Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поялници

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    То как някой "гуру" е "ремонтирал" с "поялник на 24 волта, закачен директно на трафа", твърде често си личи от 100 километра. Някогашните телевизионни са емблематични в това отношение.

    Ако имам да тествам по кило транзистори на ден, ще си направя тестер за транзистори. Не е алхимия и частите за него обикновено са налични по чекмеджетата. Да не говорим че няма и много за мислене - из интернет схеми да искаш.

    Няма лошо да си динозавър (то и аз натам отивам), ама да си динозавър-мазохист, не го разбирам.

    Има едни хуйни които тестват и разпознават компонент, какъвто и пъхнеш.
    Не зная как се наричат, моят е с 3 ПИН-а.
    Транзистори, идиоти, съпротивления, кондензатори - бачка ОК и освен да казва какво е вади параметри.
    За транзистор какъв е, коефициент на усилване.
    За ценери какво им е пробивното напрежение до 18V тества.
    Само вакумна лампа не съм му турял, с нея вероятно ще фейлне!

    Ебаси практичната джаджа, от ибейника беше и струва... Нищо значимо.
    Нема нужда да лепиш никакъв тестер за такива пари.

    Първият път като видях такова се почувствах... Индианец!
    Враг усраине

    Коментар


    • Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение

      Кои са тези батковци?!
      Миналата седмица бях при един - гуруто на електрониката че не мога да се преборя с даден проблем!
      И го заварих да прави електрожени - по точно да сменя полеви транзистори - и ги сваляше и ги проверяваше с Ц20 . Абе и аз имам проблеми с цифровия уред и долу горе на всеки 50 дефектни транзистора ми се случва да имам един дето е "полудефектен" - т.е цифровия мултицет го отчита като здрав.Но реално не работи в схемата.Знам си ги тези особености и ги меря допълнително на един друг тестер.
      Ама това Ц20 - много ми дойде.И викам на майстора: Що така?
      Бре - отвори чекмеджето - там едни флукове едни унити абе мултицети да искаш.Над 10 вида.Баш тоз огрухания Ц20 ли бре?! Работна машина? Викам дай ми сериозен аргумент.
      Ами вика руския е най удобен: Глей сега мери с 6 волта на клемите.Вика че отпушва и запушва всякакви видове полеваци с това.Пък аз некадърника да си меря преходчетата.
      Моментално се сещам че руския ми учител: неговия уред е с 3 волта.
      Ама този вика абе 3 волта става ама е на ръба- нямам време да гадая.С 6 волта няма място за интерпретации...И всичко лъсва.
      Гледам му пояника (стар български на 24волта закачен директно на гол траф) с него и смд сменял стига да не са най малките.
      И моментално се сещам как Спарки ми начука канчето за моите поялници - ама до месец два - и аз ще имам още няколко вида и ще се опитам да го настигна по човки (над 50вида)
      Имам предвид настолните "батковци" - Keithley 2015 примерно.
      Биполярни транзистори могат бързо да се измерят отчасти с динозавъра ТЛ-4М.
      ЗА подобни случай си пазя HAMEG 203/6, може да мери без разпояване ако схемата позволява. За нещо по-специално става и с "ТЕС" примерно НР6227В - единия канал връзвам към "входа" а другия към "изхода" и свалям част от характеристиката, която ми трябва ....

      Коментар




      • Това имах предвид.
        Моето е по-модерно, затворено е, литиева батерия зареждаема през хуйесби и има повишаващ инвертор за да мери ценери.
        Крайният резултат е същият.
        Пак китайско аки, малко повече от 7$ и съм много доволен от него - супер полезна урутка!!!


        Хванах 2 еднакви транзистора от кутията.
        Да, при измерване коефициента на усилване на тестера има значителна грешка обаче му използвах информацията за разположението на изводите.
        На уреда определено се налага да му знаеш тип и кое къде е - не е AC/DC както при тестера.
        Да не говорим, че уреда мери само биполярни а тестерчето - всякакви!
        Няма, няма пълно щастие.

        Иначе с човек, който понастоящем работи точно с Ц20 аз бих се отнасял крайно внимателно.
        Явен признак на сериозни психични проблеми и е добре с кротко и благо.
        И аз не гледам на прогреса като на манна небесна но да ползваш този прибор сега...
        Бе какво "сега", от много отдавна - говори за по-сложни, напра'о опасни неща!

        Последно редактирано от Esper; 30-12-20, 07:59.
        Враг усраине

        Коментар


        • Тестера на Еспер и аз го имам и го полвам.Реално до скоро си мислех че това е върха - защото буквално без да зная елемента и крачетата му - слагам и всичко си казва.Много много полезен уред.
          Ноо - преди около2-3 месеца някъде - същия този уред не можа да разпознае симистор - на пералня.От рода на BT139 - беше.Знам отлично че е симистор и споря с човека и ... уреда не го разпозна.Извадих 4-5 броя от кутийката чисто нови - и всичките с едно показание - сега не си спомням ама го показа като вид диод
          Направо се изумих - знае всички видове полеваци а симистор не знае...Не е проблема в моя тестер!
          Не съм чепкал повече въпроса но го оставих за доизясняване - къде е проблема!
          Пазя си един най обикновен транзистор 2N5401 - нормален корпус. Цифровите мултицети го отчитат като напълно здрав! Тестера на Еспер (моя е същия в кутийка) отчита напълно здрав - с прилична бета с преходи абе добре е!
          Слагам го на схемата - ами не работи!
          Сега знам че това са единични случаи - едно на 100 или на 1000 но това ми извади душата.Висях дни наред и ми изкара нервите!Откачих заради този транзистор.
          Пазя транзистора и ми се ще да го занеса на майстора с Ц20. Много съм любопитен дали ще го хване!
          Що се отнася до квалификациите че бил калпав или не може да мине към новото - аз много бързо наддраснах този етап!Защото още като влезна и като видя човека - като видя какво прави и какво е направил и какво минава през ръцете му - то бързо се разбира кой какъв е! И веднага разбирам че тоз човек с огруханото Ц20 е класа над мен в това отношение!
          Установил съм (за себе си) по безспорен начин че скъпия или качествен уред не прави майстора!И не му и помага!
          По скоро е обратното.
          Да не забравяме и един от основните закони на майстора - за душата на техниката и неписаните закони за ремонтите на техниката!Те важат с пълна сила и аз ги спазвам.Нищо че изглеждат глупаво.Защото съм ги проверявал многократно на практика

          Коментар


          • Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение

            Имам предвид настолните "батковци" - Keithley 2015 примерно.
            Биполярни транзистори могат бързо да се измерят отчасти с динозавъра ТЛ-4М! .
            ЗА подобни случай си пазя HAMEG 203/6, може да мери без разпояване ако схемата позволява. За нещо по-специално става и с "ТЕС" примерно НР6227В - единия канал връзвам към "входа" а другия към "изхода" и свалям част от характеристиката, която ми трябва ....
            Може и да си прав! Не се сетих да проверя настолните батковци.Имам настолен Unit 804 - ще пробвам с него.Само един път да мине Нова година че са полудели хората сега

            Коментар


            • Да, тиристори и триаци на мен също ми е направило впечатление, че показва цвета на бабините кюлоти.
              Май моят модел ги показваше като съпротивление.
              Има си особености но от нещо, което струва 20-30лв не е сериозно да очакваш съвършенство.
              Да не говорим, че тия боклучета нямат спецификации и никой не казва какво се очаква да прави.

              На мен ми е супер удобно за смд - закачам му една щипка на 2 от каналите.
              Също за елементи с цветен код е къде по-лесно да го щипна отколкото да "смятам".
              За бързо разпознаваме го намирам за незаменимо.
              За по-сериозни работи си има други уреди.
              Враг усраине

              Коментар


              • Нормалните мултицети мерят пад на 1-2 прехода в права посока т.е. очакванията към него следва да са до това .

                Коментар


                • Да кажете нещо относно с какво си почиствате човките на поялниците и от къде го взимате? Поредната ми гъбичка замина.
                  Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                  Коментар


                  • Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                    Пазя си един най обикновен транзистор 2N5401 - нормален корпус. Цифровите мултицети го отчитат като напълно здрав! Тестера на Еспер (моя е същия в кутийка) отчита напълно здрав - с прилична бета с преходи абе добре е!
                    Слагам го на схемата - ами не работи!
                    Сега знам че това са единични случаи - едно на 100 или на 1000 но това ми извади душата.Висях дни наред и ми изкара нервите!Откачих заради този транзистор.
                    Транзистора струва 10 стотинки, и такива или подобни обикновено има няколко десетки бройки по чекмеджетата на всеки. Аз директно ще го сменя, ако имам съмнения, ти си си играл с дни. Ама като ти разправям че си мазохист, не вярваш.

                    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                    Що се отнася до квалификациите че бил калпав или не може да мине към новото - аз много бързо наддраснах този етап!Защото още като влезна и като видя човека - като видя какво прави и какво е направил и какво минава през ръцете му - то бързо се разбира кой какъв е! И веднага разбирам че тоз човек с огруханото Ц20 е класа над мен в това отношение!
                    Квалификации на конкретен човек не съм правил. Споделял съм впечатления. Еднозначно твърдя че с архаичен поялник, вързан "директно към трафа", в днешно време катеворично е безсмислено да се работи. Има достатъчно поялници за двуцифрена сума в левове, които са по-добри от това в абсолютно всяко отношение.

                    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                    Установил съм (за себе си) по безспорен начин че скъпия или качествен уред не прави майстора!
                    Уреда е уред. Толкоз. Ама когато някой си вади хляба с определена дейност и не си е направил елементарни удобства, говори за психични отклонения или най-малкото за скръндзалък. В случая не говорим за хиляди левове, а например за между 20 и 80.

                    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                    И не му и помага!
                    По скоро е обратното.
                    Да бе, хич не му помага. Те тия уреди ги правят за да пречат.

                    Пестенето на стотинки от средства за производство води до загубата на десетки левове приходи - ето това трябва да вразумеем най-накрая, вместо да се чудим защо немеца на 5 или 10 години изрива всичката техника и я сменя с нова, нищо че по нашите стандарти нищо и няма. Някои по-горе вече го писа - икономията е майка на мизерията. Виждаме го всеки ден.

                    Примера с поялника ти, на който регулираш температурата от лабораторно захранване - вече сам се убеди че докато ти го включиш, дочакаш да загрее, и направиш спойката, аз вече ще съм забравил за тая спойка. Така е и с всичко останало - инвестираш някакви пари, после просто работиш и изкарваш други. Това ако искаш да работишп де, а не да се тупаш в гърдите че правиш нещо с нищо - това беше оправдано във времената, в които и да искаш, нямаше от къде да се сдобиеш с техника.

                    Мой основен принцип е да изпитвам и удоволствие от работата, щото парите не са всичко, а са просто средство.

                    Последно редактирано от sparkybg; 30-12-20, 11:52.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                      Да кажете нещо относно с какво си почиствате човките на поялниците и от къде го взимате? Поредната ми гъбичка замина.
                      Калайдисване ако са окислени - JBC TT-A:
                      https://www.jbctools.com/tt-a-tip-ti...oduct-134.html

                      Купено е от Комет. Ползвал съм го 4-5 пъти. Както е тръгнало, ще ми стигне до пенсия.

                      През останалото време:


                      Почиства перфектно.

                      Разни мокри гъби и прочие също съм пробвал, но не ми харесват. Това не иска ни вода, ни хляб и винаги е готово за работа. Друго предимство е че е леко абвазивно към всичко по-меко от месинг, тоест чисти и чернилка от колофон например, без да уврежда човката (ако човката е качествена, а не сплескано парче мед). Има и същите с медна и неръждаема "вЪлна".

                      Има го в почти всеки магазин, където продават и поялници.
                      Последно редактирано от sparkybg; 30-12-20, 12:13.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • Аз ползвам предимно гъбата, свикнал съм с нея.
                        Ползвам я не толкова за почистване колкото да "сваля" излишният калай от човката вместо да тръскам по масата.
                        На маса, в лаба гъбата ми е по-скоро част "технологията" на запояване и винаги имам едно шишенце с вода под ръка.

                        Тел употребявам отскоро, по-рядко и наистина за почистване.
                        Предимно когато ползвам жълтото "хако".

                        И гъба и тел от комет, даже имам една стойка в която са напъхани и двете неща.
                        По-напред в темата имаше снимка.
                        От любимата на Спарки марка JBC са

                        Без тел мога, без гъба... Усещам, че не съм си в къщи
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20201230_150935.jpg Прегледи:0 Размер:308.2 КБ ID:6689896Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20201230_194234.jpg Прегледи:0 Размер:274.0 КБ ID:6689897
                          Днес от обяд тествам това,ми поялник като поялник.....

                          Не е като да изскочи мажоретка от кашона...

                          Загрява учудващо бързо, вероятно под 10 секунди до работна температура.Боост режима кефи много.

                          Обаче стендбай режима при мен не работи....

                          Разкостих и намерих датчика , естествено го счупих,разпилях съчмите и скъсах единия край в дъното ,някое китайчИ ,си беше оставило ръчичките в човката.

                          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20201230_202455.jpg Прегледи:0 Размер:314.4 КБ ID:6689898Намерих къде какво,запоих и тръгна,даже работи учудващо добре.Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20201230_201918.jpg Прегледи:0 Размер:389.0 КБ ID:6689899
                          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                          Анатолий Пейчинов o8875о9815
                          https://dvrbg.com/

                          Коментар


                          • Имам живачен термометър до 500 градуса,ще го калибрирам тия дни
                            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                            Анатолий Пейчинов o8875о9815
                            https://dvrbg.com/

                            Коментар


                            • Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                              Имам живачен термометър до 500 градуса,ще го калибрирам тия дни
                              Няма да ти се получи. Ако не вярваш - опитай го после с 63/37 тинол и ще видиш че няма да се топи/втвърдява при точно 183 градуса на дисплея на поялника.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                                ...

                                Обаче стендбай режима при мен не работи....

                                Разкостих и намерих датчика , естествено го счупих,разпилях съчмите и скъсах единия край в дъното ,някое китайчИ ,си беше оставило ръчичките в човката...
                                Е, честито!
                                Изпусна “промоцията” дето обявих по-горе.
                                Щеше да покрие горивото за идването до шоплука

                                Постави нов датчик ли?
                                Или го изолира?

                                То от него влиза/излиза в стендбай, ако го няма трябва да се изключи този режим изобщо.
                                Датчика е някакви жълти стотинки, не е нищо особено и технологично.
                                Не съм сигурен дали е вакумен още по-малко живачен.

                                За буст режима преди няколко дни намери от къде да променя и времето!
                                Беше на 10 сек сега го вдигнах на 30 и вече е идеално.
                                Найс а?

                                И сложих една от допълнителните човки купувани в последствие.
                                Не я бях разпечатвал дори.
                                Е, изупределено е по-добра от останалите!
                                Чоплих вчера по една аудио хуйня - с конкретната човка се държи много добре.
                                Малко мъничък ми идва размерът но всичко останало, поне сега е чудесно.
                                Абе също като истинска!



                                Явно има голяма разлика в качеството на главите щом дори хатер като мен я усеща!!!
                                Враг усраине

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X