Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    А костта вади ли се?
    Не, не се вади костта.
    Но при изрязването на бута като цяло се внимава - ставата откъм "коляното" на свинския крак, трябва да е "извадена чисто", т.е. да не е наранена костта. Виждал съм, че при осоляването се държи тази става задължително да е постоянно покрита със сол. След това, при окачването за сушене се внимава да не се нарани месото и да се оголи кост - там е най-вероятно да започне гниене, или да навлязат ларви от мухи.
    Днес се консултирах с познати, за срока на осоляване. Посочиха ми време 40-45 дни. Само един сподели, че държал бута 2 месеца в сол, а след това обезсолявал за кратко, ама не каза как обезсолява. Споделянето на останала част от "тайната рецепта" щял да каже следващата седмица, на още една кана вино. Стана дума и за покриване на бута с пепел/червен пипер, с цел предпазване от мухи при сушенето, но това зависи от предпочитанията на всеки отделен "майстор".
    Последно редактирано от hhris08; 16-12-18, 17:54. Причина: правопис

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Ясно, все-пак ако пробвам, поне първия път не бих рискувал да оставя костта.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Хамона си е с копитото. Демек - не се реже в коляното.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:48358559_338907610280917_9153035015305560064_n.jpg
Прегледи:1
Размер:85.0 КБ
ID:5804818

        Всъщност не се вижда на снимката, ама ако някой не ми вярва - ще снимам пак...

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Вижда се бе, аз и в магазина съм виждал, че съм и хапвал, ама тези хора знаят какво правят, а аз - евентуално - ще се уча в движение (пък все повече се навивам да пробвам). А костта си е проблемен момент.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Така си е колега. На моя за това е извадена, но идва друг проблемен момент. За да се извади естествено бута се реже. Съответно вече влиза въздух вътре. Мисля да стегна утре наново с въже колкото може повече.

            Едно друго визуално и вкусно мое деяние.
            Мариноване / осоляване по избор. (моя си е със зелева чорба )
            За целта добре подбрани гърди без кост. След като са готови (осолени / изкиснати и т.н) ги подсушавам добре (един два дни провесени) и после ги навивам на руло стегнато като вътре поръсвате с подправки по избор. Стягате с някакъв канап. След това следва кайзероване. Там принципно съставките са червен пипер, чимен и сух чесън, но всеки може да си импровизира. Това разбъркано със червено вино, до каша, която като е полеете върху мезето да може да залепне. След един - два опита ще разберете коя е правилната консистенция.
            Следва сушене до предпочитаната твърдост.

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              Първоначално публикуван от biboqn Преглед на мнение
              Кой предлагаше тва с зелевата чорба да го поздравя по нашенски........Язък за месото.Добре,че за проба само едно парче накиснах.
              аз никъде не съм споменавал че кисна джолана в зелева чорба... варя го. но не да завира а на бавен огън. докато чорбата стане 85гр а вътре месото до кокала да е 75 след това го овалвам в подправки и го оставям така да и поизсъхне. въпреки че зелевият сок го стяга и може и веднага да се консумира

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                Първоначално публикуван от deian02 Преглед на мнение
                аз никъде не съм споменавал че кисна джолана в зелева чорба... варя го. но не да завира а на бавен огън. докато чорбата стане 85гр а вътре месото до кокала да е 75 след това го овалвам в подправки и го оставям така да и поизсъхне. въпреки че зелевият сок го стяга и може и веднага да се консумира
                Тези с рецептите със зелева чорба, като пускат рецепти нека да знаят, както и другите, че в литър разсол има поне 30 гр сол!
                Това са почти 4(четири) чаени лъжици сол!
                Към килограм месо вие си преценявате, колко сол му трябва...
                ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                Коментар


                • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                  Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                  Хамона си е с копитото. Демек - не се реже в коляното.
                  [ATTACH=CONFIG]976606[/ATTACH]

                  Всъщност не се вижда на снимката, ама ако някой не ми вярва - ще снимам пак...
                  Ако ти се е вързала цената под 60-70 лв за килограм, то може и каруцарските болтове откаруцата да му залепят за автентичност. Така наречените(бюджетни) хамони са направени от залепени парчета и имитират продукта. Сори!
                  ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                    Към 15 лв е килото. 100 лв за 6,5 кг бут + стойката, ножа и масАт-а. Вече доста намаля. По картинките го дават да се реже по дължината на влакната, но на мен не ми хареса и го подкарах напречно. Как трябва да разбера кое парче е лепено?
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:48394309_724426081277966_7543061434863714304_n.jpg
Прегледи:1
Размер:105.0 КБ
ID:5804826

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                      Трудно... ползва се ензима трансглутаминаза (лепило за месо) НЕ е никак полезно за организма.... имах идеи да я ползвам, но порочетох няколко научни статии от платени източници и се отказах... салгат го и в евтиното "сирене" макар, че по думи на колега в бранша не вдига рандемана толкова за да си струва да го използват те..
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:meat2.jpg
Прегледи:1
Размер:78.4 КБ
ID:5804827

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                        Не мога да схвана логиката. Да обелят бута, да му залепят месо, да върнат и залепят и кожата и тогава да го осоляват, сушат и т.н. От какъв зор да си играят. Това месо, дето ще го лепят, нали и то е от прасе. Има логика за пържоли да добавиш друго месо, ако инак са хилави и не приличат баш на пържоли. Ама за бут - отказвам да повярвам. Не че не е възможно, а че е безмислено усложняване.

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                          Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                          ...и тогава да го осоляват, сушат и т.н. ...
                          Е тук е фатката. Не "и тогава", а преди това, или някъде по време - обработката, сушенето, зреенето и прочее процеси са много по-бързи, лесни и подлежащи на контрол, когато е на части, сравнено с "монолитен" бут.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                            davc Ще ме прощаваш, но мненията ти не са меродавни за мен. Не е от тая тема. От броя на хората, харесали поста ми там разбирам, че далеч не съм единствения.

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                              Пък аз досега все се чудех от какви прасета са тези големи парчета врат в Кауфланд.

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                                Ще се ходи до Кауфланд довечера явно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X