Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    Я, малко по същество.
    Късничко тази година, ама това е.
    Прикачени файлове

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Колега, дай малко инфо за машинката за мелене ( голямата )

      Бута "поотупан" с каквото падна като защита ако се промъкне някое насекомо и закаран далеч от морето. И така до април надявам се...

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Весели празници колеги, преди десетина дни си направих кутия с вентилатори и заложих няколко парчета свинско и телешко.Рецептата е 48 часа в саламура 150гр. сол на литър ,12 часа изкисване ,3 часа пресоване и в кутията.Кутията сложих в мазето при температура 10 градуса и влажност 70 процента ,а вентилаторите половин час почиват 15 мин. работят.За седмица филетата си бяха меки сякаш са сложени сега, след три дни вече са видимо по-твърди но на места им е избило мухъл.Да разбирам ли ,че заради високата влажност са се развалили и първата проба ми е неуспешна?
        Винаги се оглеждайте наляво и надясно , когато пресичате на червено.

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Според мен не е трябвало да ги изкисваш. А мухъла си върви с мазето.По-добре някъде на проветриво място.

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Мда...в случая са безсолни.Аз карам по същата рецепта ,без изкисване и понякога в сърцевината са безсолни.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              Не обичам солено и затова така ги направих, а за влагата видях да изпаряват вода за вдигане на влагата в такива сушилни и реших ,че и при мен няма да има проблем.Утре ще ги изкарам и ще ги мина през пушилнята ,ако стане нещо стане ,ако не в кофата.
              Винаги се оглеждайте наляво и надясно , когато пресичате на червено.

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                Малко закъснях с първата партида, но ще станат
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:49070779_273053610059088_4745508042500472832_n.jpg
Прегледи:1
Размер:132.7 КБ
ID:5805227

                Коментар


                • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                  Disela88: саламурата ти е добре като сол но според мен увеличи времето в което киснеш месото ( и не я изкисвай както каза колегата)
                  И това с мазето....мазе на къща ли, на блок ли....има разлика.
                  Щом не обичаш солено като мен, пробвай сухо осоляване. 25 грама сол и 3-4 грама захар на килограм месо. Осоляваш месото и слагаш в торбичка от тези с цип, или някакъв друг начин в който да няма много въздух (аз вакумирам но трябва машина)
                  10 дни обръщаш веднъж на ден. После вадиш подсушаваш ги добре овесваш ги за два дни да изсъхнат отвън нацяло, кайзероване и пак на простора. На постоянна температура да не надвишава 8 градуса.


                  Весели празници на всички.

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:^5CEDD9D0EEEAFD3AFF4C44C98857563DD504B2F3A622E146C9^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
Прегледи:1
Размер:277.8 КБ
ID:5805504Да се запиша и аз. Малко с кайма и повечето рязани парченца.

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                      Колега, дай инфо за "бомбичките"....какво има вътре, подправки...кой регион си и къде сушиш....ако не е запазена марка рецептата

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                        Първоначално публикуван от hgeorgiev Преглед на мнение
                        Колега, дай инфо за "бомбичките"....какво има вътре, подправки...кой регион си и къде сушиш....ако не е запазена марка рецептата
                        Димитровград. Бомбичките са 1.7-1.9гк. -според моя кантар-. Свинско месо и сланина нарязани на парченца около 1-2 куб. см. сол 30гр. на кг. 2гр. черен пипер. по 4-5гр. чубрица и кимон 2гр. захар и по една люта сушена чушка нарязана с ножицата на ситно 30-50гр. праз. Интересно ми е защо вкуса на бомбичките и на суджука става различен като материала е един и същ? В момента подсъхват на пода 2-3дни и после ще бъдат обесени на обратно -за около седмица - и извадени на терасата. Не трябва да ги напича слънце. При влажно време ще ги местя в стаята.

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                          Доста ти е солчицата.
                          Става различен вкуса заради дебелината, от там начина на съхнене, ферментация и различни бактерии. (полезни).

                          Аз правя странджанско дядо в мехурите. Притискам ги няколко дни за форма и ги оставям за два месеца. Ако напълня от сместа в черва, вкуса няма нищо общо.

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                            Свински врат или по модерному Coppa зрял 4 месеца в хладидника

                            Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                              Снимките са много хубави колега.....ама ако споделиш начина на изработка ще е още по добре

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                                Та за Coppa-та.
                                Свински врат около 2кг. Осолява се сухо с 20гр. нитритна сол на кг, 0,5гр. стартерни култури на кг, и 5 гр. монозахари на кг. и една ампула витамин С на възрастни в съд по ваш избор на стайна температура. Така стои 36часа, като на всеки 12 се преобръща в получилата се марината. след което се кайзерова в подправки по избор, в случая червен, черен пипер, чесън на прах и хвойна (не мога да кажа точен грамаж). Врата се натъпква в говеждо сляпо черво, което се надупчва за да излезе въздъха, ако има такъв(има в темата мои снимки на предни страници) слага се в мрежичка. Сушил съм го в хладилник при t 10оС и влажност 70%, като на 5-тия ден направих т.нар. санитарно опушване (може и без него).

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X