Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правилното въже.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • drukman
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
    ........Колкото до клипа - показва как се прави "скришно" оплитане на въже със сърцевина и броня.....
    На тоя скришен метод му трябва само скъсване на тънкото въженце и на следващото охлабване на въжето си вече без клуп. Пробвано е многократно. ...във водата. Обърнете внимание колко лесно извади напъхания край за да го докара до маркера. Тая схема държи само когато е опъната и то не добре, защото самия материал е плизгав. На лебедка или за удължение на въже за лебедка не бих сложил такова скришно връзване.

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    С почти всичко съм съгласен, но все пак имам известни резерви към идеята, че кинетичната енергия в моя вариант се преобразува в топлинна само за сметка на триенето в оплетката. Съгласен съм, че такова триене има, но моето предположение е че в процеса значителна част от енергията се поема и за сметка на деформацията (сплескването) на сърцевината. Разбира се енергията пак заминава в топлина. Съгласен съм че качествено динамично въже е правилния избор, но в моя случай е налице и факта, че половин макара 5/8 Dyneema така или иначе ми отлежава в мазето. И не на последно място, че здравината на това с което така или иначе разполагам е 23 тона, а също така и теглото на цялото 15 м въже е 3.2 кг, заедно с напъханите парчета за сърцевина и на финала заради факта, че се събира в пазарско пликче. На моето сделано динамично въже му остава още по-малко от година до пенсия и ако остиска до тогава, значи все пак си струва и ще си направя ново такова. Наистина не ми бе хрумвал проблема с триенето в моя вариант, но сега като се замисля се сещам че това въже го правих по едно и също време заедно с това за предната лебедка, което вече е сериозно "брадясало" и протектора му е на парцали, а пък "динамичното" си е съвсем като ново, въпреки, че доста по-често съм го ползвал. И едно уточнение: след всяко каляне и двете въжета без пропуск са били размотавани и изплаквани от мивкаджийте на автомивката след разходката. Поне един път на сезон са накисвани за 24 часа в PTFE.

    Остави коментар:


  • icerunner
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
    Това не ми мяза на Dyneema. Иначе в моето напъхах сърцевина, която не участва при опън, а единствено раздува плетката и така скъсява въжето в ненатоварено положение. Без сърцевина 5/8" Dyneema се разтяга няколко процента и от около 16 мм става с дебелината на цигара. При напъхана сърцевина за обем и при опън оплетката се стреми да сплеска сърцевината и така се удължава пропорционално на опъна. От там идва и ластичния ефект, но при здравина на "правилното въже". За сърцевина съм напъхал отделни парчета обикновено въже колкото да раздуват. По правилно е да е някакъв каучуков шнур но не можах да открия. И да уточня, че говоря за динамично въже за теглене, а не за лебедката, за която ползвам същата Dyneema, но без сърцевина.
    Това не е правилна концепция. Едно време, преди синтетичните влакна, за осигуряване на разтегливост на конопените въжета са се използвали именно изцяло плетени въжета с цел "опъването" на плетката да осигури динамичност. Откак има найлон не може да става дума за сравняване на качествата на двете концепции и всички динамични въжета използват елонгацията на самите нишки на найлона за поемане на енергията. Структурата на въжето си е кабелен тип - сърцевина и броня. И двете участват в поемане на товаа, но много по-голяма част се поема от усуканата сърцевина. Найлона се разтегля около 30%, което е съвсем достатъчно за това.
    Динемата, както и кевлар, спектра и т.н. имат близка до нула елонгация, което ги прави неизползваеми за динамично въже. Колкото до описаната от вас технология (използване а структурата на плетката за осигуряване на еластичност) има още един много съществен недостатък. Влакната на динеемата имат свойството да се прерязват едно друго (в много по-голяма степен от обикновените синтетични влакна като найлон или полиестер). Поради това използването на движението преплетените снопчета едно спрямо друго при опъване на оплетката изобщо не е правилно като идея.
    И още нещо за размишление. В крайна сметка целта на всяко динамично въже е да поеме (и превърне във вътрешна) кинетичната енергия на тялото, нали така? Е, при разтягането на влакната на найлона се раздвижват молекулите в самата нишка и те поемат енергията (т.е. превръщат я в топлина). При концепцията с оплетено въже от неразтегливи влакна тази енергия отново се превръща в топлина (няма друга опция във физиката) само че механизма на превръщане е друг - триене на отделните снопчета едно в друго.... Кой е по-правилния механизъм може да прецените сами.

    Остави коментар:


  • icerunner
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Такова ли?





    Тук ми е коментарът за впечатленията.
    Да, за такъв тип въже питах. Наскоро видях в каталога на Lanex, които използвам за работа на високо, че имат въже за лебедка със сърцевина от динеема и оплетка от полиестер, което на теория е доста правилна концепция (полиестера е доста устойчив както на триене, така и на UV, а динемата осигурява здравина и неразтегливост).

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
    Това не ми мяза на Dyneema. ...
    Цитат от сайта

    Cover Material Dynex (Dyneema® SK75 synthetic fiber)
    Core Material Dynex Dux (Pre-stretched Dyneema® SK75 synthetic fiber)

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    Това не ми мяза на Dyneema. Иначе в моето напъхах сърцевина, която не участва при опън, а единствено раздува плетката и така скъсява въжето в ненатоварено положение. Без сърцевина 5/8" Dyneema се разтяга няколко процента и от около 16 мм става с дебелината на цигара. При напъхана сърцевина за обем и при опън оплетката се стреми да сплеска сърцевината и така се удължава пропорционално на опъна. От там идва и ластичния ефект, но при здравина на "правилното въже". За сърцевина съм напъхал отделни парчета обикновено въже колкото да раздуват. По правилно е да е някакъв каучуков шнур но не можах да открия. И да уточня, че говоря за динамично въже за теглене, а не за лебедката, за която ползвам същата Dyneema, но без сърцевина.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
    ... виждали ли сте въже за лебедка от динеема което е с такава конструкция - сърцевина и защитна броня отгоре?
    Такова ли?





    Тук ми е коментарът за впечатленията.

    Остави коментар:


  • icerunner
    отговори
    От: Правилното въже.

    Amsteel blue действително са популярни със синтетичните въжета за лебедки от dyneema. Обаче търговската марка си е търговска марка и собственика и продава каквото намери за добре. Та amsteel blue си продават и хубави бели динамични въжета. И като конструкция (сърцевина с броня) и като материал (чист найлон) са си от най-правилните. Като цени не знам колко са правилни.
    Колкото до клипа - показва как се прави "скришно" оплитане на въже със сърцевина и броня. Дали ще е на статично или динамично въже няма значение. Важното е само да е рехава оплетката на бронята, щото не на всички става толкова лесно.

    Та по този повод - виждали ли сте въже за лебедка от динеема което е с такава конструкция - сърцевина и защитна броня отгоре?

    Остави коментар:


  • drukman
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
    Пълни глупости, ама който разбрал - разбрал!
    Ми верно са глупости.
    Точно тоя амстел от клипа няма нищо общо с динамичните въжета а клипа е точно като за тубата. Показва най левашкия възможен начин, след женския възел. Така си регулирам дължината на въжетата за водни ски. Хубавото на тия ски е, че не можеш да паднеш от високо.

    Стоманените въжета се заплитат винаги когато работата е сериозна. Справка-въжените линии.

    ПП Давам веднага 600+100$ за една макара 3/8" истински Амстел Блу.
    Последно редактирано от drukman; 22-03-13, 16:50.

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
    Тоест "пазараджийското" въже осигурява ластичния ефект, а външната оплетка е само за "фаца"- така некакси по-западно да изглежда разбиийшли, скъпо....
    А тези въжета(ластичните) се ползват най-вече по "хард" разходките. Но ти сигурно и на такива не ходиш.....
    Пълни глупости, ама който разбрал - разбрал!

    Остави коментар:


  • Георги Василев
    отговори
    От: Правилното въже.

    Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
    Аз обаче разполагам с една макара Amsteel въже без сърцевина и в това 15 метрово, което съм си изработил съм напъхал 8 мм обикновено пазараджийско за сърцевина. Разтяга се почти 2:1, а диаметъра му със сърцевината става около 22 мм.
    Тоест "пазараджийското" въже осигурява ластичния ефект, а външната оплетка е само за "фаца"- така некакси по-западно да изглежда разбиийшли, скъпо....
    А тези въжета(ластичните) се ползват най-вече по "хард" разходките. Но ти сигурно и на такива не ходиш.....

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    Нямам за съжаление. Не ходя по скараджийски разходки с оператори, жени, деца и кучета. Действа като всяко друго динамично. Нито имам немерение да доказвам нещо някому. Само споделям.

    Остави коментар:


  • barzashki
    отговори
    От: Правилното въже.

    Имаш ли клипове да го видим това твое въже как действа?

    Остави коментар:


  • elbgt
    отговори
    От: Правилното въже.

    Аз предполагам какво е искал да каже, но защо трябва да коментирам нещо което се подразбира. И за да е абсолютно ясно ще добавя едно пояснение. Плетката която е на споменатото Amsteel въже, а и на много други от пазара, позволява произволен избор на "ластичния" ефект. Това се прави с подходяща по размери и материал сърцевина, която се вкарва във въжето. Предлагат се и фабрични с различна сърцевина и съответно "динамика". Аз обаче разполагам с една макара Amsteel въже без сърцевина и в това 15 метрово, което съм си изработил съм напъхал 8 мм обикновено пазараджийско за сърцевина. Разтяга се почти 2:1, а диаметъра му със сърцевината става около 22 мм.

    едит/

    сърцевината е на отделни парчета по около 20 см.
    Последно редактирано от elbgt; 21-03-13, 20:31.

    Остави коментар:


  • barzashki
    отговори
    Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
    Е да ама с тия боклуци се вади с удар. Пробвай да удариш синтетиката.
    Таргата искаше друго да каже, ама ти май не го разбра.

    Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 22-03-13, 08:21.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X