Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    И ние се зписахме днес .
    Ето улова от днес . Сезонът започва ......
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от bgbul; 02-04-10, 16:45.

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Не берете ли вече чучулетки?Ние с дядо на село ходихме и по южните части имаше малки гъбки.Тази събота и неделя ще си отида и предполагам,че ще набера за една чорбица поне.
      Успех и на другите гъбари!
      ROCK ON

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Сега се връщам от село и бързам да ви се похваля.След 3 часовия ни преход с дядо набрахме около 3 килограма чучулетки.Тази година са повече от миналата,и очаквам да има и по северните склонове другата и по другата седмица.
        Ето и снимков материал макар и с лошо качество.
        Прикачени файлове
        ROCK ON

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          И аз вчера хапнах свежи гъбки! Майска (пролетна) гъба.

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            В почивните дни при лека разходка около пазарджишкото село Юнаците се натъкнахме на юнашка колония припънки. Красота и...около 3 кила!

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Поздрави на всички за новия сезон !
              Споделяйте....споделяйте - нали споделената радост е двойна радост .
              И аз да се порадвам ...... казват, че една снимка говори колкото 1000 думи.
              Представете си колко ви говоря .
              първите две снимки - дом. гъбарник .
              третата - майска гъба
              следващите снимки - смръчкули
              последните две - за веселба
              Дано сте се усмихнали поне малко !
              Прикачени файлове

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от Митко/fulda/ Преглед на мнение
                И аз вчера хапнах свежи гъбки! Майска (пролетна) гъба.
                По моя край (врачанско) на тая гъба и викаме орешка защото като я счупиш мирише на орех. Реално гъбата няма отровен двойник има едни на които им викаме сливовки пак заради миризмата но те не стават за ядене горчиви са .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                  И ние се зписахме днес .
                  Ето улова от днес . Сезонът започва ......
                  Колега това на снимката в средата, след трите смръчкули гъбата напръстник ли е или аз нещо се бъркам ?
                  Не падай духом където ти падне !

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Имаше и напръстници, но аз на снимката не виждам ....
                    Иначе ето напръстник от същото находище:
                    http://yfrog.com/63010bnj
                    http://yfrog.com/5h012gmj
                    Така ги отваряй защото не съм ги смалил ..( обучавам се още)
                    Последно редактирано от bgbul; 20-04-10, 21:59.

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Здравейте!Искам да попитам как се консумират гъбите смръчкула и верпа?В градината ни открих 2 смръчкули и 1 верпа и ги сложих да изсъхнат в/у хартия.Благодаря ви предварително!

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от stefkade Преглед на мнение
                        Здравейте!Искам да попитам как се консумират гъбите смръчкула и верпа?В градината ни открих 2 смръчкули и 1 верпа и ги сложих да изсъхнат в/у хартия.Благодаря ви предварително!
                        Колега - добре си направил, че ги сушиш .
                        Сушената смръчкула се слага като подправка за луканките и други меса. Има специфичен аромат на луканка. Това сериозно .
                        Освен това сушена смръчкула струва около 250 лв/кг . Има защо .
                        Друго - малко хора консумират смръчкула .
                        Причините - рядка гъба и висока изкупна цена - 25 лв/кг сурова.
                        Ако я консумират ( има такива колеги) вероятно я ползват както обикновените гъби - масълце и овкусяване. Вкусотия .....
                        ОБАЧЕ - ако искаш да си истински ценител на смръчкула и верпа ето как се консумира в Швейцария ( основно за там се изнася, и за Италия).
                        И така - леко бланшираните гъби ( смръчкули) се пълнят с гъши дроб .
                        Готвят се във фурна няколко минути и се сервират без подправки .
                        Това удоволствие струва 160 шв. франка порцията ( 3-4 средно големи гъби в чинията ) .

                        Приятен апетит !

                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                          Колега - добре си направил, че ги сушиш .
                          Сушената смръчкула се слага като подправка за луканките и други меса. Има специфичен аромат на луканка. Това сериозно .
                          Освен това сушена смръчкула струва около 250 лв/кг . Има защо .
                          Друго - малко хора консумират смръчкула .
                          Причините - рядка гъба и висока изкупна цена - 25 лв/кг сурова.
                          Ако я консумират ( има такива колеги) вероятно я ползват както обикновените гъби - масълце и овкусяване. Вкусотия .....
                          ОБАЧЕ - ако искаш да си истински ценител на смръчкула и верпа ето как се консумира в Швейцария ( основно за там се изнася, и за Италия).
                          И така - леко бланшираните гъби ( смръчкули) се пълнят с гъши дроб .
                          Готвят се във фурна няколко минути и се сервират без подправки .
                          Това удоволствие струва 160 шв. франка порцията ( 3-4 средно големи гъби в чинията ) .

                          Приятен апетит !
                          Колега,удоволствие е да чета постовете ти.Винаги има какво ново да се научи.Жив и здрав,и-дерзай!

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Колега - добре си направил, че ги сушиш .
                            Сушената смръчкула се слага като подправка за луканките и други меса. Има специфичен аромат на луканка. Това сериозно .
                            Освен това сушена смръчкула струва около 250 лв/кг . Има защо .
                            Друго - малко хора консумират смръчкула .
                            Причините - рядка гъба и висока изкупна цена - 25 лв/кг сурова.
                            Ако я консумират ( има такива колеги) вероятно я ползват както обикновените гъби - масълце и овкусяване. Вкусотия .....
                            ОБАЧЕ - ако искаш да си истински ценител на смръчкула и верпа ето как се консумира в Швейцария ( основно за там се изнася, и за Италия).
                            И така - леко бланшираните гъби ( смръчкули) се пълнят с гъши дроб .
                            Готвят се във фурна няколко минути и се сервират без подправки .
                            Това удоволствие струва 160 шв. франка порцията ( 3-4 средно големи гъби в чинията ) .

                            Приятен апетит !
                            Колега, ти направо ме утепа !!!
                            Аз тези гъби съм ги брал няколко пъти и след като пробвах да ги готвя по какъв ли не начин и никога не ми се получаваше нищо вкусно се отказах въобще да ги бера.

                            Предишния ми въпрос се отнасяше за 420 -ти пост и тогава не бях видял, че имаш още публикации със снимки.
                            Пак гледах въпросната снимка и мисля, че не си ме разбрал за какво питам. Няма начин това да е смръчкула(4-та, 5-та и 6-тата гъба ).

                            Искам и да попитам на коя гъба казвате верпа ?
                            Не падай духом където ти падне !

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от Гемето Преглед на мнение
                              Колега, ти направо ме утепа !!!
                              Аз тези гъби съм ги брал няколко пъти и след като пробвах да ги готвя по какъв ли не начин и никога не ми се получаваше нищо вкусно се отказах въобще да ги бера.
                              Предишния ми въпрос се отнасяше за 420 -ти пост и тогава не бях видял, че имаш още публикации със снимки.
                              Пак гледах въпросната снимка и мисля, че не си ме разбрал за какво питам. Няма начин това да е смръчкула(4-та, 5-та и 6-тата гъба ).
                              Искам и да попитам на коя гъба казвате верпа ?
                              Сега вече те разбрах .
                              Мисля, че малко колеги правят тънката разлика м/у напръстник и хибридна смръчкула( верпа).
                              Това на снимката от 420 пост 4,5 и 6 гъби са верпа (хибридна смръчкула).
                              Това е мешавица м/у смръчкула и напръстник. Шапка на смръчкула а пънче на напръстник. Крехка и чуплива гъба . Не е ценна за количествено бране, но ако се консумира или суши е с качествата на смръчкулата . Няма разлика в аромата или вкуса .
                              Дано си ме разбрал . Успех !

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Вчера дядо пак ми донесе чучулетки (и бързам да ви се похваля).С вуйчо ми са ходили в събота и набрали една чанта,но след изморителен преход от 11 до 18 часа.През седмицата в бостана ни намерил едно ново гъбенище "10 метра гъби една до друга" както каза той.Напълнил 3-4 торби през седмицата,но както каза той "обикаляне трябва".Дано да има и за Гергъовден пресни,че агънцето да стане вкусничко.

                                Предлагам ви и снимков материал на гъбите които в момента,на писане къкрят в тенджерата.
                                Прикачени файлове
                                ROCK ON

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X