Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Етимологията на думите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Язовир Въча-почистване

    Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
    ... само не знам какво общо има с тях
    Общо е дългото! ...шия, въже...
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • До: Язовир Въча-почистване

      Брях маамутара, и аз си пишех лебедка, до последния репортаж / мало по нагоре / , когато ми се наложи да напиша гушка.
      И се замислих за лебедките, лебедово езеро , Чайковски и хомосексуалистите. После пуснах едно търсене по двата правописа и установих, че състезателите го пишат с Т.
      И взех, че си го поправих, да не ме сбърка някой, с някое Чайкосексуалистче

      Всъщност, как е на Английски ?
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • До: Язовир Въча-почистване

        Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
        Брях маамутара, и аз си пишех лебедка, до последния репортаж / мало по нагоре / , когато ми се наложи да напиша гушка.
        И се замислих за лебедките, лебедово езеро , Чайковски и хомосексуалистите. После пуснах едно търсене по двата правописа и установих, че състезателите го пишат с Т.
        И взех, че си го поправих, да не ме сбърка някой, с някое Чайкосексуалистче

        Всъщност, как е на Английски ?
        winch

        Коментар


        • До: Язовир Въча-почистване

          В краен случай можеш да ползваш по-българския синоним - чекрък
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • До: Язовир Въча-почистване

            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
            ... После пуснах едно търсене по двата правописа и установих, че състезателите го пишат с Т ...
            Който го пише с Т си е за негова сметка. Правилното е с "Д"
            Иначе думата май е от руския, а етимологията й е, както се казва, дискусионна ...

            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • До: Язовир Въча-почистване

              Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
              В краен случай можеш да ползваш по-българския синоним - чекрък
              Нищо по-българско няма тук. Турско е и май значи колело

              Коментар


              • До: Язовир Въча-почистване

                Хм. Трябваше да измислиш по-прост въпрос ...)

                http://wwwboards.auto.ru/uaz/856588.html

                Коментар


                • До: Язовир Въча-почистване

                  Да вземем да я наричаме моторна макара, или просто макара...

                  П.П. Моля, някой модератор, да премести постовете по лингвистичната дискусия в правилния раздел!
                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • До: Язовир Въча-почистване

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Който го пише с Т си е за негова сметка. Правилното е с "Д"
                    Иначе думата май е от руския, а етимологията й е, както се казва, дискусионна ...
                    Извинявам се за офф-топика, но кой е цитирания източник ?

                    Коментар


                    • До: Язовир Въча-почистване

                      Първоначално публикуван от gr_kanev Преглед на мнение
                      Извинявам се за офф-топика, но кой е цитирания източник ?

                      П. Я. Черных. Историко-этимологический словарь современного русского языка
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • До: Етимологията на думите

                        Връщам темата "на круги своя".

                        От къде иде името на простия молив?

                        На немски е Bleistift - оловна пръчица. С такива са писали в средновековието.

                        Олово на гръцки е молибдос. А тъй като гръцката буква "б" е шантава - наричат я ту "бета", ту "вита", то съвсем близко е молив.(Погледнах в речника: гърците казват за молив молибдос.)

                        В Русия моливи са внасяни от френската фирма "Qurand ache" (не съм сигурен в правописа), но руският карандаш иде от турското кара - черен и даш (таш) - камък.Графит.

                        Мелс и Туги да обяснят френския Крейон и английския Пенсъл, а аз ще кажа за твърдостта на моливите.

                        С "Н" се означават твърдите моливи, а с "В" - меките. Скалата е от 5Н до 9В.

                        Значи - колкото повече е "Бе", по-мек става...


                        Отклонение:В България през 1924 година е построена фабрика за моливи "Девеко" - Дамян Велчев и Со. Оборудването е било втора ръка от Германия, но произвеждаше хубави моливи. От кедрова дървесина. Ходех в лабораторията, където една позната определяше твърдостта на дадена партида, сравнявайки я с моливи от ...1930 година от същата фабрика. В преписката с общината за определяне на терена (сега в центъра на града) има протести от собствениците на вили, че ще им окадява прането. На мястото на "Девеко" сега има мутренски паркинг. Стреляха се, съответно...
                        Последно редактирано от Симеон; 21-12-08, 09:30.

                        Коментар


                        • До: Етимологията на думите

                          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                          Връщам темата "на круги своя".

                          .......................Германия, но произвеждаше хубави моливи. От кедрова дървесина. ..............
                          Когато започнем да говорим за дървета и дървесина, е тогава настава пълен Шаш.. особено за екзотите.

                          Не е от кедрова дървесина бат' Симо, дървесината на кедъра е тежка, смолиста и трудно се обработва. От дървесината на една северноамериканска смрика (хвойна) - моливното дърво (Juniperus virgiliana).
                          Изобщо наименованието "кедър" (идващо от латинското "Cedrus") създава доста объркване на училите в Русия, защото там са си кръстили един доста разпространен бор "Кедровая сосна", пък и семената стават за ядене... От там и "кедрова дървесина"...
                          Когато учех имената на растенията, бях пощурял. Имат по две-три български и по още толкова - латински и за някои от тях учЕните още спорят....
                          Пример: "платан" - от латински "Platanus". Повечето хора го знаят като "Чинар". В Петричко му викат Явор". До тук - добре.
                          Явор на латински "Acer pseudoplatanus" (лъжеплатанов явор ). Обаче има и друг, много подобен на обикновеният явор вид - "шестил" - Acer platanoides. - (платановиден явор).
                          И за да бъде кашата пълна, хибридният платан на латински е кръстен "Platanus acerifolia" - явороволистен платан.
                          Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                          Коментар


                          • До: Етимологията на думите

                            Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                            Когато започнем да говорим за дървета и дървесина, е тогава настава пълен Шаш.. особено за екзотите.

                            Не е от кедрова дървесина бат' Симо, дървесината на кедъра е тежка, смолиста и трудно се обработва.
                            И за да бъде кашата пълна, хибридният платан на латински е кръстен "Platanus acerifolia" - явороволистен платан.
                            Радо, съвсем точно помня,четох, че в Ливан кедърът бил на изчезване, поради изсичането му именно за моливи.

                            Ливанският кедър да не е нещо различно? Но не споря с човек, пиещ от четири чаши...:-))

                            Коментар


                            • До: Етимологията на думите

                              Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                              Радо, съвсем точно помня,четох, че в Ливан кедърът бил на изчезване, поради изсичането му именно за моливи.

                              Ливанският кедър да не е нещо различно? Но не споря с човек, пиещ от четири чаши...:-))
                              Бат' Симо, не помниш ли Пуническите войни? Нали уж с Ахил бяхте приятели....

                              "Балканите и Близкият изток са люлката на цивилизацията. Но те са и арена на непрекъснати войни, съпътствани с огромни разрушения и пожари. Всичко това допринася за почти пълното унищожаване на горите в региона. Но ливанският кедър не е унищожен, защото от него са се правили кораби. Древна Финикия, където е разположен сегашният Ливан, никога не е била единна държава...."
                              от тук: http://paper.standartnews.com/archiv...ry/s3062_4.htm

                              Представи си Ливанският пейзаж... Едни ми ти гъсти, вековни гори...
                              Аз си имам една противонаучна теория "екорасизъм", ама не е мястото тука да я обсъждаме

                              Графитът, респективно - моливът сравнително късно е открит като средство за писане. По това време отдавна не имало кедри в Ливан...

                              Има три вида кедри: ливански, атласки и хималайски. Нито един от тях не става за моливи. За моливите се изисква мека, лека, без смоли и хомогенна дървесина, а на "моливното дърво" даже е и ароматна.
                              Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                              Коментар


                              • До: Етимологията на думите

                                Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                                Бат' Симо, не помниш ли Пуническите войни? Нали уж с Ахил бяхте приятели....

                                "Балканите и Близкият изток са люлката на цивилизацията. Но те са и арена на непрекъснати войни, съпътствани с огромни разрушения и пожари. Всичко това допринася за почти пълното унищожаване на горите в региона. Но ливанският кедър не е унищожен, защото от него са се правили кораби. Древна Финикия, където е разположен сегашният Ливан, никога не е била единна държава...."
                                от тук: http://paper.standartnews.com/archiv...ry/s3062_4.htm

                                Представи си Ливанският пейзаж... Едни ми ти гъсти, вековни гори...
                                Аз си имам една противонаучна теория "екорасизъм", ама не е мястото тука да я обсъждаме

                                Графитът, респективно - моливът сравнително късно е открит като средство за писане. По това време отдавна не имало кедри в Ливан...

                                Има три вида кедри: ливански, атласки и хималайски. Нито един от тях не става за моливи. За моливите се изисква мека, лека, без смоли и хомогенна дървесина, а на "моливното дърво" даже е и ароматна.
                                Ка-а-а-к ми става криво, когато някои, на половината ми години, знаят повече от мен
                                Но ще се свиква!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X