Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
    Някой с опит при направата на домашно бяло саламурено сирене и по-специално-отлежаване и зреене?
    Има си друга тема за сиренйето!

    Иначе, в дехидратор се прави "jerky".
    0885600006 - Чичо Коце

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
      Колега , гледам че си от Талин . В Тампере ( Финландия , около 250 км на север от теб ) съм сушил суджук зимата в апартамент на 23 градуса температура.
      Парното работещо и въздуха в апартамента много сух ( без овлажнител спада до към 20-25 процента влажност ) .
      Та ака имаш килер в апартамента , а и да нямаш , пак ще стане ( но само вътре ) .

      П.П. За 2 седмици стават на камък буквално заради ниската влажност .
      Забелязал съм ,че суджука ми става камък винаги ,когато ме мързи да го точа. В началото го преточвам веднъж , по средата още веднъж и после не го пипам. В края е станало камък, в средата е перфектно - за 3 седмици точно.
      Обаче при нас е влажно и там където съм ги поставил е усойно и доста проветриво.... Надявам се тази година мързелът да не е с мен и да успея да ги преточвам честичко.
      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
      Ford Fiesta 1.4 Tdci

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Здравейте, тъй като сезонът за мезето наближава, бих искал да попитам кой метод за дехидратиране на рибицата предпочитате, в подсолена вода или покрита с морска сол? Последния път, тъй като не ми стигна морската сол да ги покрия хубаво, реших да добавя вода и накрая бяха доста по-соленки спрямо резултата от другия подход, та трябваше отново да ги обезсолявам, но пък накрая ми харесаха повече като консистенция, макар и малко по-соленки, та сега се чудя как да подходя и къде съм сбъркал, дали заради многото сол в комбинация с вода месото е поело повече от солта и трябва по-малко сол, или трябва да ги държа по-малко като са в солената вода или пък накрая трябва да ги държа по-дълго във вода, за да се обезсолят?

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
          Забелязал съм ,че суджука ми става камък винаги ,когато ме мързи да го точа. В началото го преточвам веднъж , по средата още веднъж и после не го пипам. В края е станало камък, в средата е перфектно - за 3 седмици точно.
          Обаче при нас е влажно и там където съм ги поставил е усойно и доста проветриво.... Надявам се тази година мързелът да не е с мен и да успея да ги преточвам честичко.
          И аз така правя Калоянски , един път ги мачкам с бутилка и това е . Не става много “етично" , ама не ми дреме много .

          А за колегата от Талин : Когато влажността в стаята е около 20 процената , дрехите съхнат за около 4-5 часа ( ако се сушат в апартамента , аз не ги суша там ) . Луканка , суджук за седмица е камък.
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
            И аз така правя Калоянски , един път ги мачкам с бутилка и това е . Не става много “етично" , ама не ми дреме много .

            А за колегата от Талин : Когато влажността в стаята е около 20 процената , дрехите съхнат за около 4-5 часа ( ако се сушат в апартамента , аз не ги суша там ) . Луканка , суджук за седмица е камък.
            И на мен не ми дреме особенно и точно за това си купих от лидл машинката за рязане. Прави ги на косъм и като постоят час два в хладилника нарязани след вечеря са идеални.
            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
            Ford Fiesta 1.4 Tdci

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              Я пак! Режеш ги след вечеря и чакаш час-два?!?

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                Я пак! Режеш ги след вечеря и чакаш час-два?!?
                Преди вечеря ги режа, после вечерям и после газ...
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                Коментар


                • Днес е 8-и ден откакто ги проснах и забелязвам, че е избило нещо бяло върху месото. Съхнат добре, т.е. не би трябвало да е плесен. Някакви идеи какво може да е?

                  Коментар


                  • Благородна бяла плесен?
                    Аз да се похваля - вече имам бутална пълначка, при това тежка и солидна, унгарска, за смешната цена от 65 лв. заедно с доставката по куриер (самата пълначка е 55 лв., някаква сериозна промоция) . След малко почвам да пълня първите за годината суджуци.
                    И тези дни ще ходя да купя различни черва, че с нея и наденици и карначета ще има, не само сушени вкусотии.
                    И един линк с най-различни рецепти - може да е полезен.
                    https://receptitenaradev.com/рецепти...0a9f1fb7a5198b

                    ​​​​​​

                    Коментар


                    • Здравейте, колеги!
                      Моля за идеи как си сушите суджуците по черноморието, тъй като влажността на въздуха е голяма /с изключение на тази година тъй като няма много мъгли и дъждове/.


                      п.с. Пробвах готовата подправка за суджуци на фирмата Ригана, вкусът на суджука е "от едно време", а рецептата била на 30 години - уникална е, препоръчвам.

                      Коментар


                      • Първоначално публикуван от dochko Преглед на мнение
                        Здравейте, колеги!
                        Моля за идеи как си сушите суджуците по черноморието, тъй като влажността на въздуха е голяма /с изключение на тази година тъй като няма много мъгли и дъждове/.


                        п.с. Пробвах готовата подправка за суджуци на фирмата Ригана, вкусът на суджука е "от едно време", а рецептата била на 30 години - уникална е, препоръчвам.
                        Аз суша когато температурата падне под 10 градуса имам една тераса ,която е по-усойна и за точно 3 седмици като по учебник имам готов суджук.
                        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                        Ford Fiesta 1.4 Tdci

                        Коментар


                        • След като мернах някакв блог , а след това прочетох и темата от началото вече и аз заредих малко матрял.

                          Първо си играх с патешки гърди.
                          Зарових ги за едно денонощие в морска сол.



                          След това с червен пипер



                          И в пастрамника



                          обдухва ги 3-4 дни вече. Ще ги махна и да повисят няколко дни.
                          Днес мисля да пробвам едното парче как се е получило.

                          И да не седи кутията празна минах през магазина и взех някакво свинско и телешко.
                          За съжаление пише на френски, а аз не го разбирам. Пък и телешкото не му разбирам много.
                          Но свинското е бут. Преседяха едно денонощие в саламура 2л вода с 300-350г. морска сол и 2 лъжици захар..



                          Играх си да направя и някаква стяга , но ще трябва по-широка дъска.





                          Всичко вече е в сушилката.

                          п.с. Гладен съм вече..
                          Последно редактирано от Венци- малкия; 17-12-19, 18:32.

                          Коментар


                          • gabocvet
                            gabocvet коментира
                            Редактиране на коментар
                            Снимките не се виждат!

                          • Венци- малкия
                            Венци- малкия коментира
                            Редактиране на коментар
                            Хм.. сега ?

                          • gabocvet
                            gabocvet коментира
                            Редактиране на коментар
                            Сега са наред!

                        • Наред са.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • Никога не съм стягал месото в стяга, и не съм виждал никакви негативи от това. Винаги съм се радвал на сравнително добър резултат.

                            Обаче!
                            След като съм подложил мръвките на активно обдухване от някакъв обдухвател-не съм бил доволен. От духането много бързо изсъхва външната част, и става коричка, която запечатва месото, и отвън става сухо и жилавко, а вътре си е чисто сурово.
                            А за добро мезе се иска парчето месо да е равномерно сухо. За да се получи това трябва да се суши по начин който няма да изсуши интензивно външния слой, а влагата ще се отделя бавно, и ще е равномерна(сравнително) в цялото парче.

                            Осолил съм две рибици, утре вечер ги вадя от солта, и във вода за още 24 часа, после отцеждане, подправки и на терасата. Колкото бавно стане-толкова, нямам друго място за сушене.
                            Но със сигурност няма да останат де...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • Да, и аз силно се чудех за това обдухване.. обаче нямам къде да оставя месото на проветриво място.
                              Навън е пълно с котки, лисици, белки и какво ли не. През ден си събирам атрибутите на барбекюто из ливадата.

                              Сега резнах парче от патешкото. Отвън е сухо и кораво, а вътре не е и чуло.
                              Та спирам духалката.

                              Коментар


                              • Juiced
                                Juiced коментира
                                Редактиране на коментар
                                Едно време ги провисвахме под чердака, защото имахме доста котки на 2м височина дори не се и опитват да правят нещо.Аз гледам да не е на директно слънце, а ако се наложи слагахме с габърчета вестници да пазят сянка през денят.

                              • bullet_pk
                                bullet_pk коментира
                                Редактиране на коментар
                                В Белгия сигурно няма чардаци ...

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X