Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правилното въже.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • BENZBOSS
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от трол Преглед на мнение
    Тоест: начина на сплитане зависи от типа оплетка на въжето а не толкова от материала.. и също така на теория най-здравата връзка е оплетката.. поради разпределянето на усилието (поздрави на колегите ветроходци и мореплаватели!)
    Пьрво го избираш статично или динамично,после го гледаш с каква оплетка е / ухо на колан зор голям / и после му биеш едно ухо.
    Металното се стяга или сьс скоби или с ммммм тубички и специална преса или клещи / яките електричари ги имат тия /.


    rope splices - Това на гугьл,кликни на снимки и гледай как става и синтетика и манила и кевлар и капрон и каквото искаш.

    metal rope splices Това ако е метална проволка,ползват се шила,преси,чукове......и не е за нежни рьчички.Има и абсолютно прости решения на проблема.Главно е да знаеш какво вьже искаш и какво си взел,после е малко мька и крьв по рьцете ма става якта ралта


    Идея за различни видове проволки,вьжетата са още повече видове.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:wire-rope.gif
Прегледи:1
Размер:107.6 КБ
ID:5464114

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
    Е да ама с тия боклуци се вади с удар. Пробвай да удариш синтетиката.
    Има няма поне 50 пъти съм го правил с 20 метрово 5/8" Amsteel въже собственоръчно сплетено от мен в двата края.

    Остави коментар:


  • trapper
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Запояването на стоманено въже е добър повод да се скъса на ръба на спойката при усилие, далеч от здравината на самото въже. Теоретично е обяснено, практически ...е ).
    Е те тука е „тънката червена нижка“ между теоритика и майстора...
    И така, за "мързеливо“ ухо на теглич от стоманено въже:
    - намират се достатъчно здраво/дебело стоманено въже (1), съответни на диаметъра му ламаринени товарни/предпазни и ограничителни скобии (2) и 2 подходящи на диаметъра х 2 медни калайдисани тръбички, около 7-8 см дълги (3);
    - тръбичката (3) се нанизва на въжето (1);
    - краят на въжето (1) се сгъва и се пъха в тръбичката (3), докато отрязаният му край се изравни с вътрешния ръб на тръбичката (3), слага се скоба (2) и се притяга, като се издърпва дългата част на въжето (1);
    - тръбичката (3) се нагрява с горелка и от дългата страна на въжето (1) се залива с калай, докато се види от другата страна, но преди да я залее - така се ограничават усилията на срязване на въжето при теглене по завои.
    А бе - лесна работа, особено ако се гледа с бира отстрани

    Остави коментар:


  • targa
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
    Да така е. Зависи от плетката, но когато става дума за истински здраво синтетично въже плетката е една и е тази в линка към Тубата която съм дал. Колкото до тия капронови, найлонови или полиамидни боклуци дето се размятат по пазарите у нас няма смисъл да им се коментира плетката въобще. И те се плетат разбира се, ама въпроса е от какъв зор да ползваш въже което придобива смислена здравина при диаметър от 4-5 см нагоре и при 10-15 метра дължина го разнасяш в куфар.
    Е да ама с тия боклуци се вади с удар. Пробвай да удариш синтетиката.

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    Да така е. Зависи от плетката, но когато става дума за истински здраво синтетично въже плетката е една и е тази в линка към Тубата която съм дал. Колкото до тия капронови, найлонови или полиамидни боклуци дето се размятат по пазарите у нас няма смисъл да им се коментира плетката въобще. И те се плетат разбира се, ама въпроса е от какъв зор да ползваш въже което придобива смислена здравина при диаметър от 4-5 см нагоре и при 10-15 метра дължина го разнасяш в куфар.

    Остави коментар:


  • трол
    отговори
    От: Правилното въже.

    Тоест: начина на сплитане зависи от типа оплетка на въжето а не толкова от материала.. и също така на теория най-здравата връзка е оплетката.. поради разпределянето на усилието (поздрави на колегите ветроходци и мореплаватели!)

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
    За стоманени въжета до сега винаги съм използвал кримпващи клещи за накрайници за маркучи.

    ...... и им предложи да видят как са захванати клуповете на всеки един кран,после да погледнат всяка една ванта на есяка една стара лодка / а тия са можели да плетат много повече от меките ни китки в момента / и после да метнат едно око на тежкия риболов на акула да речем кьдето ползваме сьщата техника.

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    За стоманени въжета до сега винаги съм използвал кримпващи клещи за накрайници за маркучи. Така хубаво и равномерно се сплесква втулката, че един път когато се наложи да я цепя забелязах, че материала е проникнал между стоманените влакна все едно е течен. Почти всички сервизи за климатици разполагат с такива кримпвачки. Обикновено втулката за ухото я правя преди това на струг от мек алуминий и с подходящи размери. Малко гадно се работи толкова мек материал, но с търпение става. До сега не съм имал издънки, макар че от доста време вече ползвам или plasma или amsteel синтетични въжета. Те се плетат и наставят (при скъсване) по YouTube-ския начин и до сега никога не е имало проблем. Нито при мен,нито при приятели на които сме сплитали по този начин.
    Последно редактирано от elbgt; 21-03-13, 17:39.

    Остави коментар:


  • Ясен
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    В горния пост става дума за запояване на краищата на отделните нишки, за да не се разплитат те при заплитане на въжето - при връзване.
    Това, което се прави с тиксо, например, при нестоманените въжа..
    Аз поне го разбрах за заместител на пресовата сглобка. Но и това, което казваш, е вредно, а и ще ти попречи на сплитането.

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Я я аба найн. Начина на сплитане е различен за стоманени, естествени и полимерни въжета. Давам ти пет минути да се сетиш сам защо.
    Различен, различен, колко да е различен? Плетката МОЖЕ да е друга (не е абсолютно задължително), дължината на сплитането задължително е друга, но принципът е същият.

    Остави коментар:


  • turtey
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Все едно, стоманеното въже може да се сплете точно като полимерното (трябват по-здрави пръсти и инструменти, разбира се).
    Я я аба найн. Начина на сплитане е различен за стоманени, естествени и полимерни въжета. Давам ти пет минути да се сетиш сам защо.

    Остави коментар:


  • turtey
    отговори
    От: Правилното въже.

    Писал съм ама аре пак
    за неясно стоманено въже здравината на скъсване е 1/15D^2 където D e диаметъра на въжето в мм.
    за сезал/някво си въже е 1/10 от това на стоманено.
    WWL е приблизително 1/5 от получения резултат.

    Остави коментар:


  • Veni1
    отговори
    От: Правилното въже.

    В горния пост става дума за запояване на краищата на отделните нишки, за да не се разплитат те при заплитане на въжето - при връзване.
    Това, което се прави с тиксо, например, при нестоманените въжа..

    Остави коментар:


  • Ясен
    отговори
    От: Правилното въже.

    Запояването на стоманено въже е добър повод да се скъса на ръба на спойката при усилие, далеч от здравината на самото въже. Теоретично е обяснено, практически всеки ден го наблюдавам върху кабели. Устойчивостта на циклични натоварвания намалява стотици пъти.

    Все едно, стоманеното въже може да се сплете точно като полимерното (трябват по-здрави пръсти и инструменти, разбира се).

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    При нас въжето се откачи от алуминиевата тръбичка на ухото точно при удар при бързо потегляне на теглещата кола. Затова питам къде и кой може да сплете ухо по правилния начин. Татко ги правеше, като ползваше медна тръбичка, вкарваше в нея края на въжето и я заливаше с калай. Така че, ако не намеря кой да сплете краищата на въжето на ухо, май и аз ще хвана горелката.
    пп. Колко дебело стоманено въже ще ми препоръчате за теглене на ЛР Диско-2, тежи около 2,5 тона?
    Тук приказваме за синтетично въже, а ти май имаш предвид стоманено.

    Остави коментар:


  • Десислав Добрев
    отговори
    От: Правилното въже.

    Trapper, тук в едно село до мен - Зимница, има един майстор дето прави точно това. Виждал съм труда му няколко пъти.. Неговия зет, който е в Стралджа майстор, също може, но е малко труден.. Ако минаваш край петолъчката, звънкай..
    Лебедката ми е 6000 либри и сега съм с въже 8,3мм, което е по-дебело от това, което беше на нея преди да го скъсам.. Теглих себе си напред и отзад закачена за мене фронтера..За това мисля 8 или 8,3мм ще ти е добре..

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X