Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

    Тая тема нещо много се отплесна, да взема да я върна към моите първи стъпки.
    От много време искам да се науча как се заварява с “аргон”, в момента съм и пред чуденката каква малко по-сериозна машина да взема.
    Сетих се, че малкото ми китайско електроженче има опция за работа с аргон, взех си една бутилка с газ (нещо много бързо върви тая газ... как и смогвате [emoji1])
    Та закичих редуцира, маркучите, шланга, подострих електрода (уж не го топя във ваната пък няколко пъти се наложи да го остря) и отпочнах това е великата китайска техника, а това са моите първи стъпки...

    А тази снимка е свалена от нета какво бъркам, освен липсата на опит де.
    Машината като реглаж има само сила на тока. И като си гледам заварките май съм работил на по-силен от необходимото.
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

    Коментар


    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???


      И един последен опит за днес, че си е станало ракиено време аз докато се заигравам с тея железа.
      I'm not Lost, I'm Discovering !

      088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

      Коментар


      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

        Трениране му е майката.За първи опити се справяш горе-долу.На първата снимка вертикалните шевове са "гладни",работил си със висок ток и си "бързал" със ръкохватката и не си подавал равномерно от добавъчният материял.Хоризонталният е обратно,малък ток и трупан добавъчен.
        Малко е трудно за обяснение,но ще пробвам.Литрите аргон със които работиш трябва да са в порядъка на 5-6л.Електрода като го точиш трябва да е по дължината,малък ъгъл за тънки детайли и голям за по-дебели,за първи опити пробвай електрод със червена окраска.Стартирай процеса със малко повече ток докато се образува вана(метала става течен във зоната) в този момент леко вдигаш ръкохатката и подаваш добавчен,пак приближаваш вдигаш и подаваш добавъчен.Гледаш ваната да не "пропада",ако започне намаляваш тока.Стремиш се със добавъчният да изравниш шева без да бързаш.Трябва да се научиш да правиш "кантар" със двете ръце,загряваш-отдалечаваш,подаваш-отдалечаваш.Това във рамките на милиметри със горелката,без да гасиш дъгата и да не изстива ваната.Гледай и да не прегряваш,личи по ситните пръски(ваната става на дребни балончета) и специфичният шум който издава горящият метал.Шева върви от дясно на ляво,освен ао не си левичар.Обратно също може на терсене позиции,като задобрееш.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

          Тоя последният е по-добър,тока ти е "тамън",но си бързал да стигнеш края,трябвало е да наблегнеш на повече добавъчен.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

            Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
            Тоя последният е по-добър,тока ти е "тамън",но си бързал да стигнеш края,трябвало е да наблегнеш на повече добавъчен.
            Благодаря за съветите, днес пак си поиграх и започвам да му хващам цаката, та явно си трябва много практика.
            Електроди имам червен, златист и зелен.
            Между червения и златистия не долавям разлика (а сигурно има) зеления е за AС до колкото разбрах, та не съм го слагал въобще.
            Много ми се загряват железата докато заварявам, явно се моткам и за това така, но предполагам че с практиката ще се оправят нещата.
            Все още “вълничките” на шева ми играят ляво-дясно но и това с практиката предполагам ще се изчисти.
            Всъщност при какъв режим най-малко се загрява и съответно криви детайла (черно желязо) AC, DC, разните 2-4 такта, пулс ...?
            Ясно е, че съм далеч още от тези неща, но чисто информативно питам
            I'm not Lost, I'm Discovering !

            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

            Коментар


            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

              Черно,цветно и нераждаемо на ДС,само алуминий на АС.Нормално е да загрее материяла,все пак грееш за да се сплави,няма общо със МИГ-МАГ или РЕДЗ,където имаш контактна заварка и температурата е по-ниска на детайла.
              Най-малко криви при правене на захвати от 1см примерно,изчакваш и правиш следващите и така докато свърши шева.Така положен шев не гарантира херметичност.Силата на ВИГ е заварката на тръби,там няма какво да се криви.
              Последно редактирано от petroffbg; 29-12-18, 21:19.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                И за цвета на електродите...

                Червения е само за DC. Зеления е само за AC, и не се остри а се прави на топче отпред. Ползва се предимно на по-стари трансформаторни машини, които нямат регулация на положителния и отрицателния ток. Златния е по-нова технология, става и за двете (AC иDC) на инверторни машини, като за AC се остри с малко по-голяма площадчица отпред.

                Това по канон де. Експерименти трябват докато им хванеш цаката. Засега не захващай алуминий. Остави го за по-нататък като свикнеш малко на черно и неръждавейка.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                  Здравейте,

                  Тука по празниците си сбъднах един сърбеж, който ме мъчи от около година. Взех си една базова DC TIG машинка и седнах да видя как стоят нещата, щото до момента само в ютюб съм гледал. Нямам претенции за нищо професионално, просто се забавлявам в свободното време.

                  За момента честичко остря електроди Това е ясно, че е въпрос на практика - все пак до момента имам стопени 2 метра добавъчен материал, дето се вика още не знам как се държи горелката. Има нещо друго, което за момента не знам на какво се дължи обаче, т.е. нещо правя грешно, но не знам какво.

                  Лявата снимка са заварките след като ги мина с телена четка. Вдясно това е същата ламаринка от задната страна, т.е. част от "червейчетата" са задната страна на другите ми проби. Качвам я за онагледяване на сивия окис, който се образува върху добавения от мен материал, а и "опушването" около него.

                  Получих подхвърляне, че това било, защото "прегарям" материала и защото вкарвам много топлина в него. Не го изключвам, но съм по-скоро скептичен. Вижда се, че добавъчния материал си стои на капки отгоре, не е прекалено разлят. Въпреки че пръчките ми бяха 2.4мм. Може би за разтопяването му е необходима твърде много топлина за такъв тънък материал? (планката е по-малко от 2мм).

                  От чистотата на плочката неръждавейка също не вярвам да е. Да, не съм минавал повърхностите с ацетон, но и не бих казал че са мръсни или мазни.

                  Имам чувството, че е свързано с газовото покритие, понеже когато направя точка и оставя газта от post flow-a да я обдуха тя си остава лъскава. В същото време забелязвам, че като се движа оставям "опашка", която все още е червена доста след като премина и няма газова защита. Да не кажа, че след като приключа "червейчето" (умишлено не го наричам заварка или шев ) то продължава да свети още 2-3 секунди след като се е извървял и post-flow-a? Т.е. може би сивия окис....си е буквално окис В тази връзка твърдението с прегряването на материала може и донякъде да има резон, т.е. вкарвам много топлина и не може да се охлади достатъчно бързо преди да излезе от аргоновата защита. Може би карам прекалено бавно с нисък ток, което разсейва много топлина наоколо, а трябва по-висок ток и да вървя по-бързо?

                  Може ли газовата дюза да е малка? Номер 7 е, а електрода е 2 мм.

                  Може ли аргонът ми да е замърсен? Преди в тази бутилка имах "коргон", но в пункта преди да я напълнят с чист аргон би трябвало да са я вакуумирали. Поне за това платих де.

                  Благодаря предварително за мненията.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20181228_112605.jpg
Прегледи:1
Размер:247.7 КБ
ID:5805917Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20181228_112806.jpg
Прегледи:1
Размер:219.4 КБ
ID:5805918

                  Коментар


                  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                    Най-лесно се заварява неръждавейката. Не прави шупли и не пръска. Тренирай на нея за да усетиш движенията. После опитай черно с добавка неръждавейка. След това вече черно с черно. При черното има значение колко време печеш на едно място. Всяка мръсотийка прави шупла и т.н.
                    Алуминия е отвратителен! За него се искат съвсем различни настройки на мозъка ти. Няма нищо общо с другите заварявания.

                    Тези работи не се извъртат за два часа. През всяка стъпка се минава за поне няколко дни за да можеш да усетиш разликата от новите материали и добавки.
                    Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                    Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                    Коментар


                    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                      Горелката се държи леко наклонена - долния край по посоката на заваряване. Но леко. Това позволява част от газа да обдухва и изстиващата част. Ако е прекалено наклонена се получава обратен ефект - газа увлича въздух към шева. Прекалено много газ прави същото. Прекалено тясна дюза за големината на заварката и количеството газ, също - газът започва да излиза с прекалено голяма скорост и увлича въздух.

                      Вероятно и малко се бавиш, тоест нагряваш повече. Или тока ти е много.

                      Лъскава заварка ще започнеш да правиш когато започнеш да работиш със скорост като на този чичко. Изгледай му и другите клипчета - аз съм ги гледал преди време.


                      Посивялото не е физически проблем в болшинството случаи, в смисъл че заварката си е здрава. Проблемът е само естетичен. Има разни химии и методи за почистване на шева за да стане пак лъскав, когато се търси и външен вид. Другото е че ако не го почистиш и окисите са в повече е възможно неръждавейката да ръждяса там, където си заварявал. Трябва да и се осигури възможност да си изгради наново защитния хромово-оксиден слой.

                      Както sobax ти каза - правилно си започнал с неръждавейка. Изключително "мазно" се държи. Мед също може да опиташ по някое време - по-различно е защото много "дърпа" топлината, както прави и алуминия.

                      За черното вече ти казаха - ако материала е некачествен, прави мизерии. Ако прегрееш също кипва и става като гъба, като единственото лечение е да изпилиш кипналото и да заваряваш наново. За него ти трябва да си свикнал с каква скорост да работиш.

                      Естествено и газът може да ти е позамърсен, особено ако е първо-второ пълнене на бутилката, обаче отново точно при неръждавейка това влияе най-малко. Аргона свършва бързо, та няма да е далеч момента, в който пак ще напълниш бутилката и тя вече няма да е замърсена.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                        Благодаря за съветите и на двамата!

                        Да, това ми е първо пълнене на бутилката след коргона. Вече забелязах, че върви много бързо Не знам дали съм бачкал дори 2 часа, а 1/3 от бутилката почти приключи Уж работя на около 6 л/мин, не би трябвало да е много газта, но сега като казваш Спарки, може би наистина в стремежа си да виждам какво се случва несъзнателно много накланям горелката. Ще опитам да си обърна внимание дали така правя.

                        Понеже съм хобист с малки деца ( ) се забавлявам в гаража основно уикендите, а през седмицата имам време за самоанализ И много клипове, разбира се. Джоуди (weldingtipsandtricks) определено го гледам, както и the fabrication series и Bob Moffatt и Mr. Tig (Weld.com) Т.е. може да се каже, че теоритично имам някакви познания...просто трябва практика.

                        С неръждавейката ща не ща приключвам, защото нямам досег до такава. Гепих малко скрап от работата, но вече го свърших, а у нас бачкам само с черно за момента, та ще се хвърлям там. Ще чистя повечко с ъглошлайфа. Окалината пречи ли или трябва всичко да е до лъскаво?

                        Заслужава ли си от гледна точка на удобство да си направя педал, с който да паля дъгата вместо с копчето на ръкохватката? Не говоря за такъв за контролиране на тока, понеже моята машина не го и поддържа това. Понеже намирам за по-лесно да не държа копчето натиснато през цялото време използвам 4Т режима, но предполагам, че ще е още по-удобно да паля с крак. Така ще мога да хвана горелката и по-назад ако това е нужно, защото така малко или много съм ограничен от разположението на копчето. Вие как работите?

                        Коментар


                        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                          Аз на 4-Т режим,нЕмам нерви да го държа тва копче.
                          Окалината трябва да я свалиш,инак ври във заварката.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                            ivokbg

                            "Онзи" апарат ли взе ?? Аз смених платмасовия шлаух с текстилен и разликата е огромна откъм комфорт, бутона го преместих както ми е удобно, даже се замислям за нова ръкохватка. Препоръчаха ми да НЕ ползвам педал защото създавал лош навик... за да тренирам взех и най-глупавите заварки да ги работя с тиг-а... когато е възможно де..

                            Коментар


                            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                              Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                              Вие как работите?
                              Бутона на горелката натискам с показалец, държа я сравнително близо до главата, на маса, с облегнати лакти или поне водя с палец или друг пръст някъде. Нямам "ръка", както се казва, и с това количество заваряване надали ще проимам. Взел съм си и термоустойчиво чорапче за целта. И горелка с чупеща се глава, която нагласям в зависимост от позата ми спрямо заварката. Пради тези ми специфики, не издържам дълго време при по-висок ток - напича ми се ръкавицата и започва да пари.

                              ...ама аз TIG заварчик не съм. Я имам 10-ина пръчки годишно, я не.

                              Много често давам заглъхване на тока за примерно 2 секунди или по-малко, и с бутона си регулирам тока - колкото по-често цъкам, толкова по-голям е тока. Имам и педал, ама нещо не мога да му свикна. А и китайския такъв не е особено ергономичен - голям топуз е и целия крак стои върху него. Въпросното регулиране с ключа на горелката и затихването ми е по-удобно.

                              Ползвам и малки газови лещи.

                              Текстилен шлаух също е хубаво нещо, особено за фини неща. Горелката се усеща като много по-лека. На повечвето клипчета из интернет работят с горелка с изключително гъвкав шланг. Инааче се чудиш шланга ли да бориш, горелката ли да движиш финно, пък се стегнеш и тя мръдне, пък шланга решил да се изхлузи нанякъде и ти дръпне горелката....

                              Чистенето - окалината може и с ъглошлайфа, ама после е добре с телена четка. Частичките от ъглошлайфа също правят мизерии. Всякакво омасляване - също. Много, ама МНОГО малко ръжда при качествен материал не пречи съществено. Говоря за миниатюрно количество повърхностна такава, през която все още прозира метал.

                              Работи се на минималния ток, който върши работа. След време започваш да усещаш това (не че съм стигнал до там, ама има някакви проблясъци по въпроса). Когато материала е дебел трябва да е със скос, който просто пълниш, ако трябва на няколко паса. Тук не се поддържа голяма вана - само достатъчна такава за да топиш основата и да добавяш и разстилаш материала.

                              И не на последно място - маската трябва да си настроиш да не е прекалено затъмнена, но и да не е прекалено светла. И двете водят до по-лоша видимост.
                              Последно редактирано от sparkybg; 02-01-19, 23:47.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                                Ами поръчах си малко електродчета от Алито, утре чакам и телове и почвам....

                                Между другото с теловете нещо не се ориентирах добре. Засега поръчах по 20 бройки от трите масови дебелини, но предпочитам да си взема кутия. Не мога да реша кой размер. Работя с материали от 1 до 3мм. Рядко се е случвало повече, но е изключение. 2.4 като че ли малко трудничко се разтапя във ваната, явно затова прегрявам.

                                Първоначално публикуван от resistbody Преглед на мнение
                                ivokbg

                                "Онзи" апарат ли взе ?? Аз смених платмасовия шлаух с текстилен и разликата е огромна откъм комфорт, бутона го преместих както ми е удобно, даже се замислям за нова ръкохватка. Препоръчаха ми да НЕ ползвам педал защото създавал лош навик... за да тренирам взех и най-глупавите заварки да ги работя с тиг-а... когато е възможно де..
                                Да, същия. Откъде взе текстилен шлаух за шланга? А какво не ти харесва на горелката?

                                Моята между другото е доста по-голяма, отколкото очаквах. Едра е, а и шланга тежи. Омотавам си го през лакътя де, това ми е най-малкия проблем. Но горелката е голямшка. 26-ца е.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X