Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правилното въже.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • P2P
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
    Хубаво е човек поне веднъж в годината да има рожден ден
    Получих един хубав 8 метров подарък:
    [ATTACH=CONFIG]560249[/ATTACH]
    От правилните въжета от женския пазар е. Ще гледам да се включа скоро в някоя разходка. Пък живот и здраве - да го сефтосам.
    Разтегателно ли е?

    Приятелски съвет - изключително много внимавайте при дърпане с разтегателни въжета - такова сме късали, мина ПРЕЗ тойотата. С тия метални уши (а и без тях) е като оръжие. Не се заяждам.

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от трол Преглед на мнение
    Да! Ако се купува въжето илиза по-скъпо от колан..(но вадене на удар с колан.. не е препоръчително) именно, заради това ......

    24 страници и пак не ми е ясно кое не му е препорьчителното,за 120 кинта има прекрасен колан дьржащ 5 тона да речем с нормална разтегливост от 20 % на дьлжина 10 метра.Това много хубав колан,гледам не много хубави,а просто сладури за около 30 долара с разтегливост само 10% на 10 тона на 10 метра готов ушат с усилванията.

    Кое му е кофтито на колана?

    Остави коментар:


  • трол
    отговори
    От: Правилното въже.

    Да! Ако се купува въжето илиза по-скъпо от колан..(но вадене на удар с колан.. не е препоръчително) именно, заради това ползвам втора ръка въжета(все пак не вися на тях).С колегата май сме писали едновременно... спелеологията е едно от хобитата ми.. а що до термините за еластичност на въжето( поне според мен) елонгация е астрономически термин за ъгъла между слънцето, земята и луната (или друго небесно тяло) а лонгация си е чуждица.. иначе (на БГ) се нарича коефициент на разтягане.

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Правилното въже.

    3 кьм едно за да го направиш долу горе иначе казано.

    Колко струва добро вьже което се плете?Тук нормално / не много добро,а нормално / струва около 10 кинта на метьр или за 30 метра вьже от които излизат 10 метра плетено си даваш парите като за в колана специално направени за целта и дьржащи едни тонове от порядька на 10 примерно.На фитка да си пак е играчка та или нещо аз бьркам или 3 х 1 не мога да сметна.
    Последно редактирано от BENZBOSS; 25-03-13, 15:45.

    Остави коментар:


  • трол
    отговори
    От: Правилното въже.

    Има различни видове алпийски въжета- някой са доста еластични (имат информация за фактора на лонгация) идеята на сплетката от почти статично въже е че еластичноста идва от обтягането на "плитката" и помага главно за гасенето на удара при рязко дърпане, а ако се ползва за целта динамично въже... ще стане като бънджи и ще е много опасно! Според мен най подходящо за целта е въжето, което алпинистите ползват за работа по сгради тоест въже предвидено за изкачване с техника за единично въже (динамичното започва да се разтяга и човека само се мандахерца нагоре надолу).

    Остави коментар:


  • Alexfield
    отговори
    От: Правилното въже.

    Алпинистките въжета са динамични. Елонгацията е 20-30%. 2.5 тона им е лимита - напълно достатъчен за целта си - алпинизъм. На такова въже може да "друснеш" от 5-8 метра без никакви поражения.
    При дърпане на джипки въпросните 2.5 тона идват малко. Още повече, че един възел в точката на пречупване на въжето му намалява здравината от 30 до 70% (според възела). Най-добре би било едно цяло въже на 3 ката през макари, за да се избегне рязкото пречупване на въжето.
    Пример: за 10 метра въже за теглене: 30 метра алпийско въже (динамично) и два блока (за полиспаст).
    Има и статични въжета с елонгация 2-5%. Те се използват в спелеологията. Там катеренето става по самото въже и динамичните му свойства само биха затруднили качването. На такова въже безопасното "друсване" е само 1 метър.

    Остави коментар:


  • Ясен
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
    Аз останах с впечатление, че самите алпинистки въжета са динамични.
    Алпинистките въжета са "малко" динамични. Разтягат се много повече от въже за лебедка и много по-малко от динамично въже за теглене.

    Остави коментар:


  • Георги Василев
    отговори
    От: Правилното въже.

    Адаш*, преди няколко години на една разходка в Лозен един колега с Тойота те извади с Исузуто от дълбока кал с динамично въже направено от няколко ката алпинистки въжета, но несплетени. Аз останах с впечатление, че самите алпинистки въжета са динамични. Би ли споделил повече за тях....



    * който не знае Тролът също се казва Георги Василев

    Остави коментар:


  • трол
    отговори
    От: Правилното въже.

    За 5 метра (с ушите) отиват към 20-25 метра въже но начина на оплитане не мога да ти го опиша в текст..но ако се видим да го сплетем, може да заснем процеса...Гарантирам ти че ще си доволен от ефекта!И аз трябва да си сплета ново(старото замина с Исузото)

    Остави коментар:


  • mmtrance
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от трол Преглед на мнение
    Ясно ми е че не е статично(права проволка).. същото ползваме и за спелология... а това ,коетото избирам за удар си е мой "патент"- тройна"плитка" като за прическа..
    2 такива подарих на колеги преди ок. 3 години..(от тогава не съм имал възможност да карам истински хард...)
    И аз си мисля от известно време на сам да сплета 3-4 въжета за да се получи "динамично" но не знаех дали ще проработи. Би ли споделил повече за твоето, колко се разтяга, колко метра въже отидоха за направата на примерно 5 метра плитка, такива неща

    Остави коментар:


  • трол
    отговори
    От: Правилното въже.

    Ясно ми е че не е статично(права проволка).. същото ползваме и за спелология... а това ,коетото избирам за удар си е мой "патент"- тройна"плитка" като за прическа..
    2 такива подарих на колеги преди ок. 3 години..(от тогава не съм имал възможност да карам истински хард...)

    Остави коментар:


  • icerunner
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от трол Преглед на мнение
    Сигурно някои колеги си спомнят "рига" който ползвах за вадене на удар в продължение на няколко години.. петорна сплетка тип "плитка" от статично алпийско въже.... динамиката идва от сплетката.. за жалост е почти 2 пъти на обем.. но пък е много надеждно...(и малко по-евтино(може да се приложи ползвано въже) Оплетката е взаимствана от стара схема за швертоване на кораби в прибой(вълна).
    "статичното" алпийско въже всъщност не е статично. Даже се нарича полу-статично, но не е там въпроса. Това въже, както и динамичните алпийски все се прави от полиамид (найлон) и все с една и съща конструкция. Има някои подробности при производството благодарение на които става по-малко разтегливо от динамично въже. Но, ако сравниш динамичните характеристики на алпийско полу-статично и динамично въже и такова от динеема, ще видиш, че разликата между първите две е нищожна спрямо разликата с третото. Та мисълта ми е че както и да ги усучеш, сплетеш и навържеш тези въжета, така че да стане достатъчно дебело и здраво въже за дърпане, все ще работи.

    Остави коментар:


  • icerunner
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
    На тоя скришен метод му трябва само скъсване на тънкото въженце и на следващото охлабване на въжето си вече без клуп. Пробвано е многократно. ...във водата. Обърнете внимание колко лесно извади напъхания край за да го докара до маркера. Тая схема държи само когато е опъната и то не добре, защото самия материал е плизгав. На лебедка или за удължение на въже за лебедка не бих сложил такова скришно връзване.
    Прав си, разбира се. Не случайно на снимката на Чавдар горе въжето е излязло заводски с възел на клупа, а не с красиво скрито вплитане.

    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
    Сега като прочетох за "тънково въженце" и загрях, че има нещо гнило. Загледах се в клипа към който съм дал линк. Ами сбъркал съм линка. Грешката е станала понеже са няколко клипа в плейлист и вероятно докато съм писал е дошъл ред на грешния. Имал съм предвид този начин на сплитане и точно по този начин съм правил моите въжета. Добре че стана дума за "тънково въженце" та да се усетя.
    Този начин е ОК, само че си се отнася за 12 снопово плетено въже без сърцевина - т.е. стандартните синтетични въжета за лебедка.
    Колкото до статичното ти динамично въже логиката е ясна със сърцевината дето уж играе буфер. Сигурно се получава такъв ефект, щом си пробвал и работи. Обаче както и да го гледаш не е добро решение. Дори част от енергията да се поема от буфера, то грубо казано от 30мм въже половината поема силата, а другата половина играе буфер... Хубаво, не се къса и поема някакъв удар, обаче, ако използваш 30 мм хубаво полиамидно въже резултата ще е в пъти по-добър. Освен това и по-евтин, даже и да не е от значение. Имаше една приказка едно време - защо да използваме железобетон за строеж на къща, когато имаме титан, който е толкова по-скъп и непрактичен....

    Остави коментар:


  • трол
    отговори
    От: Правилното въже.

    Сигурно някои колеги си спомнят "рига" който ползвах за вадене на удар в продължение на няколко години.. петорна сплетка тип "плитка" от статично алпийско въже.... динамиката идва от сплетката.. за жалост е почти 2 пъти на обем.. но пък е много надеждно...(и малко по-евтино(може да се приложи ползвано въже) Оплетката е взаимствана от стара схема за швертоване на кораби в прибой(вълна).

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    Сега като прочетох за "тънково въженце" и загрях, че има нещо гнило. Загледах се в клипа към който съм дал линк. Ами сбъркал съм линка. Грешката е станала понеже са няколко клипа в плейлист и вероятно докато съм писал е дошъл ред на грешния. Имал съм предвид този начин на сплитане и точно по този начин съм правил моите въжета. Добре че стана дума за "тънково въженце" та да се усетя.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X