        Поне така си мисля де, не съм експерт, просто по елементарната логика.

      • Венци- малкия
        Венци- малкия коментира
        Редактиране на коментар
        Благодаря. Остъргах ги и отново ги омазах. чакаме..

    • Пак на дехидратора, този път вратле с всички подготовки до масата 2 дни.
      Прикачени файлове
      "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

      Коментар


      • agogov
        agogov коментира
        Редактиране на коментар
        Вкусът не е същия .......

    • Вратът колко часа и на каква температура го сушиш и как е на вкус, същото ли е като при сушене на терасата?
      Кара Suzuki Vitara 1,6 8v,а според жената Витарник!

      Коментар


      • Първоначално публикуван от eternityz Преглед на мнение
        Вратът колко часа и на каква температура го сушиш и как е на вкус, същото ли е като при сушене на терасата?
        Дебелината на парчето е между 20-30мм . 12-15ч в морска сол, 8-10ч изкисване, като 1-2 пъти се сменя водата, след това оцеждане, подсушаване и овалване(червен и черен пипер, чубрица,)Суша го 12часа на 55градуса и 3часа на 70-75градуса(като минат 12часа на 55градуса го разрязвам да видя как е и тогава решавам колко време на 75). Правих опити и за мен долу-горе това е схемата. Задължително после в найлонова торбичка в хладилника да се охлади напълно. На вкус има разлика(не кой знае каква), което не значи, че не е вкусно.
        "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

        Коментар


        • Да се запиша и аз за този сезон. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1577613136229.JPEG
Прегледи:2643
Размер:168.7 КБ
ID:6541122 Обесените са втора серия кълцано свинско. Тия долу са трета серия от мляно свинско и телешко. От първа серия няма снимки ... развалиха се ама не снимките а суджуците.

          Коментар


          • Да се покажа:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20200121_194400.jpg
Прегледи:2344
Размер:291.1 КБ
ID:6550810
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • 24 часа в сол, 24 във вода, с една смяна на водата.
              Подсушаване, овалване в подправки, и на терасата. Като прецених, че са готови-вакуумиране, и на хладно(пак на терасата). Резултата е задоволителен.
              Когато ги свалих от телта и ги вакуумирах имаше ефекта на вентилатора-отвън твърда кора, а вътре още меки.
              Обаче след вакуумирането влагата се разпределя равномерно, и ей го на резултата.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • При мен всичко завърши в кофата
                Много е топло ли, влагата ли е много.. не знам. Но след седмица на тавана отново всичко мухляса.

                Коментар


                • icerunner
                  icerunner коментира
                  Редактиране на коментар
                  Направил си пастарма рокфор и не си разбрал

              • Дидо аз ползвам същия дехидратор
                Ползвам същата рецепта държа ги на 45-48 градуса 24 часа и пробвам ако ми допада спирам, ако ли не още 3-4 часа. /Пробите след като истине до стайна температура/.
                Пробвах и суджук. Става супер само дето е малко сбръчкан.
                Вече имам над 4-5 кила сухо. Ма спирам щот жената ма гледа с белтъците, няма място във фризера за нейните зарзавати. Въпреки че хич не се сърди кат си замезва с чаша червено в ръка.
                Наздраве на всички.
                Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
                freelander 1,8 2001g.

                Коментар


                • От декември до сега съм прекарал през него над 15кг месо пилешко и свинско. Вече го държа на 40 градуса и след осмия и час вадя и пробвам. В хладилника винаги гледам да поддържам в наличност. Един салам се подхвърля вече от по вече от 3 седмици, никой не му обръща внимание. Сега пробвах отъркаляно само в чер пипер.....уникално е. Ще пробвам скоро с телешко.
                  "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                  Коментар


                  • Аз така суша и всичко се получава
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2020.jpg
Прегледи:3114
Размер:123.1 КБ
ID:6556167​​​​​​​

                    Коментар


                    • Я дай подробности за уреда. Работи ли като хладилник, само вентилатор ли има или нещо друго. Много варианти в Ютуб, но ще ми е полезно да чуя от човек, който наистина ползва такова сушене.
                      "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                      Коментар


                      • Суджуци.
                        11кг свинско месо от млади диви прасета предварително изкиснато във вода и отцедено. Старателно почистено от ципи.
                        7кг Телешки шол.

                        За 1кг:
                        21г сол
                        6г кимион
                        3г черен пипер
                        2г чубрица
                        Селитра
                        Ако е машина, нека бъде немска!
                        XJR 1200
                        ETZ 150
                        Kawasaki Ninja ZX10R

                        Коментар


                        • Иво, сурово мезе от диви прасета не е никак, ама никак добра идея.
                          Има случаи на уж изследвано за трихинела месо да е заразено, а последствията са страшни.

                          Не, че са за изхвърляне мезетата, но ако бяха мои-яко топлинна обработка сега, докато са сурови, а за сушене-с месо от питомни прасета.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • veskov
                            veskov коментира
                            Редактиране на коментар
                            Бе не съм съгласен. Не за друго, ми от неизследвано питомно е по- вероятно да се поразиш, отколкото от изследвано като хората диво. Ако па се омеша с малко диво телешко... .

                          • Кольо
                            Кольо коментира
                            Редактиране на коментар
                            Твое право е да не си съгласен, но мои познати си заминаха така. Двама. Не казаха дали със сигурност е трихинелоза, но всеобщото мнение, че е от нея.
                            Та аз не бих рискувал излишно. Месото няма да се изхвърли разбира се-яко топлинна обработка, и няма страшно.

                            А и колкото ловци познавам-всеки казва,ч е дивото само за готвене, никакви пастърми и наденици.
                            По вашия край може да е друго, но при мен такива са "обичаите".

                        Активност за темата

                        Свий

                        Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X